Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 99

Θέμα: Arai RX-7 Corsair από Αμερική, μέσω ebay

  1. #46
    Euxaristo polu gia tis plirofories paidia!Pragmatika endiaferomai polu na paro kranos apo ebay k gi auto opote vrisko kapoion pou exei kanei agora apo ekei tou ta prizo ligo me erotiseis...An ola pane kala se kana 2mino to maximum tha to exo parei k go kranaki tou Haga pou toso kairo zaxarono...













  2. #47
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zuki1000k5
    Euxaristo polu gia tis plirofories paidia!Pragmatika endiaferomai polu na paro kranos apo ebay k gi auto opote vrisko kapoion pou exei kanei agora apo ekei tou ta prizo ligo me erotiseis...An ola pane kala se kana 2mino to maximum tha to exo parei k go kranaki tou Haga pou toso kairo zaxarono...













    Άντε με το καλό και συ.
    Ό,τι θες εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε!
    Να'σαι καλά και πάντα όρθιοι!!!

  3. #48
    Ρε παιδιά, έστειλα κι εγώ mail στον τύπο του Riders Direct για να ρωτήσω αν μπορεί να μου στείλει ένα Αράι ως δώρο και απόδειξη κάτω των 20 δολ. Μου απάντησε το εξής:

    Hi,

    I can send as a gift and claim less but not that low. I will not put an invoice in the box either.Please let us know with any other questions, we look forward to earning your business.

    Τι εννοεί ο ποιητής; Τα αγγλικά του μάλλον είναι επιπέδου προφίσιενσι και πάνω και μάλλον δεν τα καταλαβαίνω. ΜΕτά του ζήτησα διευκρινίσεις και να γράψει το πλήρες όνομά του ώστε να ξέρω με ποιον έχει γίνει η συνεννόηση. Η απάντηση ήταν η εξής:

    HI,
    We will put a lower value but can't tell you what it is.
    Thank you,

    Ερωτώ όσους έχουν ψωνίσει από Riders Direct. Να τον εμπιστευτώ; Είχατε παρόμοια αντιμετώπιση; Σκέφτομαι να παραγγείλω και μπότες. Να τα βάλω στην ίδια συσκευασία ή είναι ριψοκίνδυνο για το τελωνείο;

  4. #49
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Mr.Bean
    Ρε παιδιά, έστειλα κι εγώ mail στον τύπο του Riders Direct για να ρωτήσω αν μπορεί να μου στείλει ένα Αράι ως δώρο και απόδειξη κάτω των 20 δολ. Μου απάντησε το εξής:

    Hi,

    I can send as a gift and claim less but not that low. I will not put an invoice in the box either.Please let us know with any other questions, we look forward to earning your business.

    Τι εννοεί ο ποιητής; Τα αγγλικά του μάλλον είναι επιπέδου προφίσιενσι και πάνω και μάλλον δεν τα καταλαβαίνω. ΜΕτά του ζήτησα διευκρινίσεις και να γράψει το πλήρες όνομά του ώστε να ξέρω με ποιον έχει γίνει η συνεννόηση. Η απάντηση ήταν η εξής:

    HI,
    We will put a lower value but can't tell you what it is.
    Thank you,

    Ερωτώ όσους έχουν ψωνίσει από Riders Direct. Να τον εμπιστευτώ; Είχατε παρόμοια αντιμετώπιση; Σκέφτομαι να παραγγείλω και μπότες. Να τα βάλω στην ίδια συσκευασία ή είναι ριψοκίνδυνο για το τελωνείο;
    Γεια σου φιλε.Ο τυπος καταρχην ειναι πολυ αξιοπιστος και μην ανησυχεις γι'αυτο.Οσον αφορα το τιμολογιο εμενα μου εβαλε στην κουτα απ'έξω 50 $ τιμολογιο και ουτε τελωνεία ουτε τίποτε.Γνώμη μου ειναι να βάλεις και τις μποτες στην ιδια αποστολη,αφου τελικη τιμη στο τιμολογιο απ'έξω θα ειναι εκει στο 50αρι.Έτσι θα γλυτώσεις διπλά έξοδα μεταφοράς.

    Καλυτερα βεβαια ρωτα τον το συνολικό κόστος αποστολής μήπως ανέβει λόγω βάρους.


  5. #50
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Mr.Bean

    Τι εννοεί ο ποιητής;
    Μάλλον εννοεί τα εξής: Του ζητάς να σου τα στείλει σαν δώρο, με χαμηλό τιμολόγιο. Αυτό όπως καταλαβαίνεις είναι και από την πλευρά του παράνομο (όχι λόγο προσπάθειας αποφυγής τελωνίου, αλλά λόγο φοροδιαφυγής, μια και στην ουσία σου πουλάει κάτι χωρίς τιμολόγιο / απόδειξη ή έστω με πλασματική απόδειξη---ψεύτικο ποσό). Αν ο τύπος ήταν μεγάλη εταιρεία κάτι τέτοιο δεν θα το συζητούσε καν (και πιθανότητα λόγω εσωτερικών διαδικασιών δεν θα μπορούσε καν να το κάνει). Επειδή όμως μάλλον είναι "μαγαζάκι", έχει κάποια ευχέρεια στο να κάνει τέτοιες παρατυπίες (είναι σαν να πας σε κατάστημα και να του λες, "δεν θέλω απόδειξη"): Είναι μεν παράνομο, αλλά τον συμφέρει και αυτόν, και για λίγα κομμάτια είναι μάλλον απίθανο να έχει μπλεξίματα. Αν όμως αρχίσουν να μαζεύονται πολλές τέτοιες παραγγελίες, τότε ο τύπος πρέπει κάπου να κρατήσει τα μπόσικα! Δεν μπορεί να φαίνεται στα βιβλία του ότι πουλάει δεκάδες κράνη το μήνα σε τιμή μικρότερη απ' ότι τα αγοράζει! Θα έρθει ο ΣΔΟΕ και θα τον πάει σηκωτό! Έ, φαντάζομαι ότι κάτι τέτοιο σου λέει, λίγο διπλωματικά: "Ρε φίλε δεν μπορώ να στέλνω κράνη αβέρτα για 20$, θα με πάνε μέσα. Εντάξει, θα σε εξυπηρετήσω όσο μπορώ, αλλά μια απόδειξη 100$ βγάζει λιγότερο μάτι από μια 20$".

    Τελικά όμως θα πληρώσεις τελωνείο? Αυτό που έχω καταλάβει εγώ, χωρίς να είμαι ειδικός, είναι ότι ακόμη και αν σου τα στείλει με σχετικά μεγάλο τιμολόγιο, οι πιθανότητες είναι μικρές (όχι όμως μηδενικές): Άλλη δουλειά δεν έχουν οι εκτελωνιστές (δημόσιοι υπάλληλοι) από το να εκτελωνίζουν όλη τη μαρίδα. Εκτελωνίζουν τα χοντρά ώστε να φαίνεται ότι κάνουν δουλειά και από το ψιλολόι πιάνουν ένα στα 10, ένα στα 20, ξέρω γω, και τα άλλα τα αφήνουν να περάσουν. Ακόμα όμως και σε περίπτωση που εκτελωνιστεί κανονικά, το έξτρα χαράτσι δεν θα είναι τεράστιο: Απ το κεφάλι μου λέω ότι άντε τα είναι κάτι σαν 20-30 % της αναγραφόμενης αξίας (σιγά τα αβγά, δηλαδή). Αυτά ισχύουν ΜΟΝΟ αν την αποστολή την χειριστούν τα ΕΛΤΑ. Οι ιδιωτικές εταιρίες κούριερ εκτελωνίζουν τα πάντα και χρεώνουν ΜΕΓΑΛΑ κόστη υπηρεσιών εκτελωνισμού (πέρα από τους σχετικά μικρούς δασμούς). Τις αποστολές με USPS (δηλ. τα ΕΛΤΑ των ΗΠΑ) τις χειρίζονται στην Ελλάδα τα ΕΛΤΑ, οπότε λογικά είσαι καλυμμένος. Οι αποστολές με UPS είναι άλλο πράμα (ιδιωτική εταιρεία κούριερ).

    ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Αυτά τα λέω καθαρά από προσωπική πείρα, και ΧΑΛΑΡΟΤΑΤΑ μπορεί να κάνω λάθος---μην σας πάρω στο λαιμό μου.

  6. #51
    Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
    Μάλλον εννοεί τα εξής: Του ζητάς να σου τα στείλει σαν δώρο, με χαμηλό τιμολόγιο. Αυτό όπως καταλαβαίνεις είναι και από την πλευρά του παράνομο (όχι λόγο προσπάθειας αποφυγής τελωνίου, αλλά λόγο φοροδιαφυγής, μια και στην ουσία σου πουλάει κάτι χωρίς τιμολόγιο / απόδειξη ή έστω με πλασματική απόδειξη---ψεύτικο ποσό). Αν ο τύπος ήταν μεγάλη εταιρεία κάτι τέτοιο δεν θα το συζητούσε καν (και πιθανότητα λόγω εσωτερικών διαδικασιών δεν θα μπορούσε καν να το κάνει). Επειδή όμως μάλλον είναι "μαγαζάκι", έχει κάποια ευχέρεια στο να κάνει τέτοιες παρατυπίες (είναι σαν να πας σε κατάστημα και να του λες, "δεν θέλω απόδειξη"): Είναι μεν παράνομο, αλλά τον συμφέρει και αυτόν, και για λίγα κομμάτια είναι μάλλον απίθανο να έχει μπλεξίματα. Αν όμως αρχίσουν να μαζεύονται πολλές τέτοιες παραγγελίες, τότε ο τύπος πρέπει κάπου να κρατήσει τα μπόσικα! Δεν μπορεί να φαίνεται στα βιβλία του ότι πουλάει δεκάδες κράνη το μήνα σε τιμή μικρότερη απ' ότι τα αγοράζει! Θα έρθει ο ΣΔΟΕ και θα τον πάει σηκωτό! Έ, φαντάζομαι ότι κάτι τέτοιο σου λέει, λίγο διπλωματικά: "Ρε φίλε δεν μπορώ να στέλνω κράνη αβέρτα για 20$, θα με πάνε μέσα. Εντάξει, θα σε εξυπηρετήσω όσο μπορώ, αλλά μια απόδειξη 100$ βγάζει λιγότερο μάτι από μια 20$".

    Τελικά όμως θα πληρώσεις τελωνείο? Αυτό που έχω καταλάβει εγώ, χωρίς να είμαι ειδικός, είναι ότι ακόμη και αν σου τα στείλει με σχετικά μεγάλο τιμολόγιο, οι πιθανότητες είναι μικρές (όχι όμως μηδενικές): Άλλη δουλειά δεν έχουν οι εκτελωνιστές (δημόσιοι υπάλληλοι) από το να εκτελωνίζουν όλη τη μαρίδα. Εκτελωνίζουν τα χοντρά ώστε να φαίνεται ότι κάνουν δουλειά και από το ψιλολόι πιάνουν ένα στα 10, ένα στα 20, ξέρω γω, και τα άλλα τα αφήνουν να περάσουν. Ακόμα όμως και σε περίπτωση που εκτελωνιστεί κανονικά, το έξτρα χαράτσι δεν θα είναι τεράστιο: Απ το κεφάλι μου λέω ότι άντε τα είναι κάτι σαν 20-30 % της αναγραφόμενης αξίας (σιγά τα αβγά, δηλαδή). Αυτά ισχύουν ΜΟΝΟ αν την αποστολή την χειριστούν τα ΕΛΤΑ. Οι ιδιωτικές εταιρίες κούριερ εκτελωνίζουν τα πάντα και χρεώνουν ΜΕΓΑΛΑ κόστη υπηρεσιών εκτελωνισμού (πέρα από τους σχετικά μικρούς δασμούς). Τις αποστολές με USPS (δηλ. τα ΕΛΤΑ των ΗΠΑ) τις χειρίζονται στην Ελλάδα τα ΕΛΤΑ, οπότε λογικά είσαι καλυμμένος. Οι αποστολές με UPS είναι άλλο πράμα (ιδιωτική εταιρεία κούριερ).

    ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Αυτά τα λέω καθαρά από προσωπική πείρα, και ΧΑΛΑΡΟΤΑΤΑ μπορεί να κάνω λάθος---μην σας πάρω στο λαιμό μου.


    Ετσι ακριβώς είναι.Οπως τα λές

  7. #52
    Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
    Δεν μπορεί να φαίνεται στα βιβλία του ότι πουλάει δεκάδες κράνη το μήνα σε τιμή μικρότερη απ' ότι τα αγοράζει! Θα έρθει ο ΣΔΟΕ και θα τον πάει σηκωτό! Έ, φαντάζομαι ότι κάτι τέτοιο σου λέει, λίγο διπλωματικά: "Ρε φίλε δεν μπορώ να στέλνω κράνη αβέρτα για 20$, θα με πάνε μέσα. Εντάξει, θα σε εξυπηρετήσω όσο μπορώ, αλλά μια απόδειξη 100$ βγάζει λιγότερο μάτι από μια 20$"
    Δε πρέπει να είναι τόσο απλό. Δεν είμαι σίγουρος πώς θα γίνει η συναλλαγή, αλλά φαντάζομαι ότι το τιμολόγιο με το πραγματικό αντίτιμο θα εκδοθεί αυτόματα αυτόματα και ηλεκτρονικά μέσω του Paypal. Πράγμα που σημαίνει ότι δεν δεν μπορεί να φοροδιαφύγει γιατί ο ΣΔΟΕ ο δικός τους ελέγχει και τις ηλεκτρονικές συναλλαγές. Φαντάζομαι ότι το τιμολόγιο μέσα στη συσκευασία θα είναι καμιά μαϊμουδιά από περισσεύματα. Τι λέτε όσοι έχετε παραλάβει;

  8. #53
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Mr.Bean
    Δε πρέπει να είναι τόσο απλό. Δεν είμαι σίγουρος πώς θα γίνει η συναλλαγή, αλλά φαντάζομαι ότι το τιμολόγιο με το πραγματικό αντίτιμο θα εκδοθεί αυτόματα αυτόματα και ηλεκτρονικά μέσω του Paypal. Πράγμα που σημαίνει ότι δεν δεν μπορεί να φοροδιαφύγει γιατί ο ΣΔΟΕ ο δικός τους ελέγχει και τις ηλεκτρονικές συναλλαγές. Φαντάζομαι ότι το τιμολόγιο μέσα στη συσκευασία θα είναι καμιά μαϊμουδιά από περισσεύματα. Τι λέτε όσοι έχετε παραλάβει;
    Πολύ πιθανό. Δεν ξέρω την ακριβή διαδικασία. Βέβαια για μαγαζάκι, δεν νομίζω να υπάρχει σύνδεση της αποθήκης του με τα τιμολόγια που πηγαινοέρχονται από το paypal. Κάπως, χωρίς να ξέρω ακριβώς λεπτομέρειες, μπορεί να τα συμψηφίσει. Όσο όμως η "ψαλίδα" ανοίγει, τόσο πιο δύσκολο είναι να το μαζέψει. Όπως και έχει πάντως αυτό που κάνει είναι σίγουρα παράτυπο και παράνομο, οπότε προσπαθεί να καλυφθεί όσο γίνεται.

  9. #54
    το μαγαζι ειμαι μια χαρα και αξιοπιστο αλλα υπαρχει ενα μικρο θεμα οσον αφορα τις πολλες παραγγελειες.
    ο τυπος εχει δυο μαγαζια στο ebay που ειναι ακριβως τα ιδια riders direct kai riders discount(θα παρατηρισατε οσοι αγορασατε απο το riders direct πως στο paypall η αποδειξη εχει κοπει για το riders discount.) στο θεμα τελωνειο,υπαρχει δασμος μονο για την τιμη του κρανους οχι για τα μεταφορικα. δλδλ πεστου να στο χρεωσει $70 ( $50 + $20) και δεν θα εχεις κανενα προβλημα,το χαρατσι μπορει να φτασει μεχρι και 136% αλλα δισκολα θα στο βρουν και επειδη μεσα δεν εχει αποδειξη θα σε ρωτησουν ποσο κανει,ειναι τραβηγμενο σεναριο αλλα εχει συμβει.
    καπου εδω μεσα αναφερεται το κοστολογιο του τελωνειου.αν θυμαμαι καλα ειναι οτι για ποσα <100€ δεν εχει δασμους.
    προσοχη να επιλεγετε μονο αποστολη μεσω usps γιατι καθε courier και ειδικα η fedex περνανε απο τελωνειο και εχει δασμους.( εκτοσ και αν αγοραζεις μεταχειρισμενα πραγματα οποτε και ειναι αλλη ιστορια)

    οσον αφορα τον φιλο με την ζελατινα καθρεπτη ηταν καλυτερα να την παρεις απο αμερικα $41,60 μονο το fc-moto στην χρεωνει οσο και εδω οποτε πηγαινε παρτην απο εδω να ξεμπερδευεις.το Pinlock δεν το χρειαζεσαι στην ζελατινα καθρεπτη γιατι δεν την φορας βραδυ.
    αυτα τα ολιγα
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  10. #55
    στρίβειν εστί φιλοσοφείν Το avatar του/της mizz
    Εγγραφή
    18/06/2007
    Μηνύματα
    203
    σήμερα έκανα και γω την παραγγελία μου από τον εν λόγο μαγαζί, ο τυπάς απαντάει στα mail πολύ γρήγορα, τύφλα να χουν οι Άγγλοι που κοιμούνται όρθιοι (ήταν να πάρω απτο αγγλικό ebay στην αρχή).
    του πα να μου βάλει σαν GIFT & 50$ οκ είπε κατευθείαν χωρίς να τα μασήσει

    shoei rf-1000 δηλαδή xr-1000 εδώ, 150 ευρώ φτηνότερα από τον τζορτζο δλδ 330
    όταν έρθει θα ενημερώσω

  11. #56
    στρίβειν εστί φιλοσοφείν Το avatar του/της mizz
    Εγγραφή
    18/06/2007
    Μηνύματα
    203
    μου ρθε σήμερα χωρίς τελωνεία κλπ
    έπρεπε να πάω να το πάρω από τα ΕΛΤΑ

    photo:

    http://img227.imageshack.us/img227/4059/image353pn2.jpg


  12. #57
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mizz
    μου ρθε σήμερα χωρίς τελωνεία κλπ
    έπρεπε να πάω να το πάρω από τα ΕΛΤΑ

    photo:

    http://img227.imageshack.us/img227/4059/image353pn2.jpg


    Με γεια φιλε, καλοφόρετο και αγρατσούνιστο!!!

    Πάντα όρθιος!


  13. #58
    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από mizz
    μου ρθε σήμερα χωρίς τελωνεία κλπ
    έπρεπε να πάω να το πάρω από τα ΕΛΤΑ

    photo:

    http://img227.imageshack.us/img227/4059/image353pn2.jpg

    [/QUOTE

    Kaloriziko file!!!Axreiasto na nai...




  14. #59
    στρίβειν εστί φιλοσοφείν Το avatar του/της mizz
    Εγγραφή
    18/06/2007
    Μηνύματα
    203
    ευχαριστώ πολύ

  15. #60
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/02/2008
    Μηνύματα
    15
    ΠΑΙΔΕΣ ΓΕΙΑ.ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ.ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΑ ΚΡΑΝΟΣ ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΗ ΑΠΟ ΤΟ RIDERSDIRECT ME International Shipping USPS
    Air Parcel Post .ΠΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ Κ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΤΟ ΚΡΑΝΑΚΙ ΜΟΥ?ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΟ ΣΑΙΤ ΤΗΣ USPS ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΩ.HELP ME.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Arai RX-7 Corsair - Majestic size Small - Από που;
    από IPL στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2009, 06:58
  2. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΕΠΙΣΚΕΥΗ Arai Rx-7 ΑΠΟ Ε-bay
    από miatas στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2008, 07:53
  3. Arai RX-7 Corsair... Τιμές Ιαπωνίας
    από lkol στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2006, 22:02
  4. ARAI RX-7 CORSAIR vs SHOEI X-SPIRIT
    από arxaios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2006, 07:04
  5. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2005, 09:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF