Σελίδα 4 από 16 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 231

Θέμα: για Θρησκους και ΜΗ ....Αφιερωμενο...

  1. #46
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2009
    Μηνύματα
    302
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
    Ήδη έχω απαντήσει στην ερώτηση που κάνεις,
    κάνε μου quote το σημείο όπου απάντησες

    αλλά να απάντησες, ε, όχι υπεκφυγές τύπου Αντώναρου...

    εγώ απαντώ ΝΑΙ είμαι υπέρ, και ΟΧΙ δεν θα το κάνει ποτέ η ΝΔ

    σταράτα πράγματα

    για να δω λοιπόν τι απάντησες εσύ και μου διέφυγε...

  2. #47
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

    Δεν είναι φίλε μου "Πίστευε και ,μη ερεύνα" ... αλλά "Πίστευε και μη, Ερεύνα"

  3. #48
    voodoo practitioner Το avatar του/της mikros boudas
    Εγγραφή
    12/02/2008
    Μηνύματα
    453
    Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
    η φραση αυτη περιττο να πω πως δεν ξερουμε καν αν εχει ειπωθει ποτε ετσι
    οπως και να χει,εγω δεν πιστευω ουτε ερευνω(πια)
    The sickness

    A good rider has balance, judgment, and good timing. So does a good lover.


  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της super_toto
    Εγγραφή
    01/03/2006
    Μηνύματα
    349
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

    Super_toto:


    Απάντησα και πιο πάνω... η Εκκλησία δεν πρέπει να εφαρμόζει και να διδάσκει εξουσία.. μόνο Αγάπη. Δεν έχει καμία σχέση με πολιτικά εκτός και αν θέλουν να γίνουν Φαρισαίοι και Γραμματείς όπως κάποιοι άλλοι στο παρελθόν.

    Gandalf
    A ok συμφωνούμε λοιπόν. Να διαχωριστούν. Αμην και πότε!
    Πάντως θα συμφωνήσεις και στο ότι αυτά που λες δεν τα ασπάζεται σχεδόν κανένας από την επίσημη εκκλησία.
    Όπως και στο ότι η Εκκλησία (ως θεσμός και όχι ως έννοια) αποτελεί καρκίνωμα στην κοινωνία.
    ....ξάπλωσε τ' ανάσκελα και χύθηκαν οι μυαλοί του στις πέτρες.

  5. #50
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2006
    Μηνύματα
    460
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
    αυτη ειναι η δικη σου αποψη.........μπλα, μπλα, μπλα..........εκεινος το ζητησε

    Ανέλυσε λίγο το voodoo practiotioner και εξήγησέ μας το νόημα του. Πείσε μας πως αυτός είναι ο σωστός δρόμος. Η επιλογή της πίστης μας, πρέπει να γίνεται με την εις άτοπον απαγωγή; Μέχρι στιγμής αυτό προκύπτει από την προσέγγισή σου!

  6. #51
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2009
    Μηνύματα
    302
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

    Πιστεύω σημαίνει σέβομαι και αγαπάω.. αυτό είναι το κεντρικό μήνυμα του Χριστιανισμού
    αυτό αποτελεί δικια σου ερμηνεία (εκτός αν μπορείς να το θεμελιώσεις με παράθεση κειμένου από καινή διαθήκη)

    στο χριστιανισμό "πίστη" σημαίνει "ΠΙΣΤΗ"

    και για την πίστη ως "πίστη" έχουν γραφτεί άπειρα θεολογικά κείμενα

  7. #52
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2006
    Μηνύματα
    460
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
    κάνε μου quote το σημείο όπου απάντησες

    αλλά να απάντησες, ε, όχι υπεκφυγές τύπου Αντώναρου...

    εγώ απαντώ ΝΑΙ είμαι υπέρ, και ΟΧΙ δεν θα το κάνει ποτέ η ΝΔ

    σταράτα πράγματα

    για να δω λοιπόν τι απάντησες εσύ και μου διέφυγε...

    Σαν ποιον θέλεις να σου απαντήσω; Σαν Πρωτόπαπας; Έλα.. πες, μη ντρέπεσαι! Έλα καλέ...για να γελάσουμε πάλι!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
    Αν δεν το καταλαβαίνεις, δε μπορώ να σε βοηθήσω.
    Ο διαχωρισμός κράτους-εκκλησίας δεν είναι μια απλή πολιτική απόφαση και σίγουρα δεν αιτιολογείς την απάντηση που έδωσες παραπάνω. Μια τέτοια απόφαση θα μπορούσε να ληφθεί μόνο με δημοψήφισμα και δεν είναι κανενός δυνητικά κυβερνητικού κόμματος τόλμημα, η απόπειρα να επιχειρήσει το διαχωρισμό! (μην τυχόν και σου διαφύγει πάλι)
    Τα περί υποκίνησης ανάξια σχολίων, ε;
    Τα περί σχολιασμού αυθαίρετων συμπερασμάτων που βασίζονται σε προσωπικές επιλογές; [
    Εσύ που απάντησες και σε τι;

  8. #53
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Και οι Γραφές μήπως γνωρίζεις πως δημιουργήθηκαν;

    Η Π. Διαθήκη δημιουργήθηκε απο προφορικές παραδόσεις και ιστορίες Εβραίων και κατόπιν Ιουδαίων κατά την βασιλεία του Σολωμόντα και μετέπειτα του Δαυίδ. Πόσο αλλοιώνεται μια προφορική ιστορία και παράδοση το ξέρουμε όλοι.

    Τα Ευαγγέλια και αυτά ήταν προφορικές παραδόσεις (εκτός απο τις επιστολές) που κάποια στιγμή συγγράφηκαν απο τους ίδιους εώς σημείων και εμπλουτίστηκαν κατόπιν απο άλλους.

    Το σύνολο των βιβλίων αυτών , μεταφράστηκε απο τα Αραμαϊκά, Εβραϊκά , Αρχ. Ελληνικά , Λατινικά πάνω απο 13 φορές με οτι συνεπάγεται αυτό σε αλλοιώσεις ερμηνειών απο συντακτικό και γραμματικό.

    Συμφωνώ οτι είναι διαχρονικά ... αλλά μόνο ώς προς το νόημα .. και οχι στο γράμμα της έκφρασης.

    Το κεντρικό νόημα του Χριστιανισμού είναι η Αγάπη. Αυτό διδάσκει και αυτό επιδιώκει. Οι μέθοδοι και οι τρόποι αλλάζουν όμως κατά την ερμηνεία των ιερέων. Όπως είπα και πριν... στο Βυζάντιο ήταν διά του ξίφους... στις Σταυροφορίες στο σκότωμα των Απίστων κτλ..

    Στην εποχή του Χριστού... επέλεγαν την πιστή εφαρμογή του νόμου του Μωυσή και σε θυσίες... αν διαβάσες την Βίβλο θα διάβασες τι είχε πεί για αυτό.

    Και επειδή το επικεντρώσαμε μόνο στον Χριστιανισμό .. θα σου πω οτι περίπου τα ίδια εδάφια θα βρείς στο Κοράνι , κάτω απο την τζιχάντ , αναφερόμενοι σε απίστους και ζωή των μουσουλμάνων.

    Οι εξτρεμιστές Ιμάμηδες επιλέγουν να τα μεταφράσουν διά του σπαθιού (πόλεμος στους άπιστους)... οι φίλοι της Ειρήνης (απο που νομίζεις βγαίνει ο χαιρετισμός τους; ) το ερμηνεύουν ώς "πόλεμος για τους άπιστους" (σ.σ. κατά την ερμηνεία τους .. να τους φέρουν κοντά στο Ισλάμ).. η μόνη αλλαγή είναι στο άρθρο... πόσο μεγάλη διαφορά όμως κάνει βλέπεις;

    Αυτό το κάνει η θρησκεία....παίζει με το γράμμα και την ερμηνεία.

    Αν λοιπόν κατηγορούμαι απο σένα ώς αιρετικός επειδή λαμβάνω ως διαχρονική αξία το νόημα και οχι την ερμηνεία ιερών βιβλίων... τότε ναι είμαι.. και το προτιμώ έτσι για να είμαι ειλικρινής, παρά να ΥΠΑΚΟΥΩ σε δόγματα γραμμένα και ερμηνευμένα χιλιάδες χρόνια πιο πριν απο ανθρώπους για να περιγράψουν κάτι που στην ουσία με δύο λέξεις στον Χριστιανισμό είναι διαποτισμένο και στην Βίβλο (μόνο όμως στην Κ.Διαθήκη) και στην Αποκάλυψη του Ιωάννη... ακόμα και στα κείμενα μοναχών που έκαναν το βιο τους Ιστορία μέσω τρίτων, όπως του Παϊσιου...

    Ώς τελευταίο στίγμα στην παρούσα απάντηση μου , να σου αναφέρω οτι μου έχει μείνει σαν ατάκα απο ενα πολύ απλό μοναχό στο Αγ Όρος που είχαν την τύχη και θέληση να επισκεφτώ.

    "Μην βασανίζεσαι πολύ στο τι να πιστέψεις... να πιστέψεις αυτό που νιώθεις και βλέπεις με την καρδιά σου και οχι με το μυαλό σου... την Αγάπη Του".


    Αυτά όπως είπα είναι προσωπικές πεποιθήσεις... δεν σε κατηχώ, ούτε προσπαθώ να σου αλλάξω γνώμη... αλλοίμονο. Απλά σου δίνω την εικόνα του πως το βλέπω μόνο εγώ.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  9. #54
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
    η φραση αυτη περιττο να πω πως δεν ξερουμε καν αν εχει ειπωθει ποτε ετσι
    οπως και να χει,εγω δεν πιστευω ουτε ερευνω(πια)
    Βασικα δεν εχει ειπωθει ετσι στην Αγια Γραφη, απλα χρησιμοποιειται ως απαντηση σε αυτους που επιμενουν να μην ψαξουμε τον Θεο (αφου οι παπαδες και οι ψαλτες το εχουν αναλαβει αυτο)
    (Το "Πιστευε και μη ερευνα" ειναι μια φραση που εγινε πιπιλα στα χειλη των ορθοδοξων)

    Η Αγια Γραφη παρολ'αυτα μας προτρεπει να μελετουμε!
    Ιωαννης 5:39
    "Ερευνάτε τις γραφές, επειδή εσείς νομίζετε ότι μέσα σ' αυτές έχετε αιώνια ζωή· και εκείνες είναι που δίνουν μαρτυρία για μένα."

  10. #55
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    η φράση ειπώθηκε έτσι στην Γ Οικουμενική σύνοδο της Εκκλησίας στο Βυζάντιο αν θυμάμαι καλά (γερνάω.. μπορεί και να κάνω λάθος)... ενώ την ίδια στιγμή είχε ουσιαστικά οριστικοποιηθεί και ο όρκος Χριστιανών που τον ξέρουμε σήμερα ώς "Πιστεύω".

    Αν πάλι κάνω λάθος... ε... εντάξει... έτσι το θυμάμαι προ χρόνων που είχα ασχοληθεί έντονα με τις θρησκείες, κυρίως λόγω της σχέσης τους με το θέμα εξουσίας και κράτους ανά εποχές , που νομίζω θίγουμε εδώ.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  11. #56
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2009
    Μηνύματα
    302
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
    Σαν ποιον θέλεις να σου απαντήσω; Σαν Πρωτόπαπας; Έλα.. πες, μη ντρέπεσαι! Έλα καλέ...για να γελάσουμε πάλι!



    Εσύ που απάντησες και σε τι;
    αρχίζεις και γίνεσαι κουραστικός

    σε ρώτησα αν είσαι υπέρ του διαχωρισμού, ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ, ούτε πριν, ούτε τώρα

    η "απάντηση" ότι δεν είναι θέμα κυβέρνησης είναι ανόητη, ΦΥΣΙΚΑ και είναι θέμα κυβέρνησης, αποτελεί εξάλλου θέμα συζήτησης μεταξύ κομμάτων εδώ και πολλά χρόνια, απλά προτιμάς να αποφύγεις να απαντήσεις

    και πριν σε ρώτησα, αν δεν την πάρουν πολιτικοί την απόφαση, ΠΟΙΟΙ θα την πάρουν την απόφαση για δημοψήφισμα, και πάλι απέφυγες να απαντήσεις

    πες "τέτοια γραμμή έχω πάρει!" να τελειώνουμε...



    άντε γειά σου, σε βαρέθηκα

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της super_toto
    Εγγραφή
    01/03/2006
    Μηνύματα
    349
    Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
    Βασικα δεν εχει ειπωθει ετσι στην Αγια Γραφη, απλα χρησιμοποιειται ως απαντηση σε αυτους που επιμενουν να μην ψαξουμε τον Θεο (αφου οι παπαδες και οι ψαλτες το εχουν αναλαβει αυτο)
    (Το "Πιστευε και μη ερευνα" ειναι μια φραση που εγινε πιπιλα στα χειλη των ορθοδοξων)

    Η Αγια Γραφη παρολ'αυτα μας προτρεπει να μελετουμε!
    Ιωαννης 5:39
    "Ερευνάτε τις γραφές, επειδή εσείς νομίζετε ότι μέσα σ' αυτές έχετε αιώνια ζωή· και εκείνες είναι που δίνουν μαρτυρία για μένα."
    Και να τις ερευνάς και να μην τις ερευνάς δεν έχει και πολυ σημασία.

    Καλό είναι να ερευνάς γενικά .
    Αν βασιστείς στα ευαγγέλια τότε την πάτησες.
    Τα ευαγγέλια της καινής διαθήκης δεν είναι παρα ένα μόνο μικρό μέρος των ευαγγελίων που γράφτηκαν . Από τουλάχιστον 30 ευαγγέλια η εκκλησία επέλξε να διατηρήσει μόνο τα 4 τα οποία περιείχαν την εκδοχή που την ενδιέφερε.

    Ούτως ή άλλως αυτά τα ευαγγέλια (και τα 30 η μόνο τα 4) είναι αγνώστου συγγραφέως και αμφιβόλου προελεύσεως. Δεν είναι κάν σύγχρονα με τον Χριστό. Είναι από μεταγενέστερα εώς πολύ μεταγενέστερα.

    Για αυτό και αν επικεντωθείς στα 4 ευαγγέλια, όσο και να τα μελετήσεις, όσο και να τα κατανοήσεις θα λάβεις μόνο μια εκδοχή των πραγμάτων. Ένα μικρό κλάσμα από το σύνολο.

    Καλό ειναι να μελετάς λοιπόν γενικά.
    ....ξάπλωσε τ' ανάσκελα και χύθηκαν οι μυαλοί του στις πέτρες.

  13. #58
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
    Και να τις ερευνάς και να μην τις ερευνάς δεν έχει και πολυ σημασία.


    Ούτως ή άλλως αυτά τα ευαγγέλια (και τα 30 η μόνο τα 4) είναι αγνώστου συγγραφέως και αμφιβόλου προελεύσεως. Δεν είναι κάν σύγχρονα με τον Χριστό. Είναι από μεταγενέστερα εώς πολύ μεταγενέστερα.

    Για αυτό και αν επικεντωθείς στα 4 ευαγγέλια, όσο και να τα μελετήσεις, όσο και να τα κατανοήσεις θα λάβεις μόνο μια εκδοχή των πραγμάτων. Ένα μικρό κλάσμα από το σύνολο.

    Καλό ειναι να μελετάς λοιπόν γενικά.
    Οταν λες δεν ειναι καν συγχρονα με τον Χριστο τι εννοεις;;
    Οταν οτι αναφερεται στην Καινη Διαθηκη που γραφτηκε απο τους μαθητηες του, και ΔΕΝ ειναι αγνωστου προελευσεως (οπως αναφερεις) αλλα συμβαδιζει ΑΠΟΛΥΤΑ με τα λεγομενα της Παλαιας Διαθηκης χωρις το παραμικρο λαθος η εστω με σημεια ατελειας στο βιβλιο του ΗΣΑΙΑ που εχει παρουσιασει τις μεγαλυτερες προφητικες αληθειες, απο που βγαζεις εσυ τετοια συμπερασματα;;

  14. #59
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2009
    Μηνύματα
    302
    Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
    Και να τις ερευνάς και να μην τις ερευνάς δεν έχει και πολυ σημασία.

    Καλό είναι να ερευνάς γενικά .
    Αν βασιστείς στα ευαγγέλια τότε την πάτησες.
    Τα ευαγγέλια της καινής διαθήκης δεν είναι παρα ένα μόνο μικρό μέρος των ευαγγελίων που γράφτηκαν . Από τουλάχιστον 30 ευαγγέλια η εκκλησία επέλξε να διατηρήσει μόνο τα 4 τα οποία περιείχαν την εκδοχή που την ενδιέφερε.

    Ούτως ή άλλως αυτά τα ευαγγέλια (και τα 30 η μόνο τα 4) είναι αγνώστου συγγραφέως και αμφιβόλου προελεύσεως. Δεν είναι κάν σύγχρονα με τον Χριστό. Είναι από μεταγενέστερα εώς πολύ μεταγενέστερα.

    Για αυτό και αν επικεντωθείς στα 4 ευαγγέλια, όσο και να τα μελετήσεις, όσο και να τα κατανοήσεις θα λάβεις μόνο μια εκδοχή των πραγμάτων. Ένα μικρό κλάσμα από το σύνολο.

    Καλό ειναι να μελετάς λοιπόν γενικά.
    ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ

    αυτό που ονομάζουμε σήμερα "Ορθοδοξία" είναι κάτι που διαμορφώθηκε στις οικουμενικές συνόδους με τρόπο που βόλευε τα συμφέροντα της τότε ιεραρχίας

  15. #60
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2009
    Μηνύματα
    302
    Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
    Οταν λες δεν ειναι καν συγχρονα με τον Χριστο τι εννοεις;;
    Οταν οτι αναφερεται στην Καινη Διαθηκη που γραφτηκε απο τους μαθητηες του, και ΔΕΝ ειναι αγνωστου προελευσεως (οπως αναφερεις) αλλα συμβαδιζει ΑΠΟΛΥΤΑ με τα λεγομενα της Παλαιας Διαθηκης χωρις το παραμικρο λαθος η ατελεια στο βιβλιο του ΗΣΑΙΑ ως προφητικες αληθειες, απο που βγαζεις εσυ τετοια συμπερασματα;;
    τα ευαγγέλια γράφτηκαν δεκαετίες μετά την ανάσταση, και γράφτηκαν ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ να συμπίπτουν με τις προφητείες...

Σελίδα 4 από 16 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Καφες για νεοσύστατους και μη...προς Πλ. Βαρυμπόμπης???
    από spade ace στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2011, 18:12
  2. Αφιερωμενο στους καγκουρες του forum και μη...
    από Ταξιδευτής στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 79
    Τελευταίο μήνυμα: 19/06/2007, 14:35
  3. Για φοιτητές και μη....
    από alxdem στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2007, 00:40
  4. ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ After ΚΑΙ ΜΗ ΓΙΑ Ζ750
    από zoropatra στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2006, 15:00
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2003, 09:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF