Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 93

Θέμα: BMW R 1200 GS - 2013

  1. #46
    Banned
    Εγγραφή
    19/06/2012
    Μηνύματα
    300
    Προβλέπω παραμιλητά του ειδικού τύπου όχι για το νέο κινητήρα αλλά για το φρενάρισμα και το κράτημα.
    Έχουμε βαρύτερα ζάντα-λάστιχο αλλά ελαφρύτερες δαγκάνες-telelever (το οποίο είναι σημαντικά λεπτότερο από το προηγούμενο)
    Η BMW έκανε μεγάλη μαγκιά με τις διαστάσεις των ελαστικών, έγινε το μηχανάκι καλύτερο street και on-off ταυτόχρονα, με μία κίνηση...

  2. #47
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από radd Προβολή μηνύματος
    Η BMW έκανε μεγάλη μαγκιά με τις διαστάσεις των ελαστικών, έγινε το μηχανάκι καλύτερο street και on-off ταυτόχρονα, με μία κίνηση...
    Σολαρεις μιλαμε. Εχω αρχισει να αμφιβαλλω αν εχεις διπλωμα οδηγησης.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  3. #48
    Banned
    Εγγραφή
    19/06/2012
    Μηνύματα
    300
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Σολαρεις μιλαμε. Εχω αρχισει να αμφιβαλλω αν εχεις διπλωμα οδηγησης.
    το έχεις ακουστά φαντάζομαι πως το gs βγαίνει με ακτινωτές και χυτές ζάντες ε;
    θεωρείς πως το 120/70-19 και το 170/60-17 δεν το κάνουν καλύτερο street;
    τα αντίστοιχα τρακτερωτά στις ακτινωτές λες να το χειροτερεύουν ε;
    έχω δίπλωμα μάγειρα, ότι θες ρώτα...

  4. #49
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από radd Προβολή μηνύματος
    το έχεις ακουστά φαντάζομαι πως το gs βγαίνει με ακτινωτές και χυτές ζάντες ε;
    θεωρείς πως το 120/70-19 και το 170/60-17 δεν το κάνουν καλύτερο street;
    τα αντίστοιχα τρακτερωτά στις ακτινωτές λες να το χειροτερεύουν ε;
    έχω δίπλωμα μάγειρα, ότι θες ρώτα...
    Πες καμια καλη συνταγη για αυθεντικο saag panir γιατι το ιντερνετ εχει τις εμπορικες εκδοχες.


    ΥΓ
    Οι διαστασεις ελαστικων που αναφερεσαι σαφως το κανουν καλλιτερο ον και επισης σαφως το κανουν χειροτερο οφ.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  5. #50
    Banned
    Εγγραφή
    19/06/2012
    Μηνύματα
    300
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Πες καμια καλη συνταγη για αυθεντικο saag panir γιατι το ιντερνετ εχει τις εμπορικες εκδοχες.


    ΥΓ
    Οι διαστασεις ελαστικων που αναφερεσαι σαφως το κανουν καλλιτερο ον και επισης σαφως το κανουν χειροτερο οφ.
    Ναι... έχεις δίκιο!
    Να το πεις και στα μαστόρια της φίρμας που μπήκαν στον κόπο να παραγγείλουν διαστάσεις ελαστικών που δεν έχουμε ξαναδεί για να κάνουν το πιο καλοπουλημένο μηχανάκι τους χειρότερο off...

  6. #51
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από radd Προβολή μηνύματος
    Ναι... έχεις δίκιο!
    Να το πεις και στα μαστόρια της φίρμας που μπήκαν στον κόπο να παραγγείλουν διαστάσεις ελαστικών που δεν έχουμε ξαναδεί για να κάνουν το πιο καλοπουλημένο μηχανάκι τους χειρότερο off...
    και καλύτερο on..
    Sent from me using a computer.

  7. #52
    ‘’Καλοπροαίρετες σκέψεις από έναν άσχετο’’

    παιδιά εδώ μέσα μοιραζόμαστε όλοι το κοινό πάθος για τις μηχανές, ποτέ δεν κατάλαβα όμως σε αυτό το φόρουμ την αντιπάθεια και το μένος προς την BMW και τους οδηγούς αυτής. Σίγουρα σε τεχνικά θέματα δεν σκαμπάζω ,σαν οδηγός δεν μπορώ να πω ότι είμαι έμπειρος ούτε θα κάνω την εξτριμ οδήγηση. Το μόνο σίγουρο είναι πως δεν μπορώ να δοκιμάσω μια μηχανή στα άκρα και να την αξιολογήσω,γι'αυτο δεν καταλαβαίνω γιατί η bmw δεν είναι ''καλή μηχανη''.

    Αυτό όμως που σίγουρα γνωρίζω ως άνθρωπος που ασχολείται με το εμπόριο είναι το εξής :

    Α) η τιμή της πώλησης ποτέ δεν βγαίνει τυχαία (σχέση τιμής – ποιότητας) , αν υπάρξει το αντίθετο αυτό θα φανεί στα νούμερα των πωλήσεων μελλοντικά π.χ πτώση
    Β) χαμηλή ποιότητα κατασκευής = πτώση πωλήσεων
    Γ) κακή σχεδίαση= πτώση πωλήσεων
    Δ) έλλειμμα εμπιστοσύνης του πελάτη προς τον κατασκευαστή = πτώση πωλήσεων
    Ε) τεχνικά προβλήματα = πτώση πωλήσεων
    Ζ)………………
    Κτλ
    Κτλ
    Κτλ
    Κτλ
    Κτλ


    Όλα τα παραπάνω και άλλα τόσα σαν αποτέλεσμα θα είχαν την ενίσχυση των ανταγωνιστών .

    Αν όντως ισχύουν όλα αυτά που διαβάζω πως εξηγείτε όλα αυτά τα εκατομμύρια κομμάτια που έχει πουλήσει και φυσικά σε εισαγωγικά δεν έχει ανταγωνισμό όσο και αν προσπαθούν οι άλλες εταιρίες .

    οι εξηγήσεις marketing , ψώνιο για την προπέλα και τα λοιπά τα έχω ακούσει ξανά ,άλλα επιχειρήματα υπάρχουν?

  8. #53
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από elrodeo77 Προβολή μηνύματος
    ‘’Καλοπροαίρετες σκέψεις από έναν άσχετο’’

    Δεν υπάρχει πτώση των πωλήσεων μόνο και μόνο γιατί ο κύριος όγκος πωλείται σε ανθρώπους με άγνοια ή σε αυτούς που εθελοτυφλούν.

    Η όποια επιτυχία δεν οφείλεται στην αξιοπιστία του μοντέλου αλλά στο μάρκετιν που οργιάζει εδώ και κάμποσα χρόνια στις συνειδήσεις όλων μας.


    Edit. Όσο για την τιμή αυτή είναι ανάλογη προς την ποιότητα και αντιστρόφως ανάλογη ως προς την συχνότητα βλαβών. Όταν ο ποιοτικός έλεγχος πέφτει λόγο της υπερβολικής ζήτησης τι περιμένεις?
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 04/10/2012 στις 18:45.
    Sent from me using a computer.

  9. #54
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Πριν 2 χρονια υπηρχαν 2-3 μεγαλα ον-οφφ, τωρα μετραμε 5-10
    Δεν υπαρχει περιπτωση ΟΥΤΕ μια στο εκατομμυριο να πουλαει η μπεμπα τους αριθμους που πουλαγε πριν.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  10. #55
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    elrodeo77 θα στο πω πιο απλά. Όσοι έχουν ktm και λένε ότι δεν χαλάει είναι επειδή πριν είχαν bmw.

    Κατάλαβες τώρα?











    Με ένα σμπάρο δυο τρυγόνια. Σε κανα μήνα που θα ξανακάνω login τα ξαναλέμε.
    Sent from me using a computer.

  11. #56
    Ρε παιδιά όλα χαλάνε.Πραγματικά στοιχεία,νούμερα ,ποσοστά βλαβων επι πωληθεντων κομματιων έχουμε?Νομίζω ότι οι μισοί λένε κτμ κάθε τετάρτη μάστορα και οι άλλοι λενε τα gs βγάζουν όλο βλάβες.Έχουμε κάποια σοβαρή έρευνα οι θα ειμαστε οσφπ vs pao?

  12. #57
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από elrodeo77 Προβολή μηνύματος
    Ρε παιδιά όλα χαλάνε.Πραγματικά στοιχεία,νούμερα ,ποσοστά βλαβων επι πωληθεντων κομματιων έχουμε?Νομίζω ότι οι μισοί λένε κτμ κάθε τετάρτη μάστορα και οι άλλοι λενε τα gs βγάζουν όλο βλάβες.Έχουμε κάποια σοβαρή έρευνα οι θα ειμαστε οσφπ vs pao?
    Ελροντεο αγόρι μου πανε να το πάρεις και μη μας σκοτίζεις!
    Sent from me using a computer.

  13. #58
    Daz κρυφο κτμακιας είμαι, πρώτος έρωτας 640 adv και μετά 990 adv, ίσως τελικά περιμένω το 800adv αλλά αυτοί οι gsασακιδες μου λένε πως συνέχεια θα είμαι στον μάστορα!

  14. #59
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Δεν εχει νοημα η κουβεντα τα μεν χαλανε, τα δε δε χαλανε. Το μονο που εχει νοημα ειναι να ξερεις τι βλαβες μπορεις να αντιμετωπισεις σε καθε περιπτωση και πως θα αναταπεξελθεις τεχνικα και οικονομικα. Αν τα ξερεις αυτα, κρινεις και πρατεις, αφου βεβαια συνυπολογισεις και τον παραγοντα οδηγικη συμπεριφορα που σου ταιριαζει.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.860
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από elrodeo77 Προβολή μηνύματος
    ‘’Καλοπροαίρετες σκέψεις από έναν άσχετο’’

    παιδιά εδώ μέσα μοιραζόμαστε όλοι το κοινό πάθος για τις μηχανές, ποτέ δεν κατάλαβα όμως σε αυτό το φόρουμ την αντιπάθεια και το μένος προς την BMW και τους οδηγούς αυτής. Σίγουρα σε τεχνικά θέματα δεν σκαμπάζω ,σαν οδηγός δεν μπορώ να πω ότι είμαι έμπειρος ούτε θα κάνω την εξτριμ οδήγηση. Το μόνο σίγουρο είναι πως δεν μπορώ να δοκιμάσω μια μηχανή στα άκρα και να την αξιολογήσω,γι'αυτο δεν καταλαβαίνω γιατί η bmw δεν είναι ''καλή μηχανη''.

    Αυτό όμως που σίγουρα γνωρίζω ως άνθρωπος που ασχολείται με το εμπόριο είναι το εξής :

    Α) η τιμή της πώλησης ποτέ δεν βγαίνει τυχαία (σχέση τιμής – ποιότητας) , αν υπάρξει το αντίθετο αυτό θα φανεί στα νούμερα των πωλήσεων μελλοντικά π.χ πτώση
    Β) χαμηλή ποιότητα κατασκευής = πτώση πωλήσεων
    Γ) κακή σχεδίαση= πτώση πωλήσεων
    Δ) έλλειμμα εμπιστοσύνης του πελάτη προς τον κατασκευαστή = πτώση πωλήσεων
    Ε) τεχνικά προβλήματα = πτώση πωλήσεων
    Ζ)………………
    Κτλ
    Κτλ
    Κτλ
    Κτλ
    Κτλ


    Όλα τα παραπάνω και άλλα τόσα σαν αποτέλεσμα θα είχαν την ενίσχυση των ανταγωνιστών .

    Αν όντως ισχύουν όλα αυτά που διαβάζω πως εξηγείτε όλα αυτά τα εκατομμύρια κομμάτια που έχει πουλήσει και φυσικά σε εισαγωγικά δεν έχει ανταγωνισμό όσο και αν προσπαθούν οι άλλες εταιρίες .

    οι εξηγήσεις marketing , ψώνιο για την προπέλα και τα λοιπά τα έχω ακούσει ξανά ,άλλα επιχειρήματα υπάρχουν?
    Υπάρχουν στα site των εταιρειών στοιχεία πωλήσεων για κάθε έτος και συνήθως και κάθε εξάμηνο.

    Εκατομμύρια κομμάτια δεν πουλάει ούτε η bmw ούτε η ΚΤΜ.

    Οι παραπάνω παρατηρήσεις σου είναι πολύ σωστές αλλά σε καμιά περίπτωση δεν ισχύουν για τις παραπάνω εταιρείες.
    Η ΚΤΜ είναι ΠΟΛΥ ειδική εταιρεία με ανύπαρκτο ανταγωνισμό, και πολύ καλή πολιτική πωλήσεων έως πρίν μερικά χρόνια (στην Ελλάδα τουλάχιστον).
    Η BMW είναι εταιρεία που πουλάει prestige οπότε ποιότητα βλάβες κλπ δεν παίζουν και μεγάλο ρόλο.

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Συνάντηση Bmw R 1200 Gs .
    από GEORGE_37 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2006, 18:54
  2. ΑΓΟΡΑ Bmw R 1200 Gs
    από SDSS στο forum BMW
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2005, 11:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF