Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 113

Θέμα: xrhmata sthn kypro

  1. #46
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
    1000 ευρω μισθος > 600 ευρω καταθεση εσωτερικα χωρις αναληψη απο τον λογαριασμο σου σε αλλες τραπεζες > 400 ευρω για αναληψη και να περασεις τον μηνα. (αν καταλαβα καλα απο τα λεγομενα του Ηλια)

    Αυτες τις μερες ειχα και γω αυτο στο μυαλο μου...το τι δηλαδη θα απογινουν οι καταθεσεις μου του ταμιευτηριου αν κυρηχτει αναδιαρθρωση-πτωχευση.Ο Ηλιας με καλυψε με τις απαντησεις του.
    Ίσως δεν είμαι σαφής.

    Μιλάω για αυτούς που θα πρέπει να πληρώνουν στις δόσεις τους περισσότερα από το όριο ανάληψης.

    Άσε τις οικονομίες, τις ξεχάσαμε, ας πούμε ότι δεν υπάρχει μια.

    Άμα έχω όριο 100 ε και οι ΑΛΛΕΣ τράπεζες θέλουν 150, τι θα κάνουν, αφού ΔΕΝ θα μπορούν
    εξ ορισμού να τα πάρουν;

    Ιτ νταζ νοτ κομπιούτ!!!

  2. #47
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
    Ίσως δεν είμαι σαφής.

    Μιλάω για αυτούς που θα πρέπει να πληρώνουν στις δόσεις τους περισσότερα από το όριο ανάληψης.

    Άσε τις οικονομίες, τις ξεχάσαμε, ας πούμε ότι δεν υπάρχει μια.

    Άμα έχω όριο 100 ε και οι ΑΛΛΕΣ τράπεζες θέλουν 150, τι θα κάνουν, αφού ΔΕΝ θα μπορούν
    εξ ορισμού να τα πάρουν;

    Ιτ νταζ νοτ κομπιούτ!!!
    Να στο θεσω αλλιως....το πλαφον θα ειναι (οταν γινει) ΜΟΝΟ για αναληψεις....αν θες ηλεκτρονικα να μεταφερεις ποσα,αυτα μπορουν και να εχουν και οσα μηδενικα θες.Κοπρεντες?
    Keep spamming!!!:a13:

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dmf
    Εγγραφή
    26/10/2009
    Μηνύματα
    1.393
    Καλα αφηστε τα αυτα. Οσοι χρωστανε στις τραπεζες υπαρχει περιπτωση να τους παραγραφουν?
    Σε περιπτωση που καταρρευσει η τραπεζα ας πουμε.
    Οπως οι καταθετες δεν θα μπορουν "να παρουν" τα χρηματα τους, η λογικη θα ελεγε οτι και οι δανειοληπτες δεν θα μπορουν "να δωσουν".
    Μλκιες λεω?

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf

    Μλκιες λεω?
    Μλκίες δεν λές αλλά αγγίζεις ευαισθητες χορδές του τραπεζικο-καπιταλισμού...

    Πάντως οι Τράπεζες συνήθως δεν καταρρέουν και κλείνουν όπως ένα μαγαζί...Συνήθως κρατικοποιούνται ή εξαγοράζονται ή συγχωνεύονται... Και φυσικά μαζί τους και οι απαιτήσεις τους...

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.484
    Ενα αρθρο που ειχα βρει καποτε κα ιτο ειχα κρατησει....

    "....Στην περίπτωση χρεοκοπίας της χώρας δεν παύουν οι δανειακές υποχρεώσεις μας προς τις τράπεζες.

    Αν πτωχεύσει τράπεζα συνήθως γίνεται εξαγορά από άλλη μεγαλύτερη, οπότε οι οφειλές μας πάλι συνεχίζουν.
    Αν δεν εξαγοραστεί η τράπεζα, οι απαιτήσεις της παραμένουν και θεωρούνται ενεργητικό προς εκκαθάριση. Αυτό σημαίνει ότι ακόμα και αν πληρώναμε κανονικά την δόση του στεγαστικού μας δανείου, επειδή το σπίτι είναι υποθηκευμένο στο όνομα της χρεοκοπημένης τράπεζας, μπορεί οι πιστωτές της τράπεζας να κάνουν αναγκαστικό πλειστηριασμό του ακινήτου.

    Αν επιστρέψουμε στην δραχμή υπάρχουν διάφορα σενάρια που ακούγονται. Μάλλον οι καταθέσεις και τα δάνεια σε ευρώ θα μετατραπούν σε δραχμές. Σε μια τέτοια περίπτωση λογικό είναι να γίνει πρώτα η μετατροπή των ευρώ σε δραχμές και μετά να γίνουν οι υποτιμήσεις. Για παράδειγμα αν έχουμε ένα δάνειο 100.000 ευρώ θα γίνει 34.075.000 δρχ. Οπότε αν γίνει μετά υποτίμηση εμείς θα χρωστάμε πάλι 34.075.000 δρχ, απλά οι δραχμές αυτές θα έχουν μικρότερη αγοραστική δύναμη. Μεγάλο πρόβλημα θα έχουμε αν το δάνειο δεν μετατραπεί σε δραχμές ή αν η υποτίμηση γίνει πριν την μετατροπή..."


    Οχι τπτ αλλο , γιατι πολλοι ονειρευονται οτι σε περιπτωση χρεοκοπίας , απαλλάσονται απο τα δανεια τους.

  6. #51
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Κύπρος = η επόμενη μεγάλη φούσκα που θα σκάσει...

    Δεν βλεπω να σχολιαζετε το παραπανω




    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  7. #52
    ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ, ΜΟΝΟΝ Η ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΣΦΑΛΗΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΔΑΝΕΙΣΤΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ. ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΤΗΣ ΓΑΛΛΙΚΗΣ CREDIT AGRICOLE.

    ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝOYME ΚΑΙ ΔΟΛΑΡΙΑ????

  8. #53
    Για να καταλάβω... Περιμένετε να πτωχευσει η χωρα για να παραγραφούν τα χρέη σας;

    Για την Κυπρο θα σχολιάσουμε μολις υπαρξει και σχετική επιχειρηματολογία για αυτο.
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.484
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Για να καταλάβω... Περιμένετε να πτωχευσει η χωρα για να παραγραφούν τα χρέη σας;

    Μα ΔΕΝ θα παραγραφουν (για οσους το πιστευουν)

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Kαι να ρωτησω και κατι εγω ο ανιδεος και ασχετος...Εκτος της Κυπρου και της Εμπορικης,ποιες αλλες τραπεζες υπαρχουν που να εδρευουν στο εξωτερικο?!

    Κ η διαδικασια για να μεταφερεις τα χρηματα σου σε αυτες ποια ειναι? Πας εκει και λες "Γεια σας,εχω 50.000 στην ακρη και θελω να τα βαλω σε εσας"? Κ αυτοι σου λενε οκ φερτα? Η υπαρχουν μινιμουμ ποσα, κρατησεις ή δεν ξερω και εγω τι αλλο?!

    Κ αφου τα εχεις μεταφερει σε καποια τετοια τραπεζα,μετα μπορεις να χρησιμοποιεις μια καρτα για να σηκωνεις λεφτα απο εκει που θα ειναι?! Και καθε φορα που θα σηκωνεις τι κρατησεις,φορολογησεις θα γινονται?!Κ οταν τα σηκωνεις ,θα ερθει κανεις και θα σε ρωτησει "Κυριε που τα βρηκες αυτα τα λεφτα"? Και εσυ αμα τον πεισεις οτι οντως ειναι οι οικονομιες μιας ζωης θα σου πει οκ?


    Απλα και κατανοητα παρακαλω γτ απο οικονομικα/τραπεζες κλπ ειμαι παντελως ασχετος...



  11. #56
    Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
    ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝOYME ΚΑΙ ΔΟΛΑΡΙΑ????


    Λίρες->Ντενεκές->Λάκος στον πίσω κήπο->Μαντζουράνα από πάνω!
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  12. #57
    Ρε μαγκες, δε γινεται να τα πουμε όλα εδω, οι διαδικασίες και τα απαιτουμενα χαρτια διαφέρουν.

    Πεταχτείτε σε ενα κατάστημα και ρωτήστε
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock


    Πεταχτείτε σε ενα κατάστημα και ρωτήστε
    Ποιες ειναι μερικες σοβαρες τραπεζες εκτος Κυπρου/Εμπορικης που εδρευουν εξω ?!

  14. #59
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος


    Λίρες->Ντενεκές->Λάκος στον πίσω κήπο->Μαντζουράνα από πάνω!
    nai kala.... gia na pas na to kse8apseis esy???
    de sfaksame....

  15. #60
    Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
    Ποιες ειναι μερικες σοβαρες τραπεζες εκτος Κυπρου/Εμπορικης που εδρευουν εξω ?!
    Αλλο "εδρευουν" εξω, αλλο έχουν υποκαταστηματα έξω, άλλο η τραπεζα που ειναι ο κυριος μετοχος (credit agricole) εδρευει έξω.

    Θυγατρικές στο εξωτερικο έχουν και η Εθνική και η Eurobank και η Πειραιώς και η Marfin.

    Κυπριακές (ή Κυπριακών συμφερόντων) ειναι η Κυπρου και η Ελληνική Τραπεζα.

    Ρε Θωμακο, πές μου οτι έχεις κι εσυ λεφτα να βγαλεις έξω να τρελαθω
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. O Rossi Sthn Rodo
    από SERDARIS.R1 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2004, 21:08
  2. ατυχημa με r1 2004 sthn boyliagmenh
    από alfa156 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2004, 12:53
  3. exei kaneis to thlefono toy MC Import sthn mixalakopoulou?
    από Julius στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2004, 11:07
  4. NEA SYMMETOXH STHN eurovision AFTER SAKIS
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2004, 08:45
  5. Ekdromh sthn Eyboia
    από darkCount στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2003, 09:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF