Σελίδα 5 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 142

Θέμα: ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΕΩΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΦΡΕΝΟΥ

  1. #61
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Το ότι δεν αλλαζεις μια κακή συνήθεια που μόνο σε βεσπα εφαρμόζεται προφανώς και γούστο σου καπέλο σου, αλλά και ακατανόητο για κάποιον που έχει την δική σου εμπειρία και χιλιόμετρα. Το μπουσα ρε αθεοφοβε έτσι το φρεναρες; ο Χριστός ο απόστολος γκλετσος και οι άγιοι όλοι...

    Για τα λοιπά ομιτζι τρια λολ και δυο αυγά Τουρκίας. Και μια μεριδα ποπκορν προς τα δω μετά βουτύρου αλατισμενου, όχι μαργαρίνης παρακαλώ.






    ΤΟ ΜΠΟΥΖΑ ΦΙΛΕ.............ΕΙΝΑΙ ΣΚΕΤΗ ΓΚΑΥΛΑ ΣΤΑ ΦΡΕΝΑ





    Καί θάνατος μαζί........έννοείται πάντα μπλοκάριζε τό πίσω,πλαγιολίσθηση,άνάποδο τιμόνι κ.λ.π...
    κατέβασμα δύο ταχύτητες,τρείς ξανά μπλοκάρισμα τροχού καί άμα μέ ζόριζε πατούσα καί λίγο
    μπροστινό όταν χρειαζόταν,άλλά σέ έλεγχόμενο φρένο..?? πάντα έτσι.
    9 χρόνια μπούζα, 4,5 zzr , 4 gsx-e ,μόνο τό γαμήδι τό blackbird πατούσες τό πίσω κι έπιανε καί μπροστινό.
    Καλά αύτά φρένα τού blakcbird ......τέλεια.
    Στό χαγιαμπούζα πρώτα προσεύχεσαι καί μετά φρενάρεις.
    Τό βεστρόμ άπλά ΔΕΝ ΕΧΕΙ φρένα

  2. #62
    Επειδή το γυρνάμε σε προσωπικη κόντρα με ειρωνία, ο κύριος χιούμορ διακοπαρει αλλά ο μύγας μυγιαζομενος έμεινε πισω, παρέα με τον παρεξηγιο αποπαιρνιδη...
    Ας μας πει κάποιος μη ειρων και γνωριζων, ποτε ο αισθητήρας abs έρχεται σε επαφή με τα υγρά των φρένων, όπως γράφτηκε. Ενδιαφέρον επίσης παρουσιάζει το οτι η πλακέτα των ηλεκτρονικων είναι σε επαφή με τα υγρά, όχι όμως το ότι εξουσιοδοτημένα συνεργεία χρεωνουν μύρια για τέτοιες βλάβες στους γνώστες πελάτες των. Δεν είναι κακό να μην έχει καποιος ιδέα απο το πως δουλεύει αυτο που καβαλα. Το να πουλά την ασχετοσυνη ως υπηρεσία ανιδιοτελή και έγκυρη, αυτό με ξεπερνά.
    Spf50 και βουτιά, cu trollz later. Dont forget to spam as much as possible, it raises your postcount...

  3. #63
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Ας μας πει κάποιος μη ειρων και γνωριζων, ποτε ο αισθητήρας abs έρχεται σε επαφή με τα υγρά των φρένων, όπως γράφτηκε.

    Oταν χανει η δαγκανα η κανα σωληνακι εκει κοντα


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Ενδιαφέρον επίσης παρουσιάζει το οτι η πλακέτα των ηλεκτρονικων είναι σε επαφή με τα υγρά,
    Ειναι. Να δεις κατι ξεπλενηδες μηχανικους που κανουν εξαερωση στα ρακορ της μοναδας. Που νομιζεις πανε τα υγρα?
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  4. #64
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    τα γραφικά μάγκικα του Λέντη περι αυγά τουρκίας στα επιστρέφω γιατί εγώ έχω τουλάχιστον επίπεδο, ενώ για πάρτη σου τα γραπτά και οι χαρακτηρισμοί μένουν και δεν είναι και τυχαίο άλλωστε την ίδια εμπειρία που έχω εγώ να την μοιράζονται κι άλλοι στο παρελθόν και να μου λένε να μην ασχολούμαι γιατί τσάμπα καταναλώνω σάλιο.
    για το θέμα μας τώρα.

    Τέρενς μερικές φωτογραφίες για σένα μιας και σε σένα απευθύνομαι και θέλω να βοηθήσω ή όποιον άλλον τουλάχιστον κατανοεί οτι η τεχνολογία προχωρά και μαζί με την τεχνολογία έρχονται μαζί και νέα προβλήματα προς συντήρηση ή προσοχή για όσους αγοράζουν μηχανή με σύγχρονο σύστημα φρένων και δε σταματούν με τη μέθοδο των Φλινστουονς.

    http://www.brakebleeder.com/solution...sion-up-close/

    https://www.google.gr/search?q=abs+u...ml%3B200%3B156

    και για να τα κάνουμε και νιανιά αφού κάποιοι δε ξέρουν να μασάνε δεν έγραψα πουθενά οτι το ίδιο το υγρό φρένων έρχεται σε άμεση επαφή με το pcb του abs αλλά μέσω των βαλβίδων που εδράζεται πάνω στη πλακέτα. Η παρανόηση είναι για όποιος θέλουν να κυνηγούν φαντάσματα.

  5. #65
    OMG & 3 LOL ®...

    George-sp Ναι, αυτά που λέω τα υποστηρίζω, και ας πάρω τον Terens στο λαιμό μου. Είναι μια καλή ευκαιρία να πάρει κανένα μηχανάκι της προκοπής, και όχι τις μπουρουχες που έχουν συνήθειο να οξειδωνουν μονάδες δια μέσω βρασμού (!!)

    Ήμαρτον με την κάθε πίπα που γράφεται στο net και έχει γίνει ευαγγέλιο. Το βράσιμο των υγρών από τσαρουχωμα, ασχετοσύνη, κολλημένα εμβολα, πίστα είναι τόσο παλιά ιστορία όσο και τα δισκόφρενα.

    Αν ήταν αιτία δυστυχημάτων ή πλημμελής αλλαγή υγρών κάθε δύο χρόνια, θα είχαμε αποδημήσει καμμία 15άρια φορές έκαστος.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  6. #66
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Βύρωνα η οξείδωση δεν έχει να κάνει με το βρασμό αλλά με τον πολυκαιρισμό από την υγρασία και την ατμοσφαιρική ρύπανση μέσω της αναπνοής του συστήματος.

    Επίσης δε γράφω πουθενά οτι αν δεν αλλάξεις υγρά κάθε 2χρόνια θα φουντάρεις στη στροφή από χαλασμένα φρένα.

    Αυτό που γράφω είναι οτι χρειάζεται σωστή συντήρηση για να μη βρεθείς προ εκπλήξεως. Η έκπληξη δεν θα είναι άμεσα το φουντάρισμα στην επόμενη στροφή γιατί θα έχει σαπίσει το σύστημα αμέσως. Αλλά οτι δεν υπάρχει λόγος να μην έχεις τα φρένα σε τέλεια κατάσταση με 15ευρώ αλλαγή υγρών κάθε 2 χρόνια.

    Τόσο δυσνόητα τα γράφω;

  7. #67
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    Βύρωνα η οξείδωση δεν έχει να κάνει με το βρασμό αλλά με τον πολυκαιρισμό από την υγρασία και την ατμοσφαιρική ρύπανση μέσω της αναπνοής του συστήματος.

    Επίσης δε γράφω πουθενά οτι αν δεν αλλάξεις υγρά κάθε 2χρόνια θα φουντάρεις στη στροφή από χαλασμένα φρένα.

    Αυτό που γράφω είναι οτι χρειάζεται σωστή συντήρηση για να μη βρεθείς προ εκπλήξεως. Η έκπληξη δεν θα είναι άμεσα το φουντάρισμα στην επόμενη στροφή γιατί θα έχει σαπίσει το σύστημα αμέσως. Αλλά οτι δεν υπάρχει λόγος να μην έχεις τα φρένα σε τέλεια κατάσταση με 15ευρώ αλλαγή υγρών κάθε 2 χρόνια.

    Τόσο δυσνόητα τα γράφω;
    Όπα μην αλλάζεις ύφος τώρα...Αυτά έγραψες και όποιος σε διάβασε έμεινε με την απορία πως είναι ακόμα ζωντανός. Και του δίνεις και εντολή αύριο να αλλάξει τα πάντα (!)

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    κάνεις πλάκα οτι είχες υγρά φρένων που δεν έχουν αλλαχτεί ποτέ.
    έπαιζες τόσο καιρό με την ασφάλειά σας.

    δε πα να χε και 500χιλιόμετρα. Τα υγρά θέλουν κάθε 2έτη μέγιστο αλλαγή. Είναι χημικά που πολυκαιρίζονται και χάνουν τις ιδιότητές τους.

    αύριο αλλάζεις υγρά φρένων, ψυγείου και λάδια μηχανής και μπροστινού.
    Και αφού εξακολουθείς να μην καταλαβαίνεις ότι αυτό που έγινε, ΔΕΝ έχει σχέση με προληπτική αλλαγή υγρών, μου λες ότι θα τον πάρω στο λαιμό μου (!)

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    Κάτσε και ψάξε στο ίντερνετ σε μοντέλα με abs (Vstrom, TDM, Versys) και πολυκαιρισμένα υγρά φρένων τις επιπτώσεις στη μονάδα και στο υπόλοιπο σύστημα πέδησης. Εκτός αν τον παίρνεις στο λαιμό σου οτι λόγω οξείδωσης από τον πολυκαιρισμό δεν υπάρχει ποτέ πιθανότητα να του κολλήσει το έμβολο και να μην έχει φρένα στην επόμενη κατηφόρα.
    Αυτά έγραψες...
    Χωρίς να αποκλείω την πιθανότητα κάποιο κουκουνάρι με ABS να έχει πάθει τα πάντα από βραχυκυκλωμενους αισθητήρες μέχρι οξειδωμενους διακόπτες από σουαζ που έριξε ο Πακιστανός στο πλυντήριο, η εξήγηση είναι συνήθως πιο απλή και δεν χρειάζεται να ανατρεχεις στα X-Files του μοτοσυκλετισμου για να βρεις την αλήθεια.

    Διαβάζεις 5 πράγματα εδώ μέσα από ανθρώπους που (συνήθως) ξέρουν τι λένε. Καλο είναι να προσπαθείς να τους ακυρώσεις με εμπειρίες δικές σου, και όχι με ότι απιθανο έγραψε κάποιος κάπου.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  8. #68
    ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΕΛΙΚΑ ΓΙΑ ΤΑ ΣΙΔΕΡΑ....???





    Γιά φαντάσου νά ρωτούσε καί κανένα στραβάδι τίποτε......
    Ό ένας μού είπε νά άλλάξω όμάδα,ό άλλος ότι άλλαξε πούλμαν ή όμάδα γιαυτό δέν τό βρήκα,
    άλλος νά άλλάξω τρόπο πού φρενάρω,άλλος νά άλλάξω μηχανάκι νά πάρω ίταλικό μέ γιαπωνέζικα φρένα,
    άλλος ότι τσαρουχώνω καί φρενάρω μέ άσχετο τρόπο κ.λ.π......κ.λ.π....
    Εύτυχώς δηλαδή πού τό παίρνω στήν πλάκα καί γράφω..........
    Πάντως είναι μοναδικός ό τρόπος πού καταφέρνουμε καί πλακωνόμαστε σέ αύτό τό φόρουμ.
    Γαμώ τήν κουλτούρα μας γαμώ.
    Φεύγω παιδιά ξαναπάω Πήλιο νά βρώ τό πούλμαν.....
    Άλλάζω ΚΑΙ μηχανάκι ΚΑΙ τρόπο φρεναρίσματος, ......ΑΕΚΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

  9. #69
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    :a017:
    MADE IN JAPAN 日本製

  10. #70
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Βύρωνα κάτσε και ξαναδιάβασε με προσοχή και με σειρά όσα απάντησα στον Terens με βάση αυτά που έγραφε.

    Τέλος από μένα.

  11. #71
    Τι δεν έχει άλλο; Αυτό ήταν;
    Τσάμπα βγήκα απο την πισίνα...;;;. Άντε παλι μέσα!!!


    Μπαίνει λοιπόν ένας πιτσιρικάς που μόλις πήρε το δίπλωμα και διαβάζει....
    Καταλαβαίνει ότι:
    1: φρεναρουμε με το πίσω φρένο
    2: τα υγρά των φρενών οξειδωνουν τα ηλεκτρικά του ABS
    3: το σμπουτσα σταματάει καλύτερα μετον πίσω τροχό να είναι μπλοκαρισμενος
    4: τα υγρά φρενών τα αλλάζουμε όταν δεν πιάνουν τα φρένα
    5: μετα απο 40 χρόνια ακόμα μερικοί οδηγούν τις μηχανές όπως τα παπάκια και τις βεσπες
    6: πόσο μ@λ@κες είναι αυτοί στο μοτοGP που τόσο καιρό το κάνουν αναποδα
    7: μη βγαίνεις απο την πισίνα... ποτέ δεν είναι για καλό!!!
    Παει και λέει λοιπόν τα παραπάνω στην καντίνα στην Βουτα και μετα έχει την απορία γιατί τον φωνάζουν αμπαλο, κουλό, στραβαδι κλπ

    Άντε ρε σοβαρευτείτε μεγάλοι άνθρωποι.
    Παλι μαζί θα τα πίνουμε στο τέλος... Τι; Δεν θα μιλάτε ο ένας στον άλλο;
    Τελευταία τροποποίηση από drspeed; 11/08/2014 στις 17:21.

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450
    να γραψω και εγω τις λίγες εμπειριες μου .
    το καυτο πισω φρενο οφείλεται προφανως σε μονιμη επαφη των τακακιων με τη δισκοπλακα...
    εγω το ειχα παρατηρησει οταν ειχε στραβωσει ελαφρως η δισκοπλακα και πιεζοντουσαν ανομιομορφα τα τακακια...αποτελεσμα: ανομοιόμορφη φθορα τακακιων, τα φρενα σε εντονο πατημα να συμπεριφερονται σαν ABS (η αισθηση στη μανετα) και μετα απο λιγο καιρο αμελειας να κολησουν τα εμβολα κ να μην εχουν σωστη επαναφορα...

    βρασιμο υγρών, παρα την πλημελη συντηρηση στο χάρχαλο μου, δεν μου εχει συμβει...αυτο το φαινόμενο το εχω αντιμετωπίσει μονο σε ενοικιαζόμενο ερείπιο (αυτόματο) στις "λεωφόρους" της Ικαρίας...
    η αισθηση ηταν ακριβως αυτη που περιγραφεις...κατεβαινοντας αλλεπαλληλες κατηφορικες μετα απο καθε στροφη εχανα και μερικα εκατοστα την αισθηση των φρενων....μεχρι που μετα απο 1 λεπτο εμεινα τελειως απο πισω φρενο....εκοψα ταχυτητα στα 10 χιλιομετρα , φρεναρα μονο με μπροστινο για καμια 10χλιομετρα και η αισθηση επανηλθε...
    αυτα απο την εμπειρια μου...
    παρεπιπτοντως τρομερη η Ικαρια....
    αλλα μην τολμησετε να νοικιασετε μηχανακι...
    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

  13. #73
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    @drspeed:
    @zzr2005: sad wings of destiny δισκαααραααα!
    MADE IN JAPAN 日本製

  14. #74
    Κατι για κυνήγια μαγισσών θυμάμαι...

    Χαιρομαι που εχεις δασκάλες Μικρέ Γιωργάκη. Και δεν ντρεπεσαι διόλου να πεις οτι πράττεις κατά το πως άλλοι ορίζουν. Σκιαχτηκα τώρα που εμαθα ότι έχετε κάνει ομάδα αλληλουποστηριξης, θα φάω μια γαριδουλα σαγανάκι λιγοτερη...

    Και όταν αποκτήσεις εμπειρία, όχι μονο γκουγκλομαγκια, με χαρά θα διαβάσω την εμπειρία σου, όχι την δανεικη. Keep on trolling...

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.018
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Κατι για κυνήγια μαγισσών θυμάμαι...

    Χαιρομαι που εχεις δασκάλες Μικρέ Γιωργάκη. Και δεν ντρεπεσαι διόλου να πεις οτι πράττεις κατά το πως άλλοι ορίζουν. Σκιαχτηκα τώρα που εμαθα ότι έχετε κάνει ομάδα αλληλουποστηριξης, θα φάω μια γαριδουλα σαγανάκι λιγοτερη...

    Και όταν αποκτήσεις εμπειρία, όχι μονο γκουγκλομαγκια, με χαρά θα διαβάσω την εμπειρία σου, όχι την δανεικη. Keep on trolling...
    Ρε συ Τζον μου χει κοπεί η όρεξη μ'αυτα που διαβάζω!Για κανόνισε να σιαξουμε καμια γαριδομακαροναδα με τίποτα αφρισμενες για απεριτιφ!!!

Σελίδα 5 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μανέτα φρένου vs Καθρέπτης αυτοκινήτου
    από Alexander στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2014, 19:47
  2. Περιεργη συμπεριφορά
    από jp79 στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2005, 14:16
  3. F650 '98 Πίσω τρόμπα φρένου
    από DimitrisT στο forum BMW
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2005, 11:49
  4. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 11/01/2005, 18:19
  5. Επικινδυνη οδηγηση...αυτοκινητου κ' πεζων
    από Πατρινός στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2004, 22:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF