Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 85

Θέμα: Τρομπα Βενζίνης

  1. #61
    SVstrom 1000 of Xanthi Το avatar του/της xanthosd
    Εγγραφή
    31/12/2008
    Μηνύματα
    128
    καλη χρονια..... εχω DL 1000 K3 και ειχα το ιδιο προβλημα, μην αλαξεις ακομα την τρομπα σου δες κατ'αρχην.....

    1. αν το μηχανακι πιανει κοφτη εστω και με νεκρα (Ν)

    2. αν σου αναβει το FI στο κατραν

    3. αν ''πνιγεται'' στις υψηλες στροφες, με 4η, 5η, 6η με το γκαζι για αρκετη ωρα ανοιχτο Η αν κανει κατι σαν κοφτης....

    Τοτε το πιο πιθανο ειναι καθε περιπου 25.000 χλμ (αναλογα την ποιοτητα και καθαροτητα της βενζινης) να θελει αλλαγη το φιλτρο βενζινης που ειναι μεσα στο ρεζερβουαρ πανω στην τρομπα και κοστιζει (μονο αγορα) 180 Ευρα.

    Μολις το ακουσα μου σηκωθηκε η τριχα καγκελο ''ρε παιδια ενα φιλτρακι 180 ευρω?''
    Αφου επαιξα λιγο την τριχα μου κι επεσε!!!!!!!
    αποφασησα και εκανα τα εξης

    εβγαλα το φιλτρο, το εκοψα, το ανοιξα, το καθαρησα και το κολλησα στην αρχη με κολλα δυο συστατηκων της FORCHE αλλα δεν αντεξε την πιεση. τελικα πηγα σε καποιον που κολλαει (επισκευαζει) πλαστικα π.χ. προφυλακτηρες αυτοκινητων κ.α. και μου το κολλησε τελεια.
    το εχω ετσι εδω και 17.000 χλμ και ειναι μια χαρα, απο τοτε εχω φτιαξει αλλα 5 Vsrom τα οποια δουλευοθν αψογα...

    σε οποιο ''μαστορα'' η συνεργειο ελεγα τι προκειτε να κανω, γελουσαν και λεγαν οτι αυτο δε γινεται και πως θα ειναι σκετη αποτυχια, τωρα με ρωταν πως να τα κανουν κι αυτοι...
    ειναι κριμα να σου ''φανε'' τα λεφτα σου, αν πιανουν τα χερια σου φτιαξτο μονο σου.....
    ... Οτι δε με σκοτωνει.....
    ........με κανει πιο δυνατο...

  2. #62
    SVstrom 1000 of Xanthi Το avatar του/της xanthosd
    Εγγραφή
    31/12/2008
    Μηνύματα
    128
    ΠΡΟΣΟΧΗ γιατι καποιοι προσπαθησαν να το καθαρησουν χωρις να τον κοψουν, βαζοντας διαφορα καθαρηστηκα π.χ. καρμπυρατερ αλλα ματαια, μετα απο 3.000 χλμ παλι τα ιδια.
    ... Οτι δε με σκοτωνει.....
    ........με κανει πιο δυνατο...

  3. #63
    Ηράκλειο, Κρήτη Το avatar του/της mikios400
    Εγγραφή
    09/06/2008
    Μηνύματα
    195
    xanthosd φοτο φοτο φοτο!!!!!!!
    ντιελεξιμισι καπα οχτώ .. Scientia est potentia
    "καβάλα παν στην εκκλησά, καβάλα προσκυνάνε..."

  4. #64
    SVstrom 1000 of Xanthi Το avatar του/της xanthosd
    Εγγραφή
    31/12/2008
    Μηνύματα
    128
    τι φωτο? το φιλτρο? εχω ενα εδω για καθαρησμα,
    να το... ετσι ειναι


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	02012009082.jpg 
Προβολές:	862 
Μέγεθος:	35,8 KB 
ID:	151487
    ... Οτι δε με σκοτωνει.....
    ........με κανει πιο δυνατο...

  5. #65
    Δίτροχος Κένταυρος Το avatar του/της Gi_4ce
    Εγγραφή
    22/05/2008
    Μηνύματα
    1.133
    Μπράβο ρε φιλε!
    Ευχαριστούμε!

    GSR600 με το ιδιο πρόβλημα...

    Ένα ταξιδάκι "σβελτο" με redex την εκανε να το βουλωσει για λιγο, αλλα το καθάρισμα είναι που την εφτιαξε!
    ::Τάσος::
    παπιοανταλλακτικά, ζάντα πίσω για άφρικα και ανταλλακτικά απο ΑΧ-1 σε καλές τιμές λέμε...

  6. #66
    Ηράκλειο, Κρήτη Το avatar του/της mikios400
    Εγγραφή
    09/06/2008
    Μηνύματα
    195
    Αρχικά δημιουργήθηκε από xanthosd
    τι φωτο? το φιλτρο? ...
    καλά, ιδανικά όλη τη διαδικασία σε ΝτιΑιΓουαι, αλλα φχαριστώ... είμαι εφευρετικός

    ντιελεξιμισι καπα οχτώ .. Scientia est potentia
    "καβάλα παν στην εκκλησά, καβάλα προσκυνάνε..."

  7. #67
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/05/2008
    Μηνύματα
    159
    :a19: :a19:

  8. #68
    ΤΕΛΙΚΑ ΟΙ ΒΕΖΙΝΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΟΤΙ ΣΑΒΟΥΡΑ ΦΑΝΤΑΣΤΟΥΜΕ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗ ΖΗΜΙΑ.

    ΕΤΣΙ ΕΜΕΙΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ .ΠΡΙΝ 3000ΚΜ ΕΙΧΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΦΙΛΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΠΡΑΦ ΠΡΟΥΦ ΔΕΝ ΤΡΑΒΑΓΕ ΚΑΙ ΕΣΒΥΝΕ. ΑΦΟΥ ΑΛΛΑΞΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΜΠΕΚ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΑΝΤΛΙΑ ΕΙΧΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΕΛΟΣ ΕΒΓΑΛΑ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΚΑΙ ΚΑΘΩΣ ΤΟ ΓΥΡΙΣΑ ΕΒΓΑΛΕ ΕΝΑ ΚΙΛΟ ΛΑΣΠΗ.

    ΓΑ%$#$##% ΟΟΟΟ ΤΟΥΣ ΒΕΝΖΙΝΑΔΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΝΟΘΕΙΕΣ ΤΟΥΣ .ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΓΟΝΑΤΙΣΟΥΝ ΣΤΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ.
    ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΕΔΩ
    http://www.db0anf.de/app/aprs/statio...lemap-SV1DPF-8

    ΦΩΤΟ ΜΟΤΟΤΕΕΜ
    http://agrinion-moto-team.blogspot.com/


    ----- ΓΙΩΡΓΟΣ-----

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της electronics
    Εγγραφή
    16/11/2008
    Μηνύματα
    159

    αντλια καυσιμου μοτο

    χρονια πολλα σε ολους!!! λοιπον παιδια επειδη βλεπω οτι σας απασχολει το θεμα αντλιας θα ηθελα νας πω καποια πραγματα..Η αντλια σε ολες τις ψεκαστες μοτο βρισκεται κατω απο το τεποζιτο και αποτελειται απο την αντλια το φιλτρο εισαγωγης της και τον σταθεροποιητη πιεσης καυσιμου..τελος η αντλια στηριζεται πανω σε μια μεταλλικη η πλαστικη βαση η οποια εχει συνηθως ελαστικες βασεις για την αποφυγη ανεπιθυμητων θορυβων..Λογο επαγγελματος θα ηθελα να αναφερω οτι οι περισσοτερες αντλιες μοτο πχ Z750/1000 GSXR600/1000 VARADERO και πολλων αλλων ειναι ολοιδιες σε τεχνικα χαρακτηριστικα με τις αντλιες denso των αυτοκινητων mitsubishi suzuki nissan. εχουν δηλαδη και αυτες πιεση λειτουργιας 3 bar. εφοσων λοιπον λυσετε την μεταλλικη βαση κατω απο το τεποζιτο αποσυναρμολογηστε την αντλια μεχρι να μεινει μονοι της..επειτα πηγαινετε σε ενα καταστημα ανταλλακτικων αυτοκινητων και παρτε μια..δεν θα σας κοστισει πανω απο 100 ευρω τιμη λιανικης πωλησης και θα εχετε μια εξισου αξιοπιστη αντλια με την εργοστασιακη..Τωρα οσον αφορα την διαγνωση για να μετρηθει μια αντλια μοτο θα πρεπει να τοποθετηθει ενα πιεσομετρο μεταξει τεποζιτου και μπεκιερας. η πιεση θα πρεπει να κυμαινεται μεταξυ 2,5 με 3 bar με τον κινητηρα σε λειτουργια.

  10. #70
    Αρχικά δημιουργήθηκε από xanthosd

    εβγαλα το φιλτρο, το εκοψα, το ανοιξα, το καθαρησα και το κολλησα στην αρχη με κολλα δυο συστατηκων της FORCHE αλλα δεν αντεξε την πιεση. τελικα πηγα σε καποιον που κολλαει (επισκευαζει) πλαστικα π.χ. προφυλακτηρες αυτοκινητων κ.α. και μου το κολλησε τελεια.
    το εχω ετσι εδω και 17.000 χλμ και ειναι μια χαρα, απο τοτε εχω φτιαξει αλλα 5 Vsrom τα οποια δουλευοθν αψογα...

    Βάλε την διευθηνση και τηλεφωνο του μαστορα που τα κολαει να ξερουμε και εμεις απο επαρχια που να το κανουμε.

    TNX
    ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΕΔΩ
    http://www.db0anf.de/app/aprs/statio...lemap-SV1DPF-8

    ΦΩΤΟ ΜΟΤΟΤΕΕΜ
    http://agrinion-moto-team.blogspot.com/


    ----- ΓΙΩΡΓΟΣ-----

  11. #71
    SVstrom 1000 of Xanthi Το avatar του/της xanthosd
    Εγγραφή
    31/12/2008
    Μηνύματα
    128
    o ''μαστορας'' που το κολλησε βρησκεται στην Ξανθη, υπαρχουν τετοια καταστηματα σε πολλα μερη της Ελλαδας, συγκεκρημενα το κολλαει με ειδικο πλαστικο ηλεκτροδιο αναλογα το υλικο με εγγυηση.
    Η αν θελεις μου το στελνεις και το παω να στο κολλησει με περιπου 15 €
    Η ακομη και να το ανοιξω και να το καθαρησω εγω.
    ... Οτι δε με σκοτωνει.....
    ........με κανει πιο δυνατο...

  12. #72
    Εισπνοή.... εκπνοή....
    Εγγραφή
    09/06/2008
    Μηνύματα
    517
    ξεθάβω το θρεντ και ερωτώ....

    εμένα στις 5.000 - 6.000 στροφές το μηχανάκι σαν να σταματάει να δίνει (ναι κάτι σαν κόφτης)
    και νιώθω να μην έχω τον έλεγχο της πίσω ρόδας... σαν να είναι στραβιά η ζάντα ας πούμε ένα πράγμα.

    λέτε να είναι τρόμπα??

  13. #73
    Παλαιουρας :) Το avatar του/της Lazio
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    548
    Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom
    ξεθάβω το θρεντ και ερωτώ....

    εμένα στις 5.000 - 6.000 στροφές το μηχανάκι σαν να σταματάει να δίνει (ναι κάτι σαν κόφτης)
    και νιώθω να μην έχω τον έλεγχο της πίσω ρόδας... σαν να είναι στραβιά η ζάντα ας πούμε ένα πράγμα.

    λέτε να είναι τρόμπα??




    Φιλε μου δε μπορω να καταλαβω τι σχεση εχει η πισω ζαντα με την τρομπα

    Αν οντως κοβει στις στροφες που αναφερεις ακομη και αν δινεις περισσοτερο γκαζι τοτε εχεις προβλημα ...... δοκιμασες να ανοιξεις γκαζι παραπανω ?

    Νομιζω οτι οσοι ειχαν προβλημα με τρομπα μιλησαν και για θορυβωδη λειτουργια της..... με καθε επιφυλαξη το γραφω αυτο οποτε μπορει να μην ισχυει


    Τωρα για την πισω ροδα αν εννοεις οτι χανει προσφυση σε στιγμες που στριβεις τοτε θα πρεπει να κοιταξεις τη ρυθμιση της αναρτησης σου επαναφορα και προφορτιση η ακομα και την κατασταση του ελαστικου σου

  14. #74
    Εισπνοή.... εκπνοή....
    Εγγραφή
    09/06/2008
    Μηνύματα
    517
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
    Φιλε μου δε μπορω να καταλαβω τι σχεση εχει η πισω ζαντα με την τρομπα

    Αν οντως κοβει στις στροφες που αναφερεις ακομη και αν δινεις περισσοτερο γκαζι τοτε εχεις προβλημα ...... δοκιμασες να ανοιξεις γκαζι παραπανω ?

    Νομιζω οτι οσοι ειχαν προβλημα με τρομπα μιλησαν και για θορυβωδη λειτουργια της..... με καθε επιφυλαξη το γραφω αυτο οποτε μπορει να μην ισχυει


    Τωρα για την πισω ροδα αν εννοεις οτι χανει προσφυση σε στιγμες που στριβεις τοτε θα πρεπει να κοιταξεις τη ρυθμιση της αναρτησης σου επαναφορα και προφορτιση η ακομα και την κατασταση του ελαστικου σου
    παράδειγμα: αν πάω με 60χλμ και το μηχανάκι φτάσει τις 5-6.000 στροφές τότε μπαίνει κάτι σαν κόφτης και ενώ έχω ανοιγμένο γκάζι το μηχανάκι δεν δίνει αλλά συνεχίζει να ανεβάζει στροφές με δυσκολία.... εκείνη τη στιγμή αλλάζει εντελώς η αίσθηση στον πίσω τροχό της μηχανής (όπως όταν πας με 190χλμ με αέρα και μπαγκαζιέρα που κουνιέται η ουρά... ε αυτή την αίσθηση έχω στη ρόδα στο περίπου - ή όπως όταν παατινάρει η ρόδα όταν ανοίγεις γκάζι σε δρόμο που γλυστράει αλλά σε πιο μικρή κλίμακα)

    το πρόβλημα το αντιμετωπίζω με όποια ταχύτητα κι αν έχω με το που φτάνω τις 5 - 6.000 στροφές.

    δεν ακούω κανένα θόρυβο όμως...

  15. #75
    Εισπνοή.... εκπνοή....
    Εγγραφή
    09/06/2008
    Μηνύματα
    517
    δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τρομπα βενζινης+Turbo??
    από jdoohan στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2007, 09:21
  2. Τρομπα Βενζινης???
    από jdoohan στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2007, 11:57
  3. Σφύριγμα απο τρόμπα βενζίνης
    από PortisHead στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2006, 08:15
  4. πρόβλημα : τρομπα βενζινης CBR 600F '98
    από matsamitsou στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2006, 14:23
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2004, 13:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF