Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 72

Θέμα: VFR 800 -2014

  1. #46
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από astrahan Προβολή μηνύματος
    Κι εγώ ''μπαντιτάκιας'' ήμουνα πριν το vfr,και το ''μπαζούκας'' το γούσταρα!Γενικώς,είμαι κατά των εξωτερικών αλλαγών χωρίς εμπεριστατωμένη τεχνική αιτιολόγηση,και είμαι υπέρ του δόγματος ''άμα δεν σ'αρέσει όπως είναι,άλλαξέ το και πάρε άλλο μηχανάκι!''
    λίγο ακραίο το βρίσκω....

    απλά θα έπαιρνα και μία εξάτμιση στο καπάκι να τελειώνει η ιστορία.....

  2. #47
    Μέλος Το avatar του/της astrahan
    Εγγραφή
    13/03/2013
    Μηνύματα
    34
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    λίγο ακραίο το βρίσκω....

    απλά θα έπαιρνα και μία εξάτμιση στο καπάκι να τελειώνει η ιστορία.....
    Έχεις δίκιο!Ακούγεται αφοριστικό,αλλά εκνευρίζομαι όταν βλέπω ''κακοποιημένα'' μηχανάκια όλων των ειδών,μόνο και μόνο για να βάλει ο καθένας την... προσωπική του πινελιά!

  3. #48
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.172
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από astrahan Προβολή μηνύματος
    Έχεις δίκιο!Ακούγεται αφοριστικό,αλλά εκνευρίζομαι όταν βλέπω ''κακοποιημένα'' μηχανάκια όλων των ειδών,μόνο και μόνο για να βάλει ο καθένας την... προσωπική του πινελιά!
    Kι εγώ το ίδιο.
    Το να βγάλεις το μπαζούκας απο το bandit όμως (ειδικά απ το 650) , μόνο κακοποίηση δεν είναι.

    Το VFR είναι όπως πάντα μια πολύ καλή μοτο, φτιαγμένη για να καλύπτει μεγάλο εύρος χρήσεων, και τωρα είναι και πάλι όμορφη.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #49
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/09/2011
    Μηνύματα
    320
    Ομορφη αλλά ... χοντρούλα.
    Σε μερικούς βέβαια αρέσουν οι βαρούτσικες ΒΒW
    Περι ορέξεως...

  5. #50
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nicksior Προβολή μηνύματος
    Ομορφη αλλά ... χοντρούλα.
    Σε μερικούς βέβαια αρέσουν οι βαρούτσικες ΒΒW
    Περι ορέξεως...
    ή οι PAWG....

  6. #51
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/09/2011
    Μηνύματα
    320
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    ή οι PAWG....
    ???

    PAWG is "PHAT Ass White Girl"

    Ας είναι καλά ο Γούγλης..
    spam off.

    Πιό πολύ μου αρέσει η παλιά..
    Για να δούμε , κάποιες καινούργιες που έχουν ξεμείνει απο το 11 , στα περίπου 14.000 € θα πέσουν σε τιμή?

  7. #52
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από astrahan Προβολή μηνύματος
    Σε ποιές περιπτώσεις εξυπηρετεί να έχουμε το σύστημα των διπλών πολύπλοκων εξατμίσεων,όπως στο v-tec;Σε αυξημένη ιπποδύναμη,σε ειδικές αεροδυναμικές κατασκευές,σε κάτι άλλο,ή είναι απλώς και μόνο ''μόστρα'' κι αισθητική άποψη;(εμένα μ'αρέσουν,αλλά δεν είναι αυτό το ερώτημα).
    Οι διπλές εξατμίσεις, χρειάζονται απόσο έχουμε δει, σε V2 μοτοσυκλέτες, όπως Ducati, Honda VTR, Suzuki TL - SV 1000, στις οποίες από ότι ισχυρίζονται οι κατασκευαστές, οι δύο μεγάλοι κύλινδροι, δεν μπορούν εύκολα να συνχρονιστούν στους παλμούς των καυσαερίων.

    Πράγματι στις μοτοσυκλέτες αυτές, το σύστημα εξαγωγής είναι 2 σε πολύ σύντομο 1, και ξανά σε 2. Δλδ φεύγουν δύο σωλήνες, ένας από κάθε κύλινδρο, ενώνονται για σύντομη διαδρομή σε έναν ή ενώνονται μερικά στις διατομές τους και μετά ξαναξεχωρίζουνε σε 2 όπου και καταλήγουνε σε 2 τελικά.

    Γιατί αυτό; Γιατί έτσι δουλεύουν καλύτερα τα μεγάλα V2 λένε οι κατασκευαστές τους.

    Πάμε τώρα στο VFR VTEC. Σε αυτό έχει εξάτμιση 4, σε 1 που αυτό το 1 διατρέχει την μισή μοτοσυκλέτα, κι απο κει μέσα στην ουρά σε 2 τελικά. Δλδ η μοτοσυκλέτα έχει φτιαχτεί να συντονίζει με 4 σε 1 σύστημα, και για λόγους εμφάνισης και ομοιομορφίας, έχουν βάλει μια διακλάδωση Υ μέσα στην ουρά, για να ανοίγει σε δύο τελικά.

    Δλδ στην περίπτωση του VTEC είναι καθαρά για εμφάνιση το σύστημα, και απλά προσθέτει βάρος και πολυπλοκότητα, και μάλιστα σε ψηλό μέρος της μοτοσυκλέτας, που ανεβάζει το κέντρο βάρους.

    Το κατέβασμα του μονού τελικού, χαμηλά στο πλάι, στην ουσία είναι 1-κατάργηση της αχρείαστης πολυπλοκότητας 2-κατάργηση του επιπλέον βάρους 3-κατέβασμα του κέντρου βάρους.

    Θα μου πεις, μπορούσαν να το κάνουν να βγαίνει από κάτω, όπως είναι η σύχρονη μόδα, αλλά υποθέτω, ότι αυτό ήθελε ριζική επανασχεδίαση του ''χταποδιού'' , δεν ήθελε να μπει σε έξοδα η Honda, και έμεινε με το παλιό ''χταπόδι'' και την εξάτμιση στο πλάι.

    Εγώ για βελτίωση το βλέπω συνολικά, είμαι της θεωρίας πράγματα γιατί χρειάζονται πρώτα και μετά το πως φαίνονται.

  8. #53
    Μέλος Το avatar του/της astrahan
    Εγγραφή
    13/03/2013
    Μηνύματα
    34
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Πολυμήχανος Προβολή μηνύματος

    Το κατέβασμα του μονού τελικού, χαμηλά στο πλάι, στην ουσία είναι 1-κατάργηση της αχρείαστης πολυπλοκότητας 2-κατάργηση του επιπλέον βάρους 3-κατέβασμα του κέντρου βάρους.
    Δυστυχώς,δεν έχω δοκιμάσει κάποιο παλαιότερο vfr800 FI για να έχω μέτρο σύγκρισης.Με την πρώτη ευκαιρία,σε κάποια εκδρομή του vfrh,θα ζητήσω από κάποιον να αλλάξουμε μηχανάκια.(Και να διαπιστώσω,επ'ευκαιρία,την μοναδικότητα του ήχου-σφυρίγματος των γραναζωτών μοτέρ,που τόσο διαφημίζετε-υπερασπίζεστε οι φανατικοί original vfrάδες...!).Η λογική πάντως λέει ότι είναι όπως τα γράφεις.

  9. #54
    Μέλος Το avatar του/της astrahan
    Εγγραφή
    13/03/2013
    Μηνύματα
    34
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Πολυμήχανος Προβολή μηνύματος

    Και παραμένει βαρύ για την ιπποδύναμή του, όχι ότι σε προβληματίζει το βάρος όταν κινείται ποτέ, αλλά όσο νάναι το καθυστερεί σε επιδόσεις.
    Με αφορμή την παρατήρηση,πέραν όλων των άλλων,για το μειωμένο βάρος,έχω το εξής ερώτημα να θέσω:μήπως το βάρος,σε κάποιες περιπτώσεις,συμβάλλει στην ποιότητα κύλισης που πρέπει πρωτίστως να χαρακτηρίζει μια sport-touring μοτό,πέρα από τις επιδόσεις,κι αν ναι,ποιό είναι αυτό το ελάχιστο επιθυμητό ''ποιοτικό'' βάρος;(ξέρω,καταχρηστικό το επίθετο).Με άλλα λόγια,θα ευχαριστιόμασταν εξίσου ένα ταξίδι 1000 χλμ μ'ένα rr;Αν υπήρχε η τεχνογνωσία,θα είχε νόημα να κατασκευάσει η HONDA πχ, ένα VFR 1200 στα κιλά ενός rr;(Sorry αν βρίσκομαι εκτός θεματικής ενότητας).

  10. #55
    Μέλος Το avatar του/της astrahan
    Εγγραφή
    13/03/2013
    Μηνύματα
    34
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από astrahan Προβολή μηνύματος
    Δυστυχώς,δεν έχω δοκιμάσει κάποιο παλαιότερο vfr800 FI για να έχω μέτρο σύγκρισης.Με την πρώτη ευκαιρία,σε κάποια εκδρομή του vfrh,θα ζητήσω από κάποιον να αλλάξουμε μηχανάκια.(Και να διαπιστώσω,επ'ευκαιρία,την μοναδικότητα του ήχου-σφυρίγματος των γραναζωτών μοτέρ,που τόσο διαφημίζετε-υπερασπίζεστε οι φανατικοί original vfrάδες...!).Η λογική πάντως λέει ότι είναι όπως τα γράφεις.
    Τελικά,μ@λ@κία που δεν πήρα το FI!:a31:Στη χθεσινή βόλτα του vfrh,πήρα για λίγα χλμ ενός και μου άρεσε... Πρώτον,πιο ελαφρύ κι ευέλικτο.Δεύτερον,πιο νευρικό,ροπάτο χαμηλά,και τρίτον,πιο... πωρωτικό ήχο!(Είχε και after-market εξάτμιση).Ίσως το δικό μου αδικείται,γιατί... πνίγεται με τους καταλύτες και όλα αυτά τα αντιρρυπαντικά ''μπλιμπλίκια''!(Αυτό το FI ήταν '98).Από κατανάλωση βέβαια,ενώ περίμενα ότι θα είχε σημαντικά χαμηλότερη,αποδείχτηκε ελαφρώς καλύτερη (0.1λτ/100χλμ).Εν κατακλείδι,για γρήγορη Κυριακάτικη βόλτα,FI... δαγκωτό!Για πιό ήρεμη,χαλαρή και ήσυχη,με το άλλο ήμισυ να ρεμβάζει,vtec.(Πάντα για σύγκριση μεταξύ των δύο μιλάω).
    Τελευταία τροποποίηση από astrahan; 14/04/2014 στις 16:51.

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.235
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από astrahan Προβολή μηνύματος
    Τελικά,μ@λ@κία που δεν πήρα το FI!:a31:Στη χθεσινή βόλτα του vfrh,πήρα για λίγα χλμ ενός και μου άρεσε... Πρώτον,πιο ελαφρύ κι ευέλικτο.Δεύτερον,πιο νευρικό,ροπάτο χαμηλά,και τρίτον,πιο... πωρωτικό ήχο!(Είχε και after-market εξάτμιση).Ίσως το δικό μου αδικείται,γιατί... πνίγεται με τους καταλύτες και όλα αυτά τα αντιρρυπαντικά ''μπλιμπλίκια''!(Αυτό το FI ήταν '98).Από κατανάλωση βέβαια,ενώ περίμενα ότι θα είχε σημαντικά χαμηλότερη,αποδείχτηκε ελαφρώς καλύτερη (0.1λτ/100χλμ).Εν κατακλείδι,για γρήγορη Κυριακάτικη βόλτα,FI... δαγκωτό!Για πιό ήρεμη,χαλαρή και ήσυχη,με το άλλο ήμισυ να ρεμβάζει,vtec.(Πάντα για σύγκριση μεταξύ των δύο μιλάω).
    Του vefariou πηρες;

  12. #57
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    κουκλί

  13. #58
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/09/2011
    Μηνύματα
    320
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PetranGR Προβολή μηνύματος
    κουκλί


    Τελικά όλοι γουστάρουμε τη γυναίκα του γείτονα..

  14. #59
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nicksior Προβολή μηνύματος


    Τελικά όλοι γουστάρουμε τη γυναίκα του γείτονα..
    κλασσικά πράγματα,σε σχέση με τα παλαιότερα,αν ποτέ (κάποια στιγμή θα γίνει) φύγω απο την Supersport κατηγορία ΑΝΕΤΑ θα πηγαινα σε VFR...

  15. #60
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Εδώ (Σκωτία) την μια και μόνη εξάτμιση χαμηλά, την θεωρούν καλύτερη λύση ειδικά για το φόρτωμα και αισθητικά ποιο κοντά στην παράδοση των βφρ. Από κοντά που την είδα είναι κούκλα και ποιοτικά δικαιώνει σε μεγάλο βαθμό το όνομα της. Για την δουλειά που φτιάχτηκε να κάνει νομίζω θα διαπρέψει...
    Υ.γ. Τελικά από τα παλιά τα βφρ ποιο είναι το καλύτερο;

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κλοπή VFR 800 /99 Χρώμα Μαυρο
    από pappous στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2014, 01:16
  2. Ανακοίνωση για Honda XLV 1000, VFR 800, CBR 1100XX, GL 1800 και STX 1300
    από McGyver στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2005, 13:01
  3. vfr 800 vs cbrxx 1100
    από gispy στο forum Honda VFR's
    Απαντήσεις: 131
    Τελευταίο μήνυμα: 07/02/2005, 10:16
  4. Kurioi eimai katoxos VFR 800 VTEC...TELOS!
    από asmar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2004, 08:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF