Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 103

Θέμα: κομπλερ μιζας

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της samoure
    Εγγραφή
    04/10/2006
    Μηνύματα
    145
    Αρχικά δημιουργήθηκε από emix24
    Και γι αυτο μαλλον ειναι και αγραφος νομος να μην λεμε οτι το μηχανακι εχει κατι που μπορει στο μαλλον να βγαλει ζημια 500ευρω, αλλα να προσπαθουμε να το "πνιξουμε".

    Οσο νομος ειναι να μην εκτιμαται μια εργασια, αλλο τοσο νομος ειναι να "πνιγουμε" τα σοβαρα θεματα της μηχανης (που θα φανουν στο μελλον) και απλα να διορθωνουμε τα προβληματα που εχουν να κανουν με την ασφαλεια της μηχανης.
    Εσενα με λιγα λογια πρεπει να σε εχουμε το νου μας αν βαλεις αγγελια δηλαδη

  2. #62
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2006
    Μηνύματα
    314
    Αρχικά δημιουργήθηκε από samoure
    Εσενα με λιγα λογια πρεπει να σε εχουμε το νου μας αν βαλεις αγγελια δηλαδη
    Οταν και αν ερθει εκεινη η ωρα, οποιος θελει να την αγορασει ειναι ελευθερος ν αποφασισει, ακουγοντας την μοτοσυκλετα.

    Οπως ειπα, πες μου εναν που δεν εχει προσπαθησει να "πνιξει" καποιο προβλημα που εχει η μηχανη του, προκειμενου να την πουλησει.

    Αλλα εγω δεν το "πνιγω". Το διορθωνω με θεμιτο τροπο. Απλα αλλαζω καποια ανταλλακτικα με καινουργια και οχι διορθωνοντας τα φθαρμενα και ξαναβαζοντας τα μεσα.

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.534
    Αρχικά δημιουργήθηκε από emix24
    Παντως ρε παιδια μερικα πραγματα δεν τα καταλαβαινω.
    Πχ. το ανταλλακτικο 18 που φαινεται οτι αποτελειται απο 3-4 ξεχωριστα κομματια το πουλανε σαν ενα, και κοστιζει 450-500ευρω. Αφου στην φωτογραφια φαινεται οτι ειναι 3-4 κομματια. Γιατι να μην βγαινουν κωδικοι για το καθενα ξεχωριστα;

    Αλλο παραδειγμα:
    Το πλαστικο τζαμακι του ψηφιακου κοντερ μου εχει κατι χαρακιες. Επειδη δεν μου αρεσει, θελω να το αλλαξω. Πηγα και ρωτησα και μου ειπαν οτι μεχρι πριν απο λιγο καιρο δεν υπηρχε ξεχωριστος κωδικος και επρεπε να αλλαχθει ολο το κοντερ, δηλαδη 500-600ευρω!!! Ελεος πια. Για ενα πλαστικο τζαμακι ν αλλαξεις ολο το κοντερ;

    Τελικα (και αφου πρεπει να εφαγαν τρελο κραξιμο) το βγαζουν με ξεχωριστο κωδικο και κοστιζει 60ευρω.

    Τα εχουν κανει ολα για να μας τα παιρνουν μου φαινεται.

    Σιγουρα η ΚΤΜ συστηνει αλλαγη ολο του κομπλερ, αλλα αφου γινεται ν αλλαξεις μερικα εξαρτηματα, γιατι να μην το συστηνει κι αυτο;

    Μερικα πραγματα δεν τα καταλαβαινω, μου φαινεται.
    Η κάθε κατασκευάστρια εταιρία θεωρεί ότι για να είναι 100% εντάξει π.χ το κόμπλερ πρέπει να αλλαχθεί όλο το σετ κάτι που βέβαια τη συμφέρει και οικονομικά. Προσωπικά αν είχα ένα παλιό μηχανάκι αξίας π.χ 1500 ευρώ φυσικά δεν θα έδινα 500-600 αλλά θα προτιμούσα να μπαλώσω κάτι και ας λειτουργεί στο 70%. Τώρα αν πάρω μια BMW με 10000 και στα 2-3 χρόνια αρχίσει και ζητάει 500άρικα για επισκευές θεωρώ ότι πιάστηκα κορόιδο. Γιαυτό προτιμώ κάτι υποδεέστερο το οποίο όμως δεν θα με απασχολήσει για αρκετό καιρό

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ikarosk
    Εγγραφή
    22/08/2007
    Μηνύματα
    736
    Καλησπέρα κι από 'μένα.
    Τα κύρια εξαρτήματα του κόμπλερ είναι το μεγάλο γρανάζι με κωδ.14, ο κλωβός με τα έκκεντρα και ο δακτύλιος με κοινό κωδ.18
    Κατά την ταπεινή μου γνώμη, με 130 ευρώ δεν νομίζω ότι μπορεί να αντικατασταθεί κάποιο εξάρτημα από τα τρία του κόμπλερ, εκτός από το ρουλεμάν με κωδικό 14 και τα βιδάκια με κωδικό 20.
    Καλώς οι αντιπροσωπείες προτείνουν αλλαγή ολόκληρου του μηχανισμού γιατί αποτελείται από εξαρτήματα που συνεργάζονται και φθείρονται ταυτόχρονα.
    Το να αλλάξεις το πιο φθαρμένο δεν είναι λύση. Είναι σαν να αλλάζεις αλυσίδα χωρίς να αλλάξεις γρανάζια, η να προσπαθείς να ''επαναφέρεις'' ένα τελειωμένο ρουλεμαν αλλάζοντάς του τις μπίλιες.
    Ο εν λόγω μηχανικός κάτι άλλο κάνει, χωρίς να υπονοώ κάτι το ύποπτο.

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ikarosk
    Καλησπέρα κι από 'μένα.
    Τα κύρια εξαρτήματα του κόμπλερ είναι το μεγάλο γρανάζι με κωδ.14, ο κλωβός με τα έκκεντρα και ο δακτύλιος με κοινό κωδ.18
    Κατά την ταπεινή μου γνώμη, με 130 ευρώ δεν νομίζω ότι μπορεί να αντικατασταθεί κάποιο εξάρτημα από τα τρία του κόμπλερ, εκτός από το ρουλεμάν με κωδικό 14 και τα βιδάκια με κωδικό 20.
    Καλώς οι αντιπροσωπείες προτείνουν αλλαγή ολόκληρου του μηχανισμού γιατί αποτελείται από εξαρτήματα που συνεργάζονται και φθείρονται ταυτόχρονα.
    Το να αλλάξεις το πιο φθαρμένο δεν είναι λύση. Είναι σαν να αλλάζεις αλυσίδα χωρίς να αλλάξεις γρανάζια, η να προσπαθείς να ''επαναφέρεις'' ένα τελειωμένο ρουλεμαν αλλάζοντάς του τις μπίλιες.
    Ο εν λόγω μηχανικός κάτι άλλο κάνει, χωρίς να υπονοώ κάτι το ύποπτο.
    Αυτο λεω και εγω ρε φιλε ...
    Το παλικαρι λεει οτι του ειπε ο μηχανικος οτι θα αλλαξει το 14 και 18...Μα στην ουσια αυτο ειναι ολο το κομπλερ που αποκλειεται να κοστιζει μονο 130Ε

    Εγω νομιζω οτι ο μηχανικος θα αλλαξει μονο το γραναζι πχ και το κομπλερ θα δουλεψει για καποιο διαστημα μεχρι να παραδωσει ξανα πνευμα απο ρουλεμαν ή κατι αλλο που θα ειναι ηδη σχεδον φθαρμενο αλλα δεν θα αλλαχτει...

    Φιλε ermix σε παρακαλω για να μου φυγει η απορια βασικα,μπορεις να ρωτησεις αυτον τον μηχανικο ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ για να το κανει να δουλεψει

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.534
    Κι αν η ΚΤΜ δίνει τα ίδια κομμάτια από άλλο μοντέλο ξεχωριστά;
    Αν ο μάστορας έχει μεταχειρισμένα κόμπλερ και τα σπάει
    Αν στο κομμάτι που θέλει αλλαγή ταιριάζει από άλλη μηχανή; όλα τα κόμπλερ με την ίδια λογική δουλεύουν

  7. #67
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Και το BikeBandit.com έχει ως τιμές για τα μαμά ανταλλακτικά:

    Για το 14 : 120$ ---> 85 ευρώ
    Για το 18 : 548$ ---> 390 ευρώ

  8. #68
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Η μίζα από το LC4

    Τα 7 & 8 δίνονται ξεχωριστά και έχουν 85$ & 54$ = 139$ = 100 ευρώ

    Μήπως αυτά αλλάζει ο μάστορας και αντί για του 950 βάζει αυτά του 640 που πιθανόν να ταιριάζουν?


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ktm-09-05-0665-039.gif 
Προβολές:	315 
Μέγεθος:	14,8 KB 
ID:	193558

  9. #69
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Αυτή είναι η μίζα του 950


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ktm-09-05-0682-036-1.gif 
Προβολές:	313 
Μέγεθος:	11,9 KB 
ID:	193559

  10. #70
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2006
    Μηνύματα
    314
    Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
    Αυτο λεω και εγω ρε φιλε ...
    Το παλικαρι λεει οτι του ειπε ο μηχανικος οτι θα αλλαξει το 14 και 18...Μα στην ουσια αυτο ειναι ολο το κομπλερ που αποκλειεται να κοστιζει μονο 130Ε

    Εγω νομιζω οτι ο μηχανικος θα αλλαξει μονο το γραναζι πχ και το κομπλερ θα δουλεψει για καποιο διαστημα μεχρι να παραδωσει ξανα πνευμα απο ρουλεμαν ή κατι αλλο που θα ειναι ηδη σχεδον φθαρμενο αλλα δεν θα αλλαχτει...

    Φιλε ermix σε παρακαλω για να μου φυγει η απορια βασικα,μπορεις να ρωτησεις αυτον τον μηχανικο ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ για να το κανει να δουλεψει
    Παιδια θα τον ρωτησω τι αλλαξε και θα σας πω.
    Ο Δημητρης ξερω οτι ειναι εγγυηση σε οτι κανει και πιστευω οτι η λυση που θα δωσει δεν θα ειναι προσωρινη.
    Καντε υπομονη λιγο και θα σας πω.

  11. #71
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Η μίζα από το LC4

    Τα 7 & 8 δίνονται ξεχωριστά και έχουν 85$ & 54$ = 139$ = 100 ευρώ

    Μήπως αυτά αλλάζει ο μάστορας και αντί για του 950 βάζει αυτά του 640 που πιθανόν να ταιριάζουν?
    Eγω γιατι νομιζω οτι τα 7 και 8 ειναι τα τελευταια που μας ενδιαφερουν...
    Γραναζι και ρουλεμαν δλδ δε θα αλλαξει?!

    Ειμαι περιεγος να δω τι θα αλλαξει τελικα

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kawazoyras
    Εγγραφή
    20/12/2008
    Μηνύματα
    162
    ρε παιδιά το 7 είναι το συγκεκριμένο κομάτι πού κάνει όλη τή δουλειά....σφίγγει τα κυλυνδράκια που έχει, στο κέντρο του γραναζιού για να μπορέσει να γυρίσει το στρόφαλο, κ όταν πάρει μπροστά λασκάρουν αφού γυρνάει πλέον ο κινητήρας κάνοντας τη γνωστή καστάνη (7)....
    george

  13. #73
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kawazoyras
    ρε παιδιά το 7 είναι το συγκεκριμένο κομάτι πού κάνει όλη τή δουλειά....σφίγγει τα κυλυνδράκια που έχει, στο κέντρο του γραναζιού για να μπορέσει να γυρίσει το στρόφαλο, κ όταν πάρει μπροστά λασκάρουν αφού γυρνάει πλέον ο κινητήρας κάνοντας τη γνωστή καστάνη (7)....
    Συμφωνουμε οτι 7 και 8 πρεπει να αλλαχτουν μαζι οπωσδηποτε?!

  14. #74
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2006
    Μηνύματα
    314
    Παιδια θα τυπωσω τα δυο σχεδια με το κομπλερ απο το 640 και 950, θα τα δειξω στον Χελιωτη και θα σας πω τι αλλαξε.
    Ετσι θα μας φυγουν ολονων οι αποριες συντομα.

  15. #75
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Εγώ πάντως δεν έχω αμφιβολία ότι θα δουλέψει και μάλιστα απροβλημάτιστα ότι κι αν σου κάνει.

    Το ξαναείπα. Δεν είμαι υπέρ του "άλλαξέ το όλο να είμαστε σίγουροι". Εαν είσαι μηχανικός είσαι μηχανικός και όλα γίνονται.

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF