Σελίδα 5 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 123

Θέμα: τι μηχανακι εχω τελος παντων?

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gsman
    Εγγραφή
    25/01/2010
    Μηνύματα
    273
    απο αυτη τη φοτο
    http://s997.photobucket.com/user/gio...fd29a.jpg.html

    αν και δε φαινεται καθαρα, υπαρχει ήδη καλωδιακι συνδεδεμενο με το διακοπτη της νεκρας, και εχει χρωμα πρασινο ανοικτο με κοκκινη ριγα, αρα ειναι το σωστο και ειμαστε οκ.

    το καλωδιακι που περισσευει ειναι πρασινο με κιτρινη ριγα και παει στον πηνιοφορο...

  2. #62
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/10/2013
    Μηνύματα
    72
    θα το τοκτοποιησω συντομα αυτο το καλοδιακι.εχθες αλλαξα ανορθωτη για 6v ενω πριν ειχα για 12v και ειδα μονο μια δοαφορα,αναβε το λαμπακι της νεκρας, αλλα γτ δεν αναβαν τα υπολοιπα οπως τα φλας και το πισω δεν το καταλαβενω αφου αυτο σημενε οτι περναει ρευμα απο την μπαταρια κανονικα

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gsman
    Εγγραφή
    25/01/2010
    Μηνύματα
    273
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgos95 Προβολή μηνύματος
    θα το τοκτοποιησω συντομα αυτο το καλοδιακι.εχθες αλλαξα ανορθωτη για 6v ενω πριν ειχα για 12v και ειδα μονο μια δοαφορα,αναβε το λαμπακι της νεκρας, αλλα γτ δεν αναβαν τα υπολοιπα οπως τα φλας και το πισω δεν το καταλαβενω αφου αυτο σημενε οτι περναει ρευμα απο την μπαταρια κανονικα
    Φιλε μου τι να σου πω, δεν ειμαι και ηλεκτρολογος και αυτα τα πραματα θελουν ψαξιμο...

    Καταρχιν το μηχανακι παίρνει μπροστα? και αν ναι φορτιζει τη μπαταρια? οι λαμπες σου τι ειναι 6v ή 12v?η μπαταρια ειναι καλή?
    απο προσωπικη πειρα και οχι από γνωσεις γνωριζω πως μια πεσμενη μπαταρια δεν μπορει να σου αναψει κανενα φλας και στοπ, αντε να σου αναψει κανενα λαμπακι νεκρας...ασε που μπορει να σου καψει και ολες τις λαμπες...το φλασερ εισαι σιγουρος οτι δουλευει και ειναι για 12 ή 6v.

    σε αυτα τα μηχανακια οτι θες βρισκεις...μπορει οπως λεει και ο φιλος να ειναι 12v και ο αλλος να εβαλε μπαταρια 6v γιατι πχ του εκαιγε τις λαμπες. ή οντως να ειναι ετσι 6v από εργοστασιο και ο αλλος να του εχει βαλει λαμπες 12v να μην τις καιει και μια πεσμενη 6v μπαταρια να μην τις σηκωνει...

    δες τον αριθμο πλαισιου και αριθμο κινητηρα αν εχουν συναφεια,μπορει να εχουν αλλαξει το μοτερ κιόλας και αν μπορεις μεσω net να βρεις το μοντελο ή παρε σαρακακη αν μπορει να σου πει ποιο
    μοντελο ειναι αυτο.

    ουτως ή αλλως εσυ θες το μηχανακι να δουλεψει σωστα και πιστευω οτι θα το φερεις εκει που θες.

  4. #64
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/10/2013
    Μηνύματα
    72
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gsman Προβολή μηνύματος
    Φιλε μου τι να σου πω, δεν ειμαι και ηλεκτρολογος και αυτα τα πραματα θελουν ψαξιμο...

    Καταρχιν το μηχανακι παίρνει μπροστα? και αν ναι φορτιζει τη μπαταρια? οι λαμπες σου τι ειναι 6v ή 12v?η μπαταρια ειναι καλή?
    απο προσωπικη πειρα και οχι από γνωσεις γνωριζω πως μια πεσμενη μπαταρια δεν μπορει να σου αναψει κανενα φλας και στοπ, αντε να σου αναψει κανενα λαμπακι νεκρας...ασε που μπορει να σου καψει και ολες τις λαμπες...το φλασερ εισαι σιγουρος οτι δουλευει και ειναι για 12 ή 6v.

    σε αυτα τα μηχανακια οτι θες βρισκεις...μπορει οπως λεει και ο φιλος να ειναι 12v και ο αλλος να εβαλε μπαταρια 6v γιατι πχ του εκαιγε τις λαμπες. ή οντως να ειναι ετσι 6v από εργοστασιο και ο αλλος να του εχει βαλει λαμπες 12v να μην τις καιει και μια πεσμενη 6v μπαταρια να μην τις σηκωνει...

    δες τον αριθμο πλαισιου και αριθμο κινητηρα αν εχουν συναφεια,μπορει να εχουν αλλαξει το μοτερ κιόλας και αν μπορεις μεσω net να βρεις το μοντελο ή παρε σαρακακη αν μπορει να σου πει ποιο
    μοντελο ειναι αυτο.

    ουτως ή αλλως εσυ θες το μηχανακι να δουλεψει σωστα και πιστευω οτι θα το φερεις εκει που θες.
    φιλε μου ειναι οντως μπερδεμα,οπως λες.λοιπον η μπαταρια ηταν καινουργια και αντεξε κανενα μηνα,μετα την φορτισα και ολα καλα μεχρι να αδειασει,πλεον δεν φορτιζει μονη της.εγω εβαζα παντα 12v λαμπες για να μην τις καει και ηταν ολα καλα,τωρα τα φλας εχουν καιρο να αλαχτουν και νομιζω οτι ειναι 6v οι λαμπες των φλας,ο φλασερ ειναι καινουργιος αλλα δεν ξερω για τι βολτ.
    ΠΡΟΣΟΧΗ : ηταν ολα οκ ,δουλευαν ρολοι μεχρι που μου εκαψε την λαμπα,οποτε την αλλαξα και παλι τα ιδια απο τοτε με οσοες λαμπες του εχω βαλει.ακομα οταν αλλαξα την μπαταρια γτ την ειχα καιρο και ειχε μεινει απο υγρα παλι ολα οκ,εκτος απο την κεντρικη λαμπα που και παλι καιγοταν.θα αγορασω τωρα να βαλω και αντισταση για 6v (πριν του βαλω την καινουργια ειχε παλι μια ιδια ή οποια ηταν για 12v και καποτε δουλευε καλα οποτε πηρα παλι ιδια για 12v) νομιζω για το 6v ειναι τελειως διαφορετικη και λεγεται σταθεροποιητης φωτων,τεσπα.ελπιζω να καταλαβατε την ιστοριουλα μου με τα ηλεκτρικα.

  5. #65
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    οσταθεροποιητης σου δουλευει?
    υπαρχει?
    στο νεκρο αναβει το λαμπακι?
    αν ναι γκαζωσε το τερμα
    αν αναβει εντονα και μετα καιγεται εισαι για σταθεροποιητη
    αν ειναι ενταξει
    καπου εχει λοξοδρομησει το καλωδιο του

    το γιατι δεν φορτιζει η μπαταρια σου εχει και αλλες παραμετρους

  6. #66
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/10/2013
    Μηνύματα
    72
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    οσταθεροποιητης σου δουλευει?
    υπαρχει?
    στο νεκρο αναβει το λαμπακι?
    αν ναι γκαζωσε το τερμα
    αν αναβει εντονα και μετα καιγεται εισαι για σταθεροποιητη
    αν ειναι ενταξει
    καπου εχει λοξοδρομησει το καλωδιο του

    το γιατι δεν φορτιζει η μπαταρια σου εχει και αλλες παραμετρους
    βασικα το λαμπακι της νεκρας το εκαψα χθες,εκανα αυτο που ειπες.σταθεροποιητης και ανορθωτης καμια σχεση?

    παντως εμενα πανω το μηχανακι πριν ειχε αυτο https://www.google.gr/search?q=%CE%B...gr%3B640%3B480
    δεν ξερω φυσικα αν ηταν 12 ή 6 v γτ δεν φαινοταν τπτ αλλα δεν νομιζω πως υπαρχει 6v τετοια αντισταση
    για τα 6v υπαρχει αυτο https://www.google.gr/search?q=%CE%B...gr%3B640%3B480
    τετοιο θα παω να παρω και να βαλω,δεν το ειχε ομως πριν(πριν εννοεω τοτε που δουλευαν ολα) και αυτο με προβληματιζει

  7. #67
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/10/2013
    Μηνύματα
    72
    το γιατι δεν φορτιζει η μπαταρια σου εχει και αλλες παραμετρους[/QUOTE]

    για πες καμια παραμετρο αν γνωριζεις πλακα πλακα

  8. #68
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    τσεκαρε αν η γυαλινη ασφαλεια ειναι οκ και ειναι σωστη
    παρε ενα πολυμετρο με πανω απο 10v και μετρα ποσο ρευμα βγαζεις
    υπαρχει εργαλειακι που δειχνει ποσο ρευμα βγαζει,και αν φορτιζει-αν δεν εχεις πανε σε ηλεκτρολογο
    σιγουρεψου οτι το φλασερ σου ειναι για 12v
    κοιτα την ηλεκτρονικη αν υπαρχει ευχερεια βαλε απο ενα αλλο ιδιο και δες αν υπαρχει διαφορα
    εκεινο το καλωδιακι(πρασινο με κιτρινη ριγα)καπου πηγαινει αλλα που?
    για να βαλεις 12v μπαταρια δεν χρειαζεται να αλλαξεις καπακι και βαση,υπαρχουν 12v που μπαινουν μεσα οπως οι6v
    οταν μου ειχαν σηκωσει καποτε το glx και το ξαναβρηκα ελειπε οπως πολλα αλλα
    πηρα 12v μπαταρια,μικροτερη σε μεγεθος που φωλιαζει εντος και τοσα χρονια δουλευει ρολοι

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gsman
    Εγγραφή
    25/01/2010
    Μηνύματα
    273
    Φιλε μου απο ολα αυτα που ειπωθηκαν καπου θα βρεις την ακρη και θα το φτιαξεις το θεμα.

    Ενδεικτικα θα σου πω καποια απο μενα σαν εμπειριες, οχι οτι ειναι κανονας...το καλοκαιρι μου εκαιγε τη λαμπα, την άλλαζα παλι τα ιδια. οι λαμπες που επερνα καναν 50 λεπτα, η τελευταια 2,5 ευρώ και δεν την εχει ξανακάψει. το ιδιο συνέβαινε με το φλασερ, εβαλα τελικα ενα πιο ακριβο και δεν ξαναασχοληθηκα...

    Καποτε πιο παλια και με νεα μπαταρια καιγονταν οι λαμπες.τελικα εφτιαξα τα καλωδια που ηταν στους πόλους της μπαταριας γιατι ηταν σε κακο χαλι και λύθηκε το θεμα.

  10. #70
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/10/2013
    Μηνύματα
    72
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gsman Προβολή μηνύματος
    Φιλε μου απο ολα αυτα που ειπωθηκαν καπου θα βρεις την ακρη και θα το φτιαξεις το θεμα.

    Ενδεικτικα θα σου πω καποια απο μενα σαν εμπειριες, οχι οτι ειναι κανονας...το καλοκαιρι μου εκαιγε τη λαμπα, την άλλαζα παλι τα ιδια. οι λαμπες που επερνα καναν 50 λεπτα, η τελευταια 2,5 ευρώ και δεν την εχει ξανακάψει. το ιδιο συνέβαινε με το φλασερ, εβαλα τελικα ενα πιο ακριβο και δεν ξαναασχοληθηκα...

    Καποτε πιο παλια και με νεα μπαταρια καιγονταν οι λαμπες.τελικα εφτιαξα τα καλωδια που ηταν στους πόλους της μπαταριας γιατι ηταν σε κακο χαλι και λύθηκε το θεμα.
    καταλαβα τι εννοεις,πολλα μπορει να φταινε αλλα μπορει να φταιει και μονο ενα μικρο πραγματακι αρκει να το βρω,το παλευω το θελα ,θα βρω λυση και αν ειναι ηλεκτρολογο (ενας ομως δεν εκατσε να βρει το πλοβλημα και μου ειπε οτι θα αλλαζε ολα τα ηλεκτρικα και θα κοστιζε η δουλεια και του ειπα αστο)
    ακυρο αλλα ο φλασερ μονο για να αναβοσβηνουν τα φλας δεν ειναι?

  11. #71
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/10/2013
    Μηνύματα
    72
    να ρωτησω και κατι ακομα,τι ειναι αυτο ? http://mototrade.gr/osCommerce/produ...oducts_id=1637
    συμπυκνωτης? τι κανει αυτο και που βρισκετε? εντομεταξυ παρατηρησα και κατι για πρωτη φορα βγαζοντας το μπροστινο φαναρι,ενα εξαρτιμα βιδομενο καπου εκει ,μεσα στα καλωδια που δεν γνωριζω τι κανει,ειναι μηπως για να ακουγοντε τα φλας?

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gsman
    Εγγραφή
    25/01/2010
    Μηνύματα
    273
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgos95 Προβολή μηνύματος
    καταλαβα τι εννοεις,πολλα μπορει να φταινε αλλα μπορει να φταιει και μονο ενα μικρο πραγματακι αρκει να το βρω,το παλευω το θελα ,θα βρω λυση και αν ειναι ηλεκτρολογο (ενας ομως δεν εκατσε να βρει το πλοβλημα και μου ειπε οτι θα αλλαζε ολα τα ηλεκτρικα και θα κοστιζε η δουλεια και του ειπα αστο)
    ακυρο αλλα ο φλασερ μονο για να αναβοσβηνουν τα φλας δεν ειναι?
    Θα τη βρεις την ακρη ειναι 100% σιγουρο. φτιαξε και το καλωδιακι νασαι καλυμμένος αρχικα.
    αυτο που λες, ενας φιλος μου με ενα κρις πηγε σε μηχανικο και του αλλαξε ολο το συστημα, πηνια ανορθωτες μπαταρια κτλ και του πηγε 250 ευρώ...και του το εφτιαξε...
    και το φλασερ ξερω οτι ειναι για αυτη τη δουλεια, να αναβοσβησουν τα φλας ναι.

    α και κατι αλλο ρε φιλε που παρατηρησα και τοφερε και η κουβεντα παραπάνω, αν, λεω αν, αποφασιζες να βαλεις 12V μπαταρια >>εχω την εντυπωση πως,χωρις να ειμαι 100% σιγουρος, η εξωτερικη θηκη της μπαταριας σου που εχει και την ασφαλεια, να ειναι λιγο διαφορετικη απο τη δικη μου. Πρεπει να εχουν το ιδιο υψος και οι δύο,πρεπει και η δυο με τη μεσα βαση να συνδεονται με μια ασφαλεια στο κατω μερος που να αφαιρειται ευκολα αλλα η δικια μου πρεπει να ειναι σε βαθος μεγαλυτερη ωστε να χωρα την πιο μακρυα 12v μπαταρια... ισως μπαινει η 12v λοιπον αν αλλαζες μονο την εξω θηκη.

  13. #73
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gsman
    Εγγραφή
    25/01/2010
    Μηνύματα
    273
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgos95 Προβολή μηνύματος
    να ρωτησω και κατι ακομα,τι ειναι αυτο ? http://mototrade.gr/osCommerce/produ...oducts_id=1637
    συμπυκνωτης? τι κανει αυτο και που βρισκετε? εντομεταξυ παρατηρησα και κατι για πρωτη φορα βγαζοντας το μπροστινο φαναρι,ενα εξαρτιμα βιδομενο καπου εκει ,μεσα στα καλωδια που δεν γνωριζω τι κανει,ειναι μηπως για να ακουγοντε τα φλας?
    ο συμπυκνωτης δεν ξερω ακριβως τι δουλειά κατι και αν εχει σχεση σχεση με αυτο που λεμε πυκνωτης στα ηλεκτρικα κυκλωματα...
    αλλα αυτο που λες οτι ειναι βιδωμενο μπορει να ειναι όπως το υπέθεσες, κανενας βομβητης ας πουμε για να ακουγονται τα φλας---και δες τον προσεκτικά απ΄εξω μηπως γραφει τπτ νουμερα πανω, 12v ή 6v, θα μας λυθουν πολλες αποριες...

  14. #74
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/10/2013
    Μηνύματα
    72
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gsman Προβολή μηνύματος
    Θα τη βρεις την ακρη ειναι 100% σιγουρο. φτιαξε και το καλωδιακι νασαι καλυμμένος αρχικα.
    αυτο που λες, ενας φιλος μου με ενα κρις πηγε σε μηχανικο και του αλλαξε ολο το συστημα, πηνια ανορθωτες μπαταρια κτλ και του πηγε 250 ευρώ...και του το εφτιαξε...
    και το φλασερ ξερω οτι ειναι για αυτη τη δουλεια, να αναβοσβησουν τα φλας ναι.

    α και κατι αλλο ρε φιλε που παρατηρησα και τοφερε και η κουβεντα παραπάνω, αν, λεω αν, αποφασιζες να βαλεις 12V μπαταρια >>εχω την εντυπωση πως,χωρις να ειμαι 100% σιγουρος, η εξωτερικη θηκη της μπαταριας σου που εχει και την ασφαλεια, να ειναι λιγο διαφορετικη απο τη δικη μου. Πρεπει να εχουν το ιδιο υψος και οι δύο,πρεπει και η δυο με τη μεσα βαση να συνδεονται με μια ασφαλεια στο κατω μερος που να αφαιρειται ευκολα αλλα η δικια μου πρεπει να ειναι σε βαθος μεγαλυτερη ωστε να χωρα την πιο μακρυα 12v μπαταρια... ισως μπαινει η 12v λοιπον αν αλλαζες μονο την εξω θηκη.
    αν καταλαβα καλα αναφερεσε στον χωρο.η εξω ειναι ισα ισα για να μην ακουμπισει στο πλαστικο καπακι,του πατερα μου που ειναι 12v η βαση ακουμπαει στην αλλη μερια του σκελετου ενω εμενα οχι

  15. #75
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/10/2013
    Μηνύματα
    72
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gsman Προβολή μηνύματος
    ο συμπυκνωτης δεν ξερω ακριβως τι δουλειά κατι και αν εχει σχεση σχεση με αυτο που λεμε πυκνωτης στα ηλεκτρικα κυκλωματα...
    αλλα αυτο που λες οτι ειναι βιδωμενο μπορει να ειναι όπως το υπέθεσες, κανενας βομβητης ας πουμε για να ακουγονται τα φλας---και δες τον προσεκτικά απ΄εξω μηπως γραφει τπτ νουμερα πανω, 12v ή 6v, θα μας λυθουν πολλες αποριες...

    μπα τπτ σκατα γτ και εγω αυτο κοιταξα πρωτα πρωτα :P ,ο πολλαπλασιαστης μπας και γραφει τπτ λες?θα το κοιταξω αυριο.απο την πλεξουδα πως μπορω να καταλαβω για τι volt ειναι?

Σελίδα 5 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι θα εχω σε 2 μηνες ???
    από EKEINOS στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 22/10/2007, 13:38
  2. Gixxxerpap κοίτα τί σου έχω...
    από project.breeze στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2007, 10:27
  3. Τι μηχανάκι να αγοράσω?
    από rpas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2006, 08:40
  4. Τι σας εχω εγώ
    από SpyrosTDM στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2005, 17:19
  5. Τι μηχανακι εχει???Παμε στοιχημα???
    από life_dab στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2004, 18:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF