Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 85

Θέμα: προβλημα με θερμοκρασίες

  1. #46
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    πίστευε και μη ερεύνα.

    επίσης υπάρχει λόγος που μέσα στο κύκλωμα μπαίνει παραφλού και όχι σκέτο νερό βρύσης όπως εσύ το δουλεύεις εκεί που βρίσκεσαι.

    και αν έχεις εντύπωση οτι με απλό νεράκι θα σε γυρίσει Λάρισα μάλλον πρέπει να αναθεωρήσεις κι άλλα πράγματα.
    Μια χαρά με γύρισε φιλε μου εσύ πρέπει να αναθεωρήσεις της γνώσεις σου (αν υπάρχουν)..το παραφλου είναι ενα υγρο το οποίο είναι πολύ καλύτερος αγωγος θερμότητας απο το νερό , αυτο δέν σημένει οτι το νερό πάυει να είναι..επήσης το παραφλού δέν παγώνει το χειμώνα σε αντιθεση με το νερό..
    vespa ciao, honda dio, cpi tracker, yamaha townmate, typhoon 125, burgman 250, XT 660R

  2. #47
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.173
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 007mastras Προβολή μηνύματος
    απο αυτο το μηνυμα βρήκα το πρόβλημα μου και σε ευχαριστώ/ αλλά μια παρένθεση...
    Τι ενωεις οτι είναι όλα πουτ@να μέσα και πρέπει να το καθαρίσω?
    Επηδη έβαλα νερό και όχι παραφλου?πάμε καλά?νερό έβαλα απο βρύση οχι απο κανα ποτάμι να λέμε 5 πράματα και να στέκουν..διαβάζει και ο κοσμός και θα τα πιστευει..
    Ποιός ο λόγος να ζητας συμβουλές, εφ όσον οταν στις δίνουν απλόχερα εσυ συνεχίζεις το βιολί σου?

    Ναι αν το αφήσεις να δουλεύει με νερό για αρκετό διάστημα, απο την βρύση και όχι απο το ποτάμι, θα γίνει μπουρδελο οχι μόνο το ψυγείο αλλά και ο κινητήρας σου λόγω διαβρωσης.
    Αλλη απορία εχεις?

    Αν εχεις διάβασε το manual.
    Τελευταία τροποποίηση από sapila racing; 01/09/2015 στις 15:18.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #48
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.173
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 007mastras Προβολή μηνύματος
    Μια χαρά με γύρισε φιλε μου εσύ πρέπει να αναθεωρήσεις της γνώσεις σου (αν υπάρχουν)..το παραφλου είναι ενα υγρο το οποίο είναι πολύ καλύτερος αγωγος θερμότητας απο το νερό , αυτο δέν σημένει οτι το νερό πάυει να είναι..επήσης το παραφλού δέν παγώνει το χειμώνα σε αντιθεση με το νερό..
    Θα ελεγα να μην το συνεχίσεις καλύτερα, γιατί το παίζεις κι εξυπνος και γίνεσαι και ρεζίλι.

    Το νερό ειναι καλύτερος αγωγός και οχι το παραφλού. Ομως το μηχανακι σου χρειάζεται παραφλού κι οχι νερό.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #49
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 007mastras Προβολή μηνύματος
    απο αυτο το μηνυμα βρήκα το πρόβλημα μου και σε ευχαριστώ/ αλλά μια παρένθεση...
    Τι ενωεις οτι είναι όλα πουτ@να μέσα και πρέπει να το καθαρίσω?
    Επηδη έβαλα νερό και όχι παραφλου?πάμε καλά?νερό έβαλα απο βρύση οχι απο κανα ποτάμι να λέμε 5 πράματα και να στέκουν..διαβάζει και ο κοσμός και θα τα πιστευει..

    Ναι πρέπει να το καθαρίσεις , αν ανοίξεις ψυγείο και δεις κατάλοιπα θα φρίξεις , λύστο και καθάρισέ το κάνε τη δουλειά σωστά ,σεβάσου το , πήγες τις διακοπές σου γύρισες και είδες τι ωραία που βρήκες τη λύση φτηνά και δεν μπήκες στο τρυπάκι να ψάχνεις για φλάτζες και @@ και ότι ναναι που γράφανε οι μισοί εδώ μέσα οι "γνώστες"

    όμως μη φρικάρεις όταν σου λένε κάποιοι άνθρωποι πέντε πράγματα σωστά ,και εσύ το παίζεις "Αλέφαντος" και καλά το μοτέρ το κάνεις φυτίλια και το ξαναδένεις με κλειστά τα μάτια , γιατί άμα ήξερες γκαραντί δεν θα έμπαινες εδώ να ψάχνεσαι ... "μυρωδιάς" είσαι σε ΜΕΚ , άμα μου γράφεις ότι νερό και μίξη είναι το ίδιο και ότι δεν μπορείς να ψυλλιαστείς γιατί δεν άναβε το βεντιλατερ

    φιλικά στα λέω

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.531
    εγω εξακολουθω να πιστευω οτι το προβλημα ειναι βαθυτερο απο την ταπα............

  6. #51
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413
    Δεκτές και κατανοητές οι απόψεις. αλλα η παραπληροφόριση πάει σύνεφο.
    Διαβρωση λόγο νερού?ρε πάμε καλά?
    Δούλευα μηχανικός χρόνια στα καράβια και ψύχαμε με γλυκο νερό ολόκληρο μηχανοστάσιο και δέν υπήρχε η παραμικρή φθορα σε μηχανήματα που δουλευαν 10 και 20 χρόνια σερι 24 ωρες το 24ωρο και μου λέτε οτι εχει πρόβλημα που εβαλα νερο στο ψυγείο οκ.
    Δεν λέω για τα ψυγεία που ηταν απο τη μερια της θάλασσας αλλα στο γλυκο νερο.
    τελος πάντον δέν είμαι μάστορας του πληκτρολογίου ηταν η δουλεια μου κάποτε,με μηχανάκια ασχολούμε ερασιτεχνικα και οχι επαγκελματικα αλλά έχω δουλεψει καπια χρόνια μηχανικός και αυτα που ξέρω και λέω τα εχω δεί δέν τα έχω διαβάσει σε φορουμ.
    Απορίες έχω γιατι οπος είπα εχω δουλέψει πάνω σε μηχανες πλοίου και οχι σε μοτοσυκλέτες.
    Τες πά και εδώ να μην έγραφα θα το έβρισκα το πρόβλημα απλά μ αρέσει να αναλύω και να κουβεντιάζω τα προβλήματα, δεν κάνει καλό το νερό το ξέρω αλα μην τρελενομαστε κιόλας.
    vespa ciao, honda dio, cpi tracker, yamaha townmate, typhoon 125, burgman 250, XT 660R

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.531
    το νερο στα μοτερ των οχηματων προκαλει ηλεκτροδιαβρωση λογω της συνυπαρξης αλουμινενιων τεμαχιων με χαλυβδινα
    για καραβια δεν ξερω αλλα στις εξωλεμβιες που ψυχονται με θαλασσα χρησιμοποιουν ανοδια για προστασια
    στο μοτερ της μοτο στην αναγκη θα βαλεις νερο απιονισμενο αντι για παραφλου προκειμενου να παει απο υπερθερμανση αλλα καλο ειναι συντομα το κυκλωμα να ξεπλυθει και να γεμισει με το παραφλου που λεει ο κατασκευαστης

  8. #53
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 007mastras Προβολή μηνύματος
    Διαβρωση λόγο νερού?ρε πάμε καλά?

    Τρελοι ρε φιλε, τι να πεις? Ολοι εχουν αποψη. Ακου το σκετο νερο κανει κακο. Χρονια χρησιμοποιω απιονισμενο σκετο και δεν εχει παθει τιποτα το μηχανακι. Μαλιστα, το αλλαζω και συχνα (1 φορα το εξαμηνο περιπου, αναλογα την χρηση). Προχωρα και μην ακους κανεναν.
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  9. #54
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 007mastras Προβολή μηνύματος
    Δεκτές και κατανοητές οι απόψεις. αλλα η παραπληροφόριση πάει σύνεφο.
    Διαβρωση λόγο νερού?ρε πάμε καλά?
    Δούλευα μηχανικός χρόνια στα καράβια και ψύχαμε με γλυκο νερό ολόκληρο μηχανοστάσιο και δέν υπήρχε η παραμικρή φθορα σε μηχανήματα που δουλευαν 10 και 20 χρόνια σερι 24 ωρες το 24ωρο και μου λέτε οτι εχει πρόβλημα που εβαλα νερο στο ψυγείο οκ.
    Δεν λέω για τα ψυγεία που ηταν απο τη μερια της θάλασσας αλλα στο γλυκο νερο.
    τελος πάντον δέν είμαι μάστορας του πληκτρολογίου ηταν η δουλεια μου κάποτε,με μηχανάκια ασχολούμε ερασιτεχνικα και οχι επαγκελματικα αλλά έχω δουλεψει καπια χρόνια μηχανικός και αυτα που ξέρω και λέω τα εχω δεί δέν τα έχω διαβάσει σε φορουμ.
    Απορίες έχω γιατι οπος είπα εχω δουλέψει πάνω σε μηχανες πλοίου και οχι σε μοτοσυκλέτες.
    Τες πά και εδώ να μην έγραφα θα το έβρισκα το πρόβλημα απλά μ αρέσει να αναλύω και να κουβεντιάζω τα προβλήματα, δεν κάνει καλό το νερό το ξέρω αλα μην τρελενομαστε κιόλας.

    Δηλαδή για να καταλάβω ρε παιδάκι μου σούλτζερ και φάφ που φαντάζομαι έχεις δουλέψει,ναι οκ στον έξω εναλλάκτη οκ παίζει νερό ότι να΄ναι και με κάνα κροκόδειλο μέσα, αλλά στο τανκ στο μέσα εναλλάκτη δεν βάζατε πρόσθετα ;; μόνο με νερό ;;

    ρωτάω και εγώ δεν έχω δουλέψει σε τέτοιο τομέα , καθαρά ακαδημαϊκά που λέμε

  10. #55
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από catmaster Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή για να καταλάβω ρε παιδάκι μου σούλτζερ και φάφ που φαντάζομαι έχεις δουλέψει,ναι οκ στον έξω εναλλάκτη οκ παίζει νερό ότι να΄ναι και με κάνα κροκόδειλο μέσα, αλλά στο τανκ στο μέσα εναλλάκτη δεν βάζατε πρόσθετα ;; μόνο με νερό ;;

    ρωτάω και εγώ δεν έχω δουλέψει σε τέτοιο τομέα , καθαρά ακαδημαϊκά που λέμε
    Στο νερο ψυξης στα πλοια μπαινουν χημικα αλλιως καποια στιγμη θα αρχισεις να παιρνεις διαφορα στο χερι.
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  11. #56
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Το νερό ειναι καλύτερος αγωγός και οχι το παραφλού. Ομως το μηχανακι σου χρειάζεται παραφλού κι οχι νερό.
    Το θέμα είναι μόνο αγωγιμότητας ή και θερμοχωρητικότητας και σημείου βρασμού;

    Τουλάχιστον το απιονισμένο δεν κάνει ηλεκτρολύσεις...

  12. #57
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413
    ναι μπαίνουν χημηκά αλλα μιλάμε για πολλά κυβικά νερου οχι για 1-2-3 λίτρα.
    Μια παροιμία λέει οσο μικρότερη η μηχανή τόσο ποιο ''μεγάλος'' μάστορας χρειάζετε.Η εμπειρία μου στα καράβια μου έμαθε 5 πράματα και εγώ τα εφαρμόζω στα μηχανάκια, έχω κάνει και της μαλ@κίες μου πολές φορές.
    η κουβέντα εδώ μου αρέσει όπος και η κουβεντα με φίλους σε κάποιο καφέ για μηχανολογικά, προβλήματα και ανάλυση αυτών αιτίες που το προκάλεσαν.
    Προσωπικά το μόνο που φοβάμαι απο το νερό είναι το χειμωνα σε κάπια παγωνιά μην παγώσει και τα κάνει μέσα όλα λίμπα, οι διαβρώσεις που μπορεί να υποστεί το μέταλο απο 2-3 λίτρα νερού δέν με απασχολούν.
    Μικρός θυμάμαι στο τραχτέρ που είχαμε στο χωριο έχαμε μέσα νερό (το παραφλού ηταν πολυτέλεια τότε να φάμε δεν είχαμε που λέει ο λόγος) ενα χειμόνα πάγωσε το νερό και πέταξε κάτι τάπες που είχε επάνω η μηχανή και έκανε και 1-2 ρωγμές..τα ψιλομπαλώσαμε με μια κόλλα 2συστατικών για κάνα 2 χρόνια μεχρι που χάλασε τελείος δεν θυμάμαι το λόγο.
    ο θείος μου στο χωριο οποτε κάνει παγωνιές ρίχνει στο νερό 1 μπουκάλι οινοπνευμα για να μήν παγώσει μάς έλεγε.
    Επήσης έριχνε και 1-2 κουταλιές καφέ μέσα στο ψυγείο οποτε έχανε απο κάπου έτσι λίγο, αλλα μιλάμε για αμάξια αγροτικά 30 ετίας.
    vespa ciao, honda dio, cpi tracker, yamaha townmate, typhoon 125, burgman 250, XT 660R

  13. #58
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.874
    Αφού δεν είσαι άσχετος, γιατί κάνεις άσχετες συνδέσεις;
    Τι σχέση έχουν οι μηχανές από καράβια και τρακτέρ με τα μηχανάκια;
    Εχεις δει αντλία ψυγείου, θερμοστάτη κλπ από μηχανή, μετά από δούλεμα με νερό, για μεγάλο χρονικό διάστημα;

    Στην ανάγκη βάζεις ότι βρεις, αλλά με την πρώτη ευκαιρία το αλλάζεις.

  14. #59
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Αυτό με το οινόπνευμα στέκει μιας και δεν παγώνει.Το κάνουν και άλλοι.Οχι εγω,ένας απο το χωριό δεν τον ξέρεις.
    Εδω και πολλά χρόνια όμως,το παραφλού έχει αντικαταστήσει όλα αυτά τα ματζούνια.Πέραν τουτου,μπαίνουμε σε ιστορίες τύπου Γκιόλβας και μπέβατρο.
    Φίου φίου φι φι φίου

  15. #60
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 007mastras Προβολή μηνύματος
    Επήσης έριχνε και 1-2 κουταλιές καφέ μέσα στο ψυγείο οποτε έχανε απο κάπου έτσι λίγο, αλλα μιλάμε για αμάξια αγροτικά 30 ετίας.
    Εξαρτάται από την την χρήση. Δηλαδή, ο θείος σου έριχνε νες καφέ, γαλλικό ή ελληνικό? Στον νες πχ δεν είχε πρόβλημα με τον αφρό του φραπέ? Στον γαλλικό και στον ελληνικό, τι έκανε το κατακάθι?
    Εχουν σημασία αυτά για την μακροζωία του κινητήρα...
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μικρό πρόβλημα! με varadero 2003
    από agriniopk στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2015, 13:50
  2. Πρόβλημα με immobilizer
    από parji στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2004, 17:18
  3. Πρόβλημα με Transalp
    από Gladiator στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2004, 16:57
  4. Bοήθεια πρόβλημα με xt.
    από COSMIC στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2004, 10:27
  5. Προβλημα με ΧΤ
    από nikos283 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2004, 15:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF