Σελίδα 34 από 45 ΠρώτοΠρώτο ... 24293031323334353637383944 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 496 έως 510 από 669

Θέμα: Φωτογραφίες που τραβήξαμε

  1. #496
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.218
    Χθες βράδυ από το μπαλκόνι μου και με κινητό (κάντε λίγο ζουμ να φανεί το αστέρι.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20230927_232334.jpg 
Προβολές:	402 
Μέγεθος:	42,4 KB 
ID:	446549

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20230927_232346.jpg 
Προβολές:	408 
Μέγεθος:	61,2 KB 
ID:	446550

    Επενέβην λίγο στη δεύτερη αυξάνοντας τη φωτεινότητα για να φανεί καλύτερα στην οθόνη.

  2. #497
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.443
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Χθες βράδυ από το μπαλκόνι μου και με κινητό (κάντε λίγο ζουμ να φανεί το αστέρι.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20230927_232334.jpg 
Προβολές:	402 
Μέγεθος:	42,4 KB 
ID:	446549

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20230927_232346.jpg 
Προβολές:	408 
Μέγεθος:	61,2 KB 
ID:	446550

    Επενέβην λίγο στη δεύτερη αυξάνοντας τη φωτεινότητα για να φανεί καλύτερα στην οθόνη.
    Τι πρέπει να δω και δεν το βλέπω ;
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  3. #498
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dumutrus
    Εγγραφή
    02/07/2017
    Μηνύματα
    523
    μαλλον αυτό

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_20231001_215143.jpg 
Προβολές:	327 
Μέγεθος:	52,8 KB 
ID:	446677
    Οποιος σου πεί ότι δεν γίνεται απάντα του, κοίτα να μαθαίνεις.

  4. #499
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.497
    Βλέπω και ένα μεγάλο κροκοδειλάκι, ωσάν νεφέλωμα, που πάει να το φάει.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #500
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dumutrus
    Εγγραφή
    02/07/2017
    Μηνύματα
    523
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20230812_231630.jpg 
Προβολές:	324 
Μέγεθος:	31,1 KB 
ID:	446678

    τραβηγμένη με το κινητό στα δεξία είχε μια πηγή φωτός γι αυτό και το θόλομα.
    Οποιος σου πεί ότι δεν γίνεται απάντα του, κοίτα να μαθαίνεις.

  6. #501
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.422
    Καλημέρα σε όλους, στο πρόσφατο ταξίδι μας είχα την τύχη να δοκιμάσω τη Nikon Z6 με τον Nikon NIKKOR Z 24-70mm f/4 S του φίλου Αλέξη, του ανθρώπου που ουσιαστικά μου σύστησε τη φωτογραφία στο πρώτο μας ταξίδι πολλά χρόνια πριν!

    Είναι μία entry level mirrorless, full frame μηχανή με αισθητήρα 24ΜΡ, ίδιου μεγέθους δηλαδή με αυτόν της δικής μου entry level D3300, αλλά εννοείται πιο εξελιγμένου, οπότε η σύγκριση μεταξύ των δύο ήταν κάπως πιο άμεση.

    Στο δια ταύτα, αν έχετε έστω και επιφανειακή σχέση με τη φωτογραφία σίγουρα έχετε ακούσει για τη «διαμάχη» μεταξύ full frame και cropped αισθητήρων. Λοιπόν, κατά την ταπεινή μου γνώμη η full frame επιλογή είναι ανώτερη και καλύτερη σε κάθε σχεδόν τομέα!

    Λόγω χαώδους διαφοράς τιμής (600 vs 3000 ευρώ) η αίσθηση ποιότητας παντού είναι σαν μπαίνεις από Τραμπάντ σε Μερσεντές, από τον τρόπο που γυρίζουν οι δακτύλιοι του φακού (ηδονή) μέχρι την αίσθηση βράχου του σώματος, που κάνουν τη δική μου να μοιάζει με παιδικό πλαστικό παιχνίδι. Το ξεπερνάμε (δύσκολα ) αυτό και πάμε παρακάτω…

    Ο τρόπος που αποδίδει το βάθος πεδίου η full frame προοπτική είναι ασύγκριτα ρεαλιστικός και μετά από λίγο νιώθεις ότι με την Aps-c κάμερα φωτογραφίζεις μέσα από έναν σωλήνα...

    Ειδικά στα τοπία και στο zooming η διαφορά είναι συγκλονιστική!

    Το μποκέ και ο διαχωρισμός θέματος είναι σε άλλο επίπεδο, με το ρεαλιστικό βάθος πεδίου να δίνει τέλεια περιγράμματα ακόμα και με σχετικά κλειστό διάφραγμα (jpeg εντελώς απείραχτη, f4):

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_7122.jpg 
Προβολές:	307 
Μέγεθος:	56,4 KB 
ID:	446680

    Το σκόπευτρο είναι ψηφιακό, οθόνη δηλαδή, και τα σημεία εστίασης καλύπτουν όλη σχεδόν την επιφάνειά του κάνοντας το recomposing αχρείαστο, και η εικόνα που προβάλλεται είναι η φωτογραφία που ΘΑ βγει με τις ρυθμίσεις που κάνουμε επί τόπου και όχι αυτό που «βλέπει» ο φακός!
    Γλιτώνεις κακές λήψεις και είναι απολαυστικό στη χρήση. Επίσης προβάλλει το preview της λήψης που μόλις πήραμε μέσα στο σκόπευτρο για να μην κοιτάμε διαρκώς την πίσω οθόνη που είναι articulated για μυστήριες γωνίες.

    Η ποιότητα απόδοσης των χρωμάτων, των υφών και του φωτός είναι σε άλλο πλανήτη, ειδικά στον ουρανό πχ, όπου η ποιότητα εικόνας είναι σχεδόν ίδια σε 100% μεγέθυνση, παρά το ίδιο μέγεθος αισθητήρα, και ειδικά το κοντράστ σχεδόν πάντα τέλειο

    Έτσι και οι όποιες αλλαγές γίνονται στο ποστ είναι πολύ μικρές ή και εντελώς αχρείαστες. Επιπλέον η διαφορά είναι τόσο μεγάλη που ακόμα και υπέρ-κροπαρισμένες φωτό μπορεί να είναι καλύτερες από κανονικές με Aps-c κάμερα...

    Και πάμε στη φωτογράφηση με χαμηλό φως, όπου ουσιαστικά τελειώνει και κάθε απόπειρα σύγκρισης! Και πάλι η φωτογραφία είναι jpeg και εντελώς απείραχτη με f4 και έχει τραβηχτεί νύχτα, όχι σούρουπο, ούτε απόβραδο, χωρίς φλας και με iso2500

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_7299.jpg 
Προβολές:	316 
Μέγεθος:	92,1 KB 
ID:	446681

    Σε ανάλογη απόπειρα με τη δική μου κάμερα απλώς δεν θα είχα φωτογραφία

    Προφανώς πέρα από άψογες νυχτερινές φωτό με ποιότητα μακράς έκθεσης, αυτό δίνει και εξαιρετική διαχείριση σε περιπτώσεις με έντονο, οπίσθιο ή ανομοιογενή φωτισμό:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_7204.jpg 
Προβολές:	321 
Μέγεθος:	103,7 KB 
ID:	446682

    Το μόνο που μου έλειψε ήταν ο χαρακτηριστικός θόρυβος του κλείστρου όταν πατάμε το κουμπί, αλλά πιθανόν και αυτό να είναι θέμα ρύθμισης, και η πιο ελαφριά αίσθηση της δικής μου κάμερας, χωρίς το βάρος του συγκεκριμένου συνδυασμού να είναι προβληματικό ή απαγορευτικό για ταξιδιωτική χρήση.

    Προφανώς και ο δικός μου συνδυασμός μάς χάρισε πολλές υπέροχες φωτό και θα συνεχίσω να τον χρησιμοποιώ με χαρά, αλλά η διαφορά ποιότητας πρέπει να τονιστεί για να ξεφύγουμε από τα γνωστά ότι όλες οι κάμερες είναι ίδιες, ότι οι πιο ακριβές είναι πεταμένα λεφτά κλπ...

    Πέρα από τον αρχικό εντυπωσιασμό μου, αυτό που μετράει και μου έμεινε είναι ότι η full frame αρχιτεκτονική είναι πιο ρεαλιστική και βοηθάει στο να γίνει κανείς καλύτερος φωτογράφος, οπότε αν θέλετε και μπορείτε μη διστάσετε στιγμή

  7. #502
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    1.016
    Θέλω να σχολιάσω κάποια πράγματα για το post σου Παντελή.

    Χωρίς να είμαι τόσο σίγουρος βέβαια...

    Πρώτον, δεν μπορείς να συγκρίνεις τα 2 σώματα, χωρίς να φοράνε τον ίιδο φακό. Ο NIKKOR Z 24-70mm f/4 S πρέπει να έχει απο μόνος του ένα χιλιαρικο...
    Ο φακός είναι πάρα πάρα πολύ σημαντικός στη φωτογραφία. Ίσως σημαντικότερος απο το σώμα.

    2ον, μου φαίνεται λογικό ένας 35άρης αισθητηρας 24Μp, να αποδίδει καλύτερα απο έναν APS-C ιδίων Mp.
    Ουσιαστικά, άν πάρεις μία φωτογραφία βγαλμένη απο FF και την κόψεις κατα 1,5 (στη περίπτωση της Νικκον), θα έχεις το ίδιο κάδρο με το αν είχες βγάλει με APS-C, χρησιμοποιώντας τον ίδιο φακό. Όμως, τα Mp δεν θα είναι πια 24.
    Η σύγκριση λοιπόν θα έπρεπε να είναι μίας FF 36Μp με μία APS-C 24Mp.

    Επίσης, για να πάρεις το ίδιο κάδρο, με μία APS-C και τον ίδιο φακό, πρέπει να πάς πιο πίσω, που αλλάζει το βάθος πεδίου. Για αυτό και το μποκέ στην ΦΦ είναι καλύτερο.
    Έχω λοιπόν την εντύπωση, οτι για αυτό το λόγο, οι FF αποδίδουν (πολύ) καλύτερα σε μεγαλύτερα iso σε σχέση με τις APS-C.

    Γενικά, οι APS-C έχουν πλεονέκτημα μόνο σε πολύ μακρινές φωτογραφίες, μίας και οι φακοί τους είναι πολύ μικρότεροι και ελαφρύτεροι. Όμως τα χρήματα της ανάπτυξης έχουν πέσει στις FF και πάντα θα αποδίδουν καλύτερα.
    Το κόστος όμως είναι πολύ μεγάλο για κάποιον που ασχολείται ερασιτεχνικά.

  8. #503
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.422
    Καλησπέρα Ανδρέα, έχεις απόλυτο δίκιο για τα τεχνικά, όπως ανέφερα και πριν η μάχη ήταν άδικη εξαρχής, είχα όμως τη μοναδική εμπειρία να συγκρίνω μία entry level Aps-c με μία επίσης entry level full frame κάμερα στον πραγματικό κόσμο, και δη σε συνθήκες ταξιδιού, όπου ξεχνάς τα τεχνικά στοιχεία και προδιαγραφές και απλώς φωτογραφίζεις!

    Πολλές φορές και την ίδια λήψη με τις δύο κάμερες και τις διαφορετικές προοπτικές τους και έπειτα βλέπεις και συγκρίνεις άμεσα και ήρεμα τα αποτελέσματα στον υπολογιστή.

    Είναι μία υπέροχη ευκαιρία που σου δίνει τη δυνατότητα να εκτιμήσεις τα πράγματα με τον παλιό καλό εμπειρικό τρόπο, οπότε αυτά που γράφω είναι περισσότερο παράθεση πάρα αντιπαράθεση στοιχείων.

    Αν μπορούσα να πληρώσω μία full frame κάμερα και τρεις φακούς από 15 μέχρι 300mm θα το έκανα όχι για να λέω ότι έχω το καλύτερο και το νεότερο, αλλά γιατί πραγματικά αξίζει αν αγαπάς τη φωτογραφία

  9. #504
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.422
    Γενί Τζαμί, το τελευταίο τέμενος που χτίστηκε στη Θεσσαλονίκη στις αρχές του περασμένου αιώνα και λίγο πριν την απελευθέρωση.

    Ξεχωρίζει για την ιδιαίτερη αρχιτεκτονική του, καθώς είναι ένα μίγμα ανατολίτικων, αναγεννησιακών, βυζαντινών, ισλαμικών και μπαρόκ στοιχείων με αρκετές νεοκλασσικές επιρροές και σχεδιασμένο από Ιταλό.

    Η επιγραφή μαρτυρά τη μετέπειτα μετατροπή του σε μουσείο:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_9438.jpg 
Προβολές:	173 
Μέγεθος:	104,1 KB 
ID:	446879

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_9440.jpg 
Προβολές:	174 
Μέγεθος:	84,1 KB 
ID:	446880

  10. #505
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    836
    Ήθελα να στο πω από καιρό, γιατί το παρατήρησα και σε άλλες φωτογραφίες σου.
    Γενικά στην αρχιτεκτονική-κτιριακή, ενίοτε και μνημειακή φωτογραφία, θέλουμε τις "κάθετες" να παραμένουν "κάθετες".
    Με αυτό τον τρόπο το κτίριο δείχνει λιγότερο παραμορφωμένο, καθώς η αναίρεση του 3ου σημείου φυγής δίνει μια πιο φυσική αίσθηση, φιλικότερη στον θεατή και πολύ λιγότερο μια αίσθηση "γιγαντισμού" του κτιρίου και δέους, "υποταγής" του θεατή, εκτός και αν αυτή είναι η συνειδητή πρόθεση του καλλιτέχνη. (βλ. πολλές φωτό ουρανοξυστών κλπ κλπ).

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_9438_PP.jpg 
Προβολές:	158 
Μέγεθος:	55,9 KB 
ID:	446883
    Oldfarts never die

  11. #506
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.422
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Ήθελα να στο πω από καιρό, γιατί το παρατήρησα και σε άλλες φωτογραφίες σου.
    Γενικά στην αρχιτεκτονική-κτιριακή, ενίοτε και μνημειακή φωτογραφία, θέλουμε τις "κάθετες" να παραμένουν "κάθετες".
    Με αυτό τον τρόπο το κτίριο δείχνει λιγότερο παραμορφωμένο, καθώς η αναίρεση του 3ου σημείου φυγής δίνει μια πιο φυσική αίσθηση, φιλικότερη στον θεατή και πολύ λιγότερο μια αίσθηση "γιγαντισμού" του κτιρίου και δέους, "υποταγής" του θεατή, εκτός και αν αυτή είναι η συνειδητή πρόθεση του καλλιτέχνη. (βλ. πολλές φωτό ουρανοξυστών κλπ κλπ).
    Καλησπέρα Κώστα, εγώ ήθελα εξαρχής αυτή την οπτική αποτύπωση για αυτό και κοιτούσα και για fisheye πριν αγοράσω τον υπερευρυγώνιο.

    Γενικά μου αρέσει να φαίνεται πως η τελική εικόνα έχει διαμορφωθεί από το φως που περνά μέσα από κουρμπαρισμένα γυαλιά

  12. #507
    Νέο μέλος Το avatar του/της NickBel
    Εγγραφή
    07/11/2021
    Μηνύματα
    16
    Ρολόγια είναι αυτά αντί για μιναρέδες;

    Η δεύτερη πιο καλλιτεχνική πάντως

  13. #508
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.170
    τι λέει senior το ξεβάψαμε;

    δύσκολη χωρίς πλάκα..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	genitzamiLOW.jpg 
Προβολές:	120 
Μέγεθος:	73,4 KB 
ID:	446895

  14. #509
    Δεν είναι καθόλου εύκολο να διορθώσεις μια υπευρυγώνια λήψη, πολύ περισσότερο όταν είναι και στραβή. Ωρίστε στο ίδιο διαγώνισμα ..το δικό μου 'γραπτό'.

    Στην φωτογραφία είναι η κεντρική αίθουσα από το παλαιό κοινοβούλιο της Αυστραλίας (Canberra)
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 2016.jpg‎  
    Τελευταία τροποποίηση από costas_versys; 11/10/2023 στις 21:29.

  15. #510
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.422
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από NickBel Προβολή μηνύματος
    Ρολόγια είναι αυτά αντί για μιναρέδες;

    Η δεύτερη πιο καλλιτεχνική πάντως
    Όντως είναι ρολόγια, είτε λόγω εκλεκτικισμού, είτε γιατί το κτίσμα προοριζόταν για "γιαλαντζί" μουσουλμάνους - τους λεγόμενους ντονμέδες ή ντουημέδες...

    Παρά τη φανταιζί αρχιτεκτονική πάντως υπήρχε και κανονικός μιναρές, που γκρεμίστηκε μετά την απελευθέρωση.

    Δυστυχώς όταν πέρασα ήταν κλειστά και αναγκαστικά έβαλα την κάμερα ανάμεσα στα κάγκελα για τη γενική άποψη.

    Η δεύτερη φωτό είναι από τον περίγυρο στα 20mm και δείχνει πόσο πολύτιμο είναι ένα κάποιο εύρος σε τέτοιους φακούς, σε περίπτωση που δεν μπορούμε να πλησιάσουμε το θέμα.
    Τελευταία τροποποίηση από Tsber; 12/10/2023 στις 01:39.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2024, 20:22
  2. Καλλιτεχνικές μοτοφωτό που τραβήξαμε μόνοι μας...
    από macrozan στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 461
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2013, 09:45
  3. Απαντήσεις: 81
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2007, 12:37
  4. Πολλα μπραβο στα παιδια που
    από YZF-R1 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 01:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF