Σελίδα 5 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 129

Θέμα: Λάστιχα για motard

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Ωραιος!!!!
    Περιμενουμε και λιγα λογια για τα λαστιχα.
    ενταξει, καινουργια λαστιχα ειναι...
    λογικο ειναι να εχουν γκριπ...και σε σχεση με τα ξυλιασμενα που φοραγα, μου φαινεται "διαστημικο" το κρατημα τους στην επιστροφη σπιτι που ηταν καμια 30αρια χλμ...
    το θεμα ειναι να δουμε τι κανουν στην πιεση (πιστα), στο ποσο γρηγορα ζεσταινονται και το κυριοτερο: στην αντοχη τους στον χρονο...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rider Προβολή μηνύματος
    καλοφορετα τα πατουμενα man!
    thanks man...
    τωρα παμε μια Ταξιαρχη..

  2. #62
    χαχαχαχα ρε devil με έβαλες σε υποψίες τώρα γιατί όταν πήρα το ΚΤΜ μου πε το παλικάρι που μου το πούλησε ότι "κοίτα να σου πω και κάτι, το πίσω λάστιχο είναι πιο φαρδύ από το κανονικό οπότε σε τελικές μπορεί να χάσεις αλλά εχεις καλό κράτημα" .... και ρίχνω μια ματιά και βλέπω 160/60 και λέω από μέσα μου "τι λέει ?! δεν καταλαβαίνω" και το πέρασα έτσι.... Τελικά παίζει να μην είχε άδικο και από περιέργεια θα πάω αύριο το πρώι να το μετρήσω ... Dunlop Sportmax Qualifier.

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από darknezz Προβολή μηνύματος
    χαχαχαχα ρε devil με έβαλες σε υποψίες τώρα γιατί όταν πήρα το ΚΤΜ μου πε το παλικάρι που μου το πούλησε ότι "κοίτα να σου πω και κάτι, το πίσω λάστιχο είναι πιο φαρδύ από το κανονικό οπότε σε τελικές μπορεί να χάσεις αλλά εχεις καλό κράτημα" .... και ρίχνω μια ματιά και βλέπω 160/60 και λέω από μέσα μου "τι λέει ?! δεν καταλαβαίνω" και το πέρασα έτσι.... Τελικά παίζει να μην είχε άδικο και από περιέργεια θα πάω αύριο το πρώι να το μετρήσω ... Dunlop Sportmax Qualifier.

    εσυ μπορει να μην εχεις θεμα γιατι το μηχανακι βγαινει motard και θα υπαρχει μποσικο στο πλατος του ψαλιδιου...
    εμενα ομως που ειναι μετατροπη απο χωματινο σε motard, φυσικα και δεν ειχε προβλεφθει να φορεθει τοσο φαρδυ λαστιχο πισω...

    και παλι ομως ειναι φαουλ της dunlop γιατι η διασταση ειναι εντελως παραπλανητικη...
    μιλαμε για μεγαλη διαφορα...οχι μικρη...
    εδω εχει μια σχετικη λιστα για τα πραγματικα πλατη των supermoto ελαστικων...
    και εδω επισης και συγκεκριμενα γραφουν για τα dunlop Q3 ποσο πιο φαρδυα ειναι...:a31:

    τον παιζει η dunlop κανονικα στο κομματι αυτο και μαζι της αναγκαστικαμε να τον παιξουμε και εμεις, για να χωρεσει το λαστιχο...
    εσυ μετρα το καλου κακου παντως...

  4. #64
    Ελα τα φόρεσα και εγώ χθες απόγευμα... dunlop sportsmart2 .. τα μέτρησα και είναι όντως πιο φαρδιά. Είναι ίδια ακριβώς με τα qualifier που είχα. Γενικά η Dunlop μάλλον βγάζει όλες τις σειρές λίγο πιο φαρδιές.

    Στο μαγαζί με είπαν και οι 2 με πολύ σοβαρότητα, για 100km όχι μπαντιλίκια, όχι στροφές, όχι γκάζι, αργά και πολύ προσοχή. Λέω ντάξυ ρε παιδιά, ξέρω,...λένε οχι μεγάλε ακού που σου λέμε, δεν είναι όπως παλιά. ... τεσπα, ευχαρίστησα, πλήρωσα και έφυγα αλλά τελικά ακόμα δεν έχω αίσθηση μεγάλης διαφοράς.

    Εσυ που τα χεις κάμποσες μέρες για πες πως τα βλέπεις. Ζεστένονται γρήγορα ? Πίστα έχεις προλάβει καθόλου να τα δεις σε στροφή ?

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από darknezz Προβολή μηνύματος
    Ελα τα φόρεσα και εγώ χθες απόγευμα... dunlop sportsmart2 .. τα μέτρησα και είναι όντως πιο φαρδιά. Είναι ίδια ακριβώς με τα qualifier που είχα. Γενικά η Dunlop μάλλον βγάζει όλες τις σειρές λίγο πιο φαρδιές.

    Στο μαγαζί με είπαν και οι 2 με πολύ σοβαρότητα, για 100km όχι μπαντιλίκια, όχι στροφές, όχι γκάζι, αργά και πολύ προσοχή. Λέω ντάξυ ρε παιδιά, ξέρω,...λένε οχι μεγάλε ακού που σου λέμε, δεν είναι όπως παλιά. ... τεσπα, ευχαρίστησα, πλήρωσα και έφυγα αλλά τελικά ακόμα δεν έχω αίσθηση μεγάλης διαφοράς.

    Εσυ που τα χεις κάμποσες μέρες για πες πως τα βλέπεις. Ζεστένονται γρήγορα ? Πίστα έχεις προλάβει καθόλου να τα δεις σε στροφή ?


    ενταξει, εγω δεν ειμαι και αντιπροσωπευτικο δειγμα γιατι απλα τα προηγουμενα δεν υπηρχαν σαν λαστιχα...
    τωρα Φχαριστιεμαι μηχανακι...
    δεν γλιστραει πουθενα..ή μαλλον γλιστραει σε πολυ αποτομα ανοιγματα γκαζιου υπο κλιση και πριν ισιωσει το μηχανακι και με χαλια ασφαλτο...
    και χωρις σοβαρο ζεσταμα...

    πιστα δεν εχω προλαβει να παω...
    αλλα σε οτι σκατοδρομο εκανα πριν βολτα και εγραφε και η 3η μου, τωρα "γραφει" μονο η πρωτη και μονο στο βιαιο ανοιγμα...

    γενικα πολυ ευχαριστημενος και με σχετικα ψηλες πιεσεις 32-34...

    μολις μπω πιστα θα ενημερωσω...

  6. #66
    32-34 psi... ψηλά δεν είναι λίγο ? υπάρχει κάποιος λόγος που το χεις εκεί ? εγώ τα έβαλα μαζί με τον λαστιχά 29 - 29 (πισω - μπρος) και το πίσω άντε 33psi με 2ο άτομο.. Βέβαια τώρα που το σκέφτομαι ίσως έπρεπε ήδη να βάλω το πίσω ήδη 30-32 καθώς κι από μόνος μου εεεε το βαράινω το μηχανάκι

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από darknezz Προβολή μηνύματος
    32-34 psi... ψηλά δεν είναι λίγο ? υπάρχει κάποιος λόγος που το χεις εκεί ? εγώ τα έβαλα μαζί με τον λαστιχά 29 - 29 (πισω - μπρος) και το πίσω άντε 33psi με 2ο άτομο.. Βέβαια τώρα που το σκέφτομαι ίσως έπρεπε ήδη να βάλω το πίσω ήδη 30-32 καθώς κι από μόνος μου εεεε το βαράινω το μηχανάκι

    ο λαστιχας/μηχανικος τους εβαλε τοσο μεσα...
    και σε ερωτηση μου, μου ειπε οτι δεν εχουν αναγκη για χαμηλοτερα..μονο για καμια πιστα ή για καμια πολυ γρηγορη βολτα σε στροφιλικι...

    εγω μεχρι στιγμης οπως σου ειπα, δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα και τα πιεσα αρκετα για να δω τα ορια τους...
    επισης σκεψου οτι με τοση πιεση, δεν τρωγονται και ευκολα...

    οταν μπω πιστα θα πεσω στο 28-26 ή στην χειροτερη 26-24...

    το 29-29 παντως για δρομο ειναι χαμηλο...δεν νομιζω να εχεις θεμα με γλιστριματα πριν ζεσταθουν...ισως λιγο την πιο γρηγορη φθορα τους...

    οπως ειπες βεβαια, παιζουν ρολο και τα κιλα του μηχανακιου, του αναβατη και του δικαβαλου...

  8. #68
    d.m.w.t.l. Το avatar του/της congate7
    Εγγραφή
    02/06/2012
    Μηνύματα
    879
    Και που λέτε εκεί που κοιτούσα για κράνος γυρνάω από βόλτα και βλέπω αυτά
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	08072015436.jpg 
Προβολές:	142 
Μέγεθος:	98,8 KB 
ID:	338302
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	08072015437.jpg 
Προβολές:	141 
Μέγεθος:	102,2 KB 
ID:	338303

    Είμαι πλέον σε αναζήτηση ελαστικών για το drzάκι μου.

    Είχα τα Bridgestone Battlax που με άφησαν απόλυτα ικανοποιημένο, αλλά μου αρέσουν οι αλλαγές οπότε θα ήθελα να ακούσω και άλλες προτάσεις.
    Κοιτούσα τα Michelin Supermotard αλλά για δρόμο δε νομίζω να είναι ότι καλύτερο.

    Φοράω 120/70/17 και 150/60/17. Χοντρικά για το πίσω έχω έναν πόντο από την κάθε πλευρά. Μπορώ να κάνω τη μετάβαση σε πχ. 160/60/17? Στο μπροστά χωράει ένα 130 αλλά υπάρχει η περίπτωση να μην τα παίρνει η ζάντα?

    O παππούλης


    Θα πάω σε ένα νησί, να ψαρεύω πρόκες.

  9. #69
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από congate7 Προβολή μηνύματος
    Και που λέτε εκεί που κοιτούσα για κράνος γυρνάω από βόλτα και βλέπω αυτά


    Φοράω 120/70/17 και 150/60/17. Χοντρικά για το πίσω έχω έναν πόντο από την κάθε πλευρά. Μπορώ να κάνω τη μετάβαση σε πχ. 160/60/17? Στο μπροστά χωράει ένα 130 αλλά υπάρχει η περίπτωση να μην τα παίρνει η ζάντα?

    Θες να μας πεις οτι πήγες μια βόλτα κι εγινε ετσι το λαστιχο?

    Το 160 πίσω μαλλον θα του πεσει πολύ φαρδύ, τι ζάντα εχει πίσω? Την εχεις αλλάξει?
    Κανονικά το μηχανακι εχει 140 πίσω, οπότε ήδη εχει φαρδύτερο λάστιχο απο το original.

    Το αλλο που λες για 130 μπροστά απλά ξέχνα το.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #70
    d.m.w.t.l. Το avatar του/της congate7
    Εγγραφή
    02/06/2012
    Μηνύματα
    879
    Ε εντάξει δεν έγιναν όλα σε μια βόλτα αλλά πάντα πριν ξεκινήσω κοιτάζω την κατάσταση της μηχανής.
    Ειδικά μετά από ένα track day πριν από ένα μήνα πήρα την απόφαση να μην τα ζορίζω αλλά στην πράξη δυσκολεύτηκα.
    Όχι τις ζάντες δεν τις έχω αλλάξει. Για το 140 έχεις δίκιο ότι είναι το original αλλά και με το 150.

    Για το μπροστινό θες να πεις ότι θα βαρύνει το μηχανάκι? Δεν ξέρω γι'αυτό ρωτάω
    O παππούλης


    Θα πάω σε ένα νησί, να ψαρεύω πρόκες.

  11. #71
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Βάλε ότι είχες. Έτσι και αλλιώς τάπα πήγαινες γιατί να αλλάξεις.

  12. #72
    d.m.w.t.l. Το avatar του/της congate7
    Εγγραφή
    02/06/2012
    Μηνύματα
    879
    Είπα ότι μου αρέσουν οι αλλαγές. Θέλω να δω αν τα είχε κάποιος που φόρεσε κάποια άλλα και είδε διαφορά προς το καλύτερο
    O παππούλης


    Θα πάω σε ένα νησί, να ψαρεύω πρόκες.

  13. #73
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.116
    Αν σου αρέσουν οι αλλαγές, δοκίμασε να αλλάξεις τρόπο οδήγησης!
    Life begins at 45°.

  14. #74
    d.m.w.t.l. Το avatar του/της congate7
    Εγγραφή
    02/06/2012
    Μηνύματα
    879
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Αν σου αρέσουν οι αλλαγές, δοκίμασε να αλλάξεις τρόπο οδήγησης!
    O παππούλης


    Θα πάω σε ένα νησί, να ψαρεύω πρόκες.

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    μμμμ...ενδιαφερον....
    αυτο πρεπει να στεκεται ορθιο και χωρις σταντ...

Σελίδα 5 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. λάστιχα για XT 600 motard
    από blackpit στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2006, 22:09
  2. Λαστιχα για transalp..
    από derd στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2004, 10:05
  3. λαστιχα για KTM LC4 SM
    από dez στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2004, 15:26
  4. λαστιχα για cbr400-RR
    από PALADIN στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2004, 17:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF