Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 56 από 56

Θέμα: Αγορά κράνους από ebay, διαφορά μοντέλων και τελωνεία

  1. #46
    Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
    συγνωμη δεν ειναι λογικό απο την στιγμή που το εσωτερικο ειναι αφαιρουμενο, να διατίθεται και ως ανταλλακτικό?

    οχι ε?
    λογικότατο Δημήτρη, η δική μου υπόθεση για τα ακριβά κράνη αφορούσε στη διαθεσιμότητα διαφορετικών παχών στην επένδυση, που να μπορείς να αλλάζεις την εφαρμογή τους

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739
    εκτος απ'το κλασικο αρθρο που δοθηκε λινκ (http://www.motorcyclistonline.com/ge...helmet_review/) εχει η suomy αμερικης ενα σχετικα καλο κομματι (http://www.suomyusa.com/ssafetya.htm) σε στυλ FAQ με δικες της ομως ερωτοαπαντησεις κ λεει πολλα για το snell σε σχεση με τα υπολοιπα κ κυριως με ενα που ασχολειται αυτη.Ενα βρετανικο που το ψιλοσπρωχνει βεβαια.BSI λεγεται κ το εχω ξαναπετυχει αρκετες φορες.Δεν μου φαινονται για τυχαιοι.

    τωρα απο οσα εχω διαβασει οντως τα snell ειναι βαρυτερα ,σε σχεση με τα ευρωπαικα τουλαχιστον, κ εχει να κανει με τα διαφορετικα χτυπηματα διαφορετικου φορτιου που απετουν να αντεξουν τα κρανη.κατι τετοιο παραδεχεται κ η suomy κ εξηγει στους αμερικανους τι κ πως παιζει(στο λινκ πανω). τωρα ποιος εχει δικιο η αμερικανοι ή υπολοιποι μαλλον ειναι υπο διερευνηση ακομα. οποτε εχει διαφορα για το κεφαλι μας αν περνουμε το ιδιο κρανος σε snell ή κατι αλλο.τωρα με πια κριτιρια αποφασιζεις δεν ξερω.
    αυτο που δεν ξερω ειναι αν γινεται μια μελετη για ενα(το πιο εμπορικο) συστημα προδιαγραφων κ μετα γινονται "μπαλωματα" για να περναει τα υπολοιπα ή γινονται ξεχωριστες μελετες για καθε προτυπο, που σημαινει τουλαχιστον τρεις(αμερικη, ευρωπη, ιαπωνια-για αυστραλια δεν ξερω τι παιζει ) αρα κοστος!

  3. #48
    μέχρι και τι διαφορές μπορούμε να κερδίσουμε σε παραγγελία απ εξω αντί να το πάρεις από εδώ?

  4. #49

  5. #50
    Tο μονο που θα πω εγω ειναι οτι αν σου στειλουν κατι σαν gift η με πολυ χαμηλη αξια και 1 στο 10000000 χαθει καπου,παιρνεις τα @@ μου,γιατι δεν μπορεις να το ασφαλησεις......τωρα δεν ξερω αν καποιο μαγαζι δεχτει να σου στειλει ενα δευτερο.......καλυτερα λιγο πιο ακριβο απο ΕΕ παρα το ρισκο απο καποια αλλη χωρα.....προσφορες παντα υπαρχουν αρκει να ψαξεις καλα.....και μιλαμε για ενα παντα πολυ σεβαστο ποσο....γιαυτο προσοχη.....

  6. #51
    Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
    ....καλυτερα λιγο πιο ακριβο απο ΕΕ παρα το ρισκο απο καποια αλλη χωρα...
    Όταν λες λίγο πιο ακριβό τι εννοείς;
    800? έχει στην Ελλάδα ένα SHOEI και 450 από Ιαπωνία/Αμερική.

    Νομίζω ότι η διαφορά αξίζει το ψάξιμο...
    Μου τρακάρανε το Z και με αναγκάσανε να αγοράσω V-Strom

  7. #52
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nickmavros
    Όταν λες λίγο πιο ακριβό τι εννοείς;
    800? έχει στην Ελλάδα ένα SHOEI και 450 από Ιαπωνία/Αμερική.

    Νομίζω ότι η διαφορά αξίζει το ψάξιμο...

    Δεν ειπα Ελλαδα....ειπα ΕΕ.....Ευρωπαικη Ενωση....οπου τα μεταφορικα ειναι λιγοτερα και σου ερχεται και ασφαλισμενο,χωρις να κινδυνευεις να φας κανα φορο.....εγω προσωπικα δεν θα ρισκαρα ποτε να αγορασω κατι τετοιας αξιας,χωρις να ειμαι απολυτα καλυμενος σε περοπτωση απωλειας....αυτα...

  8. #53
    Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
    Δεν ειπα Ελλαδα....ειπα ΕΕ.....Ευρωπαικη Ενωση....οπου τα μεταφορικα ειναι λιγοτερα και σου ερχεται και ασφαλισμενο,χωρις να κινδυνευεις να φας κανα φορο.....εγω προσωπικα δεν θα ρισκαρα ποτε να αγορασω κατι τετοιας αξιας,χωρις να ειμαι απολυτα καλυμενος σε περοπτωση απωλειας....αυτα...
    ποσο μπορουμε να το βρουμε ευρωπη??

  9. #54
    Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
    Δεν ειπα Ελλαδα....ειπα ΕΕ.....Ευρωπαικη Ενωση....οπου τα μεταφορικα ειναι λιγοτερα και σου ερχεται και ασφαλισμενο,χωρις να κινδυνευεις να φας κανα φορο.....εγω προσωπικα δεν θα ρισκαρα ποτε να αγορασω κατι τετοιας αξιας,χωρις να ειμαι απολυτα καλυμενος σε περοπτωση απωλειας....αυτα...
    και εκτός ΕΕ πολλοί dealers σου δίνουν ασφάλιση αν το ζητήσεις. Το κράνος που παράγγειλα εγω ήταν ασφαλισμένο για απώλεια/ζημειά στη μεταφορά

  10. #55
    Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
    μέχρι και τι διαφορές μπορούμε να κερδίσουμε σε παραγγελία απ εξω αντί να το πάρεις από εδώ?
    ΄

    πολλά! εδω μας κλέβουν. Εφόσον βρεις dealer που να σου ασφαλίζει τη μεταφορά για να μην έχεις αυτό το ρίσκο, απομένει το θέμα του μεγέθους/εφαρμογής.

    Για παράδειγμα το αραι που πήρα πρόσφατα για 370 ευρω ο αντιπρόσωπος το δίνει 750!! έλεος...

  11. #56
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    και εκτός ΕΕ πολλοί dealers σου δίνουν ασφάλιση αν το ζητήσεις. Το κράνος που παράγγειλα εγω ήταν ασφαλισμένο για απώλεια/ζημειά στη μεταφορά

    Ρε Γιαννακη ολοι μπορουν σου προσφερουν ασφαλισμενο πακετο.....το θεμα ειναι οτι πρεπει να δηλωθει και η πραγματικη του αξια για να παρεις τα λεφτα σου ακεραια....αρα αυτοματα αν ερθει επο χωρα εκτος ΕΕ,υπαρχει κινδυνος δασμων.....δεν ειναι στανταρ αλλα υπαρχει ενα καποιο ποσοστο κινδυνου....το δικο σου κρανος απο που το πηρες και για τι ποσο ηταν ασφαλισμενο αν θυμασαι???

    Για καποιον που ρωτησε, το Ebay εχει πολλα κρανη.....

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. Γνώμη για αγορά κρόνους απο Ebay
    από stratigos27 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2008, 19:49
  2. Αγορα κρανους απο Θεσσαλονικη.
    από georgekostas στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 02/06/2008, 23:53
  3. Αγορα κρανους απο Θεσσαλονικη...
    από georgekostas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2008, 11:30
  4. Αγορά κράνους από Ιαπωνία
    από Μήτσος1 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2007, 19:38
  5. αγορα κρανους απο internet....
    από devil's animal στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2006, 14:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF