Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 53

Θέμα: xj6 abs

  1. #31
    Αρχικά δημιουργήθηκε από giovani64
    βολτα να παμε αλλα απο οτι βλεπω ειστε ολοι αθηνα.εγω ειμαι απο βορεια ελλαδα.
    Αυτό είναι όντως ένα μικρό πρόβλημα

  2. #32
    Χθες την πάτησα ως αρχάριος που είμαι. Σκεπτόμενος ως οδηγός αυτοκινήτου, πάρκαρα σε κατηφόρα με τη μούρη λοξά στο πεζοδρόμιο και τον κώλο ψηλά. Έλα όμως που δεν έβγαινε μετά με τίποτα. Είναι και 220 κιλά γομάρι. Ευτυχώς βγήκε ένας γνωστός απ´το κτήριο και έβαλε ένα χεράκι. Πάντως αυτό είναι πρόβλημα καθ'ότι στο ιατρείο μου απ'έξω αφ'ενός έχει κατηφορικό δρόμο και αφ'ετέρου το παρκάρισμα των αυτοκινήτων γίνεται με τη μούρη λοξά προς τα κάτω, οπότε σε συνθήκες με πολλά παρκαρισμένα και έλλειψη χώρου (δηλαδή πάντα) δεν μπορείς να παρκάρεις ανάποδα.

    Μια λύση θα ήταν να έρχομαι απ'την ανάποδη και να παρκάρω στην άλλη πλευρά του δρόμου που και ανηφορική είναι και παρκάρουν όλοι παράλληλα με το δρόμο και όχι λοξά. Αν έχει κανείς εναλλακτικές λύσεις θα χαρώ να τις ακούσω.
    The Doctor. (no, really!)

  3. #33
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mchris
    Χθες την πάτησα ως αρχάριος που είμαι. Σκεπτόμενος ως οδηγός αυτοκινήτου, πάρκαρα σε κατηφόρα με τη μούρη λοξά στο πεζοδρόμιο και τον κώλο ψηλά. Έλα όμως που δεν έβγαινε μετά με τίποτα. Είναι και 220 κιλά γομάρι. Ευτυχώς βγήκε ένας γνωστός απ´το κτήριο και έβαλε ένα χεράκι. Πάντως αυτό είναι πρόβλημα καθ'ότι στο ιατρείο μου απ'έξω αφ'ενός έχει κατηφορικό δρόμο και αφ'ετέρου το παρκάρισμα των αυτοκινήτων γίνεται με τη μούρη λοξά προς τα κάτω, οπότε σε συνθήκες με πολλά παρκαρισμένα και έλλειψη χώρου (δηλαδή πάντα) δεν μπορείς να παρκάρεις ανάποδα.

    Μια λύση θα ήταν να έρχομαι απ'την ανάποδη και να παρκάρω στην άλλη πλευρά του δρόμου που και ανηφορική είναι και παρκάρουν όλοι παράλληλα με το δρόμο και όχι λοξά. Αν έχει κανείς εναλλακτικές λύσεις θα χαρώ να τις ακούσω.
    η καλυτερη λυση ειναι να ειχαν οι μηχανες οπισθεν. πες μου εναν λογο που δεν θα επρεπε να ειχαν. ειδικα οι "μεγαλες"
    τι θα γινω οταν μεγαλωσω?

    συνταξιουχος................

  4. #34
    Αρχικά δημιουργήθηκε από giovani64
    η καλυτερη λυση ειναι να ειχαν οι μηχανες οπισθεν. πες μου εναν λογο που δεν θα επρεπε να ειχαν. ειδικα οι "μεγαλες"
    Η καλύτερη εξήγηση που μου έρχεται στο μυαλό (ως παθολόγου) είναι ότι αν είχαν οι μηχανές όπισθεν αυτό θα ήταν μια παγκόσμια συνομοσία για να αυξάνουν το εισόδημά τους οι ορθοπεδικοί (βλέπε ποδόσφαιρο 5χ5) :-)
    The Doctor. (no, really!)

  5. #35
    Τώρα στα σοβαρά! Στη χώρα που ζούμε δημιουργούνται κάποια προβλήματα με τα δίκυκλα λόγω των ιδιαιτεροτήτων όπως π.χ. το ότι ενώ είμαστε η πιο αραιοκατοικημένη χώρα της ευρώπης έχουμε τις πιο πυκνοκατοικημένες πόλεις της, ελέω εργολάβων και περιορισμού του ύψους των κτηρίων. Επίσης έχουμε τη μικρότερη κοινωνική μέριμνα για ΜΜΜ με αποτέλεσμα συνεχή μποτιλιαρίσματα. Έχουμε από τους χειρότερους δρόμους, και το χειρότερο απ´όλα (το λένε οι στατιστικές) έχουμε αυξημένο επίπεδο άγχους που μας κάνει να οδηγούμε νευρικά, εγωιστικά (ως ναρκισσιστικά), πολλές φορές όχι με σκοπό να πάμε στη δουλειά μας, αλλά με σκοπό να εμποδίσουμε τους άλλους να πάνε στις δικές τους.

    Ποιός θα το περίμενε ότι τέλη Ιουλίου στη Θεσσαλονίκη θα παρουσιαζόταν φωτοχημικό νέφος. Δεν το λένε μόνο στα κανάλια, το έχω ζήσει και στο λαιμό μου :-( και στο ιατρείο με άλλους (και εμείς οι γιατροί κλέφτες θα γίνουμε :-)) Το μποτιλιάρισμα στο κέντρο τέτοια εποχή όσο απίστευτο κι αν φαίνεται είναι παρανοϊκό. Αυτοί που διοικούν τον ΟΑΣΘ δεν μπορούν να καταλάβουν ότι αν θέλουν να συναγωνιστούν το ΙΧ πρέπει να προσφέρουν ανταγωνιστικά δρομολόγια: όταν π.χ. θέλω 10 λεπτά να πάω στο ιατρείο μου απ'τα Πεύκα στο κέντρο μέσω περιφερειακού με το ΙΧ ή τη μηχανή, δεν είναι ανταγωνιστικά τα δρομολόγια που με αναγκάζουν να αλλάξω 3 αστικά σε 1 ώρα για την ίδια διαδρομή. Σε άλλες διαδρομές όπως η διαμήκης σύνδεση της πόλης, εκεί ναι, και τρίκυκλα να έβαζαν θα τα προτιμούσε ο κόσμος...

    Ώρες ώρες σκέφτομαι γιατί να μην έχω πάρει ένα παπί να κάνω τη δουλειά μου (ελπίζω του χρόνου να χτυπήσω ένα CryptonX). Αλλά το θέμα είναι ότι είτε ΙΧ έχεις είτε μηχανή, δεν είναι και το πιο διασκεδαστικό πράγμα να ζεις σ'αυτή τη χώρα με πολίτευμα την "Εργολαβική Δημοκρατία"...
    The Doctor. (no, really!)

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2008
    Μηνύματα
    428
    "The BMW K1200LT also has reverse gear" : http://www.motorcyclenews.com/MCN/bi...t2/?&R=EPI-130

    http://www.tabortrikesusa.com/reverse_gear.html

    http://www.eglidegoodies.com/id71.html

    πρέπει να πάρεις μια harley ή μια BMW K1200LT νομίζω και λύθηκε το πρόβλημα!

  7. #37
    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από mchris
    [B]Προχθές το βράδυ που γύριζα σπίτι, είπα να δοκιμάσω τη μεγάλη σκάλα στα φώτα. Μου φαίνεται ότι φωτίζουν περισσότερο αέρα παρά δρόμο. Πάντως το φως που ρίχνουν στο δρόμο είναι ελάχιστο και αυτό με ενόχλησε λίγο. Έχει κανείς άλλος αυτό το πρόβληα; Διορθώνεται;

    χθες ρυθμισα τα φωτα. τα κατεβασα λιγο και αισθανομαι οτι αλλαξα φαναρι. σταματησαν πλεον να μου παιζουν τα φωτα ολοι οι Ι.Χηδες οταν εχω την μεσαια σκαλα και επιτελους η μεγαλη σκαλα φωτιζει τον δρομο. ρυθμιζονται πανευκολα μα ενα γερμανικο κλειδι 8αρακι. τα φωτα ειναι μαλλον απο την μανα τους ρυθμισμενα για ιαπωνες 50-60 κιλα.
    τι θα γινω οταν μεγαλωσω?

    συνταξιουχος................

  8. #38
    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από giovani64
    [B]
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mchris


    χθες ρυθμισα τα φωτα. τα κατεβασα λιγο και αισθανομαι οτι αλλαξα φαναρι. σταματησαν πλεον να μου παιζουν τα φωτα ολοι οι Ι.Χηδες οταν εχω την μεσαια σκαλα και επιτελους η μεγαλη σκαλα φωτιζει τον δρομο. ρυθμιζονται πανευκολα μα ενα γερμανικο κλειδι 8αρακι. τα φωτα ειναι μαλλον απο την μανα τους ρυθμισμενα για ιαπωνες 50-60 κιλα.
    Σου ειναι ευκολο να βαλεις κανα δυο ενδεικτικες φωτογραφιες για να δω ποια βιδα ειναι !
    Ούτε χιλιοστό μη κάνεις χωρίς το ΚΡΑΝΟΣ σου!!

  9. #39
    Αρχικά δημιουργήθηκε από panagis83
    Σου ειναι ευκολο να βαλεις κανα δυο ενδεικτικες φωτογραφιες για να δω ποια βιδα ειναι !
    παναγιωτη οπως καθεσαι στην μηχανη στην αριστερη μερια του φαναριου χαμηλα. ειναι αυτη με την μεγαλη ροδελα.αυτη που ειναι στην δεξια μερια του φαναριου και λιγο πανω ειναι για να στρεφεται το φαναρι δεξια αριστερα.αν δεν βοηθησα πες μου να βγαλω κι αλλες


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc04433.jpg 
Προβολές:	479 
Μέγεθος:	51,6 KB 
ID:	171930
    τι θα γινω οταν μεγαλωσω?

    συνταξιουχος................

  10. #40
    Έχω το γυμνό αλλά απο οτι φαντάζομαι θα είναι κατι παρόμοιο! Σ' ευχαριστω. Η αλήθεια είναι οτι ειναι ψηλά τα φωτα απο οτι βλεπω σε ολους.. αλλα προσωπικα δεν με εχουν προβληματισει ουτε μου εχει πει καποιος απο μπροστα οτι ενοχληθηκε! ειδωμεν
    Ούτε χιλιοστό μη κάνεις χωρίς το ΚΡΑΝΟΣ σου!!

  11. #41
    Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
    "The BMW K1200LT also has reverse gear" : http://www.motorcyclenews.com/MCN/bi...t2/?&R=EPI-130

    http://www.tabortrikesusa.com/reverse_gear.html

    http://www.eglidegoodies.com/id71.html

    πρέπει να πάρεις μια harley ή μια BMW K1200LT νομίζω και λύθηκε το πρόβλημα!
    Αυτές δεν είναι μοτοσυκλέτες. Του κουτρούλη ο γάμος είναι.
    The Doctor. (no, really!)

  12. #42
    Αρχικά δημιουργήθηκε από giovani64
    παναγιωτη οπως καθεσαι στην μηχανη στην αριστερη μερια του φαναριου χαμηλα. ειναι αυτη με την μεγαλη ροδελα.αυτη που ειναι στην δεξια μερια του φαναριου και λιγο πανω ειναι για να στρεφεται το φαναρι δεξια αριστερα.αν δεν βοηθησα πες μου να βγαλω κι αλλες
    Τελικα ειναι το ιδιο ακριβως φαναρι και στο γυμνο! και οι ροδελες οπως λες .. σ'ευχαριστω
    Ούτε χιλιοστό μη κάνεις χωρίς το ΚΡΑΝΟΣ σου!!

  13. #43
    DTA - Dont Trust Anyone
    Εγγραφή
    16/09/2009
    Μηνύματα
    7
    καλησπέρα σε όλους...καινούργιος και εγώ στο forum αλλά και ολίγον στις μηχανές...μέσα αυγούστου αγόρασα την XJ6 NAKED ABS και μπορώ να πώ ότι είμαι ευχαριστημένος...αλλά ενα πρόβλημα ρε παιδειά...από τότε έως τώρα έχω κάνει κοντά στα 2000χλμ και εννοείται το πήγα στο 1ο service...το πρόβλημα μου είναι ότι ακόμα δεν έχω λάβει τα χαρτιά της εγγύησης, εγχειρίδιο κτλ κτλ...συνέβη σε κανέναν άλλο? γιατί τους έκραξα εκεί στην μεσογείων και μου έιπαν ότι έχει συμβεί σε πολλούς και μου έδωσαν ένα τηλ αλλά εδώ και 3 ημέρες δεν το σηκωνει κανείς...τι να κάνω? μήπως να ενημερώσω κεντρικά Yamaha(Japan) για την περίπτωση αυτή? διότι γνωρίζω και από άλλες καταστάσεις ότι αυτό έχει αποτέλεσμα γιατί χ*ζονται επάνω τους...αν έχει άλλος κάποια λύση παρακαλώ μην διστάσετε ευχαριστώ...


    p.s. ΔΙΟΡΘΩΣΗ!! Την μηχανή την αγόρασα 10/07!! φαντάσου έχω χάσει εντελώς την μπάλλα...

  14. #44
    Αργούν λιγάκι τα χαρτιά raven, εμένα τα έστειλαν ταχυδρομικός απο την Μοτοδυναμική μετα απο 1 μήνα! Α! και δεν εισαι ο μόνος σε όλους εχει γίνει αυτό!! αλλα δεν ειναι προβλημα απλα στα στελνουν απο τα κεντρικα και περνει λιγο χρονο, ετσι εχω καταλαβει τουλάχιστον!! παντα κρανος και παντα ορθιος να χαιρεσαι το εργαλειο!!! τι χρωμα το πήρες;
    Ούτε χιλιοστό μη κάνεις χωρίς το ΚΡΑΝΟΣ σου!!

  15. #45
    DTA - Dont Trust Anyone
    Εγγραφή
    16/09/2009
    Μηνύματα
    7
    Μαύρο!!! είναι όντως κουκλί έχει και τα γκαζάκια του τα οποία ούτως η άλλως δεν ήθελα να είναι δυνατά...

    όσο για μοτοδυναμική..πήρα τηλέφωνο το κατάστημα και τους τα χωσα λίγο γιατί δεν θα πρεπε να παίρνω εγώ τηλέφωνο στα κεντρικά και να κυνηγώ φαντάσματα είναι δικία τους δουλεια...τέσπα θα πιέσει λέει ο ίδιο και θα το έχω σε 1 εβδομάδα...αλλιώς θα δούνε τι θα πάθουνε όπως έλεγε κ ο χλαπ!!

    btw 2 μήνες έχουν περάσει εμένα όχι 1 ούτε 1.5...

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. XJ6 (ABS) vs FZ6 S2 (ABS) vs FZ1 (ABS)
    από iliasv82 στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2009, 18:48
  2. Yamaha XJ6 Diversion ABS vs Honda CBF-600S ABS
    από ilion10 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2009, 11:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF