Σελίδα 5 από 11 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 155

Θέμα: ΕΣΚΑΣΕ!!! κινητήρας...

  1. #61
    Κουφάλογες Γριές!!!! Το avatar του/της kapeos
    Εγγραφή
    16/05/2002
    Μηνύματα
    260

    Talking

    Ρε συ Λάμπρο με τις φωτο που έβαλες έχω μείνει παπάρας



    Αν θες καινούργιο κινητήρα μήπως θα έπρεπε να ενοχλήσεις την νομική προστασία που έχεις και να τους κάνεις ένα εξώδικο για να δουν και αυτοί ότι δεν αστειέυεσαι και ότι ΑΠΑΙΤΕΙΣ ένα καινούργιο κινητήρα????? Πάντως από τις φωτο φαίνεται ότι μιλάμε για αστοχία κινητήρα και δεν νομίζω για παπαριά των μηχανικών. Πιστευω ακόμη όπως αναφέρθηκε ότι τους είναι πιο ευκολο (γραφειοκρατικά, εξηγήσεις στην μαμα-εταιρία λόγω εγγύησης κλπ) να εισάγουν ανταλλακτικα και όχι κινητήρα "κουτα".


    Καλή τύχη ρε και μην στεναχωριέσαι. Και μην ξεχνας το κεράκι στην εκκλησία

    www.exormisi.gr η πύλη στα ελληνικά αξιοθέατα...

  2. #62
    Υιοθετημένο... ...μέλος Το avatar του/της athandim
    Εγγραφή
    21/04/2003
    Μηνύματα
    489

    Όχι e-mail...

    ...από οτι θυμάμαι το παιδί που δικαιώθηκε έστειλε επίστολή στη Suzuki Ιαπώνιας, με όοολο το υλικό.

    (Είμαι και εγώ σε αναμονή για περισσότερες λεπτομέρειες)
    'Ενα Jameson με πάγο...

  3. #63
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Ψάχνω τόσες ώρες να βρω ένα e-mail Ιαπωνία ή Ευρώπη και δεν βρίσκω τίποτα σε όλα τα site της Suzuki!!!

  4. #64
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Παιδιά αυτά τα ψάχνω και εγώ... ενα που να πηγαίνει στο support για moto Suzuki στην Ιαπωνία ψάχνω... τα αλλά είναι dealers, και το global δεν εχει πουθενά mail...

  5. #65
    καποια στιγμι βρεθηκα στον σουλτατι και μου ειπε για ενα- δυο cbr 954 που ειχε ανοιξη ο κηνητηρας. το ενα απο αυτα του το ειχε φερει πισο ο πελατης και του εβαλε καινουριο μοτερ απο ιαπονια που του εστηλε μεσω σαρακακι η χοντα. το μηχανακι ηταν ελληνικης αντιπροσοποιας και οχι παραεισαγωγης. αλλα και δικια σου εισαγωγη να ηταν παλι επρεπε η αντιπροσοποια να μηληση με το εργοστασιο και να αποφασηση το εργοστασιο τι θα κανει.
    πιεσε για το καλο σου.
    για κηταξε στα βιβλια της μοτο σου επανω πρεπει να εχει την διευθηνση της σουζουκι.
    μολης το βρης η θα στηλεις επιστολη με φωτο της μοτο σου και θα περιγραφεις στα αγγλικα το ολο θεμα η θα στηλεις ημεηλ. επισης για να μην πεδευτης πολυ κανε το εξεις.
    βρες την πρεσβια - προξενιο της ιαπονιας και ζητα τους να σου δωσουν την διευθηνση της σουζουκι και πες τους οτι θα ηθελες να σου μεταφρασουν αν ειναι απαρετητο κατα την γνωμη τους την επιστολη σου στα ιαπονικα. στην επιστολη σου προς τους ιαπονες να εισαι ευγενεις και να δοσεις να καταλαβουν οτι εσυ θελεις το καλυτερο για την μοτο σου και την ασφαλεια σου. οτι εχεις σε εκτημηση την εταιρια τους και μπλαμπλα.
    αν θελεις βαλε και τα στιχεια του ποστ που ανοιξες για να δουν οτι δεν εισαι ασημαντος αλλα εχεις προσβαση και επικηνωνια μεσο διαδικτιου με πολλυς μοτοσικλετηστες.
    δεν πιραζη που γραφουμε ελληνικα αρκη να δουν οτι διμιουργιθηκε θεμα και μπορουν να το δουν πολλοι και αυτο θα εχει επιπτοση στη ιματζ της εταιριας και θα τους κανει να ενδιαφερθουν περισοτερο.
    θελει επιμονη και υπομονη.
    μπορεις να το πεις και στην σουζουκι ελλαδος οτι θα στηλης επιστολη στην σουζουκι ιαπονιας για το θεμα σου και οτι εσυ θεωρεις οτι καλιτερο για την ασφαλεια σου ειναι να μην βαλεις ενα μοτερ που να εχει πιθανες καταπονισεις και να διμιουργιθη στο μελον προβλημα. οτι δεν εσθανεσε ψιχολογικα καλα μετα απο αυτο που σου σηνεβη να κηκλοφορεις με το μοτερ (εστω και επισκευασμενο ) που διμιουργισε κυνδηνο για την σωματικη σου ακαιρεωτητα.
    πιστευω να σε βοηθησα.
    αυτο που σου γραφω το εκανε φιλος με μοτο που εφερε απο αμερικη λογο του οτι ηταν κατοικος αμερικης τοτε και στην ελλαδα η αντιπροσοποια του τα μασουσε.
    δεν εναφερω το ονομα της εταιρια κατασκευης της μοτ του φιλου για να μην θεωριθη οτι κανω δισφημηση στην ελληνηκη αντιπροσοποια.

  6. #66
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    δεν ακούει κανένα απο τα παραπάνω e-mail , εχω στείλει και μου έρχεται πίσω...

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyota
    Εγγραφή
    03/07/2003
    Μηνύματα
    413
    Για δοκίμασε και αυτή τη διεύθυνση.Τη πήρα από άλλα forums και απ'ότι λένε δουλεύει

    info@suzuki.co.jp
    Πάντα όρθιοι.

    Sex is like hacking.You get in,you get out and you hope you didn't leave something behind that can be traced back to you.

  8. #68
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    <info@suzuki.co.jp>: host fw1a.suzuki.co.jp[210.148.106.29] said: 550 #5.1.0
    Address rejected. (in reply to RCPT TO command)

    Μπα.... ρε πουθενα mail???

  9. #69
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Μίλησα με τον Τεχνικό Υπεύθυνο για τις Μοτο και του ζήτησα να μου δώσει αυτός το δικό του Mail ή φαξ για να το στείλω εγράφως να μου εξηγησει τι εγινε... και μου πε μόνο με ταχυδρομίο και περιμένω courier απο Speedex σήμερα να ρθει να το πάρει,
    παράλληλα μίλησα με την νομική μου και ξεκίνησα ανοίγοντας φάκελο λέγοντας την ιστορία και περιμένωντας αυτοί απο εμένα το οκ για να κινηθούν...
    Θα πάω και μια βόλτα απο την πρεσβεία της Ιαπωνίας,
    θα μιλήσω και τηλεφωνικά με Suzuki Αμερικής να μου δώσουν mail εκτός και αν με προλάβουν φίλοι απο Αμέρικα...
    και αφού πάρω την απάντηση (αν την πάρω) το τι θα γίνει και ποια είναι η θέση τους θα δημοσιοποιήσω και στα μοτοσυκλετιστικά περιοδικά αν συμπεριφέρθηκαν σωστά ή όχι...

    Παντως μόλις ζήτησα έγραφες εξηγησεις φανηκε ο υπεύθυνος "ενοχλημένος"...


  10. #70
    Τοσο καιρο παρακολουθώ την συζητηση και εχω φρικάρει.
    Πραγματικά ευχομαι να ειναι αυτο το χειροτερο που θα παθεις ποτε.Και ευτυχως εισαι καλα.

    Εξοργηστηκα βεβαια με τον τυπα που ενοχληθηκε.Ειμαι σιγουρος οτι καθε εταιρια μαζευει στατιστικα, αν οχι καθε μηνα, τουλαγχιστον καθε τριμηνο, που να δηλωνουν τι βλαβες ειχαν, απο τι προκληθηκαν και τι ενεργειες-ανταλλακτικα απαιτηθηκαν για να φτιαχτει.
    Και αυτο γινεται κυριως για να βλεπουν που χωλαινουν τα μηχανηματα τους και για να τα βελτιωσουν.
    Δουλευω σε ιατρικα μηχανηματα και καθε μηνα ετοιμαζω ενα αναλογο report.Ετσι και το ξεχασω με κυνηγανε.
    Το ποσο εχουν βελτιωθει τα "προβληματικα" μερη των μηχανηματων δεν λεγεται.Και ολα αυτα απο τα report,οχι μονο τα δικα μου, αλλα απο ολον τον κοσμο.

    Ευχομαι να μην σας κουρασα αλλά η καθε εταιρια θα πρεπει να υιοθετησει καποιο τετοιο συστημα.
    Κανει θαυματα!
    Never ride faster than your angel can fly!!!

  11. #71
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Να και το πρότυπο γράμμα να υπάρχει μήπως χρειαστεί και σε κανέναν άλλο....

    Αγαπητέ κύριε,

    Ονομάζομαι χ, έχω την υπ’άριθμόν χχχ-000 Ι.Χ. μοτοσυκλέτα μοντέλο χ y ’03, και καλύπτεται από την αντιπροσωπία για εγγύηση καλής λειτουργίας 2 χρόνων από 21/07/03 εως 21/07/05.

    Στις 02/07/05 ημέρα Σάββατο στις 21.30 περίπου κατευθυνόμουν στο σπίτι μου μέσω τις Αττικής Οδού καθώς ξαφνικα άκουσα έναν μεταλλικό θόρυβο, και αμέσως μπλόκαρε ο πίσω τροχός με αποτέλεσμα η μηχανή μου να χάσει την πορεία της και να κάνει βιαιες κινήσεις δεξιά και αρίστερά για περίπου 20 δευτερόλεπτα. Από τύχη κατάφερα αντιδρώντας ενστικτωδώς να την κρατήσω όρθια και να σταματήσει τελικώς η μηχανή χωρίς ανατροπή στην μεσαία λωρίδα της Αττικής Οδού… Στην μηχανη είχε μπλοκάρει ο τροχός με αποτέλεσμα να μην μπορώ να την κάνω στην άκρη και να κινδυνέψει περαιτέρω η σωματική μου ακεραιότητα καθώς τα διερχόμενα αμάξια ερχόντουσταν με ταχύτητες 120+χλμ/ω. Αφου με ιδιαίτερη δυσκολία έκανα την μηχανή στην άκρη, την μετέφερα με γερανό στο κεντρικό συνεργίο της αντιπροσωπίας σας x – y
    Διεύθυνση 5 – 7 , στον Περιοχή.

    Στις 04/07/05 ημέρα Δευτέρα πήγα και έκανα εισαγωγή της μηχανής με αριθμό σειράς 0000000 για έλεγχο, μιας και ο κινητηρας είχε κάνει μια τρύπα 15 x 15 εκ. καθώς επίσης είχε «κουρέψει» την μίζα σπάζοντας την βάση της και το σημείο που πάει στο κόμπλερ.

    Την επομένη 05/07/05 ημέρα Τρίτη πήγα να ενημερωθώ για την κατάσταση και αφού περίμενα το λύσιμο της μηχανής , μου απαντήσαν ότι ο κινητήρας έχει καταστραφεί και δεν επιδιορθώνεται.

    Θα σας παρακαλούσα λοιπόν να ανταποκριθείτε υπεύθυνα για τα εξής:
    Α. να γίνει περαιτέρω έλεγχος και να ενημερωθώ εγράφως για την υπαιτιότητα της βλάβης και τον τρόπο αντιμετώπισης σας σε αυτήν την περίπτωση είτε ήταν σφάλμα υλικού ή σφάλμα εξουσιοδοτημένου τεχνικού. Όλον τον καιρό που έχω (απο καινούρια) την μηχανή, από τότε που αγοράστηκε κάνω τα σερβις μου στο εξουσιοδοτημένο κατάστημα (από την αντιπροσωπία) του χ ψ και μόνο εκεί που εδρεύει στο ω και δεν θα έπρεπε να συμβεί κάτι τέτοιο.
    Β. να έρθει καινούριος κινητήρας ελεγμένος για την προσαρμογή και συναρμολόγηση από το εργοστάσιο στην Ιαπωνία όπως όταν είχα αγοράσει την μηχανή μου και είχε το καρτελάκι με τον αριθμό πλαισίου και κινητήρα με το Passed από τους ποιοτικούς ελέγχους ασφαλείας του εργοστασίου κατασκευής που επίσης θα δηλώνει ότι υπάρχει εκ νέου διετής εγγύηση καλής λειτουργίας.
    Γ. αφού ελεγχεί σχολάστικά και η υπόλοιπη μηχανή για πιθανές φθορές σε πλαίσια κλπ, να γίνει αίτηση στην Suzuki Ιαπωνίας να αλλαχθεί ολόκληρη η μηχανή καθώς μόνο έτσι θα μπορώ να αισθανομαι ασφαλής μετά από ένα σοκ με την συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα.
    Δ. παρακαλώ επίσης να μου κοινοποιήσετε κάποια διεύθυνση επικοινωνίας με την αντιπροσωπία της Suzuki στην Ιαπωνία καθως και ένα e-mail.

    Το ιστορικό συντηρήσεως της μηχανής είναι το εξής:
    α. 17/07/03 Αγορά
    β. 29/07/03 Service 1.000km Εξουσιοδοτημένο χ ψ
    γ. 17/10/03 Service 7.000km Εξουσιοδοτημένο χ ψ
    δ. 04/05/04 Service 12.000km Εξουσιοδοτημένο χ ψ
    ε. 08/07/04 15.550km Αλλαγή πίσω τακάκια
    Εξουσιοδοτημένο χ ψ
    στ.17/07/04 Αλλαγή πίσω λάστιχου με Dunlop D208ZR 160/60ZR17
    Εξουσιοδοτημένο ABC MTO di Consolandi Roberto – Torino Italy
    ζ. 19/07/04 Service 18.000km Εξουσιοδοτημένο χ ψ
    η. 10/03/05 Service 25.000km Εξουσιοδοτημένο χ ψ
    + Αλλαγή Γρανάζι Μπρος πίσω + Αλυσίδα
    + Αλλαγή καπελώτα – Ρύθμιση Βαλβίδες
    + Φίλτρο αέρα BMC + Εξάτμιση Yoshimura TRS Titanium
    θ. 25/05/05 Service 30.000km Εξουσιοδοτημένο χ ψ
    + Αλλαγή εντος εγγύησης γραναζιού ρουλεμάν κόμπλερ λόγω βλάβης
    (μου ανέφερε ότι είχε κομμένο-α δοντάκια)
    ι. 28/06/05 Στην προσπάθεια για την αλλαγή ελαστικών , είχα πρόβλημα με τον πίσω άξονα από στραβωβίδωμα του εξουσιοδοτημένου συνεργείου που ήταν το τελευταίο που τον βίδωσε και χρειάστηκε να μεταφέρω την μηχανή με οδική από το κατάστημα στο Εξουσιοδοτημένο συνεργείο χ ψ ώστε να βάλω καινούριο άξονα και παξιμάδι.

    Αισθάνομαι ασφαλής και πεπεισμένος για την αξιοπιστία και την υπευθυνότητα της Ελληνικής Αντιπροσωπίας Suzuki – Σφακιανάκης Α.Ε.Β.Ε. και ότι θα πράξει τα καλύτερα σε ανθρώπους που την έχουν εμπιστευτεί με την αγορά τους, και την υποστήριξή τους. Πιστεύω δε ότι δεν θα αφήσει περιθώρια αμφισβήτησης των παραπάνω και δεν θα χρειαστεί περαιτέρω κίνηση πίεσης από εμένα για την σωστή μου αποζημίωση.

    Για οποιαδήποτε περαιτέρω πληροφορία θα είμαι διαθέσιμος στα τηλ.12345φτου και βγαίνω ώρες γραφείου και 56789 φτου ξελεφτερία απογευματινές ώρες, και στο κινητό μου 12345ψαξε δεν θα με βρεις.


    Η διέυθυνση της εργασίας μου για την αποστολή απάντησης σας εντός 09.00-17.00 καθημερινές είναι :

    Κωλοκοτρονίτσι 4
    Υπόψην: χχχ

    Παρακαλώ για άμεση έγραφη ενημέρωσή σας,

    Σε περίπτωση μη έγκαιρης έγγραφης ενημέρωσής μου, θα αναγκαστώ να κινηθώ περαιτέρω νομικά μέσω της νομικής κάλυψης που διαθέτω στην εταιρεία «ARAG» .
    Α και κάτι συμπληρωματικό... ξερετε τι πιστεύω εφταιξε?
    το σκέφτηκα μόλις τα γραψα κάτω με την σειρά...
    όταν μου ανοιξε και μου άλλαξε το ρουλεμάν το γραναζιού του κόμπλερ, βρήκε τα κομμενα δοντάκια και τα απομάκρυνε???
    αν όχι τότε αυτά πήγαν στο σαζμάν και....
    ουτω καθ'εξής....

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Λαμπρο εχεις μπλεξει για τα καλα αδερφε αλλα τουλαχιστον θα βρει ακρη.

    Καλυτερα κανε μια μεταφραση το ποστ και ποσταρε το σε κανα-δυο ξενα φορουμ, οχι για εκβιασμο του αντιπροσωπου,αλλα για να παρεις και απο εκει καποιες απαντησεις και πληροφοριες, να δεις και πως κινιυνται νομικα και οχι μονο σε τετοιες περιπτωσεις και τα "παιδια" στο Αμερικα.

    Τα παιδια στο socalSV ειναι γνωστες και εχουνε την καλη διαθεση να βοηθησουν.

    Θα μιλησουμε συντομα γιατι εχω και γω τωρα το δικο μου Γολγοθα.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  13. #73
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    H SUZUKI INTERNATIONAL EUROPE GMBH είναι στην Γερμανία και το site της είναι:

    http://www.suzuki.de/

    Διεύθυνση:
    ---------------------------------------------------
    SUZUKI INTERNATIONAL EUROPE GMBH
    Suzuki-Allee 7
    64625 Bensheim

    Gesch&auml;ftsf&uuml;hrer:
    Takashi Iwatsuki
    Kunihiko Uetsuki
    Hirotaka Ono

    Amtsgericht Darmstadt
    HRB 21266
    USt-IDNr.: DE 111 660 584

    e-mail δεν υπάρχει. Μόνο από επιμέρους dealers. Οπότε στείλε καλύτερα με courier ενα συστημένο γράμμα σε αυτούς αντί να ψαχνεσαι. Ειδικά οι Γερμανοί είναι σοβαροί άνθρωποι και δεν θα σου πουν βλακείες.

    Επεσήμανέ τους όμως, ότι το έχει ήδη κοιτάξει η εδώ αντιπροσωπία, δεν έχει καταλήξει στην αιτία της βλάβης, σου πρότεινε την λύση της ολοκληρωτικής επισκευής του όχι όμως αλλαγή κινητήρα αλλά σαν επιμέρους ανταλλακτικά. Ρώτησέ τους εαν οι ίδιοι σαν SUZUKI Europe θεωρούν αποδεκτή αυτή την λύση και σου εξασφαλίζουν εγγύηση καλής λειτουργίας και ασφάλειας μετά την ανακατασκευή. Τόνισε δε ότι κινδύνευσε ήδη μια φορά η ζωή σου από αστοχία του κινητήρα και ότι η επιλογή λύσης θα πρέπει να γίνει με γνώμονα την δική σου ασφάλεια στον δρόμο.

    Επίσης θα πρέπει να απαιτήσεις μετά την επισκευή ή αλλαγή κινητήρα να σου ανανεωθεί η εγγύηση σαν να έπαιρνες την μηχανή καινούργια. Υπάρχει και ενας νόμος της Ε.Ε. σχετικά με αυτό.

  14. #74
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Ξέχνα το e-mail που δεν βρίσκεις και στείλε γράμμα με courrier στα κεντρικά της Ευρώπης που είναι στην Γερμανία

    http://www.suzuki.de/content/index.html


    Διεύθυνση:
    -----------------------------------------------------------------
    SUZUKI INTERNATIONAL EUROPE GMBH
    Suzuki-Allee 7
    64625 Bensheim
    -----------------------------------------------------------------

    Managing director:

    Takashi Iwatsuki
    Kunihiko Uetsuki
    Hirotaka Ono

    Amtsgericht Darmstadt
    HRB 21266
    USt-IDNr.: DE 111 660 584
    -----------------------------------------------------------------

    Να τους αναφέρεις ότι είδε το μηχανάκι η εδώ αντιπροσωπία και σου πρότεινε την αντικατάσταση του κινητήρα αλλά σαν επιμέρους ανταλλακτικά.

    Ρώτησέ τους αν οι ίδιοι το θεωρούν ως την πρέπουσα λύση και αν δίνουν εγγύηση καλής λειτουργίας και ασφάλειας με αυτή την λύση και τι θα πρότειναν. Τόνισε το γεγονός ότι διακινδύνευσες σοβαρά την ζωή σου και ότι δεν αισθάνεσαι ασφαλής πια με μια μερική ανακατασκευή της μηχανής και ότι θα ήθελες να ξέρεις επίσης την αιτία του προβλήματος μόλις την μάθουν οι ίδιοι.

    Λίγο πολύ κινήσου όπως σου προτεινε η Γιαγιά Αρκούδα

  15. #75
    ειμαι αλλου Το avatar του/της dimitris74
    Εγγραφή
    09/08/2004
    Μηνύματα
    104
    παντως ειναι πιθανο κανα μικρο γρεζι απο την ζημια στην μιζα να εμεινε στο μοτερ και να σου εσκασε πουθενα με αποτελεσμα να κολλησε και να στα εκανε ολα πουτανα,
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dessert

    Με ελάχιστη προσοχή, είναι κινητήρες που δεν χρειάζονται να έχουν κάποιο σοβαρό service πριν τα 200.000 χλμ. σε αντίθεση, με τους τετραμπ@ύρδελους Ιαπωνικούς που στα 40000 σου ζητάνε τα "οικονομικά" και εύκολα προσητά, σε όλους τους πληθωρικούς αγοραστές τους ανταλλακτικά...

Σελίδα 5 από 11 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF