Σελίδα 4 από 10 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 140

Θέμα: Ρύθμιση αναρτήσεων όταν βάζουμε δεύτερο άτομο ή/και μπαγκάζια

  1. #46
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    μέσα είσαι

    νταξει, εδώ οι (πραγματικοί) παγκόσμιοι δεν μπορούν να τις σετάρουν, ο Σπυράκος σε πείραξε???
    Εχει κάνει λάθος το "πρωτοπορειακού". Όρμα Σπύρο και μη μασας.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  2. #47
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Εχει κάνει λάθος το "πρωτοπορειακού".
    3 φορές το έγραψα με "ι" και δεν μΕ καθότανε το μπουρδέλο...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #48
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Όρμα Σπύρο και μη μασας.
    ναι ρε, δεν μασάω μία....

    η ιστορία έχει δείξει οτι όλοι οι μεγάλοι εφευρέτες - επιστήμονες κατά την έρευνα χλευάζονταν....

    τι κουλομαρίες τους έλεγαν, τι ταλαίπωρους.... και τι δεν έχουμε ακούσει εμείς τα μεγάλα μυαλά.....

  4. #49
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    ναι ρε, δεν μασάω μία....

    η ιστορία έχει δείξει οτι όλοι οι μεγάλοι εφευρέτες - επιστήμονες κατά την έρευνα χλευάζονταν....

    τι κουλομαρίες τους έλεγαν, τι ταλαίπωρους.... και τι δεν έχουμε ακούσει εμείς τα μεγάλα μυαλά.....
    Θες να μας πεις και που θα ταξιδέψεις ρε Μαγγελάνε και ρυθμίζεις αναρτήσεις;

    Αν πεις Καμμένα Βούρλα, σκύψε, έρχεται γλάρος.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  5. #50
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    ναι ρε, δεν μασάω μία....

    η ιστορία έχει δείξει οτι όλοι οι μεγάλοι εφευρέτες - επιστήμονες κατά την έρευνα χλευάζονταν....

    τι κουλομαρίες τους έλεγαν, τι ταλαίπωρους.... και τι δεν έχουμε ακούσει εμείς τα μεγάλα μυαλά.....
    Θα δικαιωθείς κάποια στιγμή. Για τον Καματερό με το θαυματουργό Νερό του να δεις τι έλεγαν...
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  6. #51
    να.... ας πουμε θα κάνουμε μία μικρή βολτούλα την κυριακή......

  7. #52
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Θα δικαιωθείς κάποια στιγμή. Για τον Καματερό με το θαυματουργό Νερό του να δεις τι έλεγαν...
    αστα να παν στο διάολο.... αμ την αθανασία του αιγάλεω????

  8. #53
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Και επειδή νευριάσε ο κρητικός καλόγερος (και δεν έχω όρεξη να μαλώνω και με τον Μπίγκουλα..), τις αναρτήσεις (πλην προφόρτισης) τις πειράζουμε όταν θέλουμε το μηχανάκι να πηγαίνει (και να το πηγαίνουμε) ακριβώς όπως και πριν το φόρτωμα...

    Όποιος θεωρεί καλό και άγιο να οδηγάει έτσι το φορτωμένο μηχανάκι του, καλό και άγιο επίσης θα ήταν να βρεί έναν καλό και άγιο προστάτη..!!


    Υ.Γ.
    Μπίγκουλα, όταν προφορτίζουμε λόγω αυξημένου βάρους, δεν "σφίγγουμε" την απόσβεση επαναφοράς...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  9. #54
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    αστα να παν στο διάολο.... αμ την αθανασία του αιγάλεω????
    Ειχε μια γκόμενα καποτε στο Αιγάλεω ο Τσίου. Αυτή λες;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  10. #55
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Και επειδή νευριάσε ο κρητικός καλόγερος (και δεν έχω όρεξη να μαλώνω και με τον Μπίγκουλα..), τις αναρτήσεις (πλην προφόρτισης) τις πειράζουμε όταν θέλουμε το μηχανάκι να πηγαίνει (και να το πηγαίνουμε) ακριβώς όπως και πριν το φόρτωμα...

    Όποιος θεωρεί καλό και άγιο να οδηγάει έτσι το φορτωμένο μηχανάκι του, καλό και άγιο επίσης θα ήταν να βρεί έναν καλό και άγιο προστάτη..!!


    Υ.Γ.
    Μπίγκουλα, όταν προφορτίζουμε λόγω αυξημένου βάρους, δεν "σφίγγουμε" την απόσβεση επαναφοράς...
    Βεβαίως μπορούμε να παραδειγματιστούμε κι από της μηχανές BMW που έχουν Hard/Soft adjuster στην πίσω ανάρτηση. Την σκληραίνουν ή την μαλακώνουν δλδ, για όσους δεν γνωρίζουν την Αγγλικήν.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  11. #56
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Ειχε μια γκόμενα καποτε στο Αιγάλεω ο Τσίου. Αυτή λες;
    και αυτή την έσφιξε ο μπήχτης??????

  12. #57
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Και επειδή νευριάσε ο κρητικός καλόγερος (και δεν έχω όρεξη να μαλώνω και με τον Μπίγκουλα..), τις αναρτήσεις (πλην προφόρτισης) τις πειράζουμε όταν θέλουμε το μηχανάκι να πηγαίνει (και να το πηγαίνουμε) ακριβώς όπως και πριν το φόρτωμα...

    Όποιος θεωρεί καλό και άγιο να οδηγάει έτσι το φορτωμένο μηχανάκι του, καλό και άγιο επίσης θα ήταν να βρεί έναν καλό και άγιο προστάτη..!!


    Υ.Γ.
    Μπίγκουλα, όταν προφορτίζουμε λόγω αυξημένου βάρους, δεν "σφίγγουμε" την απόσβεση επαναφοράς...
    εμ, αυτές τις "αναλογίες" ψάχνω

    αν αυξήσουμε την προφόρτιση πώς μεταβάλλονται οι άλλες ρυθμίσεις, τι πρέπει να αλλάξω σε αυτές, γιατί κλπ κλπ

  13. #58
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Και επειδή νευριάσε ο κρητικός καλόγερος (και δεν έχω όρεξη να μαλώνω και με τον Μπίγκουλα..), τις αναρτήσεις (πλην προφόρτισης) τις πειράζουμε όταν θέλουμε το μηχανάκι να πηγαίνει (και να το πηγαίνουμε) ακριβώς όπως και πριν το φόρτωμα...

    Όποιος θεωρεί καλό και άγιο να οδηγάει έτσι το φορτωμένο μηχανάκι του, καλό και άγιο επίσης θα ήταν να βρεί έναν καλό και άγιο προστάτη..!!


    Υ.Γ.
    Μπίγκουλα, όταν προφορτίζουμε λόγω αυξημένου βάρους, δεν "σφίγγουμε" την απόσβεση επαναφοράς...
    Ίσως μπαίνω σε χωράφια που δεν πρέπει, αλλά το να έχεις ένα μηχανάκι στημένο σωστά που να μπορεί να πηγαίνει όπως θες ακόμα και αν δεν το "πας" (και καλά θα κάνεις σε ένα ταξίδι), δεν μου ακούγετε κακό. Για να το χοντρύνω λίγο ακόμα, αλλά κυρίως για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, εγώ έτσι ακριβώς ευχαριστήθηκα ταξίδι (4000+ χλμ...) χωρίς να κινηθώ στο όριο, αλλά και χωρίς να νοιώθω ότι το μηχανάκι είναι υποδεέστερα στημένο από όσο ήταν ξεφόρτωτο... Να τονίσω ότι σε αντίστοιχο ταξίδι (4000+ χλμ) την προηγούμενη χρονιά υπήρξαν στιγμές, ειδικά σε ορεινά στροφιλίκια (Άλπεις...), που ένοιωθα ότι έπρεπε να είχα ρυθμίσει σωστότερα την ανάρτηση. Την επόμενη χρόνια σε αντίστοιχο ορεινό κομμάτι (Τρασφαγκαράσαν) έστριβα μια χαρά, κάτι σαν υπέρβαρη μπαλαρίνα σε αντίθεση με μια απλά υπερβαρη κυρία που προσπαθεί να μάθει μπαλέτο... Δεν είμαι άσσος στα τεχνικά, απλά περιγράφω την αίσθηση... Πέρα από την πλακίτσα νομίζω ότι είναι θέμα που έχει να κάνει με την ασφάλεια και όχι με τους απόλυτους χρόνους στην πίστα...Όταν ταξιδεύεις 6-8 ή και παραπάνω ώρες την μέρα το τελευταίο που θες είναι να σε πουλήσει ένα μαλακό μπροστινό σε απότομο φρενάρισμα σε κλειστή κατηφορική με μέτρια άσφαλτο ή να παίζει το τιμόνι σε απότομο ανηφορικό κλειστό...
    Κάτι θετικό σε μηχανές που έχουν ρυθμιζόμενες αναρτήσεις είναι ότι σου δίνουν την δυνατότητα να "παίξεις" με τις ρυθμίσεις και να μάθεις παίζοντας...αποκτάς έτσι καλύτερη αίσθηση και μπορείς να νοιώθεις τι ρυθμίσεις χρειάζεσε κάθε φορά...

    Τώρα φυσικά αν είσαι κουλομαρία ότι ανάρτηση και να ρυθμίσεις λίγο θα οφελήσει αλλά κουβέντα να γίνετε...

    υ.γ. Σπυράκο θα ταξιδέψεις ρε ή τσάμπα θα λουστώ το κράξιμο;
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  14. #59
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK Προβολή μηνύματος
    Ίσως μπαίνω σε χωράφια που δεν πρέπει, αλλά το να έχεις ένα μηχανάκι στημένο σωστά που να μπορεί να πηγαίνει όπως θες ακόμα και αν δεν το "πας" (και καλά θα κάνεις σε ένα ταξίδι), δεν μου ακούγετε κακό. Για να το χοντρύνω λίγο ακόμα, αλλά κυρίως για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, εγώ έτσι ακριβώς ευχαριστήθηκα ταξίδι (4000+ χλμ...) χωρίς να κινηθώ στο όριο, αλλά και χωρίς να νοιώθω ότι το μηχανάκι είναι υποδεέστερα στημένο από όσο ήταν ξεφόρτωτο... Να τονίσω ότι σε αντίστοιχο ταξίδι (4000+ χλμ) την προηγούμενη χρονιά υπήρξαν στιγμές, ειδικά σε ορεινά στροφιλίκια (Άλπεις...), που ένοιωθα ότι έπρεπε να είχα ρυθμίσει σωστότερα την ανάρτηση. Την επόμενη χρόνια σε αντίστοιχο ορεινό κομμάτι (Τρασφαγκαράσαν) έστριβα μια χαρά, κάτι σαν υπέρβαρη μπαλαρίνα σε αντίθεση με μια απλά υπερβαρη κυρία που προσπαθεί να μάθει μπαλέτο... Δεν είμαι άσσος στα τεχνικά, απλά περιγράφω την αίσθηση... Πέρα από την πλακίτσα νομίζω ότι είναι θέμα που έχει να κάνει με την ασφάλεια και όχι με τους απόλυτους χρόνους στην πίστα...Όταν ταξιδεύεις 6-8 ή και παραπάνω ώρες την μέρα το τελευταίο που θες είναι να σε πουλήσει ένα μαλακό μπροστινό σε απότομο φρενάρισμα σε κλειστή κατηφορική με μέτρια άσφαλτο ή να παίζει το τιμόνι σε απότομο ανηφορικό κλειστό...
    Κάτι θετικό σε μηχανές που έχουν ρυθμιζόμενες αναρτήσεις είναι ότι σου δίνουν την δυνατότητα να "παίξεις" με τις ρυθμίσεις και να μάθεις παίζοντας...αποκτάς έτσι καλύτερη αίσθηση και μπορείς να νοιώθεις τι ρυθμίσεις χρειάζεσε κάθε φορά...

    Τώρα φυσικά αν είσαι κουλομαρία ότι ανάρτηση και να ρυθμίσεις λίγο θα οφελήσει αλλά κουβέντα να γίνετε...

    υ.γ. Σπυράκο θα ταξιδέψεις ρε ή τσάμπα θα λουστώ το κράξιμο;
    να σου κάνω δώρο ένα διαρκείας???

    κάνω μία φορά τον μήνα 700άρες.... είναι ανάγκη να είναι χιλιάδες τα χλμ??? σήμερα-αύριο όχι, αν είναι όμως μεθαύριο να μην είμαστε έτοιμοι?

  15. #60
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    να σου κάνω δώρο ένα διαρκείας???

    κάνω μία φορά τον μήνα 700άρες.... είναι ανάγκη να είναι χιλιάδες τα χλμ??? σήμερα-αύριο όχι, αν είναι όμως μεθαύριο να μην είμαστε έτοιμοι?
    Δεν παίζει σπουδαίο ρόλο ο αριθμός των χλμ...εγώ τα ανέφερα ενδεικτικά για να γίνει αντιληπτό ότι δεν μιλάω για το Αθήνα - Ναυπλιο για φρέντο...
    Έσω έτοιμος Σπύρε...ποτέ δεν ξέρεις πότε θα σου κάτσει...αν το θέλεις σίγουρα θα γίνει...
    Σήμερα - αύριο ξεκίνα δοκιμές...ένα γραμμάριο πράξης αξίζει όσο τόνοι θεωρίας...αμ΄επος αμ έργον...

    Η ομάδα αναγεννάτε από τις στάχτες τις ως νέος φοίνικας, αλλά εγώ παρακολουθώ εκ του μακρόθεν και αποστασιοποιημένος μιας και έχω πλέον άλλη αντίληψη για το "επαγγελματικό" ποδόσφαιρο στην Ελλάδα και όχι μόνο...
    Διαρκείας για τα 36ωρα λες να παίζει; αυτό θα ήταν δώρο...θα ρωτήσω τον Νίκο τον φαρμακοτρίφτη...χιχιχιχιιχιχιιχ (σόρρυ Νίκος, πλακίτσα...)
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

Σελίδα 4 από 10 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΡΥΘΜΙΣΗ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ Lc8;
    από panos26 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2006, 13:11
  2. ΡΥΘΜΙΣΗ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ Vfr800 06
    από X_NR750 στο forum Honda VFR's
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 31/07/2006, 11:35
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2006, 06:51
  4. Ρυθμιση Αναρτησεων cbr 600f
    από gv_gr στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2005, 20:47
  5. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2005, 13:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF