Σελίδα 5 από 14 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 203

Θέμα: Μας Κοροϊδεύουν? Περι αλλαγής λαδιών το θέμα (Διευθετήθηκε)

  1. #61
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gstef
    Φαντάζομαι ότι κατάλαβες αυτό που λέει ο Αρχάγγελος ότι ο μηχανικός που είναι αρχαίο μέλος έχει κολητιλίκια εδω μέσα που εγώ δεν έχω......και μου τα χώνουν κάποιοι που θέλουν να κάνουν το άσπρο-μαυρο.

    ψιτ νέος... εγω καταλαβα, εσυ μαλλον δεν καταλαβες ουτε ο ο φιλος αρχαγγελος...

    τον μηχανικο δεν το ξερω ,ΔΕΝ γραφει εδω μεσα, κι αν γραφει θα γραφει πιθανων ινκογνιτο ως ιδιωτης μοτοσυκλετιστης, δε ξερω καν αν ειναι μοτοσυκλετιστης και το 80% των απαντησεων που πηρατε δεν ειναι καν απο κατοχους ΚΤΜ.


    αν δεν σας αρεσουν οι απαντησεις που λαμβανετε , μην μπαινετεε στον κοπο να ποσταρετε.

    αφου εισαι σε διαλογο με την κΤΜ προς τι ολη η κοινοποιηση εδω μεσα; Για να μην περασουμε απο το εν λογω συνεργειο; Για να κανεις δυσφημιση;



    ασχολησου με το ωραιο το μηχανακι σου πιο θετικα, βγες, στριψε, πατα και λιγο χωματακι και θα τα ξεχασεις ολα...

    να δημιουργουμε προβληματα εκει που δεν υπαρχουν ειναι αστειο.

  2. #62
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    ψιτ νέος... εγω καταλαβα, εσυ μαλλον δεν καταλαβες ουτε ο ο φιλος αρχαγγελος...

    τον μηχανικο δεν το ξερω ,ΔΕΝ γραφει εδω μεσα, κι αν γραφει θα γραφει πιθανων ινκογνιτο ως ιδιωτης μοτοσυκλετιστης, δε ξερω καν αν ειναι μοτοσυκλετιστης και το 80% των απαντησεων που πηρατε δεν ειναι καν απο κατοχους ΚΤΜ.


    αν δεν σας αρεσουν οι απαντησεις που λαμβανετε , μην μπαινετεε στον κοπο να ποσταρετε.

    αφου εισαι σε διαλογο με την κΤΜ προς τι ολη η κοινοποιηση εδω μεσα; Για να μην περασουμε απο το εν λογω συνεργειο; Για να κανεις δυσφημιση;



    ασχολησου με το ωραιο το μηχανακι σου πιο θετικα, βγες, στριψε, πατα και λιγο χωματακι και θα τα ξεχασεις ολα...

    να δημιουργουμε προβληματα εκει που δεν υπαρχουν ειναι αστειο.

    Katana καλημέρα

    εσυ πρώτος κάτι εγραψεςς με υπονουμενο περι αρχαιοτητας και συμπερασμάτος επ αυτού με υπονοιες περι σκοπιμοτητων.

    Τα παλιός/νεος δεν τα σχολιάζω καν

    Τώρα αυτό περι δυσφημισης, θα το έλεγα ενημέρωση προς του άλλους κατόχους ΚΤΜ. Αν πηγαίνουν σε αυτόν τον μηχανικό και θέλουν την αλλαγή λαδιών συμφωνα με τον κατασκευαστή θα πρέπει ή να πάνε αλλού ή να το συζητήσουν μαζί του. Εγώ πάντως δεν ξαναπάω, και ο λόγος είναι αυτός συν την κοροϊδια....

  3. #63
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    ρε φιλε...γιατι κανεις τον κουτο χωρις να εισαι?υπαρχει συγκεκριμενος λογος ,να γινει ολο αυτο αντιπαραθεση?

    ειπαμε ευθυς εξαρχης οτι η συζητηση στα επιπεδα που κυμανθηκε, ειναι ακαδημαϊκη...

    πραγμα που σημαινει το εξης...με ΔΕΔΟΜΕΝΗ την σωστη δουλεια,γιατι να παω με βαση το μανιουαλ και γιατι να το εξηγω στον οποιονδηποτε μη σχετικο?

    τα δυο παραδειγματα που εφερα με το hayabusa,αφορουν τακτικη συντηρηση...και ουδεμια σχεση εχει αυτο που κανω με το μανιουαλ...μονο το αποτελεσμα ειναι ιδιο...

    τωρα,εφ οσον θεωρεις,οτι στην περιπτωση του δικου σου σερβις εγινε παραλειψη συγκεκριμενης υποχρεωτικης εργασιας,κυνηγησε το μεχρι τελους...

    μην μπερδευεις ομως καταστασεις...
    Reinmeister,

    πέρα από την ακαδημαική κουβέντα που κάνουμε, συμφωνούμε δηλαδή ότι δεν μπορεί να υπάρξει σωστή δουλειά όταν ΔΕΝ ΕΚΤΕΛΕΙΣ μερος των υποχρεωτικών εργασιών που λέει ο κατασκευαστής.

  4. #64
    One KTM to rule them all Το avatar του/της Ravendark
    Εγγραφή
    25/08/2009
    Μηνύματα
    102
    Μπορεί να μας πεί κάποιος κάτοχος Adventure, αν η τάπα στο δοχείο λαδιού (η οποία είναι δίπλα στο φιλτράκι αυτο) είναι προσβάσιμη χωρίς να αφαιρέσει κανείς το αριστερό ρεζερβουάρ;
    Μιας και το Superduke (που είχα, και του είχα κάνει πολλές αλλαγές λαδιών) έχει το ίδιο σύστημα, να τονίσουμε ότι το περισσότερο λάδι βρίσκεται στο δοχείο αυτό. στο μοτέρ υπάρχει γύρω στο 1 λίτρο λάδι (χοντρικά, αν πέφτω έξω μη βαράτε!).

    Συνεπώς αν δεν είναι προσβάσιμα χωρίς την αφαίρεση του ρεζερβουάρ, τάπα και φιλτράκια, τότε πολύ απλά έκαναν μερική αλλαγή λαδιού. Αν είναι προσβάσιμα όμως, και με κανα μακρύ εργαλειάκι ή δεν ξέρω τι, μπορούν να λύσουν την τάπα τότε ποιό το πρόβλημα; Αν έφυγε το λάδι από το δοχείο αυτό, τι σε πειράζει αν δεν έβγαλε το ρεζερβουάρ;

    Είπες ότι σου βάλανε μισό λίτρο παραπάνω. Τσέκαρες την στάθμη του λαδιού (θερμοκρασία λειτουργίας, ένα λεπτό αφού το έχεις σβήσει - έτσι για να πάμε by-the-book); Έχει παραπάνω λάδι;

    Η σίτα αυτή σπάνια κρατάει ρινίσματα γιατί κάνουν καλή δουλειά οι μαγνητικές τάπες.

    Και κάτι τελευταίο: όπως είπε και κάποιο παλικάρι παραπάνω, τα owners manual γράφονται με το σκεπτικό να είναι απλά και κατανοητά στον απλό κόσμο. Τώρα αν δεν βγάζανε το ρεζερβουάρ, πως θα βάζανε φωτό ποιά τάπα να λύσεις;;:rotflmao:
    A wise man never plays leapfrog with a unicorn.

  5. #65
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ravendark
    Μπορεί να μας πεί κάποιος κάτοχος Adventure, αν η τάπα στο δοχείο λαδιού (η οποία είναι δίπλα στο φιλτράκι αυτο) είναι προσβάσιμη χωρίς να αφαιρέσει κανείς το αριστερό ρεζερβουάρ;
    Μιας και το Superduke (που είχα, και του είχα κάνει πολλές αλλαγές λαδιών) έχει το ίδιο σύστημα,
    Ναί, λύνεται από μπροστά με ένα γερμανικό. Το λάδι βέβαια χύνεται επάνω στο επάνω μέρος της φωλιάς της μπαταρίας, αλλά προκειμένου να βγάλουν το ντεπόζιτο...

  6. #66
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Elesun
    Ναί, λύνεται από μπροστά με ένα γερμανικό. Το λάδι βέβαια χύνεται επάνω το επάνω μέρος της φωλιάς της μπαταρίας, αλλά προκειμένου να βγάλουν το ντεπόζιτο...
    Μπορεί όμως να την βγάλει την τάπα αυτή που έχει μαγνητάκι και να την καθαρίσει από τυχόν γρέζια?
    Τι γίνεται με την inline σίτα κοντά σε αυτήν την τάπα?

  7. #67
    One KTM to rule them all Το avatar του/της Ravendark
    Εγγραφή
    25/08/2009
    Μηνύματα
    102
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Elesun
    Ναί, λύνεται από μπροστά με ένα γερμανικό. Το λάδι βέβαια χύνεται επάνω το επάνω μέρος της φωλιάς της μπαταρίας, αλλά προκειμένου να βγάλουν το ντεπόζιτο...
    Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα χωνί ή κάτι παρόμοιο
    Η σιτούλα μπορεί και αυτή να λυθεί χωρίς να βγεί το τεπόζιτο;
    A wise man never plays leapfrog with a unicorn.

  8. #68
    One KTM to rule them all Το avatar του/της Ravendark
    Εγγραφή
    25/08/2009
    Μηνύματα
    102
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gstef
    Μπορεί όμως να την βγάλει την τάπα αυτή που έχει μαγνητάκι και να την καθαρίσει από τυχόν γρέζια?
    Τι γίνεται με την inline σίτα κοντά σε αυτήν την τάπα?
    Φίλε μου αφού λέει ότι λύνεται, τι εννοείς αν μπορεί να την βγάλει;
    A wise man never plays leapfrog with a unicorn.

  9. #69
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ravendark
    Φίλε μου αφού λέει ότι λύνεται, τι εννοείς αν μπορεί να την βγάλει;
    Εννοώ ότι μπορεί μεν να λύνεται τόσο όσο χρειάζεται για να τρέξει το λάδι, αλλά να μην μπορεί να την τραβήξει έξω (επειδή δεν υπάρχει χώρος λόγω ντεπόζιτου) για να την καθαρίσει.
    Ρωτάω, δεν ξέρω
    Από την άλλη, δεν μας είπε για την σιτα εκεί κοντά??? βγαίνει, δεν βγαίνει

  10. #70
    One KTM to rule them all Το avatar του/της Ravendark
    Εγγραφή
    25/08/2009
    Μηνύματα
    102
    ρίξε μια ματιά ντε στο δικό σου...πως το βλέπεις; έχει χώρο;
    A wise man never plays leapfrog with a unicorn.

  11. #71
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    παντος φιλε gstef ,μην παραξενευτεις αν πας σε αλλο συνεργειο ΚΤΜ ,εξουσιοδοτημενο ή εξειδικευμενο (πως σκατα το λενε ρεεεεεεε?) και δεις τα ιδια πραγματα...

  12. #72
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ravendark
    ρίξε μια ματιά ντε στο δικό σου...πως το βλέπεις; έχει χώρο;
    Εννοείται ότι θα το κάνω Ravendark
    Τώρα είμαι εκτός Ελλαδος και επιστρέφω το βράδυ

    Αυριο θα το τσεκάρω. Παρόλου αυτά, αν κάποιος συμφορουμιτης ξέρει ας μας πει.

    Ο Elesun σίγουρα το κατέχει καλύτερα και τον ευχαριστώ για την απάντηση, αν ξέρει και για το αν μπορεί να την πάρει την τάπα και την σίτα έξω ας μας διαφωτίσει

  13. #73
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gstef
    Εννοώ ότι μπορεί μεν να λύνεται τόσο όσο χρειάζεται για να τρέξει το λάδι, αλλά να μην μπορεί να την τραβήξει έξω (επειδή δεν υπάρχει χώρος λόγω ντεπόζιτου) για να την καθαρίσει.
    Ρωτάω, δεν ξέρω
    Από την άλλη, δεν μας είπε για την σιτα εκεί κοντά??? βγαίνει, δεν βγαίνει
    Νομίζω ότι αν σου πω ότι βγαίνει η σίτα (που δεν ξέρω, αλλά λογικά πρέπει να βγαίνει), θα πιαστείς από αλλού.
    Το θέμα είναι ότι δεν σου άρεσε ο τρόπος που δουλεύει ο συγκεκριμένος και η συμπεριφορά του. Όπως σου είπαν και οι άλλοι παραπάνω, πρόβλημα δε δημιουργείται ακόμα και αν δεν καθάρισε τη σίτα, εκτός και εάν έχει μαζέψει το δικό σου τόσα γρέζια που έκλεισε τη δίοδο. Απίθανο.

    Οπότε μην ασχολείσαι άλλο. Βρες έναν άλλο μηχανικό που σε καλύπτει και μην ξαναπατήσεις στον συγκεκριμένο.

    Φιλικά


  14. #74
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
    παντος φιλε gstef ,μην παραξενευτεις αν πας σε αλλο συνεργειο ΚΤΜ ,εξουσιοδοτημενο ή εξειδικευμενο (πως σκατα το λενε ρεεεεεεε?) και δεις τα ιδια πραγματα...
    φοβάμαι ότι έχεις δίκιο

  15. #75
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.389
    Δε ξερω πως δουλευει το συγκεκριμενο καταστημα και ρωταω

    1.Σου χρεωσε την εργατοωρα οπως λεει η ktm στην Ελλαδα??? Με την τιμη αυτη??
    2.Το φπα φανταζομαι κανονικα???

    Αν και στα δυο παραπανω πεις ναι τοτε κι εγω στη θεση σου θα ειχα παραπονο.
    Αν σου τον επιασε κοινως οφειλει να τα κανει ολα σωστα αφου ετσι θελεις κι εσυ ως πελατης.
    Αυτη ειναι η δικη μου αποψη.

    Υ.Γ.Εχω δουλεψει σε συνεργειο και καταλαβαινω πως ειναι η δουλεια

Σελίδα 5 από 14 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF