Σελίδα 4 από 61 ΠρώτοΠρώτο 1234567891454 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 908

Θέμα: ΧΤ 660 Ζ Part II

  1. #46
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
    Εσύ τώρα προσπαθείς μα με πείσεις να πάω και να βάλω PC σε μηχανάκι μονοκύλινδρο, με 658 cc και 45 ημίονους, και να κάνω μικρορυθμίσεις , με φρένο και ανεμιστήρες, για να έχω συγκεκριμένο AFR για κάθε θέση γκαζιού ανά rpm.......

    όσο για το αν δουλεύει σωστά με τις διατομές και το μήκος του τελικού που έβαλα, αυτό μου το είπαν στ'αυτί οι βαλβίδες εξαγωγείς στο τελευταίο σέρβις......λάμπαν από καθαριότητα...αστράφταν κανονικά που λέει και η διαφήμηση του Ajax
    Ακομα κι αν πουλαγα δυναμομετρα δεν θα προσπαθουσα να σε πεισω για κατι. Απλα περιμενω απαντηση αν εχεις, στην ερωτηση που σου εκανα μετα το 'λαθος' που μου ειπες οτι εχω στην πρωτη σελιδα.

    Και σε προτρεπω μια και η αξιοπιστια ειναι αυτο που σε ενδιαφερει, να βγαλεις ενα AFR (50eu κοστιζει) με το σεταπ που εχεις οπως μιλαμε. Εκτος κι αν πιστευεις οτι μηχανη που δουλευει με AFR 14 ψηλα ειναι οκ και δεν τρεχει και τιποτα.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  2. #47
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Προφανως και αυτο δεν ισχυει αν ειναι να δωσεις 500-800 ευρω για εξατμιση οπως αναφερθηκε προηγουμενως.
    Και αυτο που δεν βαζεις στην εξισωση ειναι το ΣΩΣΤΗ λειτουργια.
    Τι ισχυει....???

    Τα 750 ευρω που μου ειπες παραπανω ...???

    Οι αναζητησεις σε μεταχειρισμενες εξαγωγες,???

    Οι πειραματισμοι με εξατμισαδες...???

    Τα τρεχαματα με το αν του e bay...???

    Oi αλχημειες που περιεγραψε ο Anty12 παραπανω..????

    Και ολα αυτα σε μηχανακι 8-9-10 μοντ που πληρωσα για να το παρω καινουργιο η σχεδον καινουργιο.....???

    Οσο για την εξισωση......

    Υπηρχαν μηχανακια και προτου PC και δυναμομετρων στην Ελλαδα.....Και σε διαβεβαιω δουλευαν παρα πολυ σωστα....!!




  3. #48
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Ακομα κι αν πουλαγα δυναμομετρα δεν θα προσπαθουσα να σε πεισω για κατι. Απλα περιμενω απαντηση αν εχεις, στην ερωτηση που σου εκανα μετα το 'λαθος' που μου ειπες οτι εχω στην πρωτη σελιδα.

    Και σε προτρεπω μια και η αξιοπιστια ειναι αυτο που σε ενδιαφερει, να βγαλεις ενα AFR (50eu κοστιζει) με το σεταπ που εχεις οπως μιλαμε. Εκτος κι αν πιστευεις οτι μηχανη που δουλευει με AFR 14 ψηλα ειναι οκ και δεν τρεχει και τιποτα.

    Σου έχω απαντήσει δύο φορές......δεν είναι GSXR να δουλεύει στις 90000rpm

    σε έχω διαβάσει και ξαναδιαβάσει να γράφεις τα ίδια πράγματα και αλλού, και να επιμένεις, όταν ειδικότεροι εμού, σου εξηγούσαν ότι δεν παίζει κανένα ΣΧΕΔΟΝ ρόλο σε μηχανάκια αυτού του κυβισμού, με αυτές τις αποδόσεις, σε αυτές τις στροφές, με αυτούς τους λ.........
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

  4. #49
    ρε DAKAR λεμε..... Το avatar του/της leontheprof
    Εγγραφή
    02/06/2011
    Μηνύματα
    109
    Δειτε εδω μια γυναικα που ετρεξε το TENERE στο DAKAR τι αλλαγες εκανε στο μηχανακι της...Αν scrollarete λεει αναλυτικα τι εχει πειραξει σε καθε κομματι της μηχανης.

    http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=512589

  5. #50
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
    Τι ισχυει....???

    Τα 750 ευρω που μου ειπες παραπανω ...???

    Οι αναζητησεις σε μεταχειρισμενες εξαγωγες,???

    Οι πειραματισμοι με εξατμισαδες...???

    Τα τρεχαματα με το αν του e bay...???

    Oi αλχημειες που περιεγραψε ο Anty12 παραπανω..????

    Και ολα αυτα σε μηχανακι 8-9-10 μοντ που πληρωσα για να το παρω καινουργιο η σχεδον καινουργιο.....???

    Οσο για την εξισωση......

    Υπηρχαν μηχανακια και προτου PC και δυναμομετρων στην Ελλαδα.....Και σε διαβεβαιω δουλευαν παρα πολυ σωστα....!!




    Αν θυμασαι καλα, που δεν φαινεται να θυμασαι, αυτο που ειπα ειναι οτι αν προκειται να δωσεις αυτα τα χρηματα, καλλιτερα να τα δωσεις στην εισαγωγη, παρα στην εξαγωγη.

    Ο Αντυ εκανε ακριβως το αντιθετο, οποτε για οποιες διαφωνιες σε παραπεμπω σε εκεινον, και εγω την κανω για σιεστα
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  6. #51
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.777
    Νομίζω πως υπάρχει κάτι που σας έχει ξεφύγει. Με την αλλαγή εξάτμισης μπορεί οι ίπποι να μην αυξάνονται δραματικά, ίσως και καθόλου, αλλά σίγουρα η απόδοση είναι εντελώς διαφορετική, δλδ στα χαμηλά δεν σκορτσάρει όπως πριν και οι στροφές να ανεβαίνουν αβίαστα.
    Η βελτίωση της ευστροφίας μας δίνει την αίσθηση πως το μηχανάκι είναι πιο γρήγορο. Και είναι! Δεν συνεπάγεται όμως πως είναι και δυνατότερο. Τουλάχιστον όχι όσο μας κάνει να πιστεύουμε.
    Βελτίωση όμως υπάρχει.
    Οπότε ο Αντυ έχει δίκιο απλά η διαφορά αυτή δεν φαίνεται στο δυναμόμετρο.

    Απ' την άλλη ο δόκτορας φαίνεται να έχει άδικο μα η αλήθεια είναι πως έχει και αυτός δίκιο. Για να δείξει το δυναμόμετρο βελτίωση στην απόδοση πρέπει να πληθύνουν τα άτια.
    Έχουν γίνει πολλές δυναμομετρήσεις με κάθε δυνατό σεταπ στην εισαγωγή, ακόμα και χωρίς φίλτρο και πάντα με μαμά εξάτμιση. Η βελτίωση της απόδοσης σε πολλές περιπτώσεις ήταν θεαματική.
    Στο τέλος αλάχθηκε και το τελικό με αφτερμαρκετ και το δυναμομέτρησαν ξανά και με τους σιγαστήρες και χωρίς. Δεν υπήρξε καμία βελτίωση σε σχέση με το μαμά καζάνι. Στο δυναμόμετρο πάντα.

    Σε οποιαδήποτε αλλαγή γινόταν, ο χάρτης διορθωνόταν ώστε να είναι ο καλύτερος δυνατός.

    Το συμπέρασμα που βγήκε ήταν πως το μηχανάκι είναι φιμωμένο απ' την εισαγωγή. Το τεράστιο και βαρύ τελικό κάνει σωστά την δουλειά του. Η διαφορά απ' τα άφτερ εκτός απ' το βάρος είναι πως τα αφτερ δεν έχουν καταλύτη και προσφέρουν λιγότερο σκορτσάρισμα και περισσότερη ευστροφία.


    Αυτά σύμφωνα με όσα λέτε, λένε και έχουν γραφτεί κατά καιρούς σε ξένα φόρουμ.



    Υγ. Αντυ εκτός απ' τις βαλβίδες, το μπουζάκι τι σου ψιθύρισε στο αυτί?
    Sent from me using a computer.

  7. #52
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Αν θυμασαι καλα, που δεν φαινεται να θυμασαι, αυτο που ειπα ειναι οτι αν προκειται να δωσεις αυτα τα χρηματα, καλλιτερα να τα δωσεις στην εισαγωγη, παρα στην εξαγωγη.

    Ο Αντυ εκανε ακριβως το αντιθετο, οποτε για οποιες διαφωνιες σε παραπεμπω σε εκεινον, και εγω την κανω για σιεστα
    Μονο απο την απαντηση σου ( καθως ηλιου φαεινοτερο οτι το εξαγωγη γραφτηκε απο κεκτημενη ταχυτητα ..) σταθηκες μονο στο λαθος περι εξαγωγης ......

    Τι να πω εκτος απο .....

  8. #53
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
    Xωρις να μπορει να υπαρξει συγκριση με το 990 το.....

    Μηχανακι ( 660 ) ειναι εντελως πνιγμενο --- στραμπουληγμενο και κυριως με αυτο το τερας καταλυτη που εχει......

    Το μονο που μπορω να πω για το Ζ σαν πρωην κατοχος και...660χ !

    Το 660χ ( ολο μαμα ) με το Ζ εχουν τουλαχιστον 20% διαφορα στην αποδοση του μοτερ.....

    Η αφαιρεση καταλυτη ( αρα και αλλαγη εξατμισεων ) τυπου αυτοκινητου που εχει το Ζ κρινετε επιτακτικη για να φτασει τις επιδοσεις που μπορει να εχει πραγματικα ο κινητηρας του....!!!



    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Δεν εχεις δικιο σε αυτο. Το 'πνιξιμο' του 660 ειναι στην εισαγωγη, οχι στην εξατμιση. Το 'τερας' καταλυτης που λες, εχει το πλεονεκτημα να επιτρεπει αρκετα μεγαλυτερη ροη απ'οτι η εισαγωγη επιτρεπει.
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
    Κάνεις λάθος...

    πολλα μπλα-μπλα οπου χαθηκε το νοημα εντελως, και ο απο μηχανης τενερε, θεος daz:

    Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
    Απ' την άλλη ο δόκτορας φαίνεται να έχει άδικο μα η αλήθεια είναι πως έχει και αυτός δίκιο. Για να δείξει το δυναμόμετρο βελτίωση στην απόδοση πρέπει να πληθύνουν τα άτια.
    Έχουν γίνει πολλές δυναμομετρήσεις με κάθε δυνατό σεταπ στην εισαγωγή, ακόμα και χωρίς φίλτρο και πάντα με μαμά εξάτμιση. Η βελτίωση της απόδοσης σε πολλές περιπτώσεις ήταν θεαματική.
    Στο τέλος αλάχθηκε και το τελικό με αφτερμαρκετ και το δυναμομέτρησαν ξανά και με τους σιγαστήρες και χωρίς. Δεν υπήρξε καμία βελτίωση σε σχέση με το μαμά καζάνι. Στο δυναμόμετρο πάντα.

    Αυτο ακριβως λεω απο την αρχη daz. Merci
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  9. #54
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    πολλα μπλα-μπλα οπου χαθηκε το νοημα εντελως, και ο απο μηχανης τενερε, θεος daz:




    Αυτο ακριβως λεω απο την αρχη daz. Merci

    Παμε παλι.......


    Τι ισχυει....???Τα 750 ευρω που μου ειπες παραπανω ...???

    Οι αναζητησεις σε μεταχειρισμενες εξαγωγες, ( ουπς... Εισαγωγες..??? )

    Οι πειραματισμοι με εξατμισαδες...???

    Τα τρεχαματα με το αν του e bay...???

    Oi αλχημειες που περιεγραψε ο Anty12 παραπανω..????

    Και ολα αυτα σε μηχανακι 8-9-10 μοντ που πληρωσα για να το παρω καινουργιο η σχεδον καινουργιο.....???

    Οσο για την εξισωση......

    Υπηρχαν μηχανακια και προτου PC και δυναμομετρων στην Ελλαδα.....Και σε διαβεβαιω δουλευαν παρα πολυ σωστα....!!





    Για να μην μπορεις να καταλαβεις ακομα οτι .....


    Αυτο λεμε ομως απο την αρχη και εσυ δεν εχεις καταλαβει......


    Το θεμα των αξατμισεων ειναι η φτηνοτερη λυση για να πηγαινει το μηχανακι σαν ΧΤ !!!!

    τΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.... ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ.......!!!!

    Απο εκει και περα ορεξη να ψαχνεσαι και να χωνεις.....

    Και μιας και δικαιωθηκες απο τον daz ( αν και δεν σου ειπε κανεις οτι λες κατι λαθος ... την ενσταση μου την γραφω ακριβως απο πανω...)

    Ας ρωτησουμε τον daz ( χωρις να εχω παρακολουθησει τον ιδιο η το μηχανακι του )

    1) Εχει κανει κατι με την εισαγωγη και την προταση σου στο μηχανακι του.....

    2) Και αν οχι εχει σκοπο...???



  10. #55
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
    Υγ. Αντυ εκτός απ' τις βαλβίδες, το μπουζάκι τι σου ψιθύρισε στο αυτί?
    Κρύσταλλο Τόλη...ούτε περίεργες αποχρώσεις , ούτε παραπανίσιες φθορές....
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

  11. #56
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  12. #57
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.777
    Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI


    Και μιας και δικαιωθηκες απο τον daz ( αν και δεν σου ειπε κανεις οτι λες κατι λαθος ... την ενσταση μου την γραφω ακριβως απο πανω...)

    Ας ρωτησουμε τον daz ( χωρις να εχω παρακολουθησει τον ιδιο η το μηχανακι του )

    1) Εχει κανει κατι με την εισαγωγη και την προταση σου στο μηχανακι του.....

    2) Και αν οχι εχει σκοπο...???


    Το θέμα δεν είναι τι έχω κάνει ή τι έχω σκοπό να κάνω εγώ. Το θέμα είναι τι πρέπει να κάνει αυτός που θέλει περισσότερα άλογα.

    Παιδιά ότι έχω διαβάσει σας γράφω έτσι? Δεν έχω κάνει τίποτα στο δικό μου. Ούτε είμαι τόσο γνώστης ώστε να βγάζω ασφαλή συμπεράσματα από δεδομένα άλλων. Αντιθέτως μάλιστα.

    Οπωσδήποτε με ένα ελεύθερο τελικό η ευστροφία βελτιώνεται και ένα δυο αλογάκια τα κερδίζεις. Αυτό μαζί με το βάρος που σου φεύγει από πίσω και ψηλά είναι από μόνο του μια αρκετά καλή αναβάθμιση και σε απόδοση και σε αίσθηση. Και αν δεν ασχοληθείς με διπλά τελικά που είναι όντως περιττά είναι και φθηνή.

    Σε μια ολοκληρωμένη μετατροπή όμως το μαμά τελικό δεν θα σου κόψει ιπποδύναμη. Σίγουρα ένα καλό αφτερ μαρκετ χωρίς καταλύτη θα δώσει το κάτι τις παραπάνω αλλά αν έχει και αυτό καταλύτες δεν θα υπάρξει καμία διαφορά. Οι μαμά ακράπες που έχουν και καταλύτες, σε φτιαγμένο με φίλτρο Pc Κτλ, έδωσε χειρότερα αποτελέσματα (κατά την γνώμη μου) απ' το μαμά καζάνι. Έδωσε 2 ίππους περισσότερους ψηλά και 2 χαμηλά αλλά σε όλη την άλλη κλίμακα ήταν κατά 2 ίππους πιο κάτω. (Δεν θυμάμαι αν οι μετρήσεις αυτές ήταν με ή χωρίς τους σιγαστήρες. Νομίζω πως το είχαν μετρήσει και με τους δύο τρόπους.

    Το αν όλα αυτά αξίζουν ή όχι είναι προσωπικό θέμα του καθενός. Ούτε αυτός που θα το κρατήσει μαμά κάνει λάθος ούτε αυτός που θα ασχοληθεί παραπάνω. Ειδικά αν αυτό το "παραπάνω" μείνει μόνο σε αυτό που θα έκανε και ο κατασκευαστής αν οι προδιαγραφές ρύπων δεν ήταν τόσο αυστηρές. Αν οι προδιαγραφές αυτές δεν ήταν τόσο αυστηρές τα μηχανάκια μας θα δούλευαν πιο σωστά και με κατά πολύ βελτιωμένη απόδοση. Απόδειξη πως ένα pc με σωστό χάρτη και τίποτε άλλο (ούτε φίλτρο, ούτε εξάτμιση) βελτιώνει σημαντικά την ιπποδύναμη.
    Αν ελευθερώσεις λίγο και την εισαγωγή που είναι κλειστή για να μπορεί να δουλέψει σωστά με τον μαμά χάρτη ο οποίος είναι σχεδιασμένος να περνάει τα όρια ρύπων και το τελικό που σε μερικά είναι πάρα πολύ κλειστό μάλλον καλό θα κάνεις παρά κακό. Ακόμα και η κατανάλωση μπορεί να βελτιωθεί ή να παραμείνει ίδια. Πάντως αν όλα γίνουν σωστά δραματικές αλλαγές προς τα πάνω δεν θα υπάρξουν.

    Το πρόβλημα σε όλα αυτά είναι οι κλειδωμένοι εγκέφαλοι, η αναγκαιότητα των παράλληλων, και η αβεβαιότητα γι' αυτόν που θα φτιάξει τον χάρτη και θα ρυθμίσει το μείγμα. Αν όλα αυτά δεν υπήρχαν εγώ προσωπικά ούτε που θα το σκεφτόμουν. Θα το είχα πειράξει απ' την πρώτη αλλαγή λαδιών.
    Sent from me using a computer.

  13. #58
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.777
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
    Κρύσταλλο Τόλη...ούτε περίεργες αποχρώσεις , ούτε παραπανίσιες φθορές....
    Ωραίος..
    Sent from me using a computer.

  14. #59
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.777
    Και συμπληρώνω στα παραπάνω...

    Να δώσω ένα σκασμό λεφτά για να μου σπάσουν το μηχανάκι πάνω στα δυναμόμετρα ώστε να μου φτιάξουν ένα χάρτη που θα είναι στο περίπου

    δεν το κάνω ούτε θα το έκανα ποτέ

    ακόμα και αν μου το είχαν χαρίσει

    και η μεγαλύτερη απόσταση που έκανα ήταν μέχρι το προπατζίδικο της γειτονιάς μου.
    Sent from me using a computer.

  15. #60
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.777
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    http://www.4secondsflat.com/Spark_plug_reading.html
    Το έψαχνα..

    Sent from me using a computer.

Σελίδα 4 από 61 ΠρώτοΠρώτο 1234567891454 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. βοηθεια για ΧΤ 660
    από kawasaki ZX-12 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2005, 10:01
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2005, 15:16
  3. περί βελτιώσεων ο λόγος - ΧΤ 660
    από gspir στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2004, 12:45
  4. Χτ 660
    από dep στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2004, 12:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF