Σελίδα 5 από 16 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 238

Θέμα: Τρόμπα συμπλέκτη (πάνω) 990 Adv

  1. #61
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Το οτι παρουσιαζονται προβληματα εχει να κανει αποκλειστικα και μονο με ποιοτητα κατασκευης.
    Είναι όμως έτσι;
    Πρώτα από όλα και από ότι κατάλαβα, τρόμπες με διάμετρο 10,5χιλ μπαίνουν μόνο στα μεγάλα ΚΤΜ. Μήπως γι αυτό και ζορίζουν τον οδηγό, ο οποίος τραβώντας δυνατά τη μανέτα, την τραβάει λοξά, με αποτέλεσμα να φαγώνεται πρώτα ο λεβιές και μετά το έμβολο και ο κύλινδρος από μέσα; Μήπως δηλαδή φταίει η απόφαση της ΚΤΜ να βάλει τόσο μεγάλη διάμετρο στον κύλινδρο, προκαλώντας έτσι την πρόωρη φθορά του συμπλέκτη της Magura; Και η αναβάθμιση του κάτω εμβόλου, μεγάλωσε ακόμα περισσότερο τις δυνάμεις αυτές.
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  2. #62
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gefr Προβολή μηνύματος
    Είναι όμως έτσι;
    Πρώτα από όλα και από ότι κατάλαβα, τρόμπες με διάμετρο 10,5χιλ μπαίνουν μόνο στα μεγάλα ΚΤΜ. Μήπως γι αυτό και ζορίζουν τον οδηγό, ο οποίος τραβώντας δυνατά τη μανέτα, την τραβάει λοξά, με αποτέλεσμα να φαγώνεται πρώτα ο λεβιές και μετά το έμβολο και ο κύλινδρος από μέσα; Μήπως δηλαδή φταίει η απόφαση της ΚΤΜ να βάλει τόσο μεγάλη διάμετρο στον κύλινδρο, προκαλώντας έτσι την πρόωρη φθορά του συμπλέκτη της Magura; Και η αναβάθμιση του κάτω εμβόλου, μεγάλωσε ακόμα περισσότερο τις δυνάμεις αυτές.
    Δεν ειναι και τοσο μεγαλη η διαμετρος, για παραδειγμα η τρομπα απο το yamaha που σου ελεγα εχει 16 χιλιοστα πιστονι. Εκει περιπου ειναι και αυτη απο το SD990 αν θυμαμαι καλα.
    Νομιζω ειναι απλα φτηνιαρικη.
    Επιπλεον, οι αφτερ-μαρκετ κατω τρομπες νομιζω ολες ανεξαιρετως εχουν μεγαλυτερα πιστονια απο τις μαγκουρα, οποτε λογικα οι δυναμεις πρεπει να ειναι μικροτερες στην πανω.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  3. #63
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Δεν ειναι και τοσο μεγαλη η διαμετρος, για παραδειγμα η τρομπα απο το yamaha που σου ελεγα εχει 16 χιλιοστα πιστονι. Εκει περιπου ειναι και αυτη απο το SD990 αν θυμαμαι καλα.
    Του SD είναι όντως 16mm. Αυτήν έβαλα εγώ και υποτείθεται πως είναι bulletproof (τουλάχιστον απ'ο,τι έχει φανεί μέχρι τώρα), ίσως βοηθάει το οτι είναι ακτινική. Ο χρόνος θα δίξει.
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  4. #64
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197

    Περί ευπάθειας συμπλέκτη

    Εννοείται οτι η ακτινική λειτουργεί σε άλλες γωνίες. Αλλά θέλει και όλες αυτές τις μετατροπές που δεν μου αρέσουν αισθητικά. Αλλά και δεν μπορώ να καταλάβω πώς έκαναν τέτοια πατάτα και έβαλαν βαμμένο αλουμίνιο να τρίβεται με άλλο μέταλλο. Νομίζω οτι την τριβή του κυλίνδρου με τις τσιμούχες θα άντεχε για πάρα πολύ καιρό, αλλά αυτό που χαλάει τη σούπα είναι η έκκεντρες δυνάμεις. Γι αυτό προσπαθώ να τις απαλείψω.
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  5. #65
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gefr Προβολή μηνύματος
    Εννοείται οτι η ακτινική λειτουργεί σε άλλες γωνίες. Αλλά θέλει και όλες αυτές τις μετατροπές που δεν μου αρέσουν αισθητικά. Αλλά και δεν μπορώ να καταλάβω πώς έκαναν τέτοια πατάτα και έβαλαν βαμμένο αλουμίνιο να τρίβεται με άλλο μέταλλο. Νομίζω οτι την τριβή του κυλίνδρου με τις τσιμούχες θα άντεχε για πάρα πολύ καιρό, αλλά αυτό που χαλάει τη σούπα είναι η έκκεντρες δυνάμεις. Γι αυτό προσπαθώ να τις απαλείψω.
    Γιατί, τα κέντρα των τροχών?
    Μέταλο με μέταλο κι εκεί!
    Γι'αυτό κάθε τρεις και λίγο θέλει δαχτυλίδι άλλαγμα!
    make love not work

  6. #66
    Φίλε gefr πραγματικά πολύ καλή η δουλειά που έκανες και μεγάλη βοήθεια για όλους μας, ελποίζω και να αποδώσει. Κάποιες μικρές έως μεγάλες απορίες:

    1. τελικά η κάνη δε χρειάστηκε;
    2. κάνοντας την κάθετη τρυπούλα, μετά το ρεκτιφιάρισμα του εσωτερικου μέρους του κυλίνδρου, δεν δημιουργεί αλλοιώσεις σε αυτόν.
    3. αν κατάλαβα καλά δηλαδή με κανα 33 το εμβολάκι
    9 τα ρουλεμάν
    20 το πιστονάκι
    5 ''το κατέβασμα''
    + 5 η αποστολή απο Θεσ/νίκη
    = 72 Σύνολο Δεν είναι κι άσχημα
    4. θα μπορούσα άραγε αν μου έστελνες μόνο το νέο πιστονάκι(resleeving) να το περάσω μόνος ή θέλει ''μαστοριά''. Ξερεις δεν έχει κλάσει ακόμα η πάνω και θα προτιμούσα να το έχω για καβάτζα παρα να το σκαλίζω απο τώρα.
    5. τέλος μπορείς να μου πείς το ακριβές μήκος του resleeving, το σημείο που πρέπει να βρίσκονται οι δυο τρύπες ή έστω η μία καθώς και τη διατομή αυτών.

    Υ.Γ. Μάλλον βρήκα άκρη καλή και τζάπα για τόρνο φιλαράκι απο ΤΕΙ μου ανέφερε ότι οι τόρνοι τους είναι πανακρίβοι υπερσύνχρονοι και πλήρως αυτοματοποιημένοι λέμε να το δοκιμάσουμε.

    Πραγματικά μεγάλη η συνεισφορά σου, πιστεύω και ελπίζω πως θα λειτουργήσει.
    Ευχαριστώ προκαταβολικά.

  7. #67
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mpokis Προβολή μηνύματος
    Φίλε gefr πραγματικά πολύ καλή η δουλειά που έκανες και μεγάλη βοήθεια για όλους μας, ελπίζω και να αποδώσει. Κάποιες μικρές έως μεγάλες απορίες:

    1. τελικά η κάνη δε χρειάστηκε;Όχι γιατί πήγαμε σε διάμετρο 9χιλ.
    2. κάνοντας την κάθετη τρυπούλα, μετά το ρεκτιφιάρισμα του εσωτερικου μέρους του κυλίνδρου, δεν δημιουργεί αλλοιώσεις σε αυτόν.Γρέζα εννοείς. Ναί. Γι αυτό και θέλει καλό "καθάρισμα" με το εργαλείο που έγινε αρχικά η διάτρηση ή με κάποιο λεπτό γιαλόχαρτο τυλιγμένο σε κύλινδρο ή Dremmel ή ότι άλλο σκεφτεί ο μάστορας(εσύ).
    3. αν κατάλαβα καλά δηλαδή με κανα 33 το εμβολάκι
    9 τα ρουλεμάν Το βελονωτό νομίζω κάνει 6€ οπότε 12€
    20 το πιστονάκιεννοείς το χιτώνιο
    5 ''το κατέβασμα''
    + 5 η αποστολή απο Θεσ/νίκη+ 5€ αποστολή από Αθήνα σε εμένα
    = 72 Σύνολο 80€ Δεν είναι κι άσχημα
    4. θα μπορούσα άραγε αν μου έστελνες μόνο το νέο χιτώνιο(resleeving) να το περάσω μόνος ή θέλει ''μαστοριά''. Ξερεις δεν έχει κλάσει ακόμα η πάνω και θα προτιμούσα να το έχω για καβάτζα παρα να το σκαλίζω απο τώρα.
    5. τέλος μπορείς να μου πείς το ακριβές μήκος του resleeving, το σημείο που πρέπει να βρίσκονται οι δυο τρύπες ή έστω η μία καθώς και τη διατομή αυτών. Ο τεχνίτης μου το έκανε σφηνωτό και επίσης το κόλησε και δεν είχα τη δυνατότητα να το βγάλω να το μετρήσω. Ήθελα να το κάνω αλλά... Οι τρύπες έγιναν 3χιλ. η μεγάλη (μέτρησέ την καλύτερα) και 1,5 χιλ η μικρή (για να μην σπάσει το τρυπανάκι). Με τη μεγάλη μόνο δεν έμπαιναν τα υγρά στο κύκλωμα και χρειάστηκε και η μικρή.

    Υ.Γ. Μάλλον βρήκα άκρη καλή και τζάπα για τόρνο φιλαράκι απο ΤΕΙ μου ανέφερε ότι οι τόρνοι τους είναι πανακρίβοι υπερσύνχρονοι και πλήρως αυτοματοποιημένοι λέμε να το δοκιμάσουμε.Ελπίζω να ξέρει και να τον δουλεύει, αν και δεν νομίζω οτι είναι περίπλοκη διαδικασία. Άν το κάνεις να βγαίνει και να μετριέται, κάντο μαζικά. Καμμιά δεκαριά κομμάτια θα μπορούσαν να φύγουν ακόμα και εντός Ελλάδας.

    Πραγματικά μεγάλη η συνεισφορά σου, πιστεύω και ελπίζω πως θα λειτουργήσει.
    Ευχαριστώ προκαταβολικά.
    Άντε να απαλλαχτούμε από τα χαζοπροβλήματα της ΚΤΜ.
    Γειά χαρά.
    Τελευταία τροποποίηση από gefr; 29/03/2012 στις 09:30.
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  8. #68
    Ευχαριστώ gefr θα μετρήσω αυριο ακριβώς τις διαστασεις και θα τις στείλω στο φιλαράκι μου, αν μπορέσει να το κάνει γίναμε για τα καλά...

  9. #69
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.205
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gefr Προβολή μηνύματος
    .......Άν το κάνεις να βγαίνει και να μετριέται, κάντο μαζικά. Καμμιά δεκαριά κομμάτια θα μπορούσαν να φύγουν ακόμα και εντός Ελλάδας.
    +1 απο εμένα

    πρώτος ενδιαφερόμενος ήδη

    γιατι εγώ με αυτα τα "κινέζικα" και περίεργα που αναφέρεται για τη διαδικασία σας έχω χάσει.

  10. #70
    ενημερώστε γενικά αν θα γίνει κάτι εδώ Αθήνα μήπως κοιτάξω να αναβαθμίσω και την δικία μου τρόμπα.

  11. #71
    Μέσα κι εγώ από Αθήνα!
    make love not work

  12. #72
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gefr Προβολή μηνύματος
    Άν κάποιος έχει πρόσφατα αλλάξει το έμβολο, ας βάλει το παλιό σε ένα γιάλινο δοχείο με υγρό φρένων, να μουλιάσει για καμμιά εβδομάδα και να μας πεί μετά σε τί κατάσταση είναι τα λαστιχάκια.
    To εμβολάκι της παλιάς τρόμπας κάνει μπάνιο σε υγρά φρένων.. Σε μερικές μέρες θα βγεί για να δούμε τα αποτελέσματα
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  13. #73
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Μεσα κι εγω για κυλινδρακι.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  14. #74
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mariner Προβολή μηνύματος
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gefr Προβολή μηνύματος
    Άν κάποιος έχει πρόσφατα αλλάξει το έμβολο, ας βάλει το παλιό σε ένα γιάλινο δοχείο με υγρό φρένων, να μουλιάσει για καμμιά εβδομάδα και να μας πεί μετά σε τί κατάσταση είναι τα λαστιχάκια.
    To εμβολάκι της παλιάς τρόμπας κάνει μπάνιο σε υγρά φρένων.. Σε μερικές μέρες θα βγεί για να δούμε τα αποτελέσματα
    Έβγαλα σήμερα το εμβολάκι απο το μπάνιο του. Ήταν στην ίδια ακριβώς κατάσταση όπως την μέρα που το έβαλα. Τα λαστιχάκια επίσης αναλιώτα χωρίς να έχουν χάσει την ελαστικότητά τους ή να έχουν ξεραθεί..

    Επίσης δοκίμασα τον reslieved συμπλέκτη με τo 9mm εμβολάκι και είναι πανάλαφρος, νομίζω πως πρέπει να ακολουθήσω άμεσα αυτή τη λύση μιας και η τενοντίτιδα δεν μου τα λέει κ πολύ καλα..
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  15. #75
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197
    Ωραίος Mariner συλλογική δουλειά.
    Πού τον δοκίμασες τον συμπλέκτη; του Trickster εννοείς; Γιά να δούμε θα πάει μακρυά;
    Το πείραμα που έκανες δεν μας εξασφαλίζει για τις κάτω φλάντζες οπότε... δεν θα μάθουμε ποτέ. Αλλά μήπως μπορούμε να πούμε οτι θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε και μανέτα από άλλους συμπλέκτες στο ΚΤΜ με το ορυκτέλαιο;
    Τί γίνεται mpokis με το πέιραμα από τα TEI; προχώρησε τίποτα;
    Τελευταία τροποποίηση από gefr; 15/04/2012 στις 07:36.
    Πάντα υπάρχει αιτία!

Σελίδα 5 από 16 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. neos hartis se 990 adv efi
    από newdawnfades στο forum KTM
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2007, 11:35
  2. Pirelli Scorpion για 950/990 Adv 3 ΕΥΡΩ !
    από Nik0s στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2007, 22:45
  3. 990 Adv
    από sas στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2006, 19:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF