Σελίδα 5 από 37 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 541

Θέμα: Λάστιχα για Vstrom

  1. #61
    Τεχνητό μέλος Το avatar του/της ekpaglos
    Εγγραφή
    13/04/2006
    Μηνύματα
    28
    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από harlek
    [B]Έχει δοκιμάσει κανείς τα Pirelli Scorpion Sync? (προσοχή, όχι τα Scorpion S/T).


    Τα έβαλα πρόσφατα (έχω κάνει περίπου 300 χλμ.).
    Ήθελα ελαστικά για αμιγώς ασφάλτινη χρήση, διότι ουδέποτε επρόκειτο να πηγαίνω στα χώματα με το Στρώμα (προσοχή, όχι απλώς να περνάω χωματόδρομο) και γενικώς δεν έχω φάει το παραμύθι της on/off χρήσης με μηχανή 235 + κιλών...

    Αν και δεν έχω ολοκληρωμένη εικόνα, οι πρώτες εντυπώσεις: (και σε σχέση με τα METZELER TOURANCE)

    Αισθητά βελτιωμένη η ποιότητα κύλισης
    Μεγαλύτερη σταθερότητα και αίσθηση ασφάλειας σε ταχύτητες άνω των 190 km/h
    Κρατήματα άψογα, ακόμα και σε μέτρια άσφαλτο... το Στρώμα στρίβει ακόμα πιο εύκολα

    Όλη η δουλειά είναι μέχρι να ζεσταθούν, γιατί μετά... απόλαυση!
    Motorcycle Emptiness

  2. #62
    Ρε παιδιά, το on-off moto μας, δουλεύει 100% στους ωραιότατους ελληνικούς δρόμους. Γιατί είναι παραμύθι; Τι να τα κάνουμε τα βουνά και τα χώματα όταν μες τις εθνικές οδούς υπάρχουν ΟΛΑ. Τμήματα που η άσφαλτος που έριξαν πριν 30 χρόνια έχει εξαφανιστεί, λακούβες, τούμπια, χαλίκια, κουράδες από πρόβατα κλπ.
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  3. #63
    Ahmadinejad Το avatar του/της painterakis
    Εγγραφή
    24/06/2005
    Μηνύματα
    530
    ηρθε το πληρωμα του χρονου (24000 χιλ) και θα αλλαξω λαστιχα.
    κατα 79% κινουμαι εθνικη, 20% στη πολη και 1% χωματοδρομο (ισα-ισα να φτασω παραλια,το καλοκαιρι) και εχω βαλει σε σειρα τα λαστιχα:
    1. Michellin Pilot Road
    2. Pirelli Scorpion Sync
    3. Battlewing
    4. Anakee
    θα ηθελα μεχρι τεταρτη αν γινεται να μου γραψετε τη σειρα με την οποια νομιζετε οτι θα ηταν καλυτερο για την χρηση που γραφω παραπανω.

    υ.γ.1 ειναι η πρωτη μεγαλη μηχανη που περνω και δε γνωριζω πολλα με τι παιζει με τα λαστιχα
    υ.γ.2 εχω ενα dl650
    υ.γ.3 εχω διαβασει ολα τα τοπικ στο δικο μας φορουμ αλλα και ξενα φορουμ απλα θελω μια τελευταια γνωμη

  4. #64
    Με ότι έχω τρέχω Το avatar του/της karamoto
    Εγγραφή
    28/09/2006
    Μηνύματα
    310
    Αρχικά δημιουργήθηκε από painterakis
    ηρθε το πληρωμα του χρονου (24000 χιλ) και θα αλλαξω λαστιχα.
    κατα 79% κινουμαι εθνικη, 20% στη πολη και 1% χωματοδρομο (ισα-ισα να φτασω παραλια,το καλοκαιρι) και εχω βαλει σε σειρα τα λαστιχα:
    1. Michellin Pilot Road
    2. Pirelli Scorpion Sync
    3. Battlewing
    4. Anakee
    θα ηθελα μεχρι τεταρτη αν γινεται να μου γραψετε τη σειρα με την οποια νομιζετε οτι θα ηταν καλυτερο για την χρηση που γραφω παραπανω.

    υ.γ.1 ειναι η πρωτη μεγαλη μηχανη που περνω και δε γνωριζω πολλα με τι παιζει με τα λαστιχα
    υ.γ.2 εχω ενα dl650
    υ.γ.3 εχω διαβασει ολα τα τοπικ στο δικο μας φορουμ αλλα και ξενα φορουμ απλα θελω μια τελευταια γνωμη
    Επειδή και εγώ είμαι σε φάση αναζήτησης ελαστικών ψάχνοντας βρήκα στο δύκτιο (κάποιοι στην Αμέρικα το μετέφρασαν κιόλας) αποτελέσματα από τεστ του Γερμανικού motorrad αλλά δυστυχώς σε Varadero και όχι σε DL. Η έκπηξη για μένα ήταν το Dunlop που παίζει και σε καλλές τιμές. Το Battlewing όμως δεν είχε βγεί τότε και επειδή στην Αμερική δεν κυκλοφορεί ακόμα δεν υπάρχουν πολλές πληροφορίες. Όσοι το δοκίμασαν στην Ελλάδα τους άρεσε πολύ (από ότι διαβάζω εδώ αλλά και από απόψεις λαστιχάδων μηχανικών κτλ)

    Προσωπικά τείνω στα Battlewing γιατί που και που πατάω χώμα και αν και δεν πιστεύω ότι θα έχουν περισσότερη πρόσφυση στο χώμα από τα Pilot Road ίσως να είναι λίγο πιό ανθεκτικά εκτός δρόμου. Αν δεν έπαιζε το χώμα θα πήγαινα μάλλον για το Pilot (κάθε μισή ώρα αλλάζω γνώμη) αν και λίγο πιό ακριβό.

    Ιδού τα αποτελέσματα του τεστ:


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	onofftyretest.gif 
Προβολές:	1325 
Μέγεθος:	91,3 KB 
ID:	70058
    Δρομερός και τριάθλιος....

  5. #65
    Με ότι έχω τρέχω Το avatar του/της karamoto
    Εγγραφή
    28/09/2006
    Μηνύματα
    310
    Είναι και αυτή η απίστευτη υπεροχή των Μichelin στο βρεγμένο που με κολάζει ενώ το Trailwing π.χ. είναι τραγικό.
    Και αυτό το ΣΒ πήγε να με φάει γιατί οι στροφές στην σκιά ήταν νοτισμένες. Ελπίζω πως το Battlewing θα είναι βελτιωμένο στο βρεγμένο και να ζεσταίνεται πιό γρήγορα (και το Trailwing με 40' στους 180C μιά χαρά κρατάνε).
    Δρομερός και τριάθλιος....

  6. #66
    πολύ ωραίο το συγκριτικό karamoto, μας έφτιαξες.

    για πείτε ρε παιδιά και καμιά τιμή όμως για τα μοντέλα, γιατί με ένα γρήγορο search απο ότι κατάλαβα τα Michelin Pilot Road έχουν πάνω απο 300 εβρόπουλα.

    και εγώ στην κατηγορία 95% άσφαλτος ανήκω, μα απασχολεί όμως το θέμα να σκάσω τρελά λεφτά για πολύ μαλακή γόμα και φθαρθούνε στα 2/3 του χρόνου που φθάρθηκαν της μάνας του...

    πρέπει να βρούμε δηλαδή κατηγορίες:

    TOP ΑΣΦΑΛΤΙΝΟ
    VALUE FOR MONEY ΑΣΦΑΛΤΙΝΟ

    TOP ΑΣΦΑΛΤΟΣ + ΧΩΜΑ
    VALUE FOR MONEY ΑΣΦΑΛΤΟΣ + ΧΩΜΑ

    Καλά για τα εντελώς χωμάτινα ίσως να μην ενδιαφέρει το ευρύ κοινό μιας και είναι λίγο πιο εξειδικευμένη αγορά και όσοι ενδιαφέρονται θα το έχουν ψάξει καλά το θέμα...
    "Γιατί ο δρόμος είναι αλήθεια, χίλια κι ένα παραμύθια
    είναι το σπίτι μας, δεν έχει τέλος"


    iMix

  7. #67
    Με ότι έχω τρέχω Το avatar του/της karamoto
    Εγγραφή
    28/09/2006
    Μηνύματα
    310
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Innersense

    για πείτε ρε παιδιά και καμιά τιμή όμως για τα μοντέλα, γιατί με ένα γρήγορο search απο ότι κατάλαβα τα Michelin Pilot Road έχουν πάνω απο 300 εβρόπουλα.
    Στην Αθήνα?????????!!!!!!!! 300Ε???????

    Εγώ τα έχω βρεί 270 στο Ηράκλειο χωρίς πολύ ψάξιμο. (Και πίστεψε με στο Ηράκλειο είναι ακριβά. Φίλος πήρε μέσω δυκτίου από μαγαζί στην Καβάλα τα BT012 70 ή 80Ε φθηνότερα από το φθηνότερο που βρήκε εδώ.)

    Αθήνα πιστεύω ότι θα τα βρείς και κάτω από 260.

    Τα Battlewing παίζουν ~240-250 τα Anakee 240 τα Dunlop ίσως και λίγο φθηνότερα. (πέρασε λίγος καιρός και τα ξέχασα κιόλας. Λέτε να βάλω τα Dulop?
    Δρομερός και τριάθλιος....

  8. #68
    Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
    Στην Αθήνα?????????!!!!!!!! 300Ε???????

    Εγώ τα έχω βρεί 270 στο Ηράκλειο χωρίς πολύ ψάξιμο. (Και πίστεψε με στο Ηράκλειο είναι ακριβά. Φίλος πήρε μέσω δυκτίου από μαγαζί στην Καβάλα τα BT012 70 ή 80Ε φθηνότερα από το φθηνότερο που βρήκε εδώ.)

    Αθήνα πιστεύω ότι θα τα βρείς και κάτω από 260.

    Τα Battlewing παίζουν ~240-250 τα Anakee 240 τα Dunlop ίσως και λίγο φθηνότερα. (πέρασε λίγος καιρός και τα ξέχασα κιόλας. Λέτε να βάλω τα Dulop?
    Αυτές οι τιμές παίζουν και εδώ στο Patrasso.
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  9. #69
    Ahmadinejad Το avatar του/της painterakis
    Εγγραφή
    24/06/2005
    Μηνύματα
    530
    στον αγιο νικολαο κρητης
    Battlewing/Anakee 278 ευρω
    Michellin Pilot Road 308 ευρω
    στις τιμες ειναι και το αζωτο μεσα.
    επειδη την εχω γλυτωσει αρκετες φορες αυτο το μηνα, σημερα παραγγειλα τα Battlewing και ελπιζω οτι μεσα σε 2 μερες (τοσο κανουν να ερθουν) δε θα μου συμβει τιποτα.

  10. #70
    Με ότι έχω τρέχω Το avatar του/της karamoto
    Εγγραφή
    28/09/2006
    Μηνύματα
    310
    Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
    Φίλος πήρε μέσω δυκτίου από μαγαζί στην Καβάλα τα BT012 70 ή 80Ε φθηνότερα από το φθηνότερο που βρήκε εδώ.)
    Διορθώση. Το λάστιχο ήταν το BT 002 ST και τα πήρε 285Ε αντι για τα 370Ε του πιο φθηνού στο Ηράκλειο. Σταλθηκαν με κούριερ με τα έξοδα μεταφοράς πληρωμένα από τον έμπορο. Πλήρωσε και 20Ε τοποθέτηση και έβαλε στην τσέπη 65Ε.
    Δεν είναι άσχημα. Κυρίως για ακριβά λάστιχα συμφέρει μέσω δυκτίου. Για το DL πάλι τα Αnakee αν δεν κάνω λάθος τα έδινε 200 και 20 περάστικά 220 οπότε δεν συμφέρει πολύ σε σχέση νε τα 240 που τα βρίσκεις αλλού.

    Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν αισθάνομαι μαλάκας όταν πληρώνω γαμισιάτικα.
    Δρομερός και τριάθλιος....

  11. #71
    Ahmadinejad Το avatar του/της painterakis
    Εγγραφή
    24/06/2005
    Μηνύματα
    530
    s.o.s.
    σε συζυτηση που ειχα σημερα με το λαστιχά μου, μου ειπε οτι τα νεα Battlewing 501/502 απο την Bridgestone Ελλαδος θα ερθουν το ιανουαριο και αν (ετσι του ειπαν) ενω αυτος θα μου τα φερει απο καποιον που κανει παραεισαγωγη.
    ΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ να προσεξω;
    τα εχει βαλει κανεις;η χωρα παραγωγης πια ειναι;
    πειτε μου γιατι με λαστιχα δε πρεπει να παιζει κανεις.
    ευχαριστω

  12. #72
    Με ότι έχω τρέχω Το avatar του/της karamoto
    Εγγραφή
    28/09/2006
    Μηνύματα
    310
    Αρχικά δημιουργήθηκε από painterakis
    s.o.s.
    σε συζυτηση που ειχα σημερα με το λαστιχά μου, μου ειπε οτι τα νεα Battlewing 501/502 απο την Bridgestone Ελλαδος θα ερθουν το ιανουαριο και αν (ετσι του ειπαν) ενω αυτος θα μου τα φερει απο καποιον που κανει παραεισαγωγη.
    ΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ να προσεξω;
    τα εχει βαλει κανεις;η χωρα παραγωγης πια ειναι;
    πειτε μου γιατι με λαστιχα δε πρεπει να παιζει κανεις.
    ευχαριστω
    Βασικά δεν νομίζω ότι έχεις να φοβάσαι τίποτα στο παραεισαγωγή. Δεν νομίζω ότι στην Γερμανία π.χ. πουλάνε χειρότερα λάστιχα.

    Αλλά μία που είναι παραεισαγωγή και σε καθυστερεί προσπάθησε να παζαρέψεις καλή τιμή.

    Εγώ τα έβαλα την Πέμπτη 250Ε στο Ηράκλειο. Πολλά πολλά δεν έχω να πω ακόμα αφού λόγω δουλειάς έκανα ελάχιστα χιλιόμετρα. Βελτίωση σίγουρα υπάρχει αλλά τα παλιά ήταν σε τέτοι άθλιο χάλι που αλίμονο αν δεν υπήρχε. Σίγουρα έχουν πιο σκληρό σκελετό πάντως.
    Δρομερός και τριάθλιος....

  13. #73
    Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
    Σίγουρα έχουν πιο σκληρό σκελετό πάντως.
    Αυτό κατά συνέπεια σημαίνει ότι έχει καλύτερο στύσιμο άρα και καλύτερο πάτημα ή απλά έχουν καλύτερες αντοχές σε φθορές; (σκισίματα κλπ)
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  14. #74
    ΑνεΜελος
    Εγγραφή
    16/06/2006
    Μηνύματα
    46
    Μάλλον ότι δεν παραμορφώνονται εύκολα , με αποτέλεσμα να μην κουνάει το μηχανάκι σε ταχύτητες πάνω από τα 140
    Anyone who has never made a mistake has never tried anything new

    Albert Einstein

  15. #75
    εγω εφτασα 20,000 με τα μαμα και ακομα δεν εχω κανενα παραπονο απο τα λαστιχα.
    Οταν ηθελα να μπουνε μπαινανε και οταν ηθελα παιχνιδια τα κανανε!
    Παλι τα ιδια θα βαλω αλλα οχι ακομα!Ακομα κρατανε!

Σελίδα 5 από 37 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Λάστιχα Bridgestone για Vstrom 650 K7
    από IPL στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2012, 12:46
  2. λαστιχα για vstrom 1000
    από x-rider στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 22/11/2005, 07:51
  3. λαστιχα για KTM LC4 SM
    από dez στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2004, 15:26
  4. λαστιχα για cbr400-RR
    από PALADIN στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2004, 17:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF