Σελίδα 41 από 120 ΠρώτοΠρώτο ... 3136373839404142434445465191 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 601 έως 615 από 1790

Θέμα: Κατοικιδια

  1. #601
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tsompanis
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    469
    Μιας και περιμένω μια κυρία να γεννήσει ας βάλω και εγω

    Το ριτακι.Είναι το πιο κοντινό κατοικίδιο στην οικογένεια. Κάνει παρέα με τις έξι γάτες στο σπίτι, τρελαίνεται για βόλτα με μηχανάκια, την αγαπάνε τα σκυλιά του σταβλου και γενικότερα είναι ο ισσοροπιστης της υπόθεσης


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG-1425966106784-V.jpg 
Προβολές:	263 
Μέγεθος:	64,8 KB 
ID:	345735

  2. #602
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tsompanis
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    469
    Ο Μάρκος ή αλλιώς Αρμόδιος

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20150824_090413.jpg 
Προβολές:	262 
Μέγεθος:	102,1 KB 
ID:	345736

  3. #603
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Δυστυχώς, ο Tunip δεν άντεξε στο στρες τεστ και στην ελλιπή μου γνώση και άντεξε μόνο ένα εξάμηνο περίπου.

    Εδώ όταν ακόμη ήταν μια χαρά (νόμιζα)

    Συνημμένο 345667

    και εδώ την πρώτη μέρα που μας ήρθε, δυστυχώς Σάββατο βράδυ, με αποτέλεσμα να φάει την αμμωνία
    ποιος ξέρει πόσων ημερών...

    Συνημμένο 345668

    Τώρα λοιπόν, δεδομένου ότι έχω το 25λιτρο ενυδρείο (που δεν κάνει για χρυσόψαρα), ποιος γνωρίζει τι
    θα μπορούσα να βάλω μέσα να μην στέκεται άδειο;
    Σε 25 lt δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα, θα σου πω αργότερα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled5.jpg 
Προβολές:	250 
Μέγεθος:	81,7 KB 
ID:	345740
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  4. #604
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el-Gatto Προβολή μηνύματος
    Εχω δοκιμάσει επίσης πολλάκις να τον κάνω να μου αγριέψει χωρίς επιτυχία ,σε σημείο που και να τον σηκώσω ψηλά απο τον λαιμό ,απλά με κοιτάει στα μάτια.
    Αλλά τέτοιες συμπεριφορές είναι εξαίρεση για γάτα ,κ συμβαίνουν μόνον σε εξαιρετικούς χαρακτήρες ζωντανών σε συνδιασμό με εξαιρετική ενσωμάτωση ανθρώπων-ζώων στην κοινή τους αγέλη.
    Ακριβως το ιδιο "προβλημα" αντιμετωπιζω και γω! Δε νευριαζει με τιποτα! χαχαχαχααχα

  5. #605
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tsompanis
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    469
    Και συνεχίζουμε

    από αριστερά προς τα δεξιά.
    Η πίτσι η ρίτσι και η μίτσι πείτε τα όλα μαζί στα γρήγορα να δείτε πως τρέχουνε


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20151119_133339.jpg 
Προβολές:	230 
Μέγεθος:	105,3 KB 
ID:	345756

  6. #606
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/09/2011
    Μηνύματα
    320
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tsompanis Προβολή μηνύματος
    Και συνεχίζουμε

    από αριστερά προς τα δεξιά.
    Η πίτσι η ρίτσι και η μίτσι πείτε τα όλα μαζί στα γρήγορα να δείτε πως τρέχουνε


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20151119_133339.jpg 
Προβολές:	230 
Μέγεθος:	105,3 KB 
ID:	345756

    Χα... Μου θύμισες τις Τρε , Ζο και Λι που είχα μικρός .

  7. #607
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Σε 25 lt δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα, θα σου πω αργότερα.
    Άρα ούτε εσύ είσαι πστς

    Περιμένω με αγωνία (αν και δυστυχώς ο skylaros επαλήθευσε αυτά που έχω καταλάβει).

  8. #608
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Άρα ούτε εσύ είσαι πστς

    Περιμένω με αγωνία (αν και δυστυχώς ο skylaros επαλήθευσε αυτά που έχω καταλάβει).
    Σχετικά με το ενυδρείο σου.

    Τα 25lt έχουν το εξής πρόβλημα. Λόγω μικρού μεγέθους, δεν είναι εύκολο να βάλεις βιολογικό φίλτρο που είναι απαραίτητο για να μην ασχολείσαι με την ποιότητα του νερού που => αρρώστιες των ψαριών.
    Το 80% των απωλειών του ενυδρείου (ίσως και παραπάνω) σχετίζεται με την ποιότητα του νερού, που χωρίς βιολογικό τρόπο εξουδετέρωσης της αμμωνίας κυρίως και των νιτρωδών δεν είναι εύκολο. Αναγκαστικά, θα κάνεις συχνές αλλαγές νερού το οποίο όμως δεν αλλάζει ποτέ όλο, εκτός και είναι πολύ χάλια. Βασικό λάθος που κάνουν στα μικρά ενυδρεία, αφορά την ολική αντικατάσταση νερού, όπου το ψάρι παθαίνει σοκ και λόγω του χλωρίου.
    Όταν σκοπεύεις να αλλάξεις, άλλαζε το μισό, και βάλε το νέο νερό σε μια λεκάνη για κάποιες ώρες προκειμένου να εξατμιστεί όσο γίνεται το χλώριο. Συνήθως βάζουν και κάποιο μαλακτικό εξουδετέρωσης χλωρίου, ιδίως στα μεγάλα ενυδρεία.

    Λόγω μεγέθους ξανά, δεν είναι εύκολο να βάλεις θερμοστάτη. Αναγκαστικά θα πας σε ψάρια που έχουν μεγάλη ανοχή στις μεταβολές της θερμοκρασίας και μπορούν να ζήσουν και κάτω απ΄τους 20 βαθμούς που μπορεί να φθάσει το νερό τον χειμώνα μέσα στο σπίτι. Εκτός από χρυσόψαρο, αυτό που μου έρχεται στο μυαλό είναι ο μονομάχος. Ο τελευταίος είναι ακόμα πιο ανθεκτικός στην ποιότητα του νερού, μιας και συνηθίζει να αναπνέει στην επιφάνεια. Συνήθως τους έχουν σε πλαστικά ποτηράκια στα μαγαζιά.
    Τον μονομάχο τον αγοράζεις μόνο του, ούτε καν θηλυκο μιας και την πέφτει και στο θηλυκό αν δεν είναι εποχή ζευγαρώματος.

    Αν σου αρέσουν τα ενυδρεία, είναι πολύ εύκολα στην συντήρηση τους παρόλο που θεωρούνται μπελαλίδικα και δύσκολα. Απλά ο αρχάριος συνήθως δεν βρίσκει βοήθεια απ΄τα μαγαζιά που προτιμούν να πουλάνε φάρμακα και νέα ψάρια παρά να σε βοηθήσουν να στήσεις το ενυδρείο σωστά απ΄την αρχή προκειμένου να μην χάνεις συνεχώς ψάρια. Με ένα βιολογικό φίλτρο ή με πλακάκια και αεραντλία που θα επιτρέψουν την δημιουργία βακτηριδίων για να ξεκινήσει ο κύκλος του αζώτου http://www.aquahobby.gr/arthra/aquar...oy-azotoy.html είναι ζήτημα αν θα ασχολείσαι με το ενυδρείο 1-2 ώρες κάθε 2-3 μήνες. Με ένα ενυδρείο 75lt μια χαρά το φτιάχνεις και το χαζεύεις.

    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  9. #609
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Σχετικά με το ενυδρείο σου.

    Τα 25lt έχουν το εξής πρόβλημα. Λόγω μικρού μεγέθους, δεν είναι εύκολο να βάλεις βιολογικό φίλτρο που είναι απαραίτητο για να μην ασχολείσαι με την ποιότητα του νερού που => αρρώστιες των ψαριών.
    Το 80% των απωλειών του ενυδρείου (ίσως και παραπάνω) σχετίζεται με την ποιότητα του νερού, που χωρίς βιολογικό τρόπο εξουδετέρωσης της αμμωνίας κυρίως και των νιτρωδών δεν είναι εύκολο. Αναγκαστικά, θα κάνεις συχνές αλλαγές νερού το οποίο όμως δεν αλλάζει ποτέ όλο, εκτός και είναι πολύ χάλια. Βασικό λάθος που κάνουν στα μικρά ενυδρεία, αφορά την ολική αντικατάσταση νερού, όπου το ψάρι παθαίνει σοκ και λόγω του χλωρίου.
    Όταν σκοπεύεις να αλλάξεις, άλλαζε το μισό, και βάλε το νέο νερό σε μια λεκάνη για κάποιες ώρες προκειμένου να εξατμιστεί όσο γίνεται το χλώριο. Συνήθως βάζουν και κάποιο μαλακτικό εξουδετέρωσης χλωρίου, ιδίως στα μεγάλα ενυδρεία.

    Λόγω μεγέθους ξανά, δεν είναι εύκολο να βάλεις θερμοστάτη. Αναγκαστικά θα πας σε ψάρια που έχουν μεγάλη ανοχή στις μεταβολές της θερμοκρασίας και μπορούν να ζήσουν και κάτω απ΄τους 20 βαθμούς που μπορεί να φθάσει το νερό τον χειμώνα μέσα στο σπίτι. Εκτός από χρυσόψαρο, αυτό που μου έρχεται στο μυαλό είναι ο μονομάχος. Ο τελευταίος είναι ακόμα πιο ανθεκτικός στην ποιότητα του νερού, μιας και συνηθίζει να αναπνέει στην επιφάνεια. Συνήθως τους έχουν σε πλαστικά ποτηράκια στα μαγαζιά.
    Τον μονομάχο τον αγοράζεις μόνο του, ούτε καν θηλυκο μιας και την πέφτει και στο θηλυκό αν δεν είναι εποχή ζευγαρώματος.

    Αν σου αρέσουν τα ενυδρεία, είναι πολύ εύκολα στην συντήρηση τους παρόλο που θεωρούνται μπελαλίδικα και δύσκολα. Απλά ο αρχάριος συνήθως δεν βρίσκει βοήθεια απ΄τα μαγαζιά που προτιμούν να πουλάνε φάρμακα και νέα ψάρια παρά να σε βοηθήσουν να στήσεις το ενυδρείο σωστά απ΄την αρχή προκειμένου να μην χάνεις συνεχώς ψάρια. Με ένα βιολογικό φίλτρο ή με πλακάκια και αεραντλία που θα επιτρέψουν την δημιουργία βακτηριδίων για να ξεκινήσει ο κύκλος του αζώτου http://www.aquahobby.gr/arthra/aquar...oy-azotoy.html είναι ζήτημα αν θα ασχολείσαι με το ενυδρείο 1-2 ώρες κάθε 2-3 μήνες. Με ένα ενυδρείο 75lt μια χαρά το φτιάχνεις και το χαζεύεις.

    Φαντάσου τώρα ότι όλες αυτές οι πληροφορίες έρχονται από έναν "ιδιοκτήτη" γάτας.Δεν υπάρχεις ρεεεεεεε.
    Παρ ολίγο να ξεχάσω τα εισαγωγικά και θα μου την έπεφτε ο γατούλης (Ελ γκάτο).

  10. #610
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.119
    Έχει ένα 75άρι για να ταΐζει τις γάτες του.
    Life begins at 45°.

  11. #611
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Σε 25 lt δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα, θα σου πω αργότερα.
    Axolotl?
    Triops?

    Κάτι το λίγο διαφορετικό, τέλως πάντων.

  12. #612
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Σχετικά με το ενυδρείο σου.

    Τα 25lt έχουν το εξής πρόβλημα. Λόγω μικρού μεγέθους, δεν είναι εύκολο να βάλεις βιολογικό φίλτρο που είναι απαραίτητο για να μην ασχολείσαι με την ποιότητα του νερού που => αρρώστιες των ψαριών.
    Το 80% των απωλειών του ενυδρείου (ίσως και παραπάνω) σχετίζεται με την ποιότητα του νερού, που χωρίς βιολογικό τρόπο εξουδετέρωσης της αμμωνίας κυρίως και των νιτρωδών δεν είναι εύκολο. Αναγκαστικά, θα κάνεις συχνές αλλαγές νερού το οποίο όμως δεν αλλάζει ποτέ όλο, εκτός και είναι πολύ χάλια. Βασικό λάθος που κάνουν στα μικρά ενυδρεία, αφορά την ολική αντικατάσταση νερού, όπου το ψάρι παθαίνει σοκ και λόγω του χλωρίου.
    Όταν σκοπεύεις να αλλάξεις, άλλαζε το μισό, και βάλε το νέο νερό σε μια λεκάνη για κάποιες ώρες προκειμένου να εξατμιστεί όσο γίνεται το χλώριο. Συνήθως βάζουν και κάποιο μαλακτικό εξουδετέρωσης χλωρίου, ιδίως στα μεγάλα ενυδρεία.

    Λόγω μεγέθους ξανά, δεν είναι εύκολο να βάλεις θερμοστάτη. Αναγκαστικά θα πας σε ψάρια που έχουν μεγάλη ανοχή στις μεταβολές της θερμοκρασίας και μπορούν να ζήσουν και κάτω απ΄τους 20 βαθμούς που μπορεί να φθάσει το νερό τον χειμώνα μέσα στο σπίτι. Εκτός από χρυσόψαρο, αυτό που μου έρχεται στο μυαλό είναι ο μονομάχος. Ο τελευταίος είναι ακόμα πιο ανθεκτικός στην ποιότητα του νερού, μιας και συνηθίζει να αναπνέει στην επιφάνεια. Συνήθως τους έχουν σε πλαστικά ποτηράκια στα μαγαζιά.
    Τον μονομάχο τον αγοράζεις μόνο του, ούτε καν θηλυκο μιας και την πέφτει και στο θηλυκό αν δεν είναι εποχή ζευγαρώματος.

    Αν σου αρέσουν τα ενυδρεία, είναι πολύ εύκολα στην συντήρηση τους παρόλο που θεωρούνται μπελαλίδικα και δύσκολα. Απλά ο αρχάριος συνήθως δεν βρίσκει βοήθεια απ΄τα μαγαζιά που προτιμούν να πουλάνε φάρμακα και νέα ψάρια παρά να σε βοηθήσουν να στήσεις το ενυδρείο σωστά απ΄την αρχή προκειμένου να μην χάνεις συνεχώς ψάρια. Με ένα βιολογικό φίλτρο ή με πλακάκια και αεραντλία που θα επιτρέψουν την δημιουργία βακτηριδίων για να ξεκινήσει ο κύκλος του αζώτου http://www.aquahobby.gr/arthra/aquar...oy-azotoy.html είναι ζήτημα αν θα ασχολείσαι με το ενυδρείο 1-2 ώρες κάθε 2-3 μήνες. Με ένα ενυδρείο 75lt μια χαρά το φτιάχνεις και το χαζεύεις.

    Στο ενυδρείο βουτάς για ψαροντούφεκο ρε Μπαρμπαρόσα;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  13. #613
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Δεινόσαυρος Προβολή μηνύματος
    Axolotl?
    Triops?

    Κάτι το λίγο διαφορετικό, τέλως πάντων.
    Δεν έχω ιδέα πως τα συντηρούν και τι χρειάζονται αυτά τα διαολάκια.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Φαντάσου τώρα ότι όλες αυτές οι πληροφορίες έρχονται από έναν "ιδιοκτήτη" γάτας.Δεν υπάρχεις ρεεεεεεε.
    Παρ ολίγο να ξεχάσω τα εισαγωγικά και θα μου την έπεφτε ο γατούλης (Ελ γκάτο).
    Το πρωί που έβαλα τη φωτό, έψαχνα να βρω φωτό με την γάτα μου που ανεβαίνει δίπλα στο έπιπλο και τα χαζεύει
    To αστείο είναι πως την τρολλάρουν κανονικά και μαζεύονται εκεί που στέκεται και κάνουν βόλτες. .

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Στο ενυδρείο βουτάς για ψαροντούφεκο ρε Μπαρμπαρόσα;
    Ξέρεις πως γενικά δεν είμαι και στα καλά μου...διχασμένη προσωπικότητα και εδώ. Αλλη σχέση έχω με τα ψάρια του ενυδρείου μου ως χόμπυ, άλλη ως κυνηγός που τα καθαρίζω με μάλλον βίαιο τρόπο. Με κάποια ψάρια του ενυδρείου που έχω χάσει (ζουν αρκετά χρόνια), έχω στεναχωρηθεί πολύ. Στην φωτό που έβαλα παραπάνω, υπάρχουν 3 μεγάλοι clown (Botia macracanthus) τους οποίους είχα 5 χρόνια. Τους έχασα μέσα σε 3 μέρες από ένα κωλοβακτήριο που μπήκε στο ενυδρείο με καινούργιο ψάρι, και παρόλο που έκανα ότι ήταν δυνατόν πέθαναν ο ένας μετά τον άλλο. Εσκασα λέμε...
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  14. #614
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Σχετικά με το ενυδρείο σου.......
    Δεν ξέρω γιατί, αλλά έχω φάει ένα κόλλημα με τα guppies....

    Αυτό που με απασχολεί με το μέγεθος, δεν είναι οι συνθήκες τους νερού, κουτσά στραβά θα τις φτιάξω.

    Με απασχολεί καθαρά το "ανθρωπιστικό" του ζητήματος. Ήδη με τον Tunip, είχα στα σχέδια να πάω σε πολύ
    μεγαλύτερο ενυδρείο (μόλις έβρισκα τρόπο αποφυγής της ) και να του πάρω τουλάχιστον ένα παρεάκι.

    Δεδομένου όμως ότι δεν έχω εύκολα χώρο να βάλω μεγαλύτερο, έλεγα να βρω κάποια ζωντανά που να μην
    υποφέρουν σε τόσα λίγα λίτρα.

    Εξού και τα γκάπι, που ναι μεν δε θέλουν τεράστιους χώρους, αλλά τα ρημάδια γεννοβολάνε σα τρελά
    και δεν έχω σκοπό να ανοίξω μαιευτήριο.

    Σκεφτόμουν λοιπόν 3 θηλυκα (ας μην είναι τόσο όμορφα).

    Τον μονομάχο τον έχω σαν 2η επιλογή, αλλά θα είναι μοναχούλης (όχι για μένα, για αυτόν).

    Τέλος πάντων, ίσως ακουλουθήσω τη συμβουλή του Εφταποστόλη και παίξω με φυτά και ντισκομπάλες,
    άντε και καμμια γαριδούλα με κανά σαλιγγαράκι......


  15. #615
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Δεινόσαυρος Προβολή μηνύματος
    Axolotl?
    Triops?

    Κάτι το λίγο διαφορετικό, τέλως πάντων.

Παρόμοια θέματα

  1. Μηχανές, καλοκαίρι και ανεπιθύμητα κατοικίδια..
    από sniper στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2012, 16:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF