Σελίδα 4 από 17 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 249

Θέμα: Bmw F 800 Gs - It's show time

  1. #46
    Παντως οφειλω να ομολογησω οτι ενδεχομενως να βρηκα και εγω το επομενο μηχανακι μου....

    Η μεγαλη GS παντα μου αρεσε αλλα ο ογκος/υψος/βαρος της με απομακρυναν απο την ιδεα του να την αποκτησω... Το 800αρι δειχνει να ειναι η χρυση τομη. Ικανοποιητικη δυναμη, μικρο σχετικα βαρος, χαμηλη σελα σαν οption... ΣΥΝ μια υπεροχη adventurαδικη εμφανιση στο κιτρινο/μαυρο!

    Η BMW μαλλον χτυπησε φλεβα χρυσου με το μηχανακι αυτο! Το μονο που φοβαμαι ειναι οτι θα γινει τοσο δημοφιλες που θα "βρωμησει ο τοπος" απο δαυτα...

    Ιδωμεν για ενα test ride οταν ερθει...
    Κουκλα παντως!!
    Νίκος
    Open Horizons

  2. #47
    Βρε βρε βρε....
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  3. #48

    Φτερά και . . . πούπουλα

    Στο F650 GS (όπως και στο DAKAR) όταν το αγόρασα είχε μόνο το ψηλό φτερό μπροστά (σήμα κατατεθέν πια σε όλα τα on-off της εταιρίας) χωρίς το χαμηλό φτεράκι πάνω από την ρόδα (το οποίο πουλιέται σαν έξτρα) εξαιτίας της εντουράδικης μορφής της μηχανής. Όταν το τοποθέτησα ενώ είδα μεγάλη διαφορά στη βροχή σε περιβάλλον πόλης διαπίστωσα μια μέρα βροχερή στην Πάρνηθα ότι δεν είναι πρακτικό σε Off καταστάσεις μιας και έκλεινε από την λάσπη και συχνά πυκνά σταμάταγα για καθαρισμό από λάσπη και χόρτα (το βρισίδι πήγαινε σύννεφο). Απεναντίας στην πίσω ρόδα η εταιρία βάζει ένα φτερό-λασπωτήρα που είναι πρακτικός και σε On αλλά και σε Off καταστάσεις. Στο F 800 GS παρατηρώ το ακριβώς αντίθετο να υπάρχει μπροστά το χαμηλό φτερό αλλά απουσιάζει τελείως το πίσω. Δεν ξέρω πόσο αποτελεσματικό είναι το πίσω "σύστημα" κάνοντας και χρέει λασπωτήρα αλλά υπάρχει κάποια λογική σ'αυτό ειδικά σε μια πιο Off μηχανή; Το λέω αυτό γιατί παρατήρησα από φωτογραφίες σε κάποια τεστ ότι το πίσω και πάνω μέρος μέχρι και τη σέλα του συνεπιβάτη είχε λάσπη.

  4. #49
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210

    Re: Φτερά και . . . πούπουλα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Aptaliko
    Στο F650 GS (όπως και στο DAKAR) όταν το αγόρασα είχε μόνο το ψηλό φτερό μπροστά (σήμα κατατεθέν πια σε όλα τα on-off της εταιρίας) χωρίς το χαμηλό φτεράκι πάνω από την ρόδα (το οποίο πουλιέται σαν έξτρα) εξαιτίας της εντουράδικης μορφής της μηχανής. Όταν το τοποθέτησα ενώ είδα μεγάλη διαφορά στη βροχή σε περιβάλλον πόλης διαπίστωσα μια μέρα βροχερή στην Πάρνηθα ότι δεν είναι πρακτικό σε Off καταστάσεις μιας και έκλεινε από την λάσπη και συχνά πυκνά σταμάταγα για καθαρισμό από λάσπη και χόρτα (το βρισίδι πήγαινε σύννεφο). Απεναντίας στην πίσω ρόδα η εταιρία βάζει ένα φτερό-λασπωτήρα που είναι πρακτικός και σε On αλλά και σε Off καταστάσεις. Στο F 800 GS παρατηρώ το ακριβώς αντίθετο να υπάρχει μπροστά το χαμηλό φτερό αλλά απουσιάζει τελείως το πίσω. Δεν ξέρω πόσο αποτελεσματικό είναι το πίσω "σύστημα" κάνοντας και χρέει λασπωτήρα αλλά υπάρχει κάποια λογική σ'αυτό ειδικά σε μια πιο Off μηχανή; Το λέω αυτό γιατί παρατήρησα από φωτογραφίες σε κάποια τεστ ότι το πίσω και πάνω μέρος μέχρι και τη σέλα του συνεπιβάτη είχε λάσπη.
    Με 24,20 Λίρες Αγγλίας πωλείται σαν extra...
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

  5. #50
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Μολις ηρθαν στην Πατρα τα πρωτα 800αρια,λαχταριστα σαν ζεστα κουλουρακια.Αναμενω τις επομενες μερες να κανω μια βολτιτσα το GS(ωραιο γκρι-ματ χρωμα)
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  6. #51
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
    Το μονο που φοβαμαι ειναι οτι θα γινει τοσο δημοφιλες που θα "βρωμησει ο τοπος" απο δαυτα...

    Τώρα με το μπαρδόν δηλαδή αλλά θα την πω την π@π@ριά μου.....

    Αυτήν τη νοοτροπία , του ¨ θα βρωμίσει ο τόπος από δαύτα ¨ ποτέ δεν μπόρεσα να την καταλάβω.

    Με το συμπάθιο δηλαδή αλλά τι είναι αυτό που μας ενδιαφέρει , τι καβαλάμε εμείς , ή τι ΔΕΝ καβαλάνε οι άλλοι?

    Δηλαδή δεν μας αφήνει το ΕΓΩ μας να δεχτούμε , ότι δεν ανακαλύψαμε εμείς τον τροχό , αλλά και κάποιοι άλλοι μαζί με μας....???

    Και σκεφτόμενοι ορθολογικά, θα έπρεπε να χαιρόμαστε όταν ένα μοντέλο είναι πολύ διαδεδομένο.

    Φτηνότερα ανταλλακτικά (όχι για BMW βέβαια), περισσότερες πληροφορίες, tips and tricks, και γενικότερα μία αίσθηση ότι εμπιστεύτηκες την ασφάλεια σου, τα χρήματα σου , και την ψυχική σου υγιεινή, σε μία σωστή κατά πάσα πιθανότητα επιλογή.

    Και για να γυρίσουμε στο θέμα μας, θα ήταν καλύτερα , πιστεύω , να ασχοληθούμε με το μοντέλο αυτό καθαυτό, και ειδικότερα με τις πιθανές ατέλειες προβλήματα που μπορεί να έχει, ή να παρουσιάσει, μιας και κανείς από εμάς δεν την έχει ακουμπήσει καν...

    Και κάνω πρώτος την αρχή....

    Τι προτιμάμε , χαρτογράφηση για 95αρα βενζίνη και 83 άλογα, ή το ¨αδύνατο¨ σετάρισμα για 91αρα και 81 άλογα. Μιλάμε ότι ρωμέϊκες βενζίνες θα του βάζουμε...

    Γιατί το σταντ έσπασε σε δύο εκθέσεις που παρουσιάστηκε το μοντέλο..??
    Ήταν κανένας σαπιοκιλιάς με 180 κιλά από την Αριζόνα, και χοροπήδαγε επάνω του, ή υπάρχει πρόβλημα...??

    Σε όλα σχεδόν τα τεστ, αναφέρθηκαν κραδασμοί μετά τις 5000 στροφές για το 800, οι οποίοι είναι εντονότεροι στο 650 με το σιδερένιο τιμόνι (το 800 έχει αλουμινίου).
    Φταιει η αντιμπιέλα που χρησιμοποιεί η εταιρία ,που σε συνδυασμό με την κάθετη σχεδόν θέση του μοτέρ, συν το ότι ουσιαστικά κρέμεται από το πλαίσιο , δεν κάνει σωστά την δουλειά της?
    Διορθώνεται αυτό , αν απλά βάλουμε σφουγγαρένια γκριπς?

    Πως θα τα πάει το σύστημα ξηρής λίπανσης , που ναι μεν στα 800 S/ST δεν παρουσίασε κανένα πρόβλημα, αλλά εκεί ο κινητήρας είχε 30 μοίρες κλήση, όχι 8.

    Την αντλία ψύξης τις αλλάξανε θέση, και σε σύγκριση με το 800 S/ST, είναι πιο κοντά στον κύλινδρο.
    Σε συνδυασμό με το ότι του βάλανε και μεγάλο ψυγείο, έχει να κάνει με προβλήματα υπερθέρμανσης , ή απλά προϋποθέτουν ότι αυτή η μηχανή , μιας και είναι φτιαγμένη και για βουνό , θα τραβάει μεγαλύτερα ζόρια?

    Διόρθωσε η BMW το πρόβλημα υπερβολικής φθοράς , που παρατηρήθηκε στα πιστόνια του 800 S/ST, μετά από τεστ 50000 χλμ. , αλλάζοντας τους την επίστρωση, όπως δήλωσε ότι θα κάνει, ή όχι...?

    Αυτά νομίζω ότι πρέπει να μας απασχολούν Κύριοι , πριν βγάλουμε από την τσέπη μας ούτε λίγο ούτε πολύ 13000 ευρόπουλα , για δύο ρόδες , και όχι το αν θα ψάχνουμε ποια είναι η δικιά μας στο πάρκινγκ , ή πόσα μιλιάλογα θα μας δώσει με μία ακράπα των 800 Εύρο.......


    Αυτά......
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

  7. #52
    [των φρονίμων τα παιδια]

    Παρακαλώ να μείνουμε στα του μοντέλου (εδικά σ' αυτά που έγραψε ο Anty) και να μην κάνουμε αντιπαραθέσεις


    [/πριν πεινασουν μαγειρεύουν]

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  8. #53
    δικές μου σκέψεις απο τα πρώτα γραφόμενα σε ελληνικό περιοδικό (μοτο): ο πατεράκης δεν μου έδωσε σαφή εικόνα... νταξ, γενικώς δεν ειναι και από τις καλύτερες πένες ... τεσπα.

    Πραγματικά όμως δεν μου είπε τπτ που δεν περίμενα να διαβάσω. ... Αναμονη για το πλήρες τεστ επι ελληνικού εδαφους ... οχι απο περιοδικο... αλλά απο ενα κολλητό μου, που χθες ήταν σε αντιπροσωπεία και κανόνιζε την παραγγελία...


    εντύπωση : στις σημειώσεις του cathcart για το 650gs : αυτονομία 360 χλμ με ενα γεμισμα (16 λιτρα)... είναι σίγουρα εντυπωσιακό. Άντε, το 800 που έχει μεγαλύτερη απόδοση να καιει κατι τις παραπάνω... αλλά δεν νομίζω να πέσει πολύ κατω απο το νούμερο αυτό. Πολύ καλή διαχείριση καυσίμου, απο ένα πραγματικά σύγχρονο κινητήρα

  9. #54
    o νέος 800άρης είχε απο την αρχή (στα S και ST) σα μεγάλο ατού τη χαμηλή κατανάλωση, εξ'ου και το μικρό σχετικά ντεπόζιτο των 16 λίτρων.


    Που τα large 24 λιτρα της tiger
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  10. #55
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    o νέος 800άρης είχε απο την αρχή (στα S και ST) σα μεγάλο ατού τη χαμηλή κατανάλωση, εξ'ου και το μικρό σχετικά ντεπόζιτο των 16 λίτρων.


    Που τα large 24 λιτρα της tiger
    Kαι τα νεα μονοκυλινδρα της bmw ειναι σουπερ οικονομικα

  11. #56
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
    Μολις ηρθαν στην Πατρα τα πρωτα 800αρια,λαχταριστα σαν ζεστα κουλουρακια.Αναμενω τις επομενες μερες να κανω μια βολτιτσα το GS(ωραιο γκρι-ματ χρωμα)


    και γω τα ειδα...



    πηγα και ρωτησα κιολας και μου'πε να μου το δωσει για βολτα...



    αλλα δεν εχω το μεγαλο διπλωμα...


  12. #57
    Μεταλλικό Μέλος! Το avatar του/της id12586
    Εγγραφή
    30/11/2006
    Μηνύματα
    214
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    και γω τα ειδα...



    πηγα και ρωτησα κιολας και μου'πε να μου το δωσει για βολτα...



    αλλα δεν εχω το μεγαλο διπλωμα...

    Λες να πάω?

  13. #58
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Που τα large 24 λιτρα της tiger


    κουβάλα εσύ τα 24 και με τα χέρια ανάταση (ψηλό κέντρο βάρους) και μη μιλάς!

  14. #59
    giati to kanane toso gymno re gmt ... kripse kati re Fritz ...
    ...make love ..not work 'tzimakos'

  15. #60
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από id12586
    Λες να πάω?

    παμε μαζι,εγω θα σε περιμενω απ'εξω...





    βασικα δεν του 'πα οτι εχω το μικρο,μπορει και να μου το δινε βολτα...

Σελίδα 4 από 17 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Bmw F 800 Gs - Η προϊστορία
    από Anty12 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο μήνυμα: 14/03/2008, 15:09
  2. Bmw F-800 Gs
    από lv1 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2006, 00:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF