Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 82

Θέμα: Super Tenere - XTZ 1200

  1. #46
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    αυτος ομως το εχει οδηγησει

    http://www.youtube.com/watch?v=YyxbhOYlCQM
    Αρχικά δημιουργήθηκε από daz


    Πάω τώρα να βρω το βιντεάκι με εκείνον το χερά που την πάει σαν sm να το βάλω εδώ μέσα να ψαρώσω κόσμο.
    Αυτό εννοούσα!
    Sent from me using a computer.

  2. #47
    δεν ξερω,ειληκρηνα.
    παντως στα ξενα forums το μηχανακι το βγαζουν πολυ καλο.

  3. #48
    Το έχει πάρει κανείς από εδώ μέσα (ή έχει κανείς κανένα γνωστό που να έχει κανένα γνωστό που να έχει κάποιον γνωστό που να το έχει αγοράσει ), να μας πει καμιά άποψη …

  4. #49
    Και γαμώ τα μέλη!!!
    Εγγραφή
    04/11/2004
    Μηνύματα
    141
    Η ίδια συζήτηση έχει ανοίξει και εδώ:

    http://www.mybike.gr/topic/14038-yam...-super-tenere/

    Ξεκίνησε και εκεί ένας πόλεμος για το βάρος της ST και όπως θα δείτε το BMW 1200 ADV ναι μεν είναι στα χαρτιά πιο ελαφρύ αλλά στην πραγματικότητα είναι 10 κιλά πιο βαρύ από το ST!!!

    Εγώ έχω ένα R1 και πιο πριν είχα ένα FZ1 Fazer. Κάποια στιγμή είχα αφήσει το R1 για σέρβις και πήρα το 1200 ΤΕΝΕRE για να πάω στη δουλειά μου!!!!
    Μου είπαν να βάλω βενζίνη γιατί είχε ανάψει λαμπάκι. Το κακό είναι ότι στα 500 μέτρα μου έμεινε!!! Ευτυχώς, πολύ κονβτά σε βενζιν-άδικο!
    Όταν μου έσβησε, προσπάθησα έτσι όπως ήμουν καβάλα και λόγω να το σπρώξω με το ένα πόδι στην άκρη του δρόμου για να μη με πατήσουν τα κουτιά. Σημειωτέον, είχε τη σέλα στην ψηλή θέση και το πόδι μου έφτανε με τις μύτες κάτω.
    ΕΠΑΘΑ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΜΟΥ!!!! Η μηχανή τσούλισε πιο εύκολα από ότι το R1 μέσα στο πάρκινγκ μου!!!! Μη νομίζετε ότι υπερβάλω! Μπορείτε να πάτε για ένα τεστ ride και να το διαπιστώσετε μόνοι σας!
    Νίκος988
    Tα λέμε τις προάλλες!!!

  5. #50
    Και γαμώ τα μέλη!!!
    Εγγραφή
    04/11/2004
    Μηνύματα
    141
    Συνέχεια....


    Αφού έβαλα βενζίνη, ξεκίνησα για τη δουλειά μου.
    Οι εντυπώσεις μου είναι οι εξής: Δύναμη και ροπή από το ρελαντί. Ορκίζεσαι ότι έχει πολύ περισσότερα άλογα από τα 90 που φτάνουν στον τροχό!
    Άμεση επιτάχυνση με όλες τις ταχύτητες στο κιβώτιο.
    Πολύ καλό στήσιμο και αναρτήσεις αρκετά σφιχτές, σε σημείο που να θυμίζουν σπορ μηχανές.
    Τα φρένα άριστα. Δεν μπόρεσα να ενεργοποιήσω το ABS σε καλή άσφαλτο αλλά και σε κακή!!! Τα συνδιασμένα φρένα έχουν πολύ μεγάλα περιθώρια μπλοκαρίσματος!
    Επίσης μεγάλη εντύπωση μου έκανε η απουσία...άξονα!!!! Πρώτη φορά που ανέβηκα σε μηχανή με άξονα και να είστε σίγουροι ότι δε θα το καταλάβαινα αν δεν τον έβλεπα!

    Αυτά είναι τα βασικά συμπεράσματά μου.

    988
    Νίκος988
    Tα λέμε τις προάλλες!!!

  6. #51
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikos988
    Συνέχεια....


    Αφού έβαλα βενζίνη, ξεκίνησα για τη δουλειά μου.
    Οι εντυπώσεις μου είναι οι εξής: Δύναμη και ροπή από το ρελαντί. Ορκίζεσαι ότι έχει πολύ περισσότερα άλογα από τα 90 που φτάνουν στον τροχό!
    Άμεση επιτάχυνση με όλες τις ταχύτητες στο κιβώτιο.
    Πολύ καλό στήσιμο και αναρτήσεις αρκετά σφιχτές, σε σημείο που να θυμίζουν σπορ μηχανές.
    Τα φρένα άριστα. Δεν μπόρεσα να ενεργοποιήσω το ABS σε καλή άσφαλτο αλλά και σε κακή!!! Τα συνδιασμένα φρένα έχουν πολύ μεγάλα περιθώρια μπλοκαρίσματος!
    Επίσης μεγάλη εντύπωση μου έκανε η απουσία...άξονα!!!! Πρώτη φορά που ανέβηκα σε μηχανή με άξονα και να είστε σίγουροι ότι δε θα το καταλάβαινα αν δεν τον έβλεπα!

    Αυτά είναι τα βασικά συμπεράσματά μου.

    988
    ευχαριστα αυτα που λες....γιατι οι ειδημωνες το χουν ψιλοκαψει...την αλλη βδομαδα που θα το χω θα γραψω κι εγω τα σχολια μου,ελπιζω θετικα

  7. #52
    Γιάννη, ο Νίκος έγραψε ''αλήθειες''. Θα το δείς και μόνος σου όταν με το καλό το πάρεις. Πάνω απ' όλα θα βρείς τον ύπνο σου και την ψυχική σου ηρεμία.

  8. #53
    το ευχομαι να ειναι ετσι ροδινα τα πραγματα.

  9. #54
    ρε παιδια,τι εννοουν με αυτο???

    http://img269.imageshack.us/img269/6...ate01xl.th.jpg

    Uploaded with ImageShack.us

    http://img33.imageshack.us/img33/9863/update02xl.th.jpg

    Uploaded with ImageShack.us

    http://img820.imageshack.us/img820/1...ate03xl.th.jpg

    Uploaded with ImageShack.us

    τι εννοει λεγοντας the new super tenere 2012

  10. #55
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Αρχικά δημιουργήθηκε από taksidiotis25
    δεν ξερω,ειληκρηνα.
    παντως στα ξενα forums το μηχανακι το βγαζουν πολυ καλο.
    Αρχικά δημιουργήθηκε από taksidiotis25
    το ευχομαι να ειναι ετσι ροδινα τα πραγματα.
    Για το ότι πρόκειται για μια πολύ καλή μοτοσυκλέτα είμαι σίγουρος. Όλοι όσοι το έχουν οδηγήσει έχουν εντυπωσιαστεί και αυτό δεν είναι τυχαίο. Εκτός απ' την ομοιογένεια και το άψογο ζύγισμα διθυράμβους εισπράττουν και τα φρένα που δεν "αμολάνε" στα δύσκολα ακόμα και αν το παρακάνεις. Ο άξονας που μόνο οι γκουρού θα αντιληφθούν τις ανεπαίσθητες αντιδράσεις του και τα λοιπά βοηθήματα που δουλεύουν υποδειγματικά. Οι επιδόσεις, πολύ σωστά δεν είναι το ζητούμενο ενώ το θέμα εμφάνιση είναι καθαρά υποκειμενικό. Ποιότητα και λεπτομέρεια σε πολύ καλό επίπεδο.

    Το λάθος της Yamaha είναι ότι προσπάθησε να μιμηθεί την bmw. Ή μάλλον να κλέψει ένα κομματάκι απ' την πίτα του αντιπάλου της. Έχοντας μια τόσο εμπορική ονομασία όπως αυτή του Super Tenere αντί να φτιάξει κάτι "δικό της" έκλεψε ιδέες ολόκληρες και δεν παρουσίασε ούτε μια ιδιαιτερότητα. Ούτε από θέμα εμφάνισης ούτε σε κάτι άλλο. Ούτε το μέλλον σκέφτηκε, γιατί το μέλλον είναι στα 800αρια και ουχί στα 1200cc, ενώ κάτι τέτοιο θα ταίριαζε και με την ιδιοσυγκρασία του ονόματος τενερε. Ακόμα και την διαφημιστική καμπάνια αντέγραψε πλασάροντας δεινόσαυρους για αποδράσεις.

    Δικαίως λοιπόν υποστηρίζετε πως η μοτοσυκλέτα είναι καλή και δε διαφωνώ. Δικαίως όμως φωνάζουμε και οι υπόλοιποι για μια πατάτα που είναι μεν καλοβρασμένη, της λείπει δε το λαδόξιδο για να γίνει νόστιμη.

    Το ότι μπορεί το θεριό να συνδυαστεί με την περιπέτεια "πέρα απ' τις πόλεις" και "πέρα απ' της ερήμους", είναι το μόνο σίγουρο. Όχι όμως με τον τρόπο που έχουν στο μυαλό τους οι περισσότεροι και σίγουρα όχι με τον τρόπο που μας παρουσιάζουν. Μάλλον με την εκδρομική περιπέτεια μπορεί να συνδυαστούν τέτοια θεριά και κανένα πρόβλημα δεν έχω με αυτό. Ο σύγχρονος ορισμός της περιπέτειας, του ταιριάζει περισσότερο, πόσοι όμως απ' αυτούς που το αγόρασαν πίστεψαν σε κάτι τέτοιο? Τρανή απόδειξη όλοι αυτοί που έτρεξαν να του φορέσουν ψιλοτάκουνα. Δεν μπορώ να βλέπω ένα μηχανάκι 280 κιλών με τρακτερωτά λάστιχα. Που είναι η λογική σε κάτι τέτοιο? Αν κάποιος μου πει πως αύριο το πρωί ξεκινάει για Μαρόκο, μπορεί να μην το βρω υπερβολικό αλλά σίγουρα δεν θα το θεωρήσω και απολύτως απαραίτητο. Θα μπει μήπως κάποιος στο χώμα πλακωμένος με μια μηχανή που κοστίζει 17000 ευρώ? Γι' αυτό έδωσαν τόσα χρήματα? Γι' αυτό πιστεύετε πως έχει φτιαχτεί ή μήπως ΚΑΙ γι' αυτό? Όποιος πιστέψει οποιοδήποτε απ' τα δύο, κατά την γνώμη μου, πλανάται πλάνην οικτραν! Αν ήταν έτσι ας έπαιρνε ktm. Ή μήπως η Yamaha μπόρεσε με ένα μηχανάκι να δώσει το υποκατάστατο και στα πορτοκαλί προβλήματα?
    Και αν η bmw πλασάρει το adventure της με tkc 80 παίζει με την νοημοσύνη μας νομίζω και ελάχιστα σέβεται τους καταναλωτές της με την κίνηση αυτή.
    Και για να μην παρεξηγηθώ τέτοιες ενέργειες έχουν λογική μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις και "για λίγο". Όποιος θέλει την έχτρα ασφάλεια που θα του προσφέρουν ένα ζευγάρι τρακτερωτά, σε ένα τριήμερο με τους φίλους του στο καιμακτσαλαν δεν κάνει λάθος. Όποιος όμως πίστεψε πως αυτά είναι τα λάστιχα που ταιριάζουν σε αυτό το μηχανάκι, θυσίασε 17000 ευρώ για το τίποτα, για την παπάτζα, για την καφετέρια, για να μπορεί να κοροϊδεύει τον εαυτό του, για το παραμύθι.

    Νίκο988 δεκτά όλα αυτά. Μόνο τέτοια σχόλια διαβάζω και εντυπώσεις θετικές για όλα τα επιμέρους αλλά και για το πακέτο. Δεν μπορώ όμως να μην φωνάζω για τα παραπάνω. Δεν μπορώ να μην τα θεωρώ υπερβολικά και μη απαραίτητα.
    Γιατί το βάρος δεν είναι απαραίτητο και θα μπορούσε να αποφευχθεί. Τα κυβικά επίσης. Και με λίγο πιο τολμηρή σχεδίαση, ίσα ίσα να φεύγει απ' τα πλαίσια της αντιγραφής και ελαφρώς χαμηλότερη τιμή το μηχανάκι θα τα έσπαγε. Και ας παρέμενε βαρύ. Γιατί ένα μηχανάκι 230 κιλών ελαφρύ δεν το λες αλλά είναι 38 ολόκληρα κιλά που κάνουν την διαφορά και ας τα κρύβει. 38 κιλά που τα κουβαλάς χωρίς λόγο ή αν θέλεις επειδή το μαρκετιν δουλεύει καλά. Άδικα πληρώνεις και τα 1200cc και σε όποιον πει πως αυτό είναι υποκειμενικό θα απαντήσω πως τα κιλά ανα ίππο θα μπορούσαν να είναι τα ίδια και με 800άρι κινητήρα.

    Δεν θα σταματήσω να θάβω την κίνηση αυτή της Yamaha αλλά ούτε και τους καβαλάρηδες της περιπέτειας που πιστεύουν στα ξωτικά. Γιατί το μηχανάκι είναι καλό αλλά απευθύνεται σε λίγους έτσι όπως κατασκευάστηκε, ενώ πολλοί προσπαθούν να πείσουν τους εαυτούς τους πως προορίζεται για κάτι παραπάνω από εκδρομούλες και ταξίδια επειδή κρύβει τα κιλά του.

    Πάλι πολλά έγραψα.

    Sent from me using a computer.

  11. #56
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Ξέρει κάποιος πως πάει από πωλήσεις? Εντάξει στην Ελλάδα δεν.. στο εξωτερικό όμως πως τα πάει?

    Είμαι περίεργος!

    Από εδώ αντιπροσώπους άκουσα πως ούτε έξω πούλησε όπως περίμεναν.
    Sent from me using a computer.

  12. #57
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
    Από εδώ αντιπροσώπους άκουσα πως ούτε έξω πούλησε όπως περίμεναν.

    Ούτε πρόκειται να πουλήσει όπως σχεδίαζαν...

  13. #58
    Africaνικο μέλος Το avatar του/της avlihos
    Εγγραφή
    12/06/2008
    Μηνύματα
    174
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Ούτε πρόκειται να πουλήσει όπως σχεδίαζαν...
    Με τέτοιο σχεδιασμό πώς να πουλήσει;

  14. #59
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Αρχικά δημιουργήθηκε από taksidiotis25
    ρε παιδια,τι εννοουν με αυτο???

    τι εννοει λεγοντας the new super tenere 2012
    Μην ανησυχείς δεν θα υπάρχουν αλλαγές. Βρήκα μάλιστα ένα βιντεάκι που έχει όλα τα καινούρια μοντέλα super10 μέχρι το 2020.

    http://www.youtube.com/watch?v=VWkjs...rec_grec_index
    Sent from me using a computer.

  15. #60
    Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
    Μην ανησυχείς δεν θα υπάρχουν αλλαγές. Βρήκα μάλιστα ένα βιντεάκι που έχει όλα τα καινούρια μοντέλα super10 μέχρι το 2020.

    http://www.youtube.com/watch?v=VWkjs...rec_grec_index
    μακαρι....

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha Super Tenere Worldcrosser 1200
    από MG-KTiNoS στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2012, 15:13
  2. Xtz 750 Super Tenere...
    από Pavlox στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2007, 13:40
  3. Yamaha XTZ 750 Super Tenere.........
    από Desperado στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2005, 11:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF