Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 118

Θέμα: θεματα φιλοσοφικης Bmwδιασης....

  1. #61
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    απο wikipedia για το R1200GS

    Safety issues
    The R1200GS has been affected by a number of safety issues since launch. The United Kingdom Vehicle and Operator Services Agency (VOSA) has issued nine separate vehicle recalls covering the front brakes,[14] anti-lock braking system,[15][16] throttle cable,[17] fuel pump,[18] clutch,[19] final drive assembly,[20] brake pipes,[21] and gearbox.[22] Similar recalls have been issued in other countries.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  2. #62
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από pantheman
    οκ εγω την καταλαβα την πλακα , ασε που μου αρεσουν αυτες οι αντιπαραθεσεις...
    BTW whats an FD failure?
    γιατι η μεγαλυτερη μπαρα ειναι εκει που λεει never had an FD failure
    αυτο ελειπε να μην ηταν αυτη η μεγαλυτερη μπαρα!

    αν θυμαμαι απο τα στατιστικα για το 1200 50% δεν ειχε final drive failure, ενω 5% ειχε.
    Δηλαδη 1 στους 10 ειχε FD failure.

    Στο 1150 3 στους 10!
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  3. #63
    οπως προειπες και εσυ , το τελευταιο link που μου εστειλες ειναι απο μοντελο 05 , εγω λεω για μοντελο 2010 κουτα
    Ασε που η πρωτη απαντηση ακριβως απο κατω το παραπεμπει στο advrider και του λεει οτι δεν το εχει ξανασυναντησει
    Καποτε ειχα χρονο,αλλα δεν ειχα χρημα.....
    Τωρα δεν εχω ουτε χρονο,ουτε χρημα....

  4. #64
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από pantheman
    οπως προειπες και εσυ , το τελευταιο link που μου εστειλες ειναι απο μοντελο 05 , εγω λεω για μοντελο 2010 κουτα
    Ασε που η πρωτη απαντηση ακριβως απο κατω το παραπεμπει στο advrider και του λεει οτι δεν το εχει ξανασυναντησει
    Σε περιπτωση που δεν ειναι σαφες το πνευμα μου, δεν προσπαθω να πω οτι τα μπεμβε δεν ειναι αξιοπιστα, αυτο που θελω να δειξω ειναι (και το ξαναειπα σε προηγουμενο ποστ) οτι αν τα βαλεις κατω, με ψυχρη λογικη, σε καμια περιπτωση δεν μπορεις να ΚΑΤΑΛΗΞΕΙΣ στο συμπερασμα οτι ειναι πιο αξιοπιστο απο το ΚΤΜ. Οσο ψαχνεις τοσο περισσοτερες ιστοριες τρομου βρισκεις.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  5. #65
    Βουνό και θάλασσα... Το avatar του/της Greg_950 S
    Εγγραφή
    13/02/2010
    Μηνύματα
    186
    pantheman, τα πράγματα είναι απλά...
    Τα έχεις δοκιμάσει όλα , είσαι έμπειρος αναβάτης ( 71 Κ Km με το 650) και καταλήγεις ήδη σε 1200 GS ( στο είχα γράψει από την αρχή ), λοιπόν : Follow your heart.
    Ότι και να συμβεί πάλι εδώ θα το μοιραστούμε. Είτε θα εκθειάζεις την πολύ καλή επιλογή/ επένδυση σου ή θα καντηλιάζεις τα κουσούρια του, αλλά θα είναι η δική ΣΟΥ επιλογή-φράγκα.

    Από τον χρηματιστή σου ζητάς πάντοτε τα ρέστα αν οι μετοχές που προτείνει δεν βγάλουν καλό μπακίρι ή πέσουν στον κουβά ?



    DrBig, μην γίνεσαι κακεντρεχής, εμπαθής και προκατειλημμένος....
    Δεν είναι δα και μικρή εξέλιξη στην αξιοπιστία της GS να πέσει στα FD failures, από 3 στα 10 (1150) στο 1 στα 10 (1200)

  6. #66
    η bmw τουλαχιστον κανει τα recall και αυτο δεν ειναι ντροπη, ισα ισα που δειχνει οτι ασχολητε με την παραγωγη της , ασε που ολες οι περιπτωσεις δεν παρουσιαστηκαν στους αναβατες αλλα ηταν πολλα για προληπτικα ελεγχο.
    Η ΚΤΜ με τοσες διαπιστωμενες βλαβες στα προηγουμενα μοντελα , και αναβαθμισεις μουγκα στη στρουγκα τι κανει με τις αναβαθμισεις?
    Καποτε ειχα χρονο,αλλα δεν ειχα χρημα.....
    Τωρα δεν εχω ουτε χρονο,ουτε χρημα....

  7. #67
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από pantheman
    η bmw τουλαχιστον κανει τα recall και αυτο δεν ειναι ντροπη, ισα ισα που δειχνει οτι ασχολητε με την παραγωγη της , ασε που ολες οι περιπτωσεις δεν παρουσιαστηκαν στους αναβατες αλλα ηταν πολλα για προληπτικα ελεγχο.
    Η ΚΤΜ με τοσες διαπιστωμενες βλαβες στα προηγουμενα μοντελα , και αναβαθμισεις μουγκα στη στρουγκα τι κανει με τις αναβαθμισεις?
    Α...τωρα αλλαξαμε τακτικη στην επιχειρηματολογια, παραδεχτηκαμε οτι κανει πατατες αλλα τουλαχιστο το παραδεχεται!

    Το σερβο ομως δεν το παραδεχοταν για χρονια μεχρι που ενας γερμανος που παραλιγο να σκοτωθει τους εκανε μηνυση.

    Ρε συ Πανθεμαν, ειναι προφανες (δεν το λεω μειωτικα) οτι δεν εχεις διαβασει τοσο οσο καποιοι αλλοι εδω μεσα για τα μοντελα που συζηταμε. Επισης ειναι προφανες οτι γουσταρεις τη μπεμπα περισσοτερο και μεσα στο αγχος σου για τα λεφτα που θα δωκεις, προσπαθεις να βρεις ενα ψυχολογικο πατημα για να δικαιολογησεις την επιλογη σου. Να το παρεις το κοριτσι επειδη το γουσταρεις, με γεια σου και χαρα σου, αλλα μην βγαζεις μεσα σε τρεις μερες συμπερασματα και με τετοια σιγουρια γαι την αξιοπιστια τους! Ειδικα για το 2010 μπεμβε που εχει και διπλους εκκεντροφορους και οσο να ειναι, ειναι λιγοτερο δοκιμασμενο απο τα παλιοτερα μποξερ.

    [Οταν ομως διαβασεις για την ηλεκτρονικη πολυπλοκοτητα της μπεμπας, θα καραφλιασεις! ]
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  8. #68
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    επισης, εξηγησε μου την λογικη κατα την οποια ενα καινουργιο 2010 bmw (που κανει 17000?) ειναι πιο safe αγορα (για να το κρατησεις για παντα) απο ενα ktm με 30,000κμ και κοστος 7000.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  9. #69
    εννοειται οτι δεν εχω διαβασει και τοσα πολλα , αλλιως δεν θα συζηταγαμε ακομα , το advrider πχ τωρα αρχιζω και το ξεκοκαλιζω μονο και μονο για το γμτ να δω τι παιζει . Και επισης οπως ειπα και εγω πριν και παραδεχτηκα οτι και βεβαια εχω αγχος για τα φραγκα που ειναι πολλα . Απτην τη στιγμη που ακους πραματα , ακομα κ φημες να ειναι πρεπει να τα ελεγξεις για να ξερεις τουλαχιστον τι σε περιμενει.
    Καποτε ειχα χρονο,αλλα δεν ειχα χρημα.....
    Τωρα δεν εχω ουτε χρονο,ουτε χρημα....

  10. #70
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    ρε φιλε ποια προβληματα του ΚΤΜ?

    οσα ανεφερες, ηταν λαμπακια, κανα τσιμουχακι που δακρυζε, υπερχυλισεις, καποια ηλεκτρικα προβληματα καποιον που εβαλαν ξενον...


    στο μπεμβε απο την αλλη, σου λεμε για κομενους αξονες, για περιπτωσεις που εμεινανχωρις φρενα...


    τεσπα, εσυ διαλεγεις, προφανως θες προπελα και προσπαθεις να πεισεις τον εαυτο σου πως δεν υπαρχει κανενα αρνητικο...


  11. #71
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    επισης, εξηγησε μου την λογικη κατα την οποια ενα καινουργιο 2010 bmw (που κανει 17000?) ειναι πιο safe αγορα (για να το κρατησεις για παντα) απο ενα ktm με 30,000κμ και κοστος 7000.
    ο ιδιος καπου μου ειχες γραψει ακομα και για ρεκτιφιε σε ενα ποστ με το που το παρω παντως .
    Οταν ξεκιναμε ετσι μπορεις να φανταστεις οτι δεν ειναι και το καλυτερο(BTW δεν βρισκο το ποστ , το εσβησες?)
    Καποτε ειχα χρονο,αλλα δεν ειχα χρημα.....
    Τωρα δεν εχω ουτε χρονο,ουτε χρημα....

  12. #72
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από pantheman
    εννοειται οτι δεν εχω διαβασει και τοσα πολλα , αλλιως δεν θα συζηταγαμε ακομα , το advrider πχ τωρα αρχιζω και το ξεκοκαλιζω μονο και μονο για το γμτ να δω τι παιζει . Και επισης οπως ειπα και εγω πριν και παραδεχτηκα οτι και βεβαια εχω αγχος για τα φραγκα που ειναι πολλα . Απτην τη στιγμη που ακους πραματα , ακομα κ φημες να ειναι πρεπει να τα ελεγξεις για να ξερεις τουλαχιστον τι σε περιμενει.
    Ασε που αν ηταν να δωσω τοσα φραγκα θα επερνα δαγκωτο αυτο:


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2010-ducati-multistrada-1200-leak-1.jpg 
Προβολές:	123 
Μέγεθος:	69,0 KB 
ID:	194374
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  13. #73
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Ασε που αν ηταν να δωσω τοσα φραγκα θα επερνα δαγκωτο αυτο:

    παντως μετα απο αυτο, δε μπορω να καταλαβω για ποιον λογο να παρει καποιος το μπεμβε απο το ντουκατι...



    υπερεχει σε ΟΛΑ, και σε ιματζ φυσικα, κατι για το οποιο πηραν οσοι πηραν την προπελα σε σχεση με τα αντιστοιχα ιαπωνικα...

  14. #74
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    ρε φιλε ποια προβληματα του ΚΤΜ?

    οσα ανεφερες, ηταν λαμπακια, κανα τσιμουχακι που δακρυζε, υπερχυλισεις, καποια ηλεκτρικα προβληματα καποιον που εβαλαν ξενον...


    στο μπεμβε απο την αλλη, σου λεμε για κομενους αξονες, για περιπτωσεις που εμεινανχωρις φρενα...


    τεσπα, εσυ διαλεγεις, προφανως θες προπελα και προσπαθεις να πεισεις τον εαυτο σου πως δεν υπαρχει κανενα αρνητικο...

    μπες ο ιδιος στο σαιτ του κατεμ σε αυτο εδω το φορουμ , το moto.gr και διαβασε ο ιδιος τι παιζει , δεν ειναι μονο λαμπακια και τσιμουχακια , μεχρι και οτι κοβει βαλβιδες στα 50,000 χλμ διαβασα καπου ασε δε για τα ραγισμενα πλαισια , παρολα αυτα τουλαχιστον στο moto.gr δεν εχω πετυχει ουτε για τσιμουχακια ουτε για λαμπακια , ποσο μαλλον για κομμενους αξονες στα bmw

    Δεν ειμαι αρνητικος παντως , συνεχιζω να διαβαζω στο advrider και καποια στιγμη θα κανω και εγω την σουμα μου, να δω και γω τι παιζει
    Καποτε ειχα χρονο,αλλα δεν ειχα χρημα.....
    Τωρα δεν εχω ουτε χρονο,ουτε χρημα....

  15. #75
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από pantheman
    μπες ο ιδιος στο σαιτ του κατεμ σε αυτο εδω το φορουμ , το moto.gr και διαβασε ο ιδιος τι παιζει , δεν ειναι μονο λαμπακια και τσιμουχακια , μεχρι και οτι κοβει βαλβιδες στα 50,000 χλμ διαβασα καπου ασε δε για τα ραγισμενα πλαισια , παρολα αυτα τουλαχιστον στο moto.gr δεν εχω πετυχει ουτε για τσιμουχακια ουτε για λαμπακια , ποσο μαλλον για κομμενους αξονες στα bmw

    Δεν ειμαι αρνητικος παντως , συνεχιζω να διαβαζω στο advrider και καποια στιγμη θα κανω και εγω την σουμα μου, να δω και γω τι παιζει

    ψαχνω να βρω ενα 1200 με κομενο αξονα τοση ωρα και δε το βρισκω ρε γμτ...

    επισης τα σερβο στα φρενα που τα παιζαν συνεβαινε αρκετα συχνα, και γι'αυτο το γυρισαν στο συμβατικο...

    (αυτο σημαινει πως πρακτικα δεν εχεις φρενα)

Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ενα καλο site με τεχνικα θεματα
    από EKEINOS στο forum Τεχνικά άρθρα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2008, 02:28
  2. Απαντήσεις: 174
    Τελευταίο μήνυμα: 15/10/2005, 21:45
  3. θεματα ασφαλειας
    από siokatas στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2005, 22:20
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2004, 08:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF