Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 118

Θέμα: θεματα φιλοσοφικης Bmwδιασης....

  1. #46
    http://www.moto.gr/forums/attachment...&postid=744333
    Να ερωτήσω εσάς τους adventuraκιδες κατιτίς...
    Είναι νορμάλ σε κυκλοφοριακό κομφούζιο και δή ζέστη αρκετή να κάνει υπερχύλιση βενζίνης στα πλαινά (αριστερά δεξιά) της σίτας του ψυγείου;;

    Σας έχει συμβεί ποτέ αυτό;;

    Επίσης γιατί μου ανάβει στα 160~180 χλμ το λαμπάκι την στιγμή που παίρνει στο γέμισμα 16 λίτρα..;;
    22 λίτρα δεν παίρνει κανονικά;;

    Έχω δει και υπερχείλιση βενζίνης σε καινούργιο 990 χωρίς κανένα λόγο... με το που ανοίξαμε τις τάπες και πήρε λίγο αέρα, με το μοτέρ να δουλεύει, όλα οκ..

    230 για το service πολλά μου ακούγονται, αν σκεφτείς οτι έδωσα 200 για τα 15.000 Αρχικά δημιουργήθηκε από sas


    Αυτό που παρατηρώ τώρα (εδώ και 5000χλμ) είναι ότι όταν είναι κρύο και αποσυμπλεκτάρω ακόμα και χωρίς γκάζι ακούγεται ένα ήχος -σαν κάτι μεταλλικό να γδέρνεται- που απ' ότι καταλαβαίνω είναι από τους δίσκους. Το μηχανάκι δεν το νιώθω να πατινάρει επομένως σκέφτομαι μήπως έχουν ψιλοπάρει (στραβώσει). Παίζει κάτι τέτοιο????



    ΤΣΕΚΑΡΕ (επειγόντως) τεντωτηρες καδενας και ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ ΑΛΛΑΞΕ ΤΟΥΣ


    17# --------600.36.003.000

    steuerkettensp hydr. ( 75ym )03


    TWO PIECES PARTS
    X2 QTY


    θα προτεινα να παρεις ολοκληρο το κιτ με τα τσιμουχακια και τα παρελκομενα
    δεν παιζουμαι με το θανατο του μοτερ
    Και πάλι όμως είναι η πρώτη μηχανή που ξέρω, που οι οδηγοί της έχουν μόνιμα μαζί τους μια ανταλλακτική τρόμπα συμπλέκτη ! Να κουβαλούν οι οδηγοί εργαλεία, ασφάλειες, fast κλπ το έχω ξαναδεί, ολόκληρο ανταλλακτικό όμως....
    Καποτε ειχα χρονο,αλλα δεν ειχα χρημα.....
    Τωρα δεν εχω ουτε χρονο,ουτε χρημα....

  2. #47
    Τα έχω δει και εγώ, και έπαθα φρίκη! Καπάκια τρυπημένα και οι βίδες να αλωνίζουν στο μπλέντερ (πρώην συμπλέκτης).

    Δηλαδή πχ με το που θα το πάρω στα χέρια μου-όταν και αν συμβεί αυτό!- πετάω τον πίσω δίσκο και βάζω after market, φτιάχνω στον τόρνο νέο αξονάκι για την τρόμπα, περνάω όλες τι βίδες του συμπλέκτη με loctite;

    ναι καινε λαδι τα LC8
    δεν ειναι μυστικο

    οσο ποιο πολυ θα το σκιζεις τοσο περισσοτερο θα σου καιει(
    μιλαμε για υδροψυκτα μοτερ ετσι?)

    http://www.moto.gr/forums/attachment...postid=1250166(

    αουτς! αυτα ειναι τα μηχανακια καταληλα για σκληρη χρηση?)

    Πόσα χιλιόμετρα έχει η μοτοσικλέτα και χρειάζεται πιστόνια.
    εγώ άνοιξα το δικό μου μοτέρ στις 50000χλμ για αλλαγή βαλβίδων εξαγωγής που κόβονται (με την ευκαιρία τις αλλάξαμε όλες) και οι κύλινδροι ήταν σε άριστη κατάσταση. Έτσι για πλάκα και για να πούμε ότι κάτι κάναμε αλλάξαμε και ελατήρια.(50000χλμ και κοβει βαλβιδες?!!)


    στο δικο μου (990 adv) αν κ το πηρα πριν 5 μερες μτχ (8-2008 με 2300χλμ) μετα απο το πρωτο πλυσιμο που του εκανα, παρατηρησα πως το φαναρι ειχε παρει μερικες σταγονες νερου κ θολωσε απο μεσα αλλα σιγουρα δεν ηταν πρωτη φορα ειχε σημαδια απο αλλες φορες.
    Το μηχανακι ειναι εντος εγγυησης πισετυω θα μου το αλλαξουν χωρις προβλημα, εχει συμβει κ σε αλλους αυτο?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από KOSTAS-ER6
    τετοια νουμερα με τα xenon κανει κ το δικο μου εδω κ 3-4 μερες οταν ανοιγω το διακοπτη δεν αναβει κ πριν γυρισω μιζα κλεινω κ ξανα ανοιγω το δικοπτη κ ειναι οκ!
    Λες να τα επαιξε τοσο νωρις???Μονο 3800χλμ εχω ...

    ζημια παντως δεν εναι,μου το χει κανει κι εμενα αυτο αλλα ας πουμε 1 φορα την βδομαδα,εδω και μερες δεν μου το κανει καθολου.θα βαλω και διακοπτη για τα φωτα,οτι καλυτερο.

    Εχω το 990 του 2008 και εχω κανει 7500 χλμ και εχω το εξης προβλημα,εδω και λιγες μερες το φλας μου αναβοσβηνει πολυ γρηγορα και μου εχει σβησει η μηχανη 2-3 φορες ενω μου αναβει το λαμπακι του Fi σημερα μου εσβησε η μηχανη αλλα και το καντραν σαν να ειχα σβηστη τη μηχανη,μου ξανανοιξε το καντραν αφου γυρισα δυο φορες το κλειδι.
    Τι συμβαινει;;;;

    http://www.moto.gr/forums/attachment...postid=1477667

    http://www.moto.gr/forums/attachment...postid=1477669

    Εχω το 990 του 2008 και εχω κανει 7500 χλμ και εχω τα εξης προβληματα
    1/Εδω και λιγες μερες το φλας μου αναβοσβηνει πολυ γρηγορα και επανερχεται στον κανονικο ρυθμο οταν παταω φρενο και
    2/Μου εχει σβησει η μηχανη 2-3 φορες ενω μου αναβει το λαμπακι του Fi καθως κινουμαι, σημερα μου εσβησε η μηχανη αλλα και το καντραν σαν να ειχα σβηστη τη μηχανη,μου ξανανοιξε το καντραν αφου γυρισα δυο φορες το κλειδι,αυτα μου τα κανει οταν ειναι πολυ ζεστο
    Τι συμβαινει;;;;

    τελικά βαλβίδα μπροστινού κυλίνδρου.
    από πέμπτη αναλυτικά.
    \
    καλησπερα στο forum,εδω και 1,5 χρονο εχω το adventure 990 και εδω και μια βδομαδα βλεπω και εχει υγρο η μανετα του συμπλεκτη-μηπως αυτο ειναι ενδειξη οτι βαδιζω αργα αλλα σταθερα για την αλλαγη της τρομπας του?Ρωταω για να ξερω τι θα πω αν αρχισει και μου λεει ο "μαστορας" του εξουδιοτημενου (μια και εχω 6 μηνες ακομα εγγυηση)

    Αντιμετωπίζω το εξής στο 950 adventure: Κατα τις πρόσφατες κρύες μέρες, το κόκκινο led στο καντράν (πίεση λαδιού) δεν άναβε κατά το check. Αυτό συνέβαινε είτε η μηχανή ήταν κρύα, είτε ζεστή. Όταν την έβαζα μπροστά, το led αναβοσβηνε για λιγο, ως συνήθως, και ξαναέσβηνε. Τώρα που οι μέρες είναι πιο ζεστές, δεν έχει ξανασυμβεί. Δεν τίθεται θέμα ελλιπής ποσότητας λαδιού μιας και τα τσεκάρω συχνά. Πρέπει να είχε κολλήσει η βαλβίδα( που δίνει ένδειξη στο led.
    Έχει αντιμετωπίσει κανείς σας κάτι παρόμοιο;
    Καποτε ειχα χρονο,αλλα δεν ειχα χρημα.....
    Τωρα δεν εχω ουτε χρονο,ουτε χρημα....

  3. #48
    i rest my case
    δεν μπορει ολα αυτα τα μηχανακια να ειναι πριν το 05, και δεν ειναι το τσεκαρα, τουλαχιστον οχι ολα.
    Οπως και να εχει παντως δεν εχω καμμια διαθεση να κανω τα νευρα μου κροσια για καθε φορα που θα παθαινει κατι

    Οι βλαβες και τα ελλατωματα ειναι τοσα πολλα που αδυνατω να πιστεψω οτι τα εχουν διορθωσει ολα αυτα
    Καποτε ειχα χρονο,αλλα δεν ειχα χρημα.....
    Τωρα δεν εχω ουτε χρονο,ουτε χρημα....

  4. #49
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    ρε φιλε γ@μ@ το το μπουρδελο...χαλαει ολο ζημιες βγαζει

    παρε ενα απροβληματιστο βαραντερο(:rotflmao: ), ενα απροβληματιστο αφρικα(:rotflmao: ), η ενα απροβληματιστο GS(:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: )

  5. #50
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από pantheman
    i rest my case
    δεν μπορει ολα αυτα τα μηχανακια να ειναι πριν το 05, και δεν ειναι το τσεκαρα, τουλαχιστον οχι ολα.
    Οπως και να εχει παντως δεν εχω καμμια διαθεση να κανω τα νευρα μου κροσια για καθε φορα που θα παθαινει κατι

    Οι βλαβες και τα ελλατωματα ειναι τοσα πολλα που αδυνατω να πιστεψω οτι τα εχουν διορθωσει ολα αυτα


    Αν εισαι επιλεκτικος στην στατιστικη και πηγες σου, μπορεις να αποδειξεις τα παντα στον εαυτο σου.


    http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=556973


    οποτε εχω ορεξη και το θυμαμαι, θα βαζω και ενα λινκ που θα 'αποδεικνυει' την κατωτεροτητα των μπεμβε.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  6. #51
    Αρχικά δημιουργήθηκε από pantheman
    i rest my case
    δεν μπορει ολα αυτα τα μηχανακια να ειναι πριν το 05, και δεν ειναι το τσεκαρα, τουλαχιστον οχι ολα.
    Οπως και να εχει παντως δεν εχω καμμια διαθεση να κανω τα νευρα μου κροσια για καθε φορα που θα παθαινει κατι

    Οι βλαβες και τα ελλατωματα ειναι τοσα πολλα που αδυνατω να πιστεψω οτι τα εχουν διορθωσει ολα αυτα
    Πολύ αγχώνεσαι και πολύ την ψειρίζεις τη μαϊμου...

    Δεν αγοράζουμε μηχανακια με στατιστικό δελτίο...

    Παρε το βαραδερο να εχεις το κεφάλι σου ήσυχο (και τη βαρεμαρα σου εξασφαλισμένη)
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  7. #52
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    .
    1) Θυμαμαι προσφατο θρεντ τυπου που οργωνε με 950 τα βουνα για 100,000κμ χωρις κανενα προβλημα.

    2)Μην ακους φημες, τα αφρικα για παραδειγμα θεωρουνται 'σκυλια' και δεν υπαρχει ενα που να μην χρειαστηκε ανορθωτη η αντλια βενζινης, η και τα δυο.

    [Και ζυγιζει και 800 κιλα, και ειναι και ψοφιο, και εχει χαλια αναρτησεις, και δεν εχει φρενα. Κατα τ'αλλα σκυλι. ]
    1)αν μπορεις στειλε το λινκ του θρεντ

    2) ναι,μετα απο και γω δεν ξερω ποσα χιλιομετρα βγαλανε μια τρομπα βενζινης (φυσιολογικη φθορα να πω?,ας ειναι αυτη η μονη του βλαβη)

    Οσο για τον ανορθωτη , ε οπως δεχεστε τοσα πραματα για το ΚΤΜ δεχτειτε και αυτο το μοναδικο ελλατωμα στα Honda, που ειναι και αυτο γνωστο,του βαζεις μια μεγαλυτερη ψυκτρα και τελειωσε,τοση παντεντα ριχνετε για τα ΚΤΜ καντε και για το Honda αυτο και τελος

    Ψοφιο για την εποχη του δεν ηταν με τιποτα
    οπως επισης , αναρτησεις και φρενα για τα γκαζια και τα κιλα του ηταν αψογα
    οσο για το σκυλι , ναι σκυλι ηταν .......

    ουτε 800 κιλα ειναι, μην μου κανεις τον αδαη, τα μηχανακια εχουν ανεβει και σε ζυγαριες
    Καποτε ειχα χρονο,αλλα δεν ειχα χρημα.....
    Τωρα δεν εχω ουτε χρονο,ουτε χρημα....

  8. #53
    Συγγνώμη, μπαινεις στη λογική να συγκρινεις KTM και GS με αφρικα???
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  9. #54
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Πολύ αγχώνεσαι και πολύ την ψειρίζεις τη μαϊμου...

    Δεν αγοράζουμε μηχανακια με στατιστικό δελτίο...

    Παρε το βαραδερο να εχεις το κεφάλι σου ήσυχο (και τη βαρεμαρα σου εξασφαλισμένη)
    δεν αγχωνομαι καθολου με ολα αυτα που διαβαζω( εχω μπει ηδη και στο advrider)εχω καταληξει στο GS που ετσι και αλλιως απτην αρχη μου αρεσε, απλα ηθελα να καθυσηχασω τον εαυτο μου για καποια πραματα που ειχα πιασει να αιωρουνται στον αερα, απο ολα αυτα που διαβασα για τις βλαβες του GS εβγαλα τα εξης συμπερασματα - μενανε απο μπαταριες , λυση- μεγαλυτερη γεννητρια και τελος . προβληματα με τα σερβοφρενα , λυση- βγαζουμε τα σερβοφρενα και τελος

    Οσο και να μην θες αμα ειναι να δωσεις 18500 εουρα ενα στατιστικο δελτιο θα το βγαλεις γιατι οταν μπαινουν τοσα φραγκα στην μεση πρεπει να βαλεις λιγο την κα..λα στην ακρη και δεις τι παιζει

    Με Βαραντερο δεν θα με εβλεπα με τιποτα

    μην νομιζεις οτι δεν εχω καβαλησει τα μηχανακια που μιλαμε, και Βαραντερο εχω καβαλησει και ΚΤΜ και BMW μικρο και μεγαλο και απο ολα , και Βαραντερο ειδικα ευχαριστω αλλα δεν θα παρω.
    Καποτε ειχα χρονο,αλλα δεν ειχα χρημα.....
    Τωρα δεν εχω ουτε χρονο,ουτε χρημα....

  10. #55
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Συγγνώμη, μπαινεις στη λογική να συγκρινεις KTM και GS με αφρικα???

    Και βεβαι οχι !!!!
    Δεν ειμουν ομως εγω αυτος που το ανεφερε
    Καποτε ειχα χρονο,αλλα δεν ειχα χρημα.....
    Τωρα δεν εχω ουτε χρονο,ουτε χρημα....

  11. #56
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από pantheman
    δεν αγχωνομαι καθολου με ολα αυτα που διαβαζω( εχω μπει ηδη και στο advrider)εχω καταληξει στο GS που ετσι και αλλιως απτην αρχη μου αρεσε, απλα ηθελα να καθυσηχασω τον εαυτο μου για καποια πραματα που ειχα πιασει να αιωρουνται στον αερα, απο ολα αυτα που διαβασα για τις βλαβες του GS εβγαλα τα εξης συμπερασματα - μενανε απο μπαταριες , λυση- μεγαλυτερη γεννητρια και τελος . προβληματα με τα σερβοφρενα , λυση- βγαζουμε τα σερβοφρενα και τελος

    και τελος?

    http://www.advrider.com/forums/poll....ts&pollid=1933
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  12. #57
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από pantheman
    Και βεβαι οχι !!!!
    Δεν ειμουν ομως εγω αυτος που το ανεφερε
    Εγω εγω εγω το ανεφερα, αλλα να καταλαβαινουμε την πλακα, ε?
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  13. #58
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    αποσπασμα απο αλλο θρεντ του ιδιου φορουμ

    45 interventions registered till now.

    At the moment bike in garage because the 3rd GEARBOX is broken.
    In the meantime have intervention pending on ABS (not recall)
    Had also the problem on the fuel pump electronic module.
    Had also the transmission on the rear wheel.

    It seems that also replaced and improoved parts as gearbox are not that improoved. Same think with electronic module that was changed 3 times and all that times was crap of quality that can leave you on the road at any moment.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  14. #59
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  15. #60
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Εγω εγω εγω το ανεφερα, αλλα να καταλαβαινουμε την πλακα, ε?
    οκ εγω την καταλαβα την πλακα , ασε που μου αρεσουν αυτες οι αντιπαραθεσεις...
    BTW whats an FD failure?
    γιατι η μεγαλυτερη μπαρα ειναι εκει που λεει never had an FD failure

    AAA ok το καταλαβα Final Drive
    Καποτε ειχα χρονο,αλλα δεν ειχα χρημα.....
    Τωρα δεν εχω ουτε χρονο,ουτε χρημα....

Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ενα καλο site με τεχνικα θεματα
    από EKEINOS στο forum Τεχνικά άρθρα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2008, 02:28
  2. Απαντήσεις: 174
    Τελευταίο μήνυμα: 15/10/2005, 21:45
  3. θεματα ασφαλειας
    από siokatas στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2005, 22:20
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2004, 08:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF