Σελίδα 30 από 34 ΠρώτοΠρώτο ... 2025262728293031323334 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 436 έως 450 από 508

Θέμα: Crypton X135

  1. #436
    Πάω στο δρόμο και μόλις πιάσω 30 - 40 χλμ αρχίζει ένα σφύριγμα πολύ ενοχλητικό.Το περίεργο είναι οτι σταματημένο στο διπλό σταντ δεν το κάνει αλλά σβηστό σε κατηφόρα το κάνει.Δεν μπορώ να εντοπίσω από που προέρχεται,ίσως από την μπροστινή δισκόπλακα.Έχει τύχει σε κανέναν το ίδιο?

  2. #437
    εχω το ιδιο 20000χλμ. δεν το εχω παρατηρησει. Σβηστο και αστο να ρολαρει .κοιτα αν ερχεται απο την δισκοπλακα και κουνα το τιμονι γρηγορα δεξια-αριστερα

  3. #438
    Egw exw to new papaki tis yamaha CRYPTON X135. Exw agorasmena 2. Exw alaxei polla papakia apo 2xrona kai 4xrona . Einai oti Kalutero exei perasei apo ta xergia mou.
    Exei teleia opsh dn kaiei polu ligh venzinh einai udripsokto einai grugoro k exei para polh kali odikh siberifora gia papaki. Einai katalilo gia mikra taxidakia kai sigoura oti kalitero gia metakiniseis entos polis h opoudipote allou . Einai akrivoutsiko alla eksizei ta lefta tou me to parapano. Kanei peripou 2400 euro. H paream m apotelite apo 10 atoma stous opoious oi 7 exoume to uperoxo CRYPTON X. Osoi exoun Facebook boroun na episkeftoun tin selida mas http://www.facebook.com/group.php?gi...5859731&ref=ts CRYPTON X CLUB.
    OF THE HORDE

  4. #439
    Καλησπέρα κ από εμένα

    Είμαι νέο μέλος στο forum αν και το έχω επισκεφθεί αρκετές φορές.

    Είμαι κάτοχος του Crypton X εδώ και 1,5 χρόνο περίπου έχοντας γράψει 6500 χλμ πάνω κάτω..

    Οι εντυπώσεις μου από το μηχανάκι πολύ καλές , λαμβάνοντας υπόψιν τον χαρακήρα του και την χρήση για την οποία προορίζεται.

    Θέλω λίγο τα φώτα σας σε ένα-δύο θεματάκια που αφορούν την συντήρηση ..

    Μιας και το παπί μου βγάζει το ένστικτο του μαστροχαλαστή κατσαβιδάκια αποφάσισα να αναλάβω μόνος μου τα περισσότερα από την συντήσηση του εργαλείου.

    Καθώς άλλαζα τα λάδια λοιπόν πρέπει να έχω χάσει το o-ring που βρίσκεται στο καπάκι του φίλτρου λαδιού. Διαρροές βέβαια δεν έχω παρατηρήσει εδώ και 500 χλμ που αλλάχθηκαν τα λάδια αλλά θα αισθανόμουν πιο σίγουρος άν υπήρχε ..

    Γνωρίζει κάποιος άν υπάρχει αυτό το ο-ring ως ανταλλακτικό ή να πάω σε κάνα συνεργείο μπας και μου το περάσουν εκεί ?

    Επίσης ένα άλλο θεματάκι είναι με το δοχείο του ψυκτικού. Είναι απαραίτητο να βγούνε τα πλαστικά για να συμπληρώσεις λίγο παραφλού όπως λέει το manual ή υπάρχει καμμιά άλλη πατέντα?? Μου φαίνεται λίγο άκυρο να πρέπει να λυθει όλη η πλέυρα απλά για να συμπληρώσεις λίγο ψυκτικό..

  5. #440
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p_bourinos
    Πάω στο δρόμο και μόλις πιάσω 30 - 40 χλμ αρχίζει ένα σφύριγμα πολύ ενοχλητικό.Το περίεργο είναι οτι σταματημένο στο διπλό σταντ δεν το κάνει αλλά σβηστό σε κατηφόρα το κάνει.Δεν μπορώ να εντοπίσω από που προέρχεται,ίσως από την μπροστινή δισκόπλακα.Έχει τύχει σε κανέναν το ίδιο?
    Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.
    Όλα λύθηκαν οταν ρύθμισα την αλυσιδα που είχε χαλαρώσει...
    Κουφό εε??

    Ελπίζω να σε βοήθησα

  6. #441
    Μάγκες έχει κανενας πρόβλημα με κοσκινισμα στο τιμονι!??
    Μετά τα 30και μέχρι τα 50 - 60 πολύ μα πολύ έντονο. Ζυγοστάθμιση έκανα και ίσιο ειναι και τα ρουλεμάν στο τιμόνι κομπλέ. Λάστιχα καλά , μπαγαζιέρα πισω 28lt.
    Καμιά ιδέα?? Και τριγμός στο ταμπλό μερικές φορές εντονος.
    Πάει για σέρβις 10000 χλμ και θα δούμε?!

  7. #442
    Βρεγμένο μέλος Το avatar του/της kaiba
    Εγγραφή
    23/10/2008
    Μηνύματα
    46
    Μάλλον λόγο μπαγκαζιέρας στα κάνει αυτά .Βγάλτη και πήγαινε μια βόλτα σκέτο. Εγώ έχω παρατηρήσει πως χωρίς την μπαγκαζιέρα μπαίνω ποιο καλά στις στροφές ,το αισθάνομαι πως πατάει ποιο καλά . Η μπαγκαζίερα χαλάει πολλή την αεροδυναμική .

  8. #443
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kaiba
    Μάλλον λόγο μπαγκαζιέρας στα κάνει αυτά .Βγάλτη και πήγαινε μια βόλτα σκέτο. Εγώ έχω παρατηρήσει πως χωρίς την μπαγκαζιέρα μπαίνω ποιο καλά στις στροφές ,το αισθάνομαι πως πατάει ποιο καλά . Η μπαγκαζίερα χαλάει πολλή την αεροδυναμική .
    +κεντρο βάρους
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  9. #444
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.789
    Το είχαμε κουβεντιάσει και στην αρχή του θρεντ αλλά τότε ήταν πολύ νωρίς για να ξέρουμε κάτι (ο λόγος για τις "βουτυράτες" αναρτήσεις του κατά τα άλλα υπέροχου παπιού της Yamaha.
    Κάπου πήρε τ' αυτί μου για αναρτήσεις ohlins. Ξέρει κανείς κάτι? κόστος κλπ αν τελικά υπάρχουν?
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  10. #445
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
    Το είχαμε κουβεντιάσει και στην αρχή του θρεντ αλλά τότε ήταν πολύ νωρίς για να ξέρουμε κάτι (ο λόγος για τις "βουτυράτες" αναρτήσεις του κατά τα άλλα υπέροχου παπιού της Yamaha.
    Κάπου πήρε τ' αυτί μου για αναρτήσεις ohlins. Ξέρει κανείς κάτι? κόστος κλπ αν τελικά υπάρχουν?
    Εγω πιστευω οτι δουλευουν πολυ ικανοποιητικα και ανετα για παπι.Εαν ηταν σκληροτερες,θα ηταν ss.
    Οhlins για crypton x στο επισημο site της εταιριας δεν υπαρχει,και ας επεμενε ο "μαγαζατορας" που τις πουλαει οτι ειναι αυθεντικες ohlins..
    The only easy day was yesterday.

  11. #446
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.789
    Ήρθαν λέμε.....
    Πρώτα ήρθε το πίσω κι αναμένονται τα μπροστινά ελατήρια. Και ναι είναι OHLINNS και ναι είναι αυθεντικά και θα μπει το πίσω πάνω στο μηχανάκι σήμερα το μεσημέρι. Εντυπώσεις από αύριο. Το ξυράφι λέμε θα γίνει τούμπανο.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ohlins yamaha crypton 135x.jpg 
Προβολές:	823 
Μέγεθος:	96,9 KB 
ID:	206266
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  12. #447
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
    Ήρθαν λέμε.....
    Πρώτα ήρθε το πίσω κι αναμένονται τα μπροστινά ελατήρια. Και ναι είναι OHLINNS και ναι είναι αυθεντικά και θα μπει το πίσω πάνω στο μηχανάκι σήμερα το μεσημέρι. Εντυπώσεις από αύριο. Το ξυράφι λέμε θα γίνει τούμπανο.

    πόσο κοστίζει?
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  13. #448
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.789
    Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
    πόσο κοστίζει?
    335 ? από το επίσημο service της Yamaha στην Πάτρα. Τα παιδιά είναι φίλοι μου και με διαβεβαίωσαν ότι είναι 100% γνήσια, το τσεκάρισα κι εγώ στο site της ohlins αλλά και η συσκευασία έχει μέσα την εγγύηση. Είναι ταμάμ για το μηχανάκι αυτό, με λεπτομερέστατες οδηγίες τοποθέτησης και ρύθμισης. Περιμένω κι ελατήρια μπροστά (δουλεύω πάρα πολύ το μπροστινό μου φρένο κι έχω πρόβλημα - τερματίζουν οι αναρτήσεις). Αν προλάβω σήμερα θα περάσω το πίσω και θα σας γράψω εντυπώσεις.

    Σε ψάξιμο που έκανα η τιμή είναι πολύ καλή, το έχω βρει αλλού έως 380 όχι λιγότερο, οπότε αποφάσισα να το πάρω.

    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  14. #449
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.789
    Πίσω ανάρτηση μπήκε, ρυθμίστηκε sag, προφόρτηση ελατηρίου. Απόσβεση στο περίπου κι έγινε δοκιμή. Νομίζεις ότι είσαι σε άλλο μηχανάκι, δεν είναι σουμιές πιά. Τελικές δοκιμές και ρυθμίσεις θα γίνουν σήμερα το μεσημέρι σε βολτούλα γρήγορη απόστασης περίπου 60 χλμ.
    Θα σας μεταφέρω εντυπώσεις αν και οι πρώτες είναι απολύτως θετικές.

    Υ.Γ.

    Λύνοντας τα πλαϊνά πλαστικά ανακάλυψα μπόλικες σκουριές στον σκελετό του παπιού ιδιαιτέρα στις κολλήσεις. Αυτό σημαίνει όχι και πολύ ποιοτικό βάψιμο από μαμά Yamaha. Το μηχανάκι είναι 18 μηνών και δεν έχει φάει ιδιαίτερα πολλά νερά. Δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα με την εικόνα.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  15. #450
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
    Πίσω ανάρτηση μπήκε, ρυθμίστηκε sag, προφόρτηση ελατηρίου. Απόσβεση στο περίπου κι έγινε δοκιμή. Νομίζεις ότι είσαι σε άλλο μηχανάκι, δεν είναι σουμιές πιά. Τελικές δοκιμές και ρυθμίσεις θα γίνουν σήμερα το μεσημέρι σε βολτούλα γρήγορη απόστασης περίπου 60 χλμ.
    Θα σας μεταφέρω εντυπώσεις αν και οι πρώτες είναι απολύτως θετικές.

    Υ.Γ.

    Λύνοντας τα πλαϊνά πλαστικά ανακάλυψα μπόλικες σκουριές στον σκελετό του παπιού ιδιαιτέρα στις κολλήσεις. Αυτό σημαίνει όχι και πολύ ποιοτικό βάψιμο από μαμά Yamaha. Το μηχανάκι είναι 18 μηνών και δεν έχει φάει ιδιαίτερα πολλά νερά. Δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα με την εικόνα.
    Δυστηχώς πλέον σχεδόν σε όλα τα μικρά το ίδιο.. τα αγοράζεις έναν σκασμό λεφτά γιατί είναι "γιαπωνέζος" και εν τέλει δεν παίρνεις ούτε το βασικό, την ποιότητα κατασκευής.. Οκ μεταφέρεις την γραμμή παραγωγής Ινδία, Ινδονησία τόσο δύσκολο είναι να έχει τα ίδια standards?
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF