Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 57 από 57

Θέμα: Το μανιφέστο του Δε-θελοντισμού...

  1. #46
    Triumph Street Triple 675 Το avatar του/της Natassa
    Εγγραφή
    23/03/2004
    Μηνύματα
    9
    Το θέμα δυστυχώς είναι ότι η Αθήνα από την αρχή δεν είχε τους κατάλληλους (μή άπληστους) ανθρώπους ώστε να αξιοποιήσουν την υποδομή που "κάποτε" είχε...κ από τότε όλα πάνε στραβά γιατί δεν μπορούν πολύ απλά να διορθωθούν. κ αυτό γιατί δεν υπάρχουν "κενοί" χώροι πλέον για πάρκα, πάρκιν, πράσινο κ άλλες εγκαταστάσεις...
    Έχουμε κονσερβοποιηθεί τελείως, μα τελείως όμως!!Αν οι περιφέρειες (κυρίως οι εεπαρχείες) είχαν καλύτερες συνθήκες ζωής κ υποδομή όλα θα'ταν καλύτερα...Αλλά...Τα βλέπετε κ εσείς τα αποτελέσματα... "5 εκατομμύρια κώλ..μέσα στην πόλη" που λέει κ ένα τραγουδάκι... Τί να πρωτογίνει έτσι όπως έχουμε μαζοποιηθεί,ε???
    Απογοήτευση...
    Ν.
    ...Carpe Diem...

  2. #47
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2002
    Μηνύματα
    200
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ax-1 250_Natasa
    Το θέμα δυστυχώς είναι ότι η Αθήνα από την αρχή δεν είχε τους κατάλληλους (μή άπληστους) ανθρώπους ώστε να αξιοποιήσουν την υποδομή που "κάποτε" είχε...κ από τότε όλα πάνε στραβά γιατί δεν μπορούν πολύ απλά να διορθωθούν. κ αυτό γιατί δεν υπάρχουν "κενοί" χώροι πλέον για πάρκα, πάρκιν, πράσινο κ άλλες εγκαταστάσεις...
    Χώροι υπάρχουν!Ίσως όχι οι πάρα πολλοί αλλά υπάρχουν αρκετοί!Το θέμα είναι ότι δεν αξιοποιούνται!!Θυμάστε μόλις άδειασαν την Αθήνα από εγκατελειμένα αμάξια πόσοι χώροι άδειασαν?
    Πόσα κτίρια παρατημένα και βρώμικα υπάρχουν στο κέντρο ειδικά της Αθήνας?Γιατί τα αφήνουν έτσι παρατημένα και δεν τα αξιοποιούν?Είτε να τα κάνουν πάρκιγνκ είτε οτιδήποτε.
    Τώρα για το πράσινο λύση υπάρχει.Δεν θέλει να είσαι και επιστήμονας.Π.χ βλέπε Ομόνεια!Την ξανάφτιαξαν τόοοοσα λεφτά έδωσαν και ένα δέντρο δεν έχει.Την θυμάμαι αμυδρά με το συντριβάνι κάποτε και τώρα είναι ένα μάτσο χάλια!!

    Άμα ήθελαν και προσπαθούσαν λύσεις υπάρχουν πολλές!!!Και για δεντροφυτεύσεις και για πάρκιγνκ!Στο κέντρο τα τελευταία χρόνια πόοοσσσαααα αλήθεια ιδιωτικά πάρκινγκ ξεφύτρωσαν??? Αλλά που να πάρουν χαμπάρι οι υπεύθυνοι!Μάλλον χαμπάρι έπαιρναν αλλά.....

  3. #48
    Triumph Street Triple 675 Το avatar του/της Natassa
    Εγγραφή
    23/03/2004
    Μηνύματα
    9
    Ναι, όντως...δίκιο έχεις..
    Έχουμε φτάσει σε σημείο που για να αναπνεύσουμε (στην κυριολεξία) πρέπει να πάμε Δροσιά, Πεντέλη, Μαραθώνα...μπας κ δούμε λίγο πράσινο...Το κέντρο πλέον δεν είναι βιώσιμο...Με πιάνει η καρδιά μου κάθε φορά που περνάω απο εκεί.Τί καυσαέριο, τί φασαρία, τί εκνευρισμός...Δεν μπορώ...
    Δεν τα βλέπουν ρε όλα αυτά? Τουλάχιστον το κέντρο, που είναι η καρδιά της πόλης, θα έπρεπε να είναι παράδεισος...όχι αυτό το μαύρο χάλι!!!
    Πάλι νευρίασα...
    Τί να τους κάνω??Πείτε μου!!!
    Ν.
    ...Carpe Diem...

  4. #49
    The Lamp Chops Master
    Εγγραφή
    05/07/2002
    Μηνύματα
    48
    Αναρωτήθηκες ποτέ πώς άδειασαν τα ταμεία;; για πήγαινε μια βόλτα από το ΝΑΤ για παράδειγμα και ρώτα τους ασφαλισμένους πόσα έδιναν το μήνα όλα τα χρόνια που δούλευαν και θαλασσοδερνόντουσαν... για ρώτησε τους τι εφάπαξ και τι σύνταξη παίρνουν... για ρώτησε τους αν βρίσκουν γιατρό συμβεβλημένο να τους εξετάσει (γιατί δεν τους πληρώνουν) ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΛΑ ΠΕΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΠΗΓΑΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΤΟΣΟ ΠΛΟΥΣΙΟ ΤΑΜΕΙΟ!
    Παρεπιπτώντως καπετάνιος ή α' μηχανικός με πλήρη σύνταξη και επικουρικό πέρνει περίπου 1800 €. Ασχέτως ότι δικαιούνται πολύ παραπάνω. Αν θυμάμε καλά πέρνουν το 52% του αντίστοιχου μισθού. Κανονικά θα έπρεπε να πέρνουν το 80% όπως και οι υπόλοιποι απόμαχοι ναυτικοί των υπολοίπων βαθμίδων.
    Ελέω διοίκησης και θαλασοδανείων. Κι ο δικός μου πατέρας ναυτικός ειναι και την ξέρω καλά την ιστορία του ΝΑΤ.
    Το θέμα είναι παλικάρι μου ότι αντί να τους μαυρίζουμε κάποιους από αυτούς που λες, τους χαϊδεύουμε. Για αυτό λέω ότι είμαστε ωχαδερφιστές.

    Όταν δίνεται ένα δημόσιο έργο είναι υπεύθυνο το δημόσιο για τη σωστή εκτέλεση του και την παραλαβή του!! Δεν είμαι υπεύθυνος εγώ να το αστυνομεύω. Αυτή που λες είναι η λογική του προστίμου και όχι της πρόληψης και για όλη αυτή τη ρεμούλα και την ανικανότητα θα έπρεπε εγώ να χρεωθώ τα έξοδα της δικαστικής διαμάχης και να υποχρεώσω μέσω της ελληνικής δικαιοσύνης (ΧΑΧΑ ΕΔΩ ΓΕΛΑΜΕ!) τον κατασκευαστή να ξηλώσει το δρόμο και να τον ξαναφτιάξει;

    Από πρωσωπική πείρα έχω εμπιστοσύνη στην Ελληνική Δικαιωσύνη. Και μέσα στις υποχρεώσεις σου ώς ενεργός πολίτης είναι και ο έλεγχος της Πολιτείας. Ενεργός πολίτης δεν είναι αυτός που ψηφίζει μιά φορά στα 4 χρόνια. Είναι αυτός που συμμετέχει δια βίου σε αυτά που γίνονται γύρω του. Και επειδή είναι ελάχιστοι αυτοί που δρούν με αυτή την σκέψη μόλις ακούστει να γίνετε κάτι τέτοιο "υποψιαζόμαστε" όλοι τα αντίπαλα διαπλεκόμενα συμφέροντα. Όπως είπα όμως γενικώς οι Ελληνες είμαστε στην κοσμάρα μας και δεν μας νιάζει τίποτα κατά το "εγώ θα βγάλω το φίδι από την τρύπα?". Δεδικασμένο για κακοτεχνίες υπάρχει αλλά είπαμε μόνο άμα μας νιώσουμε ότι το πρωσωπικό μας δέντρο κόβεται μπορεί και να κουνήσουμε. Γιατί μαγκα μου άμα ξέρει ο υπαλληλίσκος του δημοσίου ότι θα ελεχθεί, ελέγχει και ο ίδιος. Και άμα ξέρει ο κατασκευαστής ότι θα πέσουν πρόστιμα, ρήτρες κλπ ομοίως προσέχει τι κάνει. Αλλά από τη στιγμή που κανείς δεν ελέγχει κανένα τότε................ συμβαίνουν αυτά που βιώνουμε.


    Και σε ξαναρωτάω έκανες ποτέ κάτι για να αλλάξει το καθεστώς που βιώνεις ή απλά στιγματίζεις μία κατάσταση και νιώθεις ευτυχής?
    Μην απαντήσεις σε μένα, απάντησε στον εαυτό σου.
    Τα καλύτερα ταξίδια είναι..........




    ........αυτά που δεν κάναμε ακόμα!

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Παρεμπιπτόντως να σου πω ότι ο πατέρας μου συνταξιοδοτήθηκε ως καπετάνιος του εμπορικού ναυτικού και η σύνταξη του είναι λίγο κάτω από τα 1400 ευρώ. Παρεμπιπτόντως να σου πω ότι οι κρατήσεις προ 10ετίας που δούλευε ακόμη ήταν περισσότερες κάθε μήνα από τη σύνταξη του... Άστο καλύτερα...

    Και μην ανησυχείς... τους μαυρίζουμε και θα τους μαυρίζουμε!!! Ασχέτως κομμάτων και παρατάξεων!

    Από προσωπική πείρα δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στην Ελληνική Δικαιοσύνη! Να μην αναφερθώ στην περίπτωση μου γιατί εμπίπτει στην πλειοψηφία.

    Ωραία όλα αυτά που λες περί ενεργών πολιτών, αλλά σε κράτη που λειτουργούν! Σε κράτη που έχουν ακόμα αξίες, υπηρεσίες, αρχές και θεσμούς. Όταν όλα έχουν καταρρεύσει, πού να πιαστείς και να λειτουργήσεις ως σκεπτόμενος και ενεργός πολίτης; Αν αρχίσω να στηρίζω τα λεγόμενα μου σε προσωπικά βιώματα, θα γράψω βιβλίο. Και είμαι μόλις 34 χρόνων.

    Δεν με ενδιαφέρουν τα δεδικασμένα για τις κακοτεχνίες. Αυτό θα μου χρειαστεί αν "χτύπα ξύλο" φάω τα μούτρα μου σε κάποια από αυτές. Και το αποτέλεσμα θα είναι, αν είναι..., μία γερή αποζημίωση. Η κακοτεχνία θα εξακολουθήσει να υπάρχει.

    Το μόνο που μπορώ να κάνω αυτή τη στιγμή για να αλλάξω τον κόσμο, είναι να έχω τα μάτια μου ανοιχτά και να κάνω και τη δουλειά μου όπως μπορώ καλύτερα. Τα υπόλοιπα που λές χωρίς υπόβαθρο δεν γίνονται γιατί όπως σοφά λέει ο λαός μας... "Με πορδές αυγά δεν βάφονται!"

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της milaber
    Εγγραφή
    13/11/2003
    Μηνύματα
    1.011
    Πικραμένος Μακεδόνας λοιπόν. ΟΚ, τώρα σε καταλαβένω απολύτως. Και μιας και έχω ζήσει στην Μακεδονία 10 χρόνια ένα έχω να σου πώ. Ξεκολάτε από την νοοτροπεία όλα στην Αθήνα γίνονται και διεκδικήστε. Πόσο χρεωθήκαμε για τον οργανισμό "Θεσσαλονίκη πολιτιστική πρωτεύουσα της Ευρώπης"?
    Κρίνε τον εαυτό σου από το τι ψήφησες στις τελευταίες εκλογές σε σχέση με τις προηγούμενες και κρίνε και τους συντοπίτες σου.
    Ναι πικραμένος...
    ...αλλά όχι με την έννοια "κόντρα Αθήνα- Θεσσαλονίκη"!
    Και δε με νοιάζει πόσα ξοδεύτηκαν για την πολιτιστική πρωτεύουσσα γιατί ούτε εκεί χαρηκα κάτι!
    Και είμαι και πολύ περήφανος για αυτό που ψήφισα στις εκλογές (ήταν και οι πρώτες μου!)!
    Εσύ δεν ξέρω αν είσαι...
    Αν ντρέπεσαι...


    και για όλα αυτά ο ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ δεν έχει καμία ευθύνη σωστά?
    Πότε θα φταίει η κυβέρνηση, πότε θα φταίνει οι κακοί οι ξένοι που πάνε στην Τουρκία, πότε τα διαπλεκόμενα συμφέροντα. Αλλά ο ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ ποτέ.
    Συγγνώμη...
    ...αλλά ο Ελληνάρας που φταίει;
    Αυτός τα αποφασίζει όλα...
    ...ή οι κυβερνήσεις;
    Αν δεν φταίει η εκάστοτε κυβέρνηση ποιός φταίει;
    Οι εξωγήινοι;

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.853
    Να σας φύγει η περιφάνεια για αυτούς που ψηφίζεται.
    Να είμαστε περίφανοι γι αυτά που φτιάχνουμε.
    Να κάνουμε ένα βήμα πίσω και να νιώθουμε περίφανοι για κάτι που φτιάξαμε.
    Δυστυχώς δεν έχουμε πολλές φορές αυτή την ευκαιρεία και γι αυτό φταίνε αυτοί που ψηφίζουμε.

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Το βήμα που εγώ αισθάνομαι ότι θα έπρεπε να κάνω προς τα πίσω για να αισθανθώ υπερήφανος είναι τόσο μεγάλο που δεν ξέρω αν αυτοί που τότε ονομάζονταν Έλληνες είχαν καμία σχέση με μας...

    Άραγε δικαιούμαστε ακόμα να εξαργυρώνουμε τον πολιτισμό τους και να οικειοποιούμαστε τα επιτεύγματα τους; ... όπως π.χ. τους Ολυμπιακούς Αγώνες για να επιστρέψω εκεί απ'όπου ξεκινήσαμε...

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.853
    Εμείς δεν θα είμαστε απόγονοι των Αθηναίων αλλά τίποτα λουφαδόρων γιδοβοσκών που ζούσαν σε κανα ρουμάνι εκείνα τα χρόνια.

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της milaber
    Εγγραφή
    13/11/2003
    Μηνύματα
    1.011
    να οικειοποιούμαστε τα επιτεύγματα τους; ... όπως π.χ. τους Ολυμπιακούς Αγώνες για να επιστρέψω εκεί απ'όπου ξεκινήσαμε...
    Πλέον όμως δεν είναι οι Έλληνες που εκμεταλλεύονται και οικοιοποιούνται τέτοια επιτεύγματα αλλά η Coca Cola και λοιπές πολυεθνικές.
    Εμάς απλώς μας έχει μείνει το "καμάρι"...
    ...σε αυτούς έχουν μείνει τα λεφτά!

  11. #56
    The Lamp Chops Master
    Εγγραφή
    05/07/2002
    Μηνύματα
    48
    quote:
    --------------------------------------------------------------------------------
    και για όλα αυτά ο ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ δεν έχει καμία ευθύνη σωστά?
    Πότε θα φταίει η κυβέρνηση, πότε θα φταίνει οι κακοί οι ξένοι που πάνε στην Τουρκία, πότε τα διαπλεκόμενα συμφέροντα. Αλλά ο ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ ποτέ.

    --------------------------------------------------------------------------------


    Συγγνώμη...
    ...αλλά ο Ελληνάρας που φταίει;
    Αυτός τα αποφασίζει όλα...
    ...ή οι κυβερνήσεις;
    Αν δεν φταίει η εκάστοτε κυβέρνηση ποιός φταίει;
    Οι εξωγήινοι;
    Αν θυμάμαι καλά τα δύο μεγάλα κόμματα στην Ελλάδα πέρνουν πάνω από 80% σε κάθε εκλογική αναμέτηση.

    Πάλι οι Άλλοι φταίνε?
    Ελέω Ελλήνων κυβερνάνε αυτοί που κυβερνάνε. Πότε είπαμε ότι έγινε το τελευταίο δημοψήφισμα?????
    ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    το '74. πρόσφατα.



    Και είμαι και πολύ περήφανος για αυτό που ψήφισα στις εκλογές (ήταν και οι πρώτες μου!)!
    Εγώ πάλι απεφάσισα να μην έχω καμία συμμετοχή στο τελευταίο "τσίρκο". Άσε που ήμουν και εκτός Ελλάδος.



    Το βήμα που εγώ αισθάνομαι ότι θα έπρεπε να κάνω προς τα πίσω για να αισθανθώ υπερήφανος είναι τόσο μεγάλο που δεν ξέρω αν αυτοί που τότε ονομάζονταν Έλληνες είχαν καμία σχέση με μας...

    Άραγε δικαιούμαστε ακόμα να εξαργυρώνουμε τον πολιτισμό τους και να οικειοποιούμαστε τα επιτεύγματα τους; ... όπως π.χ. τους Ολυμπιακούς Αγώνες για να επιστρέψω εκεί απ'όπου ξεκινήσαμε...
    Καλώς ή κακώς εδώ γεννήθηκες και "κουβαλάς" μια ιστορία πίσω σου. Απλή απάντηση στο συλλογισμό σου είναι ότι ακόμα και μετά από 400 χρόνια σκλαβιάς, για πολλές περιοχές πολύ περισσότερο, δεν χάθηκε η εθνολογική τους συσταση. Απόδειξη ότι ακόμα μιλάμε την ίδια γλώσσα (παρ' οτι έχει υποστεί διάφορους κατά συρροή βιασμούς).
    Τα καλύτερα ταξίδια είναι..........




    ........αυτά που δεν κάναμε ακόμα!

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Capo_Di_Capi
    Καλώς ή κακώς εδώ γεννήθηκες και "κουβαλάς" μια ιστορία πίσω σου. Απλή απάντηση στο συλλογισμό σου είναι ότι ακόμα και μετά από 400 χρόνια σκλαβιάς, για πολλές περιοχές πολύ περισσότερο, δεν χάθηκε η εθνολογική τους συσταση. Απόδειξη ότι ακόμα μιλάμε την ίδια γλώσσα (παρ' οτι έχει υποστεί διάφορους κατά συρροή βιασμούς).
    Η εθνολογική σύσταση μπορεί να μη χάθηκε, αλλοιώθηκε όμως σίγουρα...

    Τώρα η γλώσσα... αχ αυτή η γλώσσα... μεγάλο θέμα...

    Καλά κάνεις και υπερασπίζεσαι τα οικεία. Το σέβομαι. Αν είχαν όλοι τις δικές μου τις απόψεις ίσως ζούσαμε πιο ακραίες καταστάσεις.

    Ωστόσο, λένε ότι την αξία ενός πράγματος την καταλαβαίνεις όταν το χάσεις! Νομίζω προς τα εκεί πάμε.

    Κάποια στιγμή θα ξυπνήσουμε πάλι...

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2016, 20:37
  2. Το μανιφέστο του Αθηναίου ...
    από sergiosm στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2008, 22:42
  3. O Osama και το συγκρότημά του
    από Ora_Nihil στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2004, 11:30
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2003, 11:04
  5. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 10:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF