Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 61

Θέμα: Μπουκωμα και αγκομαχητο!

  1. #46
    Μιας και ασχολήθηκα με το θέμα του μάνιουαλ να σου υπενθυμίσω πως το VOLTY μοιράζεται το ίδιο μοτέρ με το GN, ας είναι αυτός ένας μπούσουλας στα ψαχτήρια σου γενικώς.
    Πρόχειρα ψάχνοντας σου βρήκα αυτό:

    http://www.scribd.com/doc/5321965/GN250-Manual

  2. #47
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SuzRet54627 Προβολή μηνύματος
    1. Στο γκαραζ βαζω μπρος, καμια φορα με τσοκ, αλλες φορες χωρις τσοκ. Βαζω πρωτη, φευγω.
    2. Κατεβαινω μια μεγαλη κατηφορα που εχει το σπιτι μου με δευτερα ή τριτη, χωρις γκαζι. Στριβω δεξια πχ.
    3. Ειμαι με δευτερα και στην ευθεια πια, ανοιγω το γκαζι ελαφρως. Να τσουλαει η μηχανη!
    4. Μετα απο λιγο, και ενω ειμαι με δευτερα και παω με 20 χλμ την ωρα περιπου, εμφανιζεται το προβλημα!
    5. Το προβλημα: ειμαι εν κινησει, ειμαι με δευτερα ή τριτη κουμπωμενη, παω με περιπου 20χλμ/ωρα και μπουκωνει! Δηλαδη, ψιλο-σταματαει! ΔΕΝ σβηνει! Απλα, δεν αποκρινεται οπως πρεπει! Κανει κατι σαν διακοπες! ΔΕΝ σβηνει! Δηλαδη, ενω διατηρω το ιδιο γκαζι ή και το ανοιγω λιγο, το μηχανακι ΔΕΝ ανταποκρινεται! Κανει σαν μπουκωμενο! Εκει που επρεπε να "φευγει", κανει οπως οταν μας τελειωνει η βενζινη! Φυσικα βενζινη εχει! Απλα σου περιγραφω πως κανει! Καταλαβες τωρα?

    6. Ε, μετα σταματαω λιγο δεξια, μαρσαρω λιγο με νεκρα ή και με ταχυτητα, και επανερχεται. Μπορει και να μην σταματησω καθολου!! Οπως χθες που βρισκομουν μεσα στην κινηση και δεν μπορουσα! Οποτε, εν κινησει ψιλο-μαρσαρα κρατοντας το συμπλεκτη, και ευτυχως επανηλθε.

    ΑΝ δεν καταλαβες ουτε τωρα, ειναι θεμα ορολογιας. Δεν ξερω την ορολογια που χρησιμοποιειται σε αυτες τις περιπτωσεις.
    Πρώτα από τα απλά
    1. Ανοίξτε το ρεζερβουάρ βγάλτε το ρουμπινέτο και καθαρίστε τις 2 σίτες (κανονική και ρεζέρβας) και καθαρίστε τα σωληνάκια που βγαίνουν απο κάτω απο το τεπόζιτο (απορροής και αναπνοής του ) καθαρίστε και την τρυπούλα (αν έχει δεν θυμάμαι) πάνω στην τάπα

    2. τσεκάρετε τις φίσες που βγαίνουν από τον πολλαπλασιαστή αν είναι κουμπωμένες καλά και ελέγξτε οπωσδήποτε το μπουζοκαλώδιο (μου κάνει πολύ πιθανό αυτό ) να είναι καλά βιδωμένη η μπουζόπιπα και ο χαλκός μέσα να είναι καθαρός , στην ανάγκη βάλτε κατευθείαν βιδωτό το μπουζί χωρίς μπουζόπιπα και κάντε δοκιμή στο δρόμο

  3. #48
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    15
    Ενταξει, θα τα δουμε ολα, ευχαριστω παιδες!

    Ηθελα να πω και κατι τελευταιο: προταθηκαν εδω, μεχρι τωρα, καποιοι ελεγχοι! Εμενα προσωπικα η Κοινη Λογικη μου λεει οτι ολα οσα προταθηκαν καλο ειναι να ελεγθουν ΑΛΛΑ εγω δεν ξερω αν πχ. για να ελεγθουν ολα αυτα χρειαζεται να "χειρουργει" ο μηχανικος τη μηχανη επι "8 ωρες"... Προσωπικα, θελω να τα ελεγξω ολα αυτα που μου προτεινετε! Απλα δεν ξερω ποσο ευκολο και εφικτο ειναι αυτο...

    Εγω παντως θα το προτεινω. Παρακαλω, ΑΝ καποιοι απο τους ελεγχους που εχουν προταθει μεχρι τωρα ειναι πολυ χρονοβοροι και κοστοβοροι, να μου το πειτε, να ξερω τι παω να ζητησω.

    Ευχαριστω παιδες!

  4. #49
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από notakos600 Προβολή μηνύματος
    Με σωστή συντήρηση η μοτοσυκλέτα σου μπορεί να κρατήσει σαράντα χρόνια.
    Ααχχ..!! ΠΩΣ με πιανεις! ΠΩΣ με καταλαβαινεις!! Αυτο θελω και γω!!!! Το αγαπαω και του εχω Πιστη!!

  5. #50
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SuzRet54627 Προβολή μηνύματος
    Ααχχ..!! ΠΩΣ με πιανεις! ΠΩΣ με καταλαβαινεις!! Αυτο θελω και γω!!!! Το αγαπαω και του εχω Πιστη!!
    Το VOLTY παρεπιπτόντως πάντα μου άρεσε γιατί είχε και έχει άρωμα κλασσικού, απλά ήταν μόνο 250, ας έβγαζαν και ένα 650 με τον κινητήρα του DR και το χτύπαγα άνετα.
    Διάβασε και δώσε βάση σε ότι σου γράφουν οι προλαλήσαντες και το σημαντικότερο: θέλει υπομονή, διάβασμα και βρώμικα χέρια (από τα λάδια και τα γράσα έτσι) η προσωπική ενασχόληση με τη μοτοσυκλέτα σου, που κανείς μηχανικός δεν θα την προσφέρει όσα χρήματα και να του δώσεις.

  6. #51
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από notakos600 Προβολή μηνύματος
    Το VOLTY παρεπιπτόντως πάντα μου άρεσε γιατί είχε και έχει άρωμα κλασσικού, απλά ήταν μόνο 250, ας έβγαζαν και ένα 650 με τον κινητήρα του DR και το χτύπαγα άνετα.
    Διάβασε και δώσε βάση σε ότι σου γράφουν οι προλαλήσαντες και το σημαντικότερο: θέλει υπομονή, διάβασμα και βρώμικα χέρια (από τα λάδια και τα γράσα έτσι) η προσωπική ενασχόληση με τη μοτοσυκλέτα σου, που κανείς μηχανικός δεν θα την προσφέρει όσα χρήματα και να του δώσεις.
    υπαρχει το w650 και προσφατως και 800...

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της makaros33
    Εγγραφή
    16/03/2013
    Μηνύματα
    153
    καλησπερα
    διαβασα ξανα απο την αρχη ολο το θεμα και δεν μπορεσα να μπρω πουθενα αναφορα σχετικα με την εισαγωγη του αερα στο καρμυρατερ .μηπως τωρα τελευταία εκανες καποια αλαγη σχετικα με την εμανιση του και στης χαμηλες στροφες - ταχητητα δεν περνα αερας μεσα και απλα δεν αναπνευη σωστα ??

    και δευτερον δοκημασε να φυγης την επομενη προς στην ανηφορα μηπως εχεις βρομιες μεσα στο ρεζερβουαρ και λογο της κατηφορας ερχονται στο στομιο και το μπλοκαρουν ??

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SuzRet54627 Προβολή μηνύματος
    Οχι οχι, εγω μια ιδεα θα του δωσω του μαστορα! Δεν θα του πω εγω πως να κανει τη δουλεια του! Σεβομαι τους μαστορες!

    Τωρα, οσον αφορα το οτι δεν εχεις καταλαβει ακομη τι ακριβως συμβαινει, τι να σου πω βρε καλε μου φιλε... Οσο καλυτερα μπορω το περιγραφω! Ας προσπαθησω αλλη μια φορα:

    1. Στο γκαραζ βαζω μπρος, καμια φορα με τσοκ, αλλες φορες χωρις τσοκ. Βαζω πρωτη, φευγω.
    2. Κατεβαινω μια μεγαλη κατηφορα που εχει το σπιτι μου με δευτερα ή τριτη, χωρις γκαζι. Στριβω δεξια πχ.
    3. Ειμαι με δευτερα και στην ευθεια πια, ανοιγω το γκαζι ελαφρως. Να τσουλαει η μηχανη!
    4. Μετα απο λιγο, και ενω ειμαι με δευτερα και παω με 20 χλμ την ωρα περιπου, εμφανιζεται το προβλημα!
    5. Το προβλημα: ειμαι εν κινησει, ειμαι με δευτερα ή τριτη κουμπωμενη, παω με περιπου 20χλμ/ωρα και μπουκωνει! Δηλαδη, ψιλο-σταματαει! ΔΕΝ σβηνει! Απλα, δεν αποκρινεται οπως πρεπει! Κανει κατι σαν διακοπες! ΔΕΝ σβηνει! Δηλαδη, ενω διατηρω το ιδιο γκαζι ή και το ανοιγω λιγο, το μηχανακι ΔΕΝ ανταποκρινεται! Κανει σαν μπουκωμενο! Εκει που επρεπε να "φευγει", κανει οπως οταν μας τελειωνει η βενζινη! Φυσικα βενζινη εχει! Απλα σου περιγραφω πως κανει! Καταλαβες τωρα?

    6. Ε, μετα σταματαω λιγο δεξια, μαρσαρω λιγο με νεκρα ή και με ταχυτητα, και επανερχεται. Μπορει και να μην σταματησω καθολου!! Οπως χθες που βρισκομουν μεσα στην κινηση και δεν μπορουσα! Οποτε, εν κινησει ψιλο-μαρσαρα κρατοντας το συμπλεκτη, και ευτυχως επανηλθε.

    ΑΝ δεν καταλαβες ουτε τωρα, ειναι θεμα ορολογιας. Δεν ξερω την ορολογια που χρησιμοποιειται σε αυτες τις περιπτωσεις.
    Τελευταία τροποποίηση από makaros33; 11/05/2013 στις 14:24. Αιτία: συμπληρωματικα στοιχια

  8. #53
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    15
    Παιδια γεια σας

    Σημερα μονο εχω νεα γι'αυτο γραφω. Ανορθωτης ειναι τελικα...

    Εβαλε τη μηχανη μπροστα, τη μαρσαρε για λιγη ωρα και μετα μετραγε. Ανοιξε πολυ το γκαζι και μου εδειξε το οργανο που ειχε συνδεσει στην μπαταρια και μετραγε. 18 - 19 κατι εδειχνε... Μου ειπε οτι πριν δεν το εβρισκε διοτι δεν γκαζωνε (μαρσαρε) τη μηχανη τοσο δυνατα οπως τωρα. Οποτε εδειχνε νορμαλ τοτε. Αυτα μου ειπε.

    Μου ειπε επισης και τη λυπητερη... 175 ευρω τελικη τιμη για τον ανορθωτη μας...

    Το εξαρτημα ειναι αυτο εδω. Το βρηκα και γω διοτι μου εδωσε κωδικο ανταλλακτικου.

    Πως σας φαινονται οι τιμες ρε παιδια? Και η ολη φαση γενικοτερα?

    Επισης βρηκα και αυτο εδω στο e-bay. Αυτο ιμιτασιον ειναι? Γιατι ειναι τοσο φτηνο?

    Ευχαριστω ρε παιδια

  9. #54
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    15
    Καλημερα

    Καποιος, μια γνωμη παιδια?

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της electronics
    Εγγραφή
    16/11/2008
    Μηνύματα
    159
    Εγω παλι ειχα ενα προβλημα με ακριβως τα ιδια συμπτωματα με τα δικα σου σε ενα cb400 ενος φιλου και αφου εψαξα τα παντα απο ηλεκτρικα και τροφοδοσια με εξονιχυστικους ελεγχους τελικα ηταν οι βαλβιδες!!! Ηταν αρυθμιστες για χρονια και ελαφρως πατημενες με αποτελεσμα να παιρνει αμεσως μπρος κρυο και οταν εκανες δυο χιλιομετρα να ρεταρει σαν τρελο μεχρι η θερμοκρασια να φτασει σε κανονικα επιπεδα και να λειτουργει ρολοι μετα! Ειδα και επαθα να το βρω και το καταλαβα μονο απο τον κουφιο ηχο της συμπιεσης που ειχε οταν το εσβηνα την ωρα που ρεταριζε και το ξαναεβαζα εμπρος.

  11. #56
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SuzRet54627 Προβολή μηνύματος
    Καλημερα

    Καποιος, μια γνωμη παιδια?
    παρε τον 2ο!!!

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.855
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SuzRet54627 Προβολή μηνύματος
    Καλημερα

    Καποιος, μια γνωμη παιδια?
    175€ για κάτι που χάλασε είδη μια φορά είναι χαζομάρα να δώσεις.

  13. #58
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    παρε τον 2ο!!!
    Εννοεις αυτον απο το E-bay, ετσι? Αυτος φιλε ειναι ιμιτασιον? Δεν μπορω να καταλαβω, Μηπως ξερεις?

    Ευχαριστω παιδια!

  14. #59
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SuzRet54627 Προβολή μηνύματος
    Εννοεις αυτον απο το E-bay, ετσι? Αυτος φιλε ειναι ιμιτασιον? Δεν μπορω να καταλαβω, Μηπως ξερεις?

    Ευχαριστω παιδια!
    Ανορθωτή μοτοσυκλέτας ψάχνεις, όχι συμπυκνωτή οξυγόνου για πνευμονοπαθή, μια χαρά είναι ο κινέζος, πάρε τέσσερεις για να έχεις και άλλους τρεις spares.

  15. #60
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SuzRet54627 Προβολή μηνύματος
    Εννοεις αυτον απο το E-bay, ετσι? Αυτος φιλε ειναι ιμιτασιον? Δεν μπορω να καταλαβω, Μηπως ξερεις?

    Ευχαριστω παιδια!

    αυτον λεω. ναι ιμιτασιον ειναι. εγω στο δικο εβαλα ιμιτασιον αλλα made in japan. 60ε. και ηταν απο αλλο μηχανακι αλλα το μονο που αλλαζει ειναι οι φισες.

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Και κάτι ακόμα
    από bikersonly στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 15:41
  2. Kαλημέρα και ευλογημένα MotoGp...
    από BICILINDRICO στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2003, 15:17
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 22:42
  4. Γεια και χαρα
    από sonus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 11:47
  5. Προς admins, moderatores και όποιος άλλος...
    από TManiac στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 08:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF