Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 95

Θέμα: ΑΛΥΣΙΔΑ - ΓΡΑΝΑΖΙΑ

  1. #61
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/05/2007
    Μηνύματα
    352
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΟΤΙΝΑΝΕ
    Σχετικα με το καθαρισμα τησ αλυσιδας ,εχω μπρωστα μου το κουτι της καινουριας αλυσιδας που μολις πηρα (D.I.D. 525 zvm2) και γραφει για κηροζινη. Το ιδιο γραφει και στο βιβλιο που ειναι κατω απο το καθισμα οταν αγωραζετε την μηχανη (καινουρια). Εριξα και μια ματια στο service manual αυτο το χοντρο βιβλιο που χρησιμοποιουν στα συνεργεια (η μαλον ετσι θα επρεπε να κανουν) και εκει για κηροζινη γραφει. Τωρα δεν ξερω τι γινετε με αλες αλυσιδες απο διαφορετικες εταιριες. Καλο ειναι να διαβαζετε τι γραφει πανω στο κουτι η σε εσωκλειστες οδηγιες. Τωρα για το αν η κηροζινη προκαλει φθορες στα ελαστικα η σε αλλα μεροι της μηχανης δεν ξερω. Εγω απλα σας μετεφερα τι λενε οι οδηγιες των κατασκευαστων.
    ετσι ειναι.εγω παντως κηροζινη βαζω κ τα λαστιχακια φαινονται μια χαρα.εξ αλλου αν τα λαστιχακια τα κατεστρεφε δεν θα την εβαζαν σε πλαστικο μπουκαλι για να την συσκευασουν!!

  2. #62
    Ρε παιδια, χτες αλλαξα αλυσιδα και εβαλα D.I.D. zvm2 .Στο σημειο της συνδεσης μου κανει ενα κομπο κατι σαν γωνια. Ειναι φυσιολογικο αυτο? Θα στρωσει? Μηπως να παω παλι στο συνεργειο? Προσεξα επισης σε αυτον τον κρικο, οτι απο την πισω μερια των συνδεσμων (οχι απο αυτην που πρεσαριστηκαν) οτι τα καφαλια προεξειχαν περισοτερο σε σχεση με τουσ αλους συνδεσμους. Ειναι φυσιολογικο η πεταχτηκαν εξω απο λαθος πρεσαρισμα???????


    Η ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΞΙΣΩΝΟΥΝ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΤΑΞΕΙΣ

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tazakos
    Εγγραφή
    30/07/2006
    Μηνύματα
    277
    μπορείς να βάλεις μια φωτογραφία? γιατι με την περιγραφή είναι λίγο δύσκολα!
    ΕΙΠΑ ΝΑ ΦΥΓΩ...ΝΑ ΒΑΛΩ ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ

  4. #64
    Εισπνοή.... εκπνοή....
    Εγγραφή
    09/06/2008
    Μηνύματα
    517
    πάω σήμερα να βάλω το σετ RK X-ring σύμφωνα με πρόταση του μηχανικού μου ο οποίος την εκθείασε.
    διαφορά από D.I.D. o-ring..... 20έουρος. 140 το ένα... 160 το σετ της RK.

    κάπου διάβαζα όμως πως οι X-ring δεν κρατάνε όσο οι O-ring...
    έχει κανείς ιδέα τι παίζει?

  5. #65
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΟΤΙΝΑΝΕ
    Σχετικα με το καθαρισμα τησ αλυσιδας ,εχω μπρωστα μου το κουτι της καινουριας αλυσιδας που μολις πηρα (D.I.D. 525 zvm2) και γραφει για κηροζινη. Το ιδιο γραφει και στο βιβλιο που ειναι κατω απο το καθισμα οταν αγωραζετε την μηχανη (καινουρια). Εριξα και μια ματια στο service manual αυτο το χοντρο βιβλιο που χρησιμοποιουν στα συνεργεια (η μαλον ετσι θα επρεπε να κανουν) και εκει για κηροζινη γραφει. Τωρα δεν ξερω τι γινετε με αλες αλυσιδες απο διαφορετικες εταιριες. Καλο ειναι να διαβαζετε τι γραφει πανω στο κουτι η σε εσωκλειστες οδηγιες. Τωρα για το αν η κηροζινη προκαλει φθορες στα ελαστικα η σε αλλα μεροι της μηχανης δεν ξερω. Εγω απλα σας μετεφερα τι λενε οι οδηγιες των κατασκευαστων.

    Η κηροζινη δεν προκαλει φθορες στα oring [ελαστικα] το .πετρελαιο ΝΑΙ ΤΑ ΧΑΛΑΕΙ
    ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΕΔΩ
    http://www.db0anf.de/app/aprs/statio...lemap-SV1DPF-8

    ΦΩΤΟ ΜΟΤΟΤΕΕΜ
    http://agrinion-moto-team.blogspot.com/


    ----- ΓΙΩΡΓΟΣ-----

  6. #66
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2004
    Μηνύματα
    1.661
    Μήπως Κηροζίνη = Φωτιστικό Πετρέλαιο = παρόμοια καταστροφή oring με πετρέλαιο κίνησης ή και θέρμανσης;

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.853
    Τα oring δεν καταστρέφονται εύκολα οπότε ξεχάστε τα στην διαδικασία καθαρισμού.
    Μπορείτε να χρησιμοποιήσεται οτιδήποτε, εφόσον δεν αφήσετε την αλυσίδα βουτηγμένη σε κανα κουβά για καμιά βδομάδα.
    Στο advrider ένας τύπος δοκίμασε διάφορα διαλυτικά στα οποία βούτηξε τα oring για μια μέρα.
    Πρόβλημα είχε με το carbcleaner και την βενζίνη αν θυμάμαι καλά αλλά τα άφησε μέσα πολύ ώρα παραπάνω απο ότι θα πάρουν όλα τα καθαρίσματα που θα κάνουμε σε μια ζωή αλυσίδας.

    Το θέμα είναι τι συμβαίνει με το γράσο που είναι στους άξονες και τι επίδραση έχει ο διαλύτης που χρησιμοποιείτε σε αυτό.
    Και είμαι σίγουρος οτι εκεί υπάρχει πρόβλημα.
    Μπορεί να λέμε οτι τα oring σφραγίζουν αλλά εκ των αποτελεσμάτων αποδεικνύεται οτι και η καλύτερη αλυσίδα χαλάει τελικά.Αρα τα oring ΔΕΝ σφραγίζουν τόσο αποτελεσματικά και το γράσο χάνεται τελικά.
    Η χρήση διαλυτών επιταχύνει την καταστροφή.
    Εάν σας ενοχλεί η βρώμα στην αλυσίδα νομίζω είναι καλύτερα να καθαρίζεται με βαριές βαρβολίνες 90+ που λαδώνουν ταυτόχρονα, και πανιά οδοντόβουρτσες.

  8. #68
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DPF
    Η κηροζινη δεν προκαλει φθορες στα oring [ελαστικα] το .πετρελαιο ΝΑΙ ΤΑ ΧΑΛΑΕΙ

    Οταν λεω [ελαστικα ] δεν ενοω Ο-Χ RINGS αλλα τις ροδες
    Η ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΞΙΣΩΝΟΥΝ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΤΑΞΕΙΣ

  9. #69
    Κυριοι καθαριζετε τακτικοτατα την αλυσιδα σας!! επισης να την λυπαίνετε σε τακτά χρονικά διαστήματα. Παραφινέλαιο και κηροζίνη κάνουν πολύ καλή δουλειά και δεν καταστρέφουν τίποτα!

    Όσο για το σε ποσα χιλιόμετρα πρέπει να αλλάξεις την αλυσίδα δεν υπάρχει κανόνας!! Αν εγώ πηγαίνω κάθε μέρα κολημένο το μηχανάκι μου σε εθνικές οδούς σαφώς θα έχει πολύ μεγαλύτερη φθορά απ ότι κάποιο άλλο. Πολύ μεγάλη φθορά προκαλέι και το χώμα και η άμμος για όσους χρησιμοποιούν την μηχανή και εκτός ασφάλτου!!

    Την αλυσίδα δεν της αλλάζεις μόνο όταν είναι έτοιμη να κοπεί...αν η αλυσίδα έχει ξεχειλώσει πρέπει να αλλαχτεί άμεσα! Αυτό το βλέπεις αν περιστρέφοντας τον πίσω τροχό η αλυσίδα μία τεντώνει και μία χαλαρώνει...αν έχουν φαγωθεί τόσο και τα γρανάζια το νιώθεις και στην οδήγηση!

  10. #70
    Γεια χαρα παιδια, εγω εβαλα τα Supersprox αφου μου ειπε τα καλυτερα γι αυτα ο μαστορας μου, και αφου τα επιβεβαίωσα με λιγο googling...
    αξιζει να τα δειτε αν και η τιμη ειναι λιγο ακριβοτερη στα 218 εουρα... (γραναζια - αλυσιδα φυσικα)

  11. #71
    ΠΡΟΣΟΧΗ: kerosene που αναφέρει το manual δεν είναι η κηροζίνη.

    Κηροζίνη δεν βρίσκεις εύκολα στο εμπόριο και χρησιμοποιείται στα αεροπλάνα.Είναι παράγωγο της βενζίνης πολύ ισχυρό και δεν κάνει για καθαρισμό.Το kerosene είναι το παραφινέλαιο - φωτιστικό πετρέλαιο που βάζανε οι γιαγιάδες στις γκαζόλαμπες.Πουλάει χύμα το βενζινάδικο με το κιλό, super markets και φαρμακεία στις ανάλογες τιμές.Το παραφινέλαιο απ όπου και να το πάρεις είναι το ίδιο ενώ οι τιμές από βενζινάδικο και φαρμακείο είναι τεράστιες.
    http://upload.wikimedia.org/wikipedi...ene_bottle.jpg = http://77.70.59.156/jsites/toyin/osc.../images/66.jpg
    Φιλικά Δημήτρης
    Βέροια

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της pepes1gr
    Εγγραφή
    02/09/2003
    Μηνύματα
    373
    Εχω 29000χιλ δεν έχω αλλάξει αλυσίδα και την λιπαίνω με http://www.wurth.gr/uploads/infos/P%2009%206045.pdf
    και καθαρισμό με
    http://www.wurth.gr/uploads/infos/P%2009%206046.pdf
    Μέχρι στιγμής πάει καλά αλλά δεν ξέρω αν οφείλεται στα χημικά ή στον τρόπο οδήγησης.

  13. #73
    Αρχικά δημιουργήθηκε από pepes1gr
    Εχω 29000χιλ δεν έχω αλλάξει αλυσίδα και την λιπαίνω με http://www.wurth.gr/uploads/infos/P%2009%206045.pdf
    και καθαρισμό με
    http://www.wurth.gr/uploads/infos/P%2009%206046.pdf
    Μέχρι στιγμής πάει καλά αλλά δεν ξέρω αν οφείλεται στα χημικά ή στον τρόπο οδήγησης.

    1/. Στον τρόπο οδήγησης

    2/. Στην καλη λυπανση και καθαρισμα.


    Εγω 37000κμ και εκανα το πρωτο τεντωμα δηλ. κατι πολυ λιγο.
    Φιλος αλλαξε αλυσιδα στα 57000 κμ και εβαλε την ιδια. DID.

    ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΕΔΩ
    http://www.db0anf.de/app/aprs/statio...lemap-SV1DPF-8

    ΦΩΤΟ ΜΟΤΟΤΕΕΜ
    http://agrinion-moto-team.blogspot.com/


    ----- ΓΙΩΡΓΟΣ-----

  14. #74
    Αγαπητοί φίλοι καλό μήνα,
    επειδή στις 31.000 χλμ. η αλυσίδα στο 650 μου ετοιμάζεται "να παραδώσει πνεύμα", ο άξονας του πίσω τροχού βρίσκεται μόλις μία γραμμή από το τέρμα-πίσω στο ψαλίδι, σας παρακαλώ να μου προτείνετε δοκιμασμένες λύσεις όσον αφορά στην αγορά αλυσίδας.
    Γρανάζια έχω ήδη αποφασίσει να αγοράσω τα SUN-STAR της μαμάς, από τα οποία είμαι πολύ ευχαριστημένος.
    Για την αλυσίδα όμως δεν έχω καταλήξει.
    Ζητάω αλυδίδα ανθεκτική, χωρίς ασφάλεια, δηλαδή θέλω κλειστού τύπου.
    Στο συνεργείο που κάνω τα σέρβις, ο μηχανικός μου είπε ότι η μαμίσια DID είναι κλειστή και χρειάζεται να βγεί το ψαλίδι για να μπεί. Αληθεύει αυτό ;;;
    Ο μάστορας μου πρότεινε να βάλω αυτήν που εισάγουν οι ίδιοι (δηλαδή της μάρκας CZ) για την οποία μου είπε ότι είναι ανθεκτική και ότι έχει ειδικό εργαλείο για να την κλείσει. Αυτό δεν ισχύει ρε παιδιά για όλες τις αλυσίδες ;;;
    Αλυσίδα CZ δεν έχω ξαναβάλει σε κανένα μηχανάκι μου.
    Πάντοτε έβαζα DID και ΕΚ από τις οποίες έμεινα ευχαριστημένος...

    Σας παρακαλώ να μου δώσετε τα φώτα σας, εσείς που έχετε γράψει πολλά χλμ. και έχετε πειραματιστεί ανάλογα.
    Επίσης επειδή είναι δύσκολοι καιροί και "το ταμείον είναι μείον" με ενδιαφέρει όπως καταλαβαίνετε η best value for money λύση...
    Αναζητώ αλυσίδα O-RING ή X-RING 112 links, χωρίς ασφάλεια για το v-stromάκι μου.
    Η DID που πουλάει η SUZUKI είναι όντως κλειστή και για να την βάλω πρέπει να λύσω το ψαλίδι ;;;
    Οι DID που πουλάει ο Αλεξόπουλος είναι ανοικτές με ασφάλεια ή κλείνουν με τον ειδικό "πριτσιναδόρο";;;
    Υ.Γ. Ο μάστορας μου είπε κάτι και με "ψάρωσε", ότι να προσέχω και να μην ταξιδεύω με τελική στην Αττική Οδό γιατί μπορεί ανά πάσα στιγμή να κοπεί η αλυσίδα που φοράω επί 31.000 χλμ.
    Μου φάνηκε υπερβολικός, εσείς τι γνώμη έχετε ;
    the motorcycleboy reigns

  15. #75
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2006
    Μηνύματα
    205
    Πλυνε την αλυσιδα σου με παραφινελαιο και μετα λαδωσε την..στα 31κ ειναι πολυ νωρις για να αλλαξεις αλυσιδα..εγω στο στρωμα μου εχω διανυσει 57κ και ακομα ειναι σε σχετικα καλη κατασταση με λαδωμα ανα 500χλμ..Μην τρομαζεις εγω με 57κ αγρια χλμ με γκαζωματα απο σταση και τελικες πολυ συχνα δεν εχω προβλημα αν και η αλυσιδα εχει κανει μερικους κομπους..

    Η αλυσιδα σου δεν ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να σπασει με τιποτα..αν θελεις για λογους καθαρα ψυχολογικους αλλαξε την αλλα δεν απαιτειται φιλε μου..για αλλα 15κ την βγαζεις ανετα...)))
    Leave it to Random to needlesly complicated things

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΛΥΣΙΔΑ-ΓΡΑΝΑΖΙΑ ΓΙΑ Varadero
    από alex-varadero στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/05/2015, 07:53
  2. σε αλυσίδα γρανάζια για zzr400?
    από zzr2005 στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2010, 10:34
  3. Αλυσίδα - γρανάζια
    από pissaman στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/01/2007, 17:28
  4. Αλυσιδα - γραναζια..
    από derd στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2006, 10:56
  5. Αλυσίδα - γρανάζια CBR 600 (?)
    από monstermind στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2004, 19:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF