Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 69

Θέμα: Τι να κάνω για να βελτιώσω το μπροστινό μου?

  1. #46
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Πάρα πολλά τα χρήματα δεν είναι μιας και όλα αγοράστηκαν μεταχειρισμένα από ebay

    - Ohlins πίσω
    - K5 με full ΜΑΧΤΟΝ μπροστά
    - CBR1000rr radial '08 δαγκάνες
    - Ζάντες ελαφρύτερες (σε αναζήτηση)

    Απλά θέλει χρόνο και ψάξιμο. Με την μια δεν τα βρίσκεις όλα σε καλή τιμή.

  2. #47
    I ride my dreambike Το avatar του/της Locksmith
    Εγγραφή
    30/01/2008
    Μηνύματα
    414

    Smile Και πάλι πολλά λεφτά τα θεωρώ...και για τα μεταχειρισμένα.

    Για μένα και για πολλούς γενικά, το καλύτερο είναι να την κρατάς έτσι όπως είναι τη μηχανή, και στα 4-5 το πολύ χρόνια να παίρνεις καινούργια.

    Θα μου πεις εσύ έχεις ρίξει 1,5 χιλιάρικο στο μηχανάκι σου, τι σκατά σκεφτόσουν; Πέραν του ότι ξέφυγα κι εγώ με βάση την άποψη μου, γιατί έχω το μικρόβιο, ό,τι αλλαγές και επιπλέον λεφτά ρίχνεις σε ένα μηχανάκι, καλό είναι να το κάνεις στην αρχη. Κι έτσι έκανα κι εγώ δηλαδή. Γιατί τότε έχει και τη μεγαλύτερη αξία για σένα, και οικονομική και συναισθηματική.

    Έτσι:

    α) και τα χαίρεσαι αυτά που έβαλες επάνω,

    β) και κάνουν απόσβεση της αξίας και της χρήσης τους στα χέρια σου,

    γ) και έχεις όοολο τον καιρό μπροστά σου να μαζέψεις τη διαφορά των χρημάτων που θα σου χρειαστούν για την επόμενη.

    Δεν μιλάω για μικροαλλαγές. Και 500 ευρώ να ρίξεις, και 1000 ευρώ άμα και το μηχανάκι είναι έτσι κι αλλιώς ακριβό, δεν χάθηκε ο κόσμος. Απλά όταν ρίχνεις χοντρά λεφτά και ξεκινάς μεγάλα project, δεν υπάρχει γυρισμός... και τις περισσότερες φορές ακόμα ούτε κι όταν και συ ο ίδιος το θέλεις, γιατί πρέπει να γίνουν κι άλλα τα οποία συνδέονται μεταξύ τους. Αν ρωτήσεις άτομα που έχουν παιδευτεί έτσι κανα δυο φορές στη ζωή τους, θα σου πουν!

    Όλα αυτά τα είπα για να μην μπεις και συ σ'αυτή τη διαδικασία. Μέχρι στιγμής έιναι πολύ καλά και χρήσιμα αυτά που αγόρασες (ίιισως οι ζάντες όχι και τόσο) και μπράβο για τις επιλογές σου. Είναι καιρός να αρχίσεις να φρενάρεις ομως, άκου με!
    My SV1OOOS...

    SVοεκλογές 2009 - If you SVote for me, I will make your wildest dreams come true! Vote for Pedro

    >> Πωλείται άριστο YAMAHA Tenere XTZ 660 '91

  3. #48
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Κάτσε γιατί πρέπει να τα βάλω κι επάνω πρώτα όλα.

    Τα παραπάνω γίνονται για να γίνει ενα αξιοπρεπές track bike οπότε οι ζάντες (εαν βρεθούν forged aluminium) μπορεί να είναι και μεγαλύτερη βελτίωση από τις αναρτήσεις (εως ενα σημείο σίγουρα). Όλα ξεκίνησαν πάντως με το πίσω αμορτισέρ. Μετά επιβάλονταν να φέρω όλο το μηχανάκι σε ισορροπία.

    Από την άλλη εαν αποφασίσω να το πουλήσω είναι ήδη ενα παλιό μηχανάκι. Οπότε ή θα πωληθεί με αυτά επάνω σε μια λογική τιμή ή θα πωληθεί ΦΘΗΝΑ μεν, αλλα μαμά και τα εξτρα θα ξαναπωληθούν χωρίς μεγάλες απώλειες χρημάτων.

    Υπάρχει και η 3η επιλογή. Να δώσω όλα τα μαμά και να βγάλω ενα μεγάλο μέρος της αξίας της βελτίωσης. Αλλα προς το παρόν δεν το σκέφτομαι.

    Βέβαια εαν βρω ενα 675 ή ενα 999s στην Αγγλία (πιο πιθανά) φθηνά (πολύ φθηνά) υπάρχει μεγάλη περίπτωση να το τσιμπήσω και μετά να το σκοτώσω το TLR.

  4. #49
    ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ. Καλοφορετα. Εγω προσωπικα πηγα με την τσιπικη λυση, αλαξα ελατηρια και λαδια. (χθεs συγκεκριμενα). Ελατηρια WP απο ΖΧ 9 98-99! Δεν το εκανα τσαρκα ακομη ομωs. Exει πολυ ψοφοκρυο προs τα εδω!!
    Για οσoυs ενδιαφερονται κοστισε 125 ευρα μαζι με μεταφορικα. Την δουλεια την εβαλα εγω ομωs..

  5. #50
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΣΤΟΡΙΑ
    ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ. Καλοφορετα. Εγω προσωπικα πηγα με την τσιπικη λυση, αλαξα ελατηρια και λαδια. (χθεs συγκεκριμενα). Ελατηρια WP απο ΖΧ 9 98-99! Δεν το εκανα τσαρκα ακομη ομωs. Exει πολυ ψοφοκρυο προs τα εδω!!
    Για οσoυs ενδιαφερονται κοστισε 125 ευρα μαζι με μεταφορικα. Την δουλεια την εβαλα εγω ομωs..
    γιατι? ΖΧ9? δεν μπορουσες να βαλεις WP για SV?
    Accipere quam facere praestat injuriam

  6. #51
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Είναι μια πολύ καλή ερώτηση....

  7. #52
    Mas ειπε ο Τασουληs οτι ειναι τα ιδια , δηλαδη το μπροστινο του zx9 και του sv ειναι ιδια.
    ΠαντοS με τιS μαμα ρυθμισειs ηταν σκληρουτσικο. Εξηγουμε: αποσβεση επαναφοραs 3/4 απο τερμα (μαμα) τωρα 1 στροφη εξω. Συμπιεση 1 απο τερμα (μαμα) τωρα 1 1/4 στροφεS και το sag που ρυθμισα , φαινονται 4 1/2 γραμμεs απ 3 που το ειχα πριν.
    Θα δειξει.....
    Α και λαδι 10ρακι απο 5αρι που ειναι το μαμα στα 110mm απο 162mm που ειναι μαμα.
    Μιλαμε για s 03.

    Kaτι ακομη που παρατηρησα ειναι οτι τα καινουργια ελατηρια ειναι πιο "αραια" πραγμα που σημαινει οτι ειναι και πιο σκληρα.

  8. #53
    gia mpes se leptomeries foto k.t.l.

  9. #54
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
    γιατι? ΖΧ9? δεν μπορουσες να βαλεις WP για SV?
    Γιατι, δεν υπαρχουν αποκλειστικα για SV πλεον. Αλλα και οταν υπηρχαν παλι ηταν ιδια με του KAWASAKI απλα αλαζαν την ετικετα λεει! Παντοs δουλευουν σπεσιαλ!! Εχω μερικεs φωτο αλλα δεν ειναι και ποτυ καλεs


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc00203 (small).jpg 
Προβολές:	167 
Μέγεθος:	31,2 KB 
ID:	157365

  10. #55
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Ξέχασα ότι έχουν έρθει και οι ζάντες (σε πολύ καλή κατάσταση)

    DYMAG CAST MAGNESIUM



    Δυστυχώς ο μηχανικός μου έχει πολύ δουλειά και θα μου αργήσει λίγο την μόντα. Αλλά λέω να του φορτωθώ στον σβέρκο μιας και είμαι φίλος και να πάω να βάλω κι εγώ ενα χεράκι μπας και τελειώσουμε....


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dymag.jpg 
Προβολές:	147 
Μέγεθος:	22,1 KB 
ID:	159412

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Δυστυχώς ο μηχανικός μου έχει πολύ δουλειά και θα μου αργήσει λίγο την μόντα. Αλλά λέω να του φορτωθώ στον σβέρκο μιας και είμαι φίλος και να πάω να βάλω κι εγώ ενα χεράκι μπας και τελειώσουμε....
    Να του φορτωθείς!Τσιμπούρι να του γίνεις!
    Βόηθα τον λίγο τον άνθρωπο...

  12. #57
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Ξέχασα ότι έχουν έρθει και οι ζάντες (σε πολύ καλή κατάσταση)

    DYMAG CAST MAGNESIUM



    Δυστυχώς ο μηχανικός μου έχει πολύ δουλειά και θα μου αργήσει λίγο την μόντα. Αλλά λέω να του φορτωθώ στον σβέρκο μιας και είμαι φίλος και να πάω να βάλω κι εγώ ενα χεράκι μπας και τελειώσουμε....
    Πολυ ωραια....ζηλευω!!!!

  13. #58
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Μόλις παραλήφθηκε και το μπροστινό CARBON φτερό

    Κόστος 73 ευρώπουλα


    Ευτυχώς ο μάστορας εδέησε και ξεκίνησε το μοτόρι οπότε ελπίζω σύντομα να έχει την νέα του μορφή.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fender.jpg 
Προβολές:	110 
Μέγεθος:	19,3 KB 
ID:	160131

  14. #59
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    re ΣΥ seninnha το εχεις το κτηνος στον DAYTONA για Service? ¨η ειναι αλλουνου αυτο που ειδα?
    Accipere quam facere praestat injuriam

  15. #60
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Το δικό μου είναι. Τον ξέρεις τον Φώτη? Πολύ ψείρας μάστορας γι αυτό και πολλές φορές λίγο αργός


Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF