Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 62

Θέμα: Πόνος στην μέση και μοτοσυκλέτα

  1. #46
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.181
    Δεν νομίζω, εκτός και αν είχες κάτι πολύ βαρύ για την τσάντα κ.λπ. Πιο πιθανό είναι να ίδρωσες και να κρύωσες μετά.
    Μαξιλάρι αν φτάνει τόσο ψηλά και έχει ίδια αντίσταση με την σέλα θα βολέψει. Μοιάζει δύσκολο όμως.
    Η ζώνη μέσης είναι πολύ πιο άμεση εφαρμογή.

    Πέρα απο αυτά πρέπει να σε δει κάποιος με εμπειρία στο πως πρέπει να καβαλάμε και με τα στοιχεία του να σε δει ορθοπεδικός μετά.

    Μη το αφήσεις, χρειάζεται να ξέρεις τι συμβαίνει.

  2. #47
    Μέλος Το avatar του/της nauagios
    Εγγραφή
    30/07/2012
    Μηνύματα
    153
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos760 Προβολή μηνύματος
    Το πρώτο πράγμα που κάνουμε αν πονάμε κάπου ή γενικά δεν αισθανόμαστε καλά, είναι να πάμε στον γιατρό.
    Απ' ότι κατάλαβα, δεν έχεις πάει ακόμη.
    Μια mri ΟΜΣΣ θα δείξει αν έχεις κήλη μεσοσπονδυλίου δίσκου, αν κ στατιστικά είσαι πολύ νέος για να έχεις τέτοιο θέμα.
    Αν δεν έχεις, που μάλλον δεν έχεις, τότε η θέση οδήγησης σου, είναι λάθος, οι ραχιαίοι μύες καταπονούνται κ η όλη φάση μοιάζει σαν να οδηγείς αυτοκίνητο για 5 ώρες συνέχεια, να κάνεις μια στάση για να ξεπιαστεις κ μόλις πατάς στο έδαφος να πονάς παντού κ να θες ένα πεντάλεπτο διατάσεις για να ισιώσεις.
    Οι ασκήσεις βοηθούν παρά πολύ για να δυναμώνουν οι ραχιαίοι μύες κ έτσι να μην πάθεις ποτέ ΚΜΔ, αλλά ΔΕΝ βοηθούν αν έχεις κακή στάση σώματος κ "πιανεσαι" μετά από κάποια χλμ οδήγησης.
    Η κατάσταση των αναρτήσεων δεν έχουν σχέση με την πάθηση σου.
    Αν τα αμορτισέρ είχαν κλάσει θα πήγαινες τραμπολίνο κ θα το καταλαβαίνεις, αφού θα έβλεπες κομμένες τσιμούχες κ λάδια παντού.
    Συμπέρασμα.
    Πάς σε έναν ορθοπεδικό, λες το πρόβλημα σού κ σε κατευθύνει ανάλογα.
    Μέχρι τότε πάρε μια ορθοπεδική ζώνη, καλής ποιότητας κ τοποθέτησε την, όσο πιο σφιχτά μπορείς.
    Έτσι η ΟΜΣΣ θα κάνει μια ελαφριά ραχιαία κάμψη κ δεν θα διατείνονται τόσο οι μύες.
    Δοκίμασε το κ θα με θυμηθείς.
    Ξαφνικά και εμένα άρχισε να με πονάει η μέση μετα απο 10 χρόνια με το ίδιο μηχανακι. Κοιλη μεσοσπονδυλιου δίσκου. Δεν ξέρω πώς έγινε αλλά έγινε. Οποιαδήποτε κάμψη ή υπερένταση της μέσης το επιδεινώνει. Σκαλοπάτια και οποιαδήποτε μη συμμετρική φόρτιση της μέσης με συστροφή του κορμου. Πήγαινε σε ένα γιατρό και κάνε μια μαγνητική. 200 ευρώ κοστίζει το πολύ. Μου θυμίζεις πολύ την περίπτωση μου που είχα την μηχανή και δεν τολμούσα να ανέβω στο τέλος από τους πόνους. Δώστε τα λεφτά και θα ξέρεις τί έχεις. Αν είναι νωρίς όλα διορθώνονται εύκολα. Εγώ δεν πήγαινα να δω τι έχω και τελικά με έβαλαν χειρουργειο πριν έξι μήνες. Είμαι πολύ καλύτερα και λειτουργικός. Η ζώνη νεσης βοηθάει. Αν δεις όμως πως ακριβώς λειτουργεί ο σπονδυλος ίσως η θέση οδήγησης να σου πετάει τον δίσκο έξω και να τον στραγγαλίζουν οι σπονδυλοι. Αν σφίξει τέρμα την ζώνη θα νιώθεις ανακούφιση στην μέση αλλά ίσως δημιουργήσεις ισχιακο. Όλα αυτά που σου είπα δεν είναι σημαντικά προβλήματα αν τα βρεις νωρίς. Αν τα αφήσεις μπορεί να γίνουν. Πριν αλλάξεις λοιπόν τιμόνια και μαρσπιεδες κάνε ένα τσεκ στο σώμα σου.

  3. #48
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2023
    Μηνύματα
    209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nauagios Προβολή μηνύματος
    Ξαφνικά και εμένα άρχισε να με πονάει η μέση μετα απο 10 χρόνια με το ίδιο μηχανακι. Κοιλη μεσοσπονδυλιου δίσκου. Δεν ξέρω πώς έγινε αλλά έγινε. Οποιαδήποτε κάμψη ή υπερένταση της μέσης το επιδεινώνει. Σκαλοπάτια και οποιαδήποτε μη συμμετρική φόρτιση της μέσης με συστροφή του κορμου. Πήγαινε σε ένα γιατρό και κάνε μια μαγνητική. 200 ευρώ κοστίζει το πολύ. Μου θυμίζεις πολύ την περίπτωση μου που είχα την μηχανή και δεν τολμούσα να ανέβω στο τέλος από τους πόνους. Δώστε τα λεφτά και θα ξέρεις τί έχεις. Αν είναι νωρίς όλα διορθώνονται εύκολα. Εγώ δεν πήγαινα να δω τι έχω και τελικά με έβαλαν χειρουργειο πριν έξι μήνες. Είμαι πολύ καλύτερα και λειτουργικός. Η ζώνη νεσης βοηθάει. Αν δεις όμως πως ακριβώς λειτουργεί ο σπονδυλος ίσως η θέση οδήγησης να σου πετάει τον δίσκο έξω και να τον στραγγαλίζουν οι σπονδυλοι. Αν σφίξει τέρμα την ζώνη θα νιώθεις ανακούφιση στην μέση αλλά ίσως δημιουργήσεις ισχιακο. Όλα αυτά που σου είπα δεν είναι σημαντικά προβλήματα αν τα βρεις νωρίς. Αν τα αφήσεις μπορεί να γίνουν. Πριν αλλάξεις λοιπόν τιμόνια και μαρσπιεδες κάνε ένα τσεκ στο σώμα σου.
    Εγώ αυτά που γράφεις τα ξέρω εδώ κ πολλά χρόνια.
    Έκανες χειρουργείο για αποκατάσταση κήλης κ καλό θα ήταν να κάνεις μια επανάληψη μαγνητικής με σκιαγραφικό, μετά το χειρουργείο, όχι για να δεις αν εξαφανίστηκε η κήλη, αλλά μήπως υπάρχει κάποια ίνωση στους γύρω ιστούς.
    Η κήλη προκαλείται από χρόνια καταπόνηση τής ΟΜΣΣ συνήθως ή από κάποια ξαφνική απότομη κίνηση, σπανιότερα.
    Το ότι έγινε αποκατάσταση της κήλης δεν σημαίνει πως δεν μπορεί να ξαναγίνει στο ίδιο σημείο, με ότι έχει απομείνει από τον δίσκο, ή κ σε άλλο μεσοσπονδυλιο διάστημα.
    Η μαγνητική κοστίζει 35€ μέσω ΕΟΠΠΥ κ είναι από τις πιο γρήγορες και απλές εξετάσεις που υπάρχουν.

  4. #49
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/04/2022
    Μηνύματα
    37
    οταν κανεις δικεφαλος με μπαρα στο γυμναστηριο που λες οτι γυμναζεσαι , μη τους κανεις ορθιος,
    να καθεσαι.
    Εμενα με πονουσε η μεση , μυικα ομως, επειδη ''εγερνα'' λιγο μπροστα οταν ειχα αρκετα κιλα στα χερια.
    ΙΙΙΙσως ειναι αυτο. Εμενα με περασε δλδ οταν εκανα δικεφαλους καθιστος ,σε μηχανημα δλδ.
    Ειμαι κ 40.

  5. #50
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2023
    Μηνύματα
    209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mallias Προβολή μηνύματος
    οταν κανεις δικεφαλος με μπαρα στο γυμναστηριο που λες οτι γυμναζεσαι , μη τους κανεις ορθιος,
    να καθεσαι.
    Εμενα με πονουσε η μεση , μυικα ομως, επειδη ''εγερνα'' λιγο μπροστα οταν ειχα αρκετα κιλα στα χερια.
    ΙΙΙΙσως ειναι αυτο. Εμενα με περασε δλδ οταν εκανα δικεφαλους καθιστος ,σε μηχανημα δλδ.
    Ειμαι κ 40.
    Οι όρθιες κάμψεις με μπάρα δεν είναι επικίνδυνες.
    Πρέπει όμως να ακουμπά η πλάτη στον τοίχο κ τα χέρια κολλημένα στα πλευρά, χωρίς να κινούνται τα βραχιονια.
    Μόνο τα αντιβράχια.

  6. #51
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    210
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mallias Προβολή μηνύματος
    οταν κανεις δικεφαλος με μπαρα στο γυμναστηριο που λες οτι γυμναζεσαι , μη τους κανεις ορθιος,
    να καθεσαι.
    Εμενα με πονουσε η μεση , μυικα ομως, επειδη ''εγερνα'' λιγο μπροστα οταν ειχα αρκετα κιλα στα χερια.
    ΙΙΙΙσως ειναι αυτο. Εμενα με περασε δλδ οταν εκανα δικεφαλους καθιστος ,σε μηχανημα δλδ.
    Ειμαι κ 40.
    Καλησπέρα μάλλον η κάπου έγραψα κάτι λάθος η διάβασες κάτι λάθος έχω να γυμναστώ κάποια χρόνια

  7. #52
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    210
    Καλησπέρα σας έπειτα από λίγο γυμναστική αυτές τις μέρες και προσέχοντας την μέση μου πλέον πάλι όλα καλά. Σε ταξίδια και εκδρομές σκέφτομαι να πάρω ένα μαξιλαράκι για να μην φτιάξω σέλα μιας και έχω καει πριν λιγο καιρό. Έχει δοκιμάσει κανεις τα μαξιλαράκια ;

  8. #53
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.662
    Τι μαξιλαράκια λες ρε φίλε;
    Κι αν γλυστρισει το μαξιλαράκι από τη σέλα σε ανύποπτη στιγμή τι θα κάνεις; θα χορεύεις πανω στο μηχανάκι;
    Γιατί να βάζεις τον εαυτό σου σε τέτοιο ρίσκο;
    Σου είπαν όλοι πήγαινε δες το ζήτημα σε ένα γιατρό ώστε να ΞΕΡΕΙΣ αν ή τι συμβαίνει.
    Εσύ έκανες λίγο γυμναστική και όλα καλά
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  9. #54
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.923
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aris98 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σας έπειτα από λίγο γυμναστική αυτές τις μέρες και προσέχοντας την μέση μου πλέον πάλι όλα καλά. Σε ταξίδια και εκδρομές σκέφτομαι να πάρω ένα μαξιλαράκι για να μην φτιάξω σέλα μιας και έχω καει πριν λιγο καιρό. Έχει δοκιμάσει κανεις τα μαξιλαράκια ;
    Εχεις καταλάβει ότι δεν οδηγείς αυτοκίνητο, έτσι;

  10. #55
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.504
    Προφανώς σε κάτι τέτοιο αναφέρεται, πιάνονται από κατω από την σέλα
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_3058.jpg 
Προβολές:	120 
Μέγεθος:	114,9 KB 
ID:	453030
    Την κάνουν την δουλειά τους
    you rise you fall you're down then you rise again

  11. #56
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.907
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Τι μαξιλαράκια λες ρε φίλε;
    Κι αν γλυστρισει το μαξιλαράκι από τη σέλα σε ανύποπτη στιγμή τι θα κάνεις; θα χορεύεις πανω στο μηχανάκι;
    Γιατί να βάζεις τον εαυτό σου σε τέτοιο ρίσκο;
    Σου είπαν όλοι πήγαινε δες το ζήτημα σε ένα γιατρό ώστε να ΞΕΡΕΙΣ αν ή τι συμβαίνει.
    Εσύ έκανες λίγο γυμναστική και όλα καλά
    Μπορεί να έφαγε και μήλο. 1 μήλο την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  12. #57
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    210
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Προφανώς σε κάτι τέτοιο αναφέρεται, πιάνονται από κατω από την σέλα
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_3058.jpg 
Προβολές:	120 
Μέγεθος:	114,9 KB 
ID:	453030
    Την κάνουν την δουλειά τους
    Προφανώς σε κάτι τέτοιο αναφέρομαι

  13. #58
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.218
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Προφανώς σε κάτι τέτοιο αναφέρεται, πιάνονται από κατω από την σέλα
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_3058.jpg 
Προβολές:	120 
Μέγεθος:	114,9 KB 
ID:	453030
    Την κάνουν την δουλειά τους
    Το είχα δει κι εγώ και το σκεφτόμουν ως λύση ανάγκης καθώς έχω ένα θεματάκι με τον κόκκυγα...
    Τελικά θα φτιάξω την σέλα στις αρχές του Ιουνίου και βλέπουμε πως θα πάει.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #59
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    210
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Το είχα δει κι εγώ και το σκεφτόμουν ως λύση ανάγκης καθώς έχω ένα θεματάκι με τον κόκκυγα...
    Τελικά θα φτιάξω την σέλα στις αρχές του Ιουνίου και βλέπουμε πως θα πάει.....
    Που λες να πας αν επιτρέπεται;

  15. #60
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.218
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aris98 Προβολή μηνύματος
    Που λες να πας αν επιτρέπεται;

    Έχεις π.μ.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πόνος στην μέση
    από SOTOS80 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 03/07/2011, 20:36
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2005, 16:23
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2005, 07:45
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2005, 15:12
  5. εκλογες και μοτοσυκλετα
    από alex14 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2004, 21:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF