Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 85

Θέμα: Τι λάστιχα να βάλω;

  1. #61
    Άνευ πλάκας, επειδή δεν ξέρεις ποιός είναι ποιός, ακριβώς πως οδηγεί και πόσο πιέζει κλπ, ότι γνώμη και να ακούσεις για λάστιχα από έναν άγνωστο είναι μιά μαλακία και μισή. Από ανθρώπους με τους οποίους έχεις πάει μερικές βόλτες και ξέρεις το τι και πως τους και την χρήση που κάνουν, μπορείς να πάρεις γνώμες.

  2. #62
    τα d211 ειναι μακραν τα καλυτερα λαστιχα που μπορεις να αγορασεις . και απο κρατημα και απο τιμη και απο διαρκεια.

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από opeth Προβολή μηνύματος
    τα d211 ειναι μακραν τα καλυτερα λαστιχα που μπορεις να αγορασεις . και απο κρατημα και απο τιμη και απο διαρκεια.
    +1

    Δεν το πίστευα αλλά τα τωρινά μου Δ211 θα μου βγάλουν παραπάνω από 7000χλμ!
    και μιλάμε για μεσαίες γόμες. και μιλάω για τρακντεύ και πολεμικές βόλτες.
    Αλλά ευτυχώς δεν συνηθίζω να τρώω γρήγορα το λάστιχο.

    Φίλος με τουόνο με ίδια σπεκς με το δικό μου έφαγε τα Δ211 του στα 5000χλμ. σκληρή γόμα!

  4. #64
    Prisoner Of The Road Το avatar του/της rider
    Εγγραφή
    27/08/2012
    Μηνύματα
    442
    τα προηγούμενα D211 (Ε) εβγαλαν περίπου 7.000 Km με μικτή χρηση. Αλλάχθηκε σήμερα το πίσω πάλι με D211 endurance... αυτό λέω να το προσέξω περισσότερο... αντε να δουμε ποσο θα αντέξει. Εκτός απο τη διαρκεια συμφωνώ οτι ειναι απο τα κορυφαία ελαστικά.
    Never ride faster than your guardian angel can fly...

  5. #65
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/03/2014
    Μηνύματα
    44
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    +1

    Δεν το πίστευα αλλά τα τωρινά μου Δ211 θα μου βγάλουν παραπάνω από 7000χλμ!
    και μιλάμε για μεσαίες γόμες. και μιλάω για τρακντεύ και πολεμικές βόλτες.
    Αλλά ευτυχώς δεν συνηθίζω να τρώω γρήγορα το λάστιχο.

    Φίλος με τουόνο με ίδια σπεκς με το δικό μου έφαγε τα Δ211 του στα 5000χλμ. σκληρή γόμα!


    Ποια 5000 χλμ; Τα υπολόγισα ξανά και είμαι γύρω στα 4000 χλμ με Εndurance πίσω

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Θα σε τρώω στη μάπα καθημερινά και στο φόρουμ τώρα;


  7. #67
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Βαζετε D211 για να τα τρωτε στο δρόμο σε 4-5000 χλμ?
    Κουφό μου ακούγεται.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    όταν κυκλοφορείς τη μηχανή σου τους θερινούς μήνες, πας πολεμικές βόλτες, μπαίνεις και καμιά πίστα, γιατι να μη βάλεις D211;

  9. #69
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andgeo Προβολή μηνύματος
    καλύτερα από michelin pilot power 3 για βροχή δε θα βρεις ...
    Και ότι θα ρωταγα γνωμες για αυτο το λαστιχο το οποίο το χρησιμοποιώ σχεδόν δυο χρονια και ειμαι στο δεύτερο πισινό λαστιχο (το μπροστα παει για αλλαγη το χειμώνα) .... στη βροχη φοβερα και στο στεγνο βεντούζες αλλα τοτο πισινό δεν ειναι για παντιλικια γιατί τρώγεται για πλακα, οπως επίσης ουτε για ταξίδια με πανω απο 170 γιατί παλι τρωγεται για πλακα.... περσι για μονεμβασια εφαγα 2mm πελμα στο πήγαινε μονο!!!!!!

    Θα θελα κ άλλες γνωμες ομως αν γίνεται για το συγκεκρημενο λαστιχο και αν υπάρχει κάποιο καλύτερο για τους προφανείς λογους που επελεξα αυτο!

  10. #70
    Μέλος σώματος ... Το avatar του/της andgeo
    Εγγραφή
    21/10/2005
    Μηνύματα
    905
    Μετά από Dunlop SportSmart ,και πάνω στη μηχανή για 2 χρόνια τώρα τα βρίσκω ιδανικά . Στην αρχή η διαφορετική γεωμετρία με παραξένεψε λίγο αλλά σαφώς πιο ομαλή για την πόλη από την τριγωνική των Dunlop . Στο βρεγμένο με διαφορά καλύτερο από τα Dunlop , .Στο στεγνό βεντούζες όπως τα λες αν και έχω σταματήσει να πιέζω αρκετό καιρό , τις λίγες φορές όμως που τα πίεσα δεν ένοιωσα τη παραμικρή δυσκολία .Το μπροστά καταγραφικό. Το πίσω ναι καταστρέφεται σχετικά γρήγορα στις μεγάλες ταχύτητες . Γενικά για καθημερινό μαλακό λάστιχο στα 270-280€ που τα δίνουν δεν θ απογοητευτεί κανείς όπως και να οδηγεί . Μάλιστα , ειδικά οι αμερικάνοι που τα χρησιμοποιούν αρκετά σε σχέση με άλλες μάρκες λένε τα καλύτερα ... Τα ίδια θα ξαναβάλω .
    Έβαλε ο αδερφός μου τα S20 ,καλό λάστιχο αλλά το michelin μου έδωσε καλύτερη αίσθηση !
    Respect mah authoritah!!!!

  11. #71
    κι εγώ τα φοράω για αρκετά χλμ ώστε να έχω βγάλει κάποια ασφαλή συμπεράσματα(τα pp3)... βέβαια για βροχή δεν ξέρω γιατί βγαίνω μόνο στεγνές βόλτες... για το ρυθμό μου είναι υπεραρκετά..ποτέ δε μου έκαναν κάτι χαζό κι απρόβλεπτο..ζεσταίνονται σε χρόνο λίγο παραπάνω απ'ότι θα ήταν ιδανικό μα δε χρειάζεται να πηγαίνεις με την ταυτότητα στο στόμα για να τα διατηρήσεις ζεστά.. όσο για χιλιομετρική απόδοση,είναι πολύ καλά κατά την άποψή μου..σε 1000 που είναι λαστιχοβόρα και με πολλά χλμ/ώρα σε δυσθεώρητα ύψη αλλά και πολλές στριφτερτές βόλτες στα βουνά μου βγάλανε 6.500χλμ... δεν κομμιουτάρω καθόλου με το μοτό μου και κάθε φορά που βγαίνω το γκάζι ανοίγει αρκετά,αναλόγως των συνθηκών πάντα..για να σας δώσω μια ιδέα της χρήσης που του κάνω..βέβαια τα πάντα είναι σχετικά...!!!

    ps:οι αμερικάνοι έχουν ως mainsteam επιλογή τα dunlop Q3 που δεν υπάρχουν Ευρώπη και αμέσως μετά τα Michelin PP3
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  12. #72
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andgeo Προβολή μηνύματος
    Μετά από Dunlop SportSmart ,και πάνω στη μηχανή για 2 χρόνια τώρα τα βρίσκω ιδανικά . Στην αρχή η διαφορετική γεωμετρία με παραξένεψε λίγο αλλά σαφώς πιο ομαλή για την πόλη από την τριγωνική των Dunlop . Στο βρεγμένο με διαφορά καλύτερο από τα Dunlop , .Στο στεγνό βεντούζες όπως τα λες αν και έχω σταματήσει να πιέζω αρκετό καιρό , τις λίγες φορές όμως που τα πίεσα δεν ένοιωσα τη παραμικρή δυσκολία .Το μπροστά καταγραφικό. Το πίσω ναι καταστρέφεται σχετικά γρήγορα στις μεγάλες ταχύτητες . Γενικά για καθημερινό μαλακό λάστιχο στα 270-280€ που τα δίνουν δεν θ απογοητευτεί κανείς όπως και να οδηγεί . Μάλιστα , ειδικά οι αμερικάνοι που τα χρησιμοποιούν αρκετά σε σχέση με άλλες μάρκες λένε τα καλύτερα ... Τα ίδια θα ξαναβάλω .
    Έβαλε ο αδερφός μου τα S20 ,καλό λάστιχο αλλά το michelin μου έδωσε καλύτερη αίσθηση !
    είναι δύσκολο να κάνουμε σύγκριση μεταξύ ελαστικών εμείς οι κοινοί καταναλωτές για τον απλούστατο λόγο του ότι βγάζουμε ένα λιωμένο λάστιχο με ότι αυτό συνεπάγεται για τη συμπεριφορά του, και βάζουμε ένα καινούριο που ακόμη και χειρότερο να είναι από το προηγούμενο μας δίνει την αίσθση του καλύτερου αφού είναι καινούριο...πρέπει να μπεις στη διαδικασία να ανασύρεις από τη μνήμη σου την αίσθηση των ελαστικών που βγάζεις όσο ήταν καινούρια και πάλι η σύγκριση δε θα είναι άμεση...βέβαια κάποια συμπεράσματα σε γενικές γραμμές μπορείς να βγάλεις...
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  13. #73
    Μέλος σώματος ... Το avatar του/της andgeo
    Εγγραφή
    21/10/2005
    Μηνύματα
    905
    Όπως τα λες !
    Τα Dunlop δεν μπορώ να πω ότι δεν μ άρεσαν αλλά το τρίγωνο στην πόλη γίνεται κουραστικό κάποιες φορές . Τα S20 τα δοκίμασα κι αυτά καινούρια ,διαφορετική η μηχανή δύσκολο κι αυτό να βγάλεις άκρη .Απόλυτο ελαστικό για όλες τις δουλειές δεν υπάρχει , όταν πάντως κάποιος ρωτάει για τρακ ντεις , βροχή και στριφτερές βόλτες , νομίζω ότι τα pp3 είναι ότι πρέπει . Και κάτι ακόμα , παρά τα 2 χρόνια που βρίσκονται πάνω στη μηχανή , η απόδοση τους δεν δείχνει να έχει επηρεαστεί τόσο πολύ , σε αντίθεση με τα Dunlop που για το ίδιο χρονικό διάστημα η απόδοση τους στο στεγνό είχε μειωθεί δραματικά .
    Respect mah authoritah!!!!

  14. #74
    The most Bin's WINS !!! Το avatar του/της lkol
    Εγγραφή
    15/11/2004
    Μηνύματα
    136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Βαζετε D211 για να τα τρωτε στο δρόμο σε 4-5000 χλμ?
    Κουφό μου ακούγεται.
    To 211 είναι δρομίσιο-trackday λάστιχο. Οπότε, έχει σχεδιαστεί για αυτή τη χρήση. Σαν τα Pirelli Supercorsa ας πούμε.

    To 212 είναι καθαρά πιστάδικο λάστιχο με χάραξη, το οποίο αν κάποιος θέλει να το δουλέψει δρόμο, θέλει προσοχή γιατί ζεσατίνεται δύσκολα κ χαλάει εύκολα.

  15. #75
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    όταν κυκλοφορείς τη μηχανή σου τους θερινούς μήνες, πας πολεμικές βόλτες, μπαίνεις και καμιά πίστα, γιατι να μη βάλεις D211;
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lkol Προβολή μηνύματος
    To 211 είναι δρομίσιο-trackday λάστιχο. Οπότε, έχει σχεδιαστεί για αυτή τη χρήση. Σαν τα Pirelli Supercorsa ας πούμε.

    To 212 είναι καθαρά πιστάδικο λάστιχο με χάραξη, το οποίο αν κάποιος θέλει να το δουλέψει δρόμο, θέλει προσοχή γιατί ζεσατίνεται δύσκολα κ χαλάει εύκολα.
    OK εφ όσον το 211 ειναι σαν το SuperCorsa καταλαβαίνω πως θα είναι, τα έβαζα παλιά τα Supercorsa.

    Ομως νομίζω οτι και πάλι τζάμπα δεν παει αν ειναι να μην πας πίστα εφ όσον λένε οτι το 211 τους βγαζει μόνο 4000-5000 χλμ? Αν κανεις και track day οκ βαλτο, αλλά για τον δρόμο δεν προσφέρει και πολλά παραπανω νομίζω, εκτός του οτι λιώνει γρήγορα.

    Σίγουρα υπάρχουν λάστιχα που θα αντεξουν περισσότερο στον δρόμο ενώ πανε και στην πίστα αξιοπρεπως.
    Παλιότερα θυμάμαι έβαζα πχ τα CorsaIII με τα οποία πήγαινα και πίστα αλλά έβγαζαν και περιπου 7-8000χλμ στον δρομο το πίσω γιατί είχε σκληρότερη γομμα στην μεση.
    Λογικά θα υπάρχει και σήμερα κατι αντίστοιχο.

    Παίζει και το σενάριο να βρεθείς σε βροχή σην βόλτα που πήγες πχ στην Ευβοια. Εκεί τι κάνει το 211?
    Το Supercorsa δεν πήγαινε αφού ειχε ελαχιστη χάραξη, ενω το CorsaIII ηταν μια χαρά.

    Να πω και κατι αλλο με την ευκαιρία. Αν πατε πίστα και τα ψιλοψήσετε τα λάστιχα και μετά κυκλοφορείτε και στον δρόμο με τα ίδια λάστιχα, ΠΡΟΣΟΧΗ στην βροχή!
    Τα λάστιχα αυτα δεν ζεσταινονται σωστα πλέον στην βροχή και ειναι λίαν επικίνδυνα ενω στο στεγνό είναι ΟΚ. Φευγει πριν καταλάβεις τι εγινε...
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. τι λαστιχα να βαλω;
    από bliblis στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο μήνυμα: 03/07/2009, 20:27
  2. Τι λαστιχα να βαλω? help!!
    από mparkaroutsos στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2007, 07:01
  3. ΤΙ ΛΑΣΤΙΧΑ ΝΑ ΒΑΛΩ???
    από nikos283 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2006, 07:29
  4. Τι λαστιχα να βαλω στο Cbr 600f??
    από dankannn στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2006, 19:25
  5. Τι λάστιχα να βάλω?
    από superfour στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2004, 14:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF