Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 60

Θέμα: Απο Ktm 200 Exc σε Kdx 250 !!!!

  1. #46
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από manos426f
    Αχ ρε μαγκα,τι μου θυμισες παλι τωρα!
    DT200WR!!!!Kαι γαμω τα μηχανακια!
    Το ειχα μια πενταετια,το εσκιζα και το μονο που αλλαξα ηταν μια φορα ελατηρια και πιστονι.....
    Ωραιες μερες τοτε.....
    Αυτό έχει και ένας φίλος μου και το μηδένισε πρόσφατα το κοντέρ :rotflmao: :rotflmao: . Τα ίδια μου έλεγε και αυτός, μόνο ένα μικρό σερβις του έκανε και δεν έχει ζητήσει τίποτε άλλο.

    Το κοντέρ του τις προάλες έγραφε
    01200


  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της manos426f
    Εγγραφή
    22/01/2005
    Μηνύματα
    149
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
    Αυτό έχει και ένας φίλος μου και το μηδένισε πρόσφατα το κοντέρ :rotflmao: :rotflmao: . Τα ίδια μου έλεγε και αυτός, μόνο ένα μικρό σερβις του έκανε και δεν έχει ζητήσει τίποτε άλλο.

    Το κοντέρ του τις προάλες έγραφε
    01200

    Κατι ξερω που σου λεω αδερφε.Το μηχανακι ειναι εγγυηση....
    Ballywood - Αίθουσα ψυχαγωγίας στη Νέα Χαλκηδόνα με Billiards, Ping Pong, Darts, Wooden Table Football και Nova

  3. #48
    Αρχικά δημιουργήθηκε από veletzas
    pare ena xr 250 kai katharises an den theleis pista kai mono voltes den spaei den xalaei kai den keei tipota....kai einai kai ftino....eimai tis filosofias makria apo dixrono paleo mixanaki ...edo kala kala ta 4t 10etias arxizoun kai provlimatizoun tous katoxous tous skepsou poso mallon ta 2xrona...to xraki einai 108 kila me to tepozito gemato gia volta kai ligo trania einai mia xara...'

    an pali den se peitho pare to ktm ....apo ro pou to thimithikes to kdx

    p.s ontos ta wr kollousan astamathta giati ta eixan sthn mia roda oli tin ora (pezei kai ayto ton rolo tou boukone i trobitsa kai den katevaze ladaki)

    file veletza,

    ... και εγω φυσικά θα προτιμούσα 4τ. Ο λογος όμως που ψαχνω για παλιο 2τ, είναι καθαρά οικονομικός. Οπως εχω γράψει και πριν, αυτή θα είναι η δευτερη μηχανή που θα έχω (το πρώτο είναι ένα freewind 650) και το θέλω μόνο για χώμα και τίποτε αλλο. Σκέφτομαι για 2τ γιατί μπορείς να τα βρεις μεταχειρισμένα γύρω στα 1000 euro, ενώ ένα 4τ σε καλή κατάσταση θα πλησιάζει τα 2.500 με 3.000.

  4. #49
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Λοιπόν, για τους ίδιους λόγους μόλις την προηγούμενη εβδομάδα πήρα κι εγώ ενα DT200WR '98.

    Ένα έχω να πω. Δεν το έχω μετανιώσει. Πήγε και στο βουνό 2 φορές, μια χαλαρή βόλτα και 150km στο trail ride της Πάτρας, συν την διαδρομή Αθήνα-Πάτρα-Αθήνα με 80km/h (για προστασία αλαστικών και κινητήρα). βγάζει ~120-130Km μέχρι ρεζέρβα στην άσφαλτο και σιγουρα 90-100km (στεγνωμένο) κυνηγημένο στο βουνό. Λαδί για τα 150km βουνού και την επιστροφή Πάτρα-Αθήνα ~0,6l.

    Από επιδόσεις δεν σε τρελαίνει όπως τα νέα μοντέλα αλλά δεν υστερεί κάπου ούτε θα σε κρεμάσει εκτός κι αν είσαι pro. Από την άλλη για τον χομπίστα σαν εμένα, βολευει γιατί δεν σου βγάζει τα χέρια και γενικά σε αφήνει όσο το δυνατόν ξεκούραστο. Ειδικά τα ελάχιστα κιλά του (σε σχέση με τα τετράχρονα εκτός των τελευταίων 2 χρόνων) είναι μεγάλο αβαντάζ. Ατού μεγάλο (για εμένα) η ύπαρξη ξεχωριστού δοχείου λαδιού, οπότε δεν ασχολείσαι με μήξεις. Το WR200 έχει λίγο παραπάνω δύναμη αλλά όχι δοχείο ούτε και τόση αξιοπιστία σύμφωνα με τους γνωρίζοντες.

    Κόστος
    Αγοράς: 1100Ε (από ρεκτιφιέ, άστρωτο ακόμη, με ολόσωμη εξάτμηση FMF και σε πολύ καλή εξωτερική κατάσταση)
    Διάφορα (λάστιχα, τακάκια, φρένα κλπ): 350Ε

    Οπότε αν το σκέφτεσαι, σίγουρα είναι μια καλή επιλογή, ειδικά για τα χρήματα που κοστίζει η αγορά άλλα και η μετέπειτα συντήρησή του.

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της manos426f
    Εγγραφή
    22/01/2005
    Μηνύματα
    149
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Λοιπόν, για τους ίδιους λόγους μόλις την προηγούμενη εβδομάδα πήρα κι εγώ ενα DT200WR '98.

    Ένα έχω να πω. Δεν το έχω μετανιώσει. Πήγε και στο βουνό 2 φορές, μια χαλαρή βόλτα και 150km στο trail ride της Πάτρας, συν την διαδρομή Αθήνα-Πάτρα-Αθήνα με 80km/h (για προστασία αλαστικών και κινητήρα). βγάζει ~120-130Km μέχρι ρεζέρβα στην άσφαλτο και σιγουρα 90-100km (στεγνωμένο) κυνηγημένο στο βουνό. Λαδί για τα 150km βουνού και την επιστροφή Πάτρα-Αθήνα ~0,6l.

    Από επιδόσεις δεν σε τρελαίνει όπως τα νέα μοντέλα αλλά δεν υστερεί κάπου ούτε θα σε κρεμάσει εκτός κι αν είσαι pro. Από την άλλη για τον χομπίστα σαν εμένα, βολευει γιατί δεν σου βγάζει τα χέρια και γενικά σε αφήνει όσο το δυνατόν ξεκούραστο. Ειδικά τα ελάχιστα κιλά του (σε σχέση με τα τετράχρονα εκτός των τελευταίων 2 χρόνων) είναι μεγάλο αβαντάζ. Ατού μεγάλο (για εμένα) η ύπαρξη ξεχωριστού δοχείου λαδιού, οπότε δεν ασχολείσαι με μήξεις. Το WR200 έχει λίγο παραπάνω δύναμη αλλά όχι δοχείο ούτε και τόση αξιοπιστία σύμφωνα με τους γνωρίζοντες.

    Κόστος
    Αγοράς: 1100Ε (από ρεκτιφιέ, άστρωτο ακόμη, με ολόσωμη εξάτμηση FMF και σε πολύ καλή εξωτερική κατάσταση)
    Διάφορα (λάστιχα, τακάκια, φρένα κλπ): 350Ε

    Οπότε αν το σκέφτεσαι, σίγουρα είναι μια καλή επιλογή, ειδικά για τα χρήματα που κοστίζει η αγορά άλλα και η μετέπειτα συντήρησή του.
    2 ερωτησεις....
    1.Ο σκελετος του ειναι μωβ η λευκος?
    2.Το πιρουνι ειναι πρασινο,χρυσαφι η κοκκινο?
    Ballywood - Αίθουσα ψυχαγωγίας στη Νέα Χαλκηδόνα με Billiards, Ping Pong, Darts, Wooden Table Football και Nova

  6. #51
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Λευκός σκελετός,
    και κάτι προς το ξεθωριασμένο χρυσό το πιρούνι

    αυτό είναι όπως το πήρα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	337 
Μέγεθος:	25,5 KB 
ID:	30374

  7. #52
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Ετοιμοπόλεμο πια..


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2.jpg 
Προβολές:	339 
Μέγεθος:	24,8 KB 
ID:	30375

  8. #53
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    ...και μετά τον πόλεμο...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3.jpg 
Προβολές:	340 
Μέγεθος:	41,0 KB 
ID:	30376

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της manos426f
    Εγγραφή
    22/01/2005
    Μηνύματα
    149
    Δε θελω να σε στεναχωρησω αλλα αυτο ΔΕΝ ειναι μοντελο '98,ουτε '97 ειναι '95-'96.....
    Sorry.......
    Ballywood - Αίθουσα ψυχαγωγίας στη Νέα Χαλκηδόνα με Billiards, Ping Pong, Darts, Wooden Table Football και Nova

  10. #55
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/01/2010
    Μηνύματα
    115
    Ανασταινοντας ενα παλιο αλλα χρησιμο θεμα:

    Σκεφτομαι να αγορασω το τριτο (και τελευταιο...λεμε τωρα) μεταχειρισμενο εντουρο μετα απο KlR250>>DT200WR. Βλεποντας ποσο συχνη συντηρηση θελουν τα διαφορα ευρωπαικα διχρονια ktm exc, gasgas, husqvarna κτλπ, εχω αρχισει να αναρωτιεμαι αν εκανα καλα και πουλησα το WR. Με ενδιαφερει να κανω βολτες στον Υμηττο και να μπαινω στα διαφορα πιστακια. Ενα Ktm Exc 200-250 εχει πανω-κατω το ιδιο βαρος με ενα DT200WR το οποιο ειναι και χαμηλοτερο(++). Ποση διαφορα θα εχει ενα ktm του 2008~ με ενα καλασυντηρημενο ίσως και αναβαθμισμενο στις αναρτησεις DT200WR ή WR200 ?

    Τα λεφτα δεν ειναι μεγαλο προβλημα, αλλα απο την αλλη για 30 βολτες το χρονο βλεπω οτι με τα ευρωπαικα ειμαι χαλαρα στα +500 ευρω/έτος +τον προσωπικο χρονο για συντηρηση. Αξίζει?

  11. #56
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Ερασιτέχνης εδώ, δεύτερη χρονιά που ασχολούμαι με το χώμα και ετών 38.
    Για απλή διάβαση των χωματόδρομων άντε και μερικών μονοπατιών καλά είναι τα WR, XR, TTR.
    Eκεί σταματάει κάθε ομοιότητα με τα ευρωπαικά , είτε μας αρέσει είτε όχι.
    Τα δέκα χρόνια που χωρίζουν ενα 98 μοντέλο με ένα 2008 είναι χαοτικά.

    Σίγουρα ο αναβάτης κάνει την διαφορά, όπως και στον δρόμο.
    Ωστόσο ένα ΚΤΜ 250exc του 2008 με ενα wr του 98 ,δίνουν εντελώς διαφορετική πλατφόρμα χρήσης και προοπτική εξέλιξης σαν αναβάτης.
    Και τα δυο βγάζουν πινακίδες
    Το wr είναι ενα ασφάλτινο on-offακι που το αγριέψαμε λίγο, τα κάνει όλα μέχρι και ταξίδι
    Το ΚΤΜ είναι ενα καθαρά χωμάτινο μηχανάκι που το φέραμε στα όρια της νομοθεσίας για να βγάλει πινακίδα...

    Επίσης, αν πραγματικά έχεις τον χρόνο για να βγείς στο βουνο 30 φορές το χρόνο όπως λες, φίλε, πραγματικά ρίξε τα λεφτά σου σε κάτι καλό, σύντομα θα ανέβεις οδηγικό επίπεδο και μόλις κολλήσεις σε καμιά εντουροπαρέα θα φχαριστιέσαι βόλτα!

  12. #57
    30 βολτες το χρονο ειναι ονειρο απιαστο για πολλους χωματινους .
    Παρε το καλυτερο και οσο δυνατο πιο καινουριο στα χρηματα που δινεις.
    Ακου 30 βολτες το χρονο !!
    Εσυ σαι καλος

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    869
    whaaaaaaaaaaaat????

    30 βόλτες το χρόνο;

    φίλε υπάρχουν κάποιοι μήνες που βγαίνω 4 Σάββατα το μήνα αλλά 30 βόλτες δεν καταφέρνω ποτέ μέσα στο έτος..

    όπως είπαν και οι από πάνω, αφού έχεις το χρόνο (και τα γκαφρά) να βγαίνεις τόσο συχνά γιατί δεν κοιτάς κάτι πιο σύγχρονο που θα σε πάει πολύ καλύτερα;

    καταλαβαίνω τα λεφτά είναι θέμα...αλλά όλα έχουν να κάνουν με τις απαιτήσεις σου...εγώ τετράχρονο 450 έχω και με έχει βολέψει πολύ για περίπου 20 βόλτες το χρόνο και από συμπεριφορά και από συντήρηση (μιξ πιστάκια εντουρομονοπάτια)

    αλλά επειδή όπως και να το κάνουμε το δίχρονο είναι άλλη φάση και σε βλέπω να το κυνηγάς θα προσπαθούσα την υπέρβαση για κάποιο exc250 του 12-13...καβάλησα κάποια στιγμή ένα σε μονοπάτι (να το ξεκολλήσω) και έπαθα πλάκα...

    φαντάζομαι παίζει τρεϊλερ ή πας από άσφαλτο τα πηγαινέλα;

    από συντήρηση τι να θέλει...είχα διαβάσει προσφατα μια ερευνα-στατιστική στο thumpertalk που εχει δείξει οτι ολα τα εντουρο μηχανάκια πάνω κάτω στα ίδια βγαίνουν τα έξοδα τους όταν η χρήση τους ειναι χομπιστικη-ερασιτεχνική και όχι αγωνιστική.
    Τελευταία τροποποίηση από Kickstart; 03/03/2020 στις 11:45.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  14. #59
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/01/2010
    Μηνύματα
    115
    Το παιρνω πισω αυτο για 30 βολτες το χρονο...η αληθεια ειναι οτι δεν εχω δεδομενα αλλα πλεον μενω διπλα στον υμηττο (στα 200μετρα παταω χωμα) και παλιοτερα τουλαχιστον τις περισσοτερες κυριακες πηγαινα μια βολτα εστω ενα διωρο. Εχω πειστει πλεον οτι κοιταω για ευρωπαικο μερια και μαλλον σε ktm200-250 θα καταληξω γιατι τα gasgas ειναι ολα 300αρια. Οπως καταλαβα, το ktm exc απο 2008-9 και μετα εχει λιγες αλλαγες (αν εξαιρεσεις τον ψεκασμο απο 15+ που ουτως ή αλλως δεν με παιρνει να παρω), γι' αυτο και ανεφερε αυτη τη χρονολογια.

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    864
    Χωρίς να έχω προσωπική πείρα, από ότι έχω ακούσει τα GG 300 είναι αρκετά "φιλικά", οπότε μην τα απορρίπτεις a priori.

    Γνώμη μου, πάρε αυτό που θα βρεις στην καλύτερη κατάσταση με καλύτερο δίκτυο ανταλλακτικών και αυτό που ξέρει καλύτερα ο μάστορας σου.

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. φαναρι ktm 200 exc '05 σε '02 γινεται?
    από zactri στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2008, 00:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF