Σελίδα 42 από 50 ΠρώτοΠρώτο ... 323738394041424344454647 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 616 έως 630 από 741

Θέμα: Αγορά Δυναμόκλειδου.

  1. #616
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    637
    Μετά από αρκετές αναβολές, σκέψεις επί σκέψεων και πλέον με τις τιμές σε σταθερή ανηφόρα σε όλα (και στα περισσότερα εργαλεία), μπαίνω ξανά με τη νέα χρονιά για αγορά δυναμόκλειδου.
    Πέρα από τις όποιες ανάγκες που είχα για χρήση δυναμόκλειδου στο παπάκι, πλέον προστέθηκε και η εργασία αντικατάστασης μπουζί στο αυτοκίνητο (μετά και από κάποια ατυχή, για να το θέσω κομψά, περιστατικά ζημιών στο αυτοκίνητο από "μάστορες" συνεργείων).
    Η συγκεκριμένη εργασία απαιτεί ροπές σύσφιξης περί τα 25ΝΜ (μπουζί με εξάγωνο 16mm, κεφαλή αλουμινίου).
    Ενώ λοιπόν παλιότερα σκεφτόμουν για αγορά δυναμόκλειδου στο εύρος ροπής 20-100ΝΜ, πλέον έχω κατασταλάξει στο μικρότερο μέγεθος (8-50 ή 10-60) και σε διάσταση καρέ καστάνιας 3/8.
    Βάσει σχέσης ποιότητας-τιμής, μάλλον θα καταλήξω κι εγώ σε κάποιο Norbar.
    Βλέπω ότι στη σελίδα του αντιπροσώπου εμφανίζονται 2 μοντέλα σε 3/8. Ένα 8-50 κι ένα 10-60.
    Από παλιότερη συζήτηση εδώ, κάποιοι προκρίνανε το 8-50 (ΤΤΙ) και κάποιοι το 10-60 μοντέλο, το οποίο φαίνεται να είναι και νεότερο και καλιμπραρισμένο με βάση το νεότερο και μάλλον πιο απαιτητικό πρότυπο.
    Βέβαια από την άλλη, το παλιότερο μοντέλο έχει αν θυμάμαι καλά καστάνια με 72 δόντια αντί 48 του νεότερου, και μάλλον μικρότερων διαστάσεων για λίγο καλύτερη πρόσβαση σε περίεργα σημεία.
    Δεδομένου ότι η δυνατότητα ανάστροφης λειτουργίας δεν φαίνεται να αποτελεί για μένα ιδιαίτερο δέλεαρ, καθώς και το γεγονός ότι τα 2 όργανα κοστίζουν σχεδόν το ίδιο, υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος να προτιμήσω κάποιο συγκεκριμένο μεταξύ αυτών;
    Κάποιος φίλος που να έχει δουλέψει και τους δύο τύπους/μοντέλα (έστω σε άλλο εύρος ροπής) να πει εντυπώσεις;

  2. #617
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.948
    Εγώ συνειδητά διάλεξα το 8-50 γιατι τα 8Nm μου είναι απαραίτητα σε συγκεκριμένη εργασία (μακάρι να ήταν 5-50).
    Επιπλέον αγόρασα και ένα Gedore 40-200 σε 1/2", οπότε τα 60 Nm μου ήταν αδιάφορα στο πρώτο ροποκλειδο.

  3. #618
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.530
    Ακριβως την ιδια κλιμακωση εκανα κι εγω
    Απλα προτιμησα ενα φθηνοτερο μεγαλο γιατι το εχω μονο για μπουλονια τροχων

  4. #619
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.948
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Ακριβως την ιδια κλιμακωση εκανα κι εγω
    Απλα προτιμησα ενα φθηνοτερο μεγαλο γιατι το εχω μονο για μπουλονια τροχων
    Δεν είχα σκοπό να πάρω Gedore, αλλά ήταν σε προσφορά στη Γερμανία με 3 μακρυά καρυδακια πλαστικοποιημενα 17,19,21 και τιμή όσο ένα Norbar εδω. Μόνα τους τα καρυδακια κόστιζαν όσο το 30% του πακέτου.

  5. #620
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    637
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Εγώ συνειδητά διάλεξα το 8-50 γιατι τα 8Nm μου είναι απαραίτητα σε συγκεκριμένη εργασία (μακάρι να ήταν 5-50).
    Επιπλέον αγόρασα και ένα Gedore 40-200 σε 1/2", οπότε τα 60 Nm μου ήταν αδιάφορα στο πρώτο ροποκλειδο.
    Κι εγώ έχω ένα Rahsol 40-200 σε 1/2 ίντσα, οπότε θεωρητικά το άνω όριο των 60ΝΜ δε μου είναι τόσο απαραίτητο στο νέο δυναμόκλειδο 3/8.
    Το θέμα μου έχει κυρίως να κάνει με τις διαφορές των 2 τύπων που βγάζει η Norbar:
    https://eshop.pikounistools.gr/%CE%B...-8-detail.html
    https://eshop.pikounistools.gr/%CE%B...-8-detail.html
    και ποιος τελικά τύπος είναι πιο εύχρηστος για την περίπτωσή μου.
    Τα 2 ΝΜ πιο χαμηλά που μετρά το ΤΤΙ (8 αντί 10ΝΜ) πρακτικά εμένα δεν μου χρειάζονται.
    Τελευταία τροποποίηση από lazarefa; 03/01/2023 στις 07:22.

  6. #621
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.948
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Κι εγώ έχω ένα Rahsol 40-200 σε 1/2 ίντσα, οπότε θεωρητικά το άνω όριο των 60ΝΜ δε μου είναι τόσο απαραίτητο στο νέο δυναμόκλειδο 3/8.
    Το θέμα μου έχει κυρίως να κάνει με τις διαφορές των 2 τύπων που βγάζει η Norbar:
    https://eshop.pikounistools.gr/%CE%B...-8-detail.html
    https://eshop.pikounistools.gr/%CE%B...-8-detail.html
    και ποιος τελικά τύπος είναι πιο εύχρηστος για την περίπτωσή μου.
    Τα 2 ΝΜ πιο χαμηλά που μετρά το ΤΤΙ (8 αντί 10ΝΜ) πρακτικά εμένα δεν μου χρειάζονται.
    Από ότι βλέπω η 10-60 έχει καρέ παςθρου οποτε για να αλλάξεις φορά έχει φασαρία και έχει 38 δόντια αντί 72.
    Το καλύτερο είναι να τα δεις και να τα πιάσεις και οποιο σου κάνει κλικ.
    Ο Πικουνης θα σου λύσει και τυχόν απορίες.
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 03/01/2023 στις 08:53.

  7. #622
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    840
    Επίσης, σχετικό-άσχετο, κάπου είχα διαβάσει/ακούσει ότι καλό είναι να αποφεύγουμε να χρησιμοποιούμε το άνω και κάτω όριο του εύρους του δυναμόκλειδου, γιατί στα όρια του έχει λιγότερη ακρίβεια.
    Και άντε στο άνω κάτι γίνεται, αλλά στο κάτω, για πολύ μικρές ροπές, μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα.
    Oldfarts never die

  8. #623
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    428
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Επίσης, σχετικό-άσχετο, κάπου είχα διαβάσει/ακούσει ότι καλό είναι να αποφεύγουμε να χρησιμοποιούμε το άνω και κάτω όριο του εύρους του δυναμόκλειδου, γιατί στα όρια του έχει λιγότερη ακρίβεια.
    Και άντε στο άνω κάτι γίνεται, αλλά στο κάτω, για πολύ μικρές ροπές, μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα.
    Στα ορια του ένα καλό δυναμόκλειδο μια χαρα δουλευει. Αφού στο καλιμπράρισμα / μετρηση ενος σωστού δυναμόκλειδου χρησιμοποιείς το πάνω και κάτω όριο και τον μέσο όρο τους.

  9. #624
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.722
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από silkman Προβολή μηνύματος
    Στα ορια του ένα καλό δυναμόκλειδο μια χαρα δουλευει. Αφού στο καλιμπράρισμα / μετρηση ενος σωστού δυναμόκλειδου χρησιμοποιείς το πάνω και κάτω όριο και τον μέσο όρο τους.
    Σωστός. Σε Norbar μου είχε κάνει και επίδειξη ο Πικούνης, ακόμη και στα όρια που βρίσκονται εκτός κλίμακας π.χ, στα 8Nm σε δυναμόκλειδο 10-50.

  10. #625
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    637
    Τελικά αγοράστηκε το παρακάτω δυναμόκλειδο Norbar 3/8 10-60 από τον κ. Πικούνη (ο οποίος για άλλη μια φορά επιβεβαίωσε ότι είναι καλός επαγγελματίας και άνθρωπος):
    https://eshop.pikounistools.gr/%CE%B...-8-detail.html

    Ομολογώ ότι από 2-3 δοκιμές που έκανα στο σπίτι τσεκάροντας ροπές σύσφιξης, εξεπλάγην από το πόσο "μεγάλη" ροπή σύσφιξης είναι τελικά ακόμα και τα 10 ή τα 12ΝΜ, πάντα σε σχέση με αυτό που νόμιζα όταν έσφιγγα (χωρίς όργανο) βίδες στο μηχανάκι ή αλλού.
    Αν πχ τυπικά η τάπα αποστράγγισης λαδιού στο μηχανάκι πρέπει "by the book" να συσφίγγεται με ροπή 10 ή 12ΝΜ, με την καστάνια 3/8 που έσφιγγα μέχρι πρότινος "με το χέρι", ζήτημα να έσφιγγα με 5-6ΝΜ (χωρίς ωστόσο παρόλα αυτά να έχω μέχρι στιγμής αντιμετωπίσει οποιοδήποτε θέμα, να χαλαρώσει η βίδα ή ότι άλλο).
    Επόμενο βήμα, η απόκτηση δυναμόκλειδου 1/4 στο εύρος 1-15 ΝΜ...

  11. #626
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.948
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Επόμενο βήμα, η απόκτηση δυναμόκλειδου 1/4 στο εύρος 1-15 ΝΜ...
    Καλοδούλευτο.
    2-25Nm ψάχνω κιεγω γιατί καλύπτει μέχρι και 13χιλ κεφαλή συνηθισμένης βίδας, δηλαδή όλο το εύρος για καρυδακια 1/4".Εχω δει σε Hazet αλλά θελω κάτι φθηνότερο. Μέχρι 15 Nm νομίζω είδα σε Proxxon.

  12. #627
    Μέλος Το avatar του/της Road Pirat
    Εγγραφή
    01/11/2015
    Μηνύματα
    360
    Καλοδουλευτο, το ίδιο έχω και εγώ και το 40-200, σου δίνει μια σιγουριά όταν δένεις εξαρτήματα

  13. #628
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    637
    Θα εμπιστευόσασταν για αγορά (ως οικονομική λύση, αλλά με κάποιο μίνιμουμ αξιοπιστίας), το παρακάτω δυναμόκλειδο, με δεδομένο ότι όπως αναφέρει (φαίνεται και στις φωτό) συνοδεύεται από πιστοποιητικό βαθμονόμησης όπου αναγράφεται το Serial Number του συγκεκριμένου εργαλείου που αγοράζετε;
    https://www.toolsmania.gr/shop/dynam...ntsas-2-24-nm/

  14. #629
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.948
    Κλασσικό ταιβανεζικο εργαλείο.
    Αν μπορείς να το μετρήσεις έχει καλώς.
    Μου αρέσει που με 8 ευρώ έχει και το πλήρες σετ ανταλλακτικά.
    Το μαγαζί αξιόπιστο.

  15. #630
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.530
    δεν ξερω που θα το δουλεψεις αλλα για τοσο μικρες ροπες εγω θα επαιρνα επωνυμο ακριβο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 01:45
  2. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2004, 01:18
  3. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01
  4. Αγορα V-strom 650
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 18:11
  5. Αγορά πάπιας
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 16:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF