Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 70

Θέμα: Καταναλωση Bandit 1250;

  1. #46
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Θελετε 5.5 lit με μεγαλο ληστη και σε πολη; τι λετε ρε παιδια δεν παιζουν αυτα. Εδω με μικρο ληστη και δεν πεφτω κατω απο 7 μεσα στην πολη! Βλεπω 6.5 καμια φορα αμα βγω παραεξω μεχρι αναβυσσο πχ. Ολα αυτα με μαμα μηχανακι συντηρημενο πενα ευλαβικα ανα 6000χλμ με και τακτικη αλλαγη φιλτρων αερος λαδιου μπουζι ρυθμιση πεταλουδων αν χρειαζεται.
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  2. #47
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/06/2007
    Μηνύματα
    15
    Αναφερομαστε κι εμεις στο μικρο ληστη και προσωπικα εγω που επανεφερα το θεμα ελεγα στα παιδια οτι εχω καταναλωσεις απο 7 εως 8 ενω ολοι αναφερουν 5,5-6,5 συνηθως. Οι τιμες που αναφερεις εσυ πανε προς τη δικη μου κατηγορια. Πες μας λοιπον αν θες λιγα για τη χρηση που κανεις. Αποστασεις ημερησιως, ρυθμο που κινεισαι, ειδη δρομων, χρονολογια και χλμ του ληστη σου. Θα βοηθουσες πολυ.

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peter86
    Εγγραφή
    31/03/2007
    Μηνύματα
    634
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PortisHead Προβολή μηνύματος
    Ασχετο...αλλα μου εφτιαξες το πρωινό.
    Λογω κοστους , αποφασισα να κανω το service των 48.000 μονος μου ΕΚΤΟΣ απο βαλβίδες (δεν τολμαω)...και είχα τύψεις
    portishead δεν σήμαινει οτι όλα τα bandit θα χρειαστούν ρύθμιση βαλβίδων στις 96,000 χλμ. Είναι πολλοί οι παράμετροι που σχετίζονται με αυτό φαντάζομαι τους γνωρίζεις....Απλά στο δικό μου χρειάστηκε στις 96,000χλμ καλό θα είναι κάθε 24,000 χλμ να γίνεται ενα check..... περι ορέξεως βέβαια................
    Honda bros pgm 400 '06-'09 45.000 χλμ.
    Suzuki Βandit 650 '09-'15 120.000 χλμ.
    Βmw k1300s '15 -

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peter86
    Εγγραφή
    31/03/2007
    Μηνύματα
    634
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ichigo Προβολή μηνύματος
    Θελετε 5.5 lit με μεγαλο ληστη και σε πολη; τι λετε ρε παιδια δεν παιζουν αυτα. Εδω με μικρο ληστη και δεν πεφτω κατω απο 7 μεσα στην πολη! Βλεπω 6.5 καμια φορα αμα βγω παραεξω μεχρι αναβυσσο πχ. Ολα αυτα με μαμα μηχανακι συντηρημενο πενα ευλαβικα ανα 6000χλμ με και τακτικη αλλαγη φιλτρων αερος λαδιου μπουζι ρυθμιση πεταλουδων αν χρειαζεται.
    μήπως μετράς κατι λάθος???Δεν γίνεται να έχεις 7αρια με ήπια οδήγηση.........βέβαια ο καθένας το ήπια το εκλαμβάνει διαφορετικά....
    Honda bros pgm 400 '06-'09 45.000 χλμ.
    Suzuki Βandit 650 '09-'15 120.000 χλμ.
    Βmw k1300s '15 -

  5. #50
    Στον Ογκο Το avatar του/της deusXT
    Εγγραφή
    22/09/2005
    Μηνύματα
    64
    εκτός θέματος και συγγνώμη.
    @peter86
    τσεκ βαλβίδες κάθε 24.000 χλμ?
    υπερβολικό μου φαίνεται.
    θα το σκεφτόμουνα αν μηχανικός μου ήταν η μονικα μπελούτσι
    bandit 1250 λεμε

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peter86
    Εγγραφή
    31/03/2007
    Μηνύματα
    634
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από polar231 Προβολή μηνύματος
    Αναφερομαστε κι εμεις στο μικρο ληστη και προσωπικα εγω που επανεφερα το θεμα ελεγα στα παιδια οτι εχω καταναλωσεις απο 7 εως 8 ενω ολοι αναφερουν 5,5-6,5 συνηθως. Οι τιμες που αναφερεις εσυ πανε προς τη δικη μου κατηγορια. Πες μας λοιπον αν θες λιγα για τη χρηση που κανεις. Αποστασεις ημερησιως, ρυθμο που κινεισαι, ειδη δρομων, χρονολογια και χλμ του ληστη σου. Θα βοηθουσες πολυ.
    Για παράδειγμα αναφέρω ότι το τελευταίο 2 μηνο που έχω αρκετα δρομολογία από Χάλάνδρι προς Νέα Σμύρνη - Καλλιθέα - Κολωνάκι - Νεα Ερυθραία - Εκάλη με λίγα χλμ σε εθνική πχ. από καλλιθέα θα βγω εθνική για να πάω Εκάλη η κατανάλωση μου μία φορά έφτασε στα 5.5 .Συνήθως είμαι στο 5.2 - 5.3.Ξαναλέω όμως με πάρα πολύ ήπια οδηγηση,αλλαγές ταχυτήτων πολύ χαμήλα οπου μπορώ (μπορεί και πριν τις 3,000 στρ/λεπ.) προσπάθώντας να βάλω οσο το δυνατόν πιο γρήγορα 6.
    Πως μετράς την κατανάλωσή σου???Φαντάζομαι γνωρίζεις ότι έχουμε 2 διαφορετικές ενδειξεις ρεζέρβας ετσι??Μια στα 5,5lt και μια στο 1,5 lt.Σίγουρα το φίλτρο παίζει ρόλο στην αύξηση της κατανάλωσης ιδίως αν δεν έχει γίνει και κάποιος προγραμματισμός.Δ φοράς εξάτμιση???
    Honda bros pgm 400 '06-'09 45.000 χλμ.
    Suzuki Βandit 650 '09-'15 120.000 χλμ.
    Βmw k1300s '15 -

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peter86
    Εγγραφή
    31/03/2007
    Μηνύματα
    634
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από deusXT Προβολή μηνύματος
    εκτός θέματος και συγγνώμη.
    @peter86
    τσεκ βαλβίδες κάθε 24.000 χλμ?
    υπερβολικό μου φαίνεται.
    θα το σκεφτόμουνα αν μηχανικός μου ήταν η μονικα μπελούτσι
    συμφωνα πάντα με το manual.......Aλλιώς μετα θα πηγαίνεις καθε 48,000???Εχει σχέση βέβαια και με το πότε πηγαίνεις για μεγάλο σέρβις που γίνονται οι σοβαρές εργασίες, βαλβίδες , πεταλούδες κτλ....
    Honda bros pgm 400 '06-'09 45.000 χλμ.
    Suzuki Βandit 650 '09-'15 120.000 χλμ.
    Βmw k1300s '15 -

  8. #53
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/06/2007
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peter86 Προβολή μηνύματος
    Για παράδειγμα αναφέρω ότι το τελευταίο 2 μηνο που έχω αρκετα δρομολογία από Χάλάνδρι προς Νέα Σμύρνη - Καλλιθέα - Κολωνάκι - Νεα Ερυθραία - Εκάλη με λίγα χλμ σε εθνική πχ. από καλλιθέα θα βγω εθνική για να πάω Εκάλη η κατανάλωση μου μία φορά έφτασε στα 5.5 .Συνήθως είμαι στο 5.2 - 5.3.Ξαναλέω όμως με πάρα πολύ ήπια οδηγηση,αλλαγές ταχυτήτων πολύ χαμήλα οπου μπορώ (μπορεί και πριν τις 3,000 στρ/λεπ.) προσπάθώντας να βάλω οσο το δυνατόν πιο γρήγορα 6.
    Πως μετράς την κατανάλωσή σου???Φαντάζομαι γνωρίζεις ότι έχουμε 2 διαφορετικές ενδειξεις ρεζέρβας ετσι??Μια στα 5,5lt και μια στο 1,5 lt.Σίγουρα το φίλτρο παίζει ρόλο στην αύξηση της κατανάλωσης ιδίως αν δεν έχει γίνει και κάποιος προγραμματισμός.Δ φοράς εξάτμιση???
    Ο ληστης ειναι φουλ στοκ εκτος απο αυτο το φιλτρο το οποιο αναφερεται στο service book αλλα δε το εχω δει με τα ματια μου. Ολα τ αλλα ειναι μαμα και η μηχανη ανηκε σ' εναν 50αρι ηπιο κυριο. Τις καταναλωσεις τις μετραω με τις απαραιτητες πραξεις περασμενες σε excel αρχειο. Ολα τα γεμισματα απο τοτε που την αποκτησα ως τωρα ειναι απο φουλ μεχρι σχεδον αδειο. Αν σου περασω το αρχειακι θα δεις χιλιομετρα, τιμες καυσιμου, ποσοτητα κλπ. η μηχανη καθε φορα παιρνει τουλαχιστον 18,5 λιτρα οποτε πρακτικα ειναι αδεια!! Με αυτο το εξελακι εν πασει περιπτωσει ξερω ακριβως ποσο καυσιμο καηκε για ποσα χιλιομετρα.

  9. #54
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από polar231 Προβολή μηνύματος
    Αναφερομαστε κι εμεις στο μικρο ληστη και προσωπικα εγω που επανεφερα το θεμα ελεγα στα παιδια οτι εχω καταναλωσεις απο 7 εως 8 ενω ολοι αναφερουν 5,5-6,5 συνηθως. Οι τιμες που αναφερεις εσυ πανε προς τη δικη μου κατηγορια. Πες μας λοιπον αν θες λιγα για τη χρηση που κανεις. Αποστασεις ημερησιως, ρυθμο που κινεισαι, ειδη δρομων, χρονολογια και χλμ του ληστη σου. Θα βοηθουσες πολυ.
    Δουλειά πήγαινε 3χλμ-ελα 3χλμ συνολο 6. Από εκεί και πέρα 100δες χλμ σε λεωφόρους καταβάσεις μέχρι Λαιμό/Κουτάλα σταμάτα /ξεκίνα ότι ισχύει δλδ σε μια πόλη, τακτικές αναβάσεις Πεντέλη ή τακτικά χαζοχιλιόμετρα μέχρι Ανάβυσσο για να πάρω τον αέρα μου. Όλα αυτά ένα ωραιότατο μιξ δλδ τα 50χλμ μπορεί να είναι μέσα σε πόλη και μετακίνηση σε δουλειά και τα άλλα 50 Αττικη Οδό και Ανάβυσσο. Κατανάλωση από 7 εως και 9 λίτρα αν πηγαίνω με καρυδωμένο γκάζι κάποιες φορές! ΔΕΝ είναι παράλογο αυτό σε καμία περίπτωση για αυτό το μηχανάκι. Για να πιάσεις τα 6.5 λίτρα ΣΕ ΠΟΛΗ που ισχυρίζονται εδώ μέσα πρέπει να έχεις επιταχύνσεις 50cc scooter . Αν εσύ αυτό το θεωρείς ασφαλές σε μια Κηφισίας που αν πας με 70 θα σε περάσουν από πάνω τότε πάσο!

    Μόνο σε ταξίδι χαλαρά έχω δει 6 λιτ/100. Που κι εκεί δεν αντέχεις να πηγαίνεις με 120χλμ όλη την ώρα θα ανοίξεις και μέχρι 180-200 αν σε τρώει το χέρι σου
    Τελευταία τροποποίηση από Ichigo; 15/03/2013 στις 18:37.
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  10. #55
    Με τον δικο μου τροπο οδηγησης στο 650 δλδ επιταχυνσεις μεχρι συνηθως 100 στην πολη σαν ταχυτητα κανονικης κινησης,οπου βεβαια με παιρνει,με ξεμπουκωματα 2ας αλλα και 3ης πολη 6λ/100.Εξω τουριστικος ρυθμος ελαχιστα πανω απο 5, με 120-140 περιπου 5,5 και μια φορα Μεγαρα-Ριο που εκανα 150 χλμ σε κατι παραπανω απο ωρα με 150-180(...200) 7,5-8.Οπως αναφερθηκε θα αυξηθει λιγο τωρα το χειμωνα με ζεσταμα η συντομες αποστασεις με πλουσιο μειγμα.
    Τελευταία τροποποίηση από EL BANDIT; 15/03/2013 στις 20:41.

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peter86
    Εγγραφή
    31/03/2007
    Μηνύματα
    634
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ichigo Προβολή μηνύματος
    Δουλειά πήγαινε 3χλμ-ελα 3χλμ συνολο 6. Από εκεί και πέρα 100δες χλμ σε λεωφόρους καταβάσεις μέχρι Λαιμό/Κουτάλα σταμάτα /ξεκίνα ότι ισχύει δλδ σε μια πόλη, τακτικές αναβάσεις Πεντέλη ή τακτικά χαζοχιλιόμετρα μέχρι Ανάβυσσο για να πάρω τον αέρα μου. Όλα αυτά ένα ωραιότατο μιξ δλδ τα 50χλμ μπορεί να είναι μέσα σε πόλη και μετακίνηση σε δουλειά και τα άλλα 50 Αττικη Οδό και Ανάβυσσο. Κατανάλωση από 7 εως και 9 λίτρα αν πηγαίνω με καρυδωμένο γκάζι κάποιες φορές! ΔΕΝ είναι παράλογο αυτό σε καμία περίπτωση για αυτό το μηχανάκι. Για να πιάσεις τα 6.5 λίτρα ΣΕ ΠΟΛΗ που ισχυρίζονται εδώ μέσα πρέπει να έχεις επιταχύνσεις 50cc scooter . Αν εσύ αυτό το θεωρείς ασφαλές σε μια Κηφισίας που αν πας με 70 θα σε περάσουν από πάνω τότε πάσο!

    Μόνο σε ταξίδι χαλαρά έχω δει 6 λιτ/100. Που κι εκεί δεν αντέχεις να πηγαίνεις με 120χλμ όλη την ώρα θα ανοίξεις και μέχρι 180-200 αν σε τρώει το χέρι σου
    Aπλά τα να πηγαίνεις με 100 στην Κηφισίας είναι κατί το υπερβολικό και αργό???ο καθένας οδηγάει όπως θέλει και στο κάτω κατω αυτή την στιγμη αναφερόμαστε στο πόσο πιο οικονομικα μπορεί να οδηγηθει το μηχανάκι μας.Εγώ πχ κάνω περίπου 60 - 70 καποιες μέρες ίσως και 100χλμ. λόγω δουλειάς οπότε κοιτάω να οδηγάω όσο το δυνατόν πιο ήπια και πιο στρωτά σε καμία όμως περίπτωση δεν είμαι επικίνδυνος. Απλά καμία σχέση.
    Ακόμα ομως και κάποια ξεσπάσματα να κάνω ποτέ δ θα δω συνολικά πανω από 5.5.
    Αν είχες δηλάδή το 1250 πια θα ήταν η παράλογη κατανάλωση???το 12- 13???απλά νομίζω ότι το 7-9 το βλέπεις πραγματικά μόνο με καρυδωμένο χέρι.....................................
    Honda bros pgm 400 '06-'09 45.000 χλμ.
    Suzuki Βandit 650 '09-'15 120.000 χλμ.
    Βmw k1300s '15 -

  12. #57
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peter86 Προβολή μηνύματος
    Aπλά τα να πηγαίνεις με 100 στην Κηφισίας είναι κατί το υπερβολικό και αργό???ο καθένας οδηγάει όπως θέλει και στο κάτω κατω αυτή την στιγμη αναφερόμαστε στο πόσο πιο οικονομικα μπορεί να οδηγηθει το μηχανάκι μας.Εγώ πχ κάνω περίπου 60 - 70 καποιες μέρες ίσως και 100χλμ. λόγω δουλειάς οπότε κοιτάω να οδηγάω όσο το δυνατόν πιο ήπια και πιο στρωτά σε καμία όμως περίπτωση δεν είμαι επικίνδυνος. Απλά καμία σχέση.
    Ακόμα ομως και κάποια ξεσπάσματα να κάνω ποτέ δ θα δω συνολικά πανω από 5.5.
    Αν είχες δηλάδή το 1250 πια θα ήταν η παράλογη κατανάλωση???το 12- 13???απλά νομίζω ότι το 7-9 το βλέπεις πραγματικά μόνο με καρυδωμένο χέρι.....................................
    Όσο και να το προσπάθησα το 5.5 δεν βγαίνει. Και μετράω τακτικά την κατανάλωσή μου από το φθινόπωρο. Εχω δοκιμάσει ένα σωρό διαφορετικές βενζίνες κάθε εταιρίας 100αρες 95αρες πάντα από συγκεκριμένη αντλία και συγκεκριμένα βενζινάδικα (βίτσια που έχει ο άνθρωπΑς ) και μηδενισμό ημ χιλιομετρητή ανά 100χλμ με το φουλαρισμα, μπήκα στον πειρασμό και έβαλα μέχρι και μπουζί Denso-ΙΡΙΔΙΟΥ (τα οποία τα βρήκα σε τιμές 6-7λίρες από Αγγλία δλδ ελάχιστα παραπάνω από όσο πουλάνε τα απλά εδώ στην αντιπροσωπεία)πριν ένα μήνα που ανοίχτηκαν καπάκια και έγινε γενικό σερβις κλπ. Έχω δοκιμάσει τα πάντα από τέρμα ήπια οδήγηση έχοντας σε απόσταση ασφαλείας πάντα τους γκαζιάρηδες κουτάκιδες -κανονική και σβέλτη όλα με 36-36 πιέσεις μονοκάβαλου σε μικτό ΑΟ και πόλη. Το 5.5 δεν το είδα ΠΟΥΘΕΝΑ με σταμάτα ξεκίνα εδώ μέσα στην Αθήνα και μου φαίνεται λογικό να μην το βλέπω όταν σε κάθε φανάρι καλείται το μοτέρ να ξεκουνήσει κάθε φορά 300+ κιλά με εμένα πάνω aka αδράνεια και λοιπές δυνάμεις . Το φάσμα των περίπου 5.5/100 το είχα αγγίξει θυμάμαι πέρισυ στην ετήσια που είχα μπει στο λελουδογκρουπ ipila:. Για το 1250 δε μπορώ να σου πω γιατί -δυστυχώς- δεν το έχω.
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peter86
    Εγγραφή
    31/03/2007
    Μηνύματα
    634
    τι να σου πω, ψέμματα πάντως δ λέω.....
    έτσι και αλλιώς τα νούμερα είναι τσεκαρισμένα από πολλούς κατόχους....
    Πάντα φιλικα !!!!!!!!!!!!!!!!!
    Honda bros pgm 400 '06-'09 45.000 χλμ.
    Suzuki Βandit 650 '09-'15 120.000 χλμ.
    Βmw k1300s '15 -

  14. #59
    Συγκαμένο μέλος Το avatar του/της Drake Ramore
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    329
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peter86 Προβολή μηνύματος
    Έχεις bandit 650 και το λες αυτό???
    Όχι δεν εχω bandit. Καποτε πριν μια δεκαπενταετια ειχα το 400αρι το bandit και πριν λίγα χρόνια το fazer600.Ακόμη παλιότερα περασαν για λιγοτερο καιρό και αλλα τετρακυλινδρα απο τα χερια μου. Μια σχετική εμπειρία λοιπόν απο τετοιου ειδους κινητηρες την έχω, και εξακολουθώ να θεωρώ οτι κάνοντας αλλαγές στις 3500 στροφές και φτανοντας τελευταια σχεση 75χλμ max για επιτευξη οικονομιας μπουκώνει το μηχανακι. Ειδικά οταν δεν προλαβαινει καν να ζεσταθεί.

    Νομιζω οτι για τετοιες αποστασεις και τετοια χρηση/ταχυτητα ένα 250αρι μονοκυλινδρο θα ήταν ιδανικό. Είναι καλυτερος τρόπος για να κανει οικονομια. Ή ακόμη και παπί για περισσότερη οικονομια.

  15. #60
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/06/2007
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peter86 Προβολή μηνύματος
    τι να σου πω, ψέμματα πάντως δ λέω.....
    έτσι και αλλιώς τα νούμερα είναι τσεκαρισμένα από πολλούς κατόχους....
    Πάντα φιλικα !!!!!!!!!!!!!!!!!
    Ομολογω μπερδευτηκα. Προφανως και δεν υπαρχει λογος να πει κανεις ψεμματα. Αληθεια εσυ πως μετρας την καταναλωση peter86? Μηπως ειναι λιγο χοντρικη η μετρηση και με καποιο σφαλμα ερχομαστε στα ιδια?

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. SUZUKI BANDIT 1250 S...
    από kalant στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 291
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2014, 07:36
  2. Τεστ 50.000 χλμ. για το Bandit 1250
    από PortisHead στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 07/01/2010, 16:03
  3. Γνωμες για Bandit 1250..
    από George_M. στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2009, 12:30
  4. TDM 900 vs CBF1000 vs BANDIT 1250
    από kostasmms στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2009, 16:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF