Σελίδα 5 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 140

Θέμα: Ρύθμιση αναρτήσεων όταν βάζουμε δεύτερο άτομο ή/και μπαγκάζια

  1. #61
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Υ.Γ.
    Μπίγκουλα, όταν προφορτίζουμε λόγω αυξημένου βάρους, δεν "σφίγγουμε" την απόσβεση επαναφοράς...
    Εμεις παλι (που την προφορτιση δεν την εχουμε ευκολη) την σφιγγουμε οταν προφορτιζουμε και δεν την σφιγγουμε οταν δεν προφορτιζουμε. Διαφορετικη σχολη υποθετω!
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  2. #62
    Εγώ θα προφόρτιζα παραπάνω μπρος-πίσω ώστε να μη χάσουν οι αναρτήσεις ωφέλιμη διαδρομή και να μη τερματίζουν σε άτσαλες ανωμαλίες. Θα ξανά-ρύθμιζα sag δηλαδή με όλο το extra βάρος πάνω στο μηχανάκι.

    Κατόπιν, κάνοντας μια βόλτα επίσης με όλο το βάρος πάνω, θα έβλεπα αν μπρουμιτίζει στα φρένα παραπάνω από ότι θα ήθελα λόγω της μεταφοράς της αυξημένης πλέον μάζας. Αν το έκανε, θα έδινα λίγη παραπάνω συμπίεση μπροστά, ώστε να διορθωθεί το φαινόμενο.
    Τελευταία τροποποίηση από Bladerunner; 03/07/2013 στις 09:24.
    Think faster than you ride

  3. #63
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Εγώ θα προφόρτιζα παραπάνω μπρος-πίσω ώστε να μη χάσουν οι αναρτήσεις ωφέλιμη διαδρομή και να μη τερματίζουν σε άτσαλες ανωμαλίες. Θα ξανά-ρύθμιζα sag δηλαδή με όλο το extra βάρος πάνω στο μηχανάκι.
    Μιλάμε για φορτωμένο μηχανάκι, ναι ..??

    Αν ξέρεις πολλά μηχανάκια που δικάβαλα και με μπαγάζια μπορείς, ενώ προφορτίζεις το ελατήριο ώστε να μένεις στο αρχικό sag, να διατηρείται η αρχική ωφέλιμη διαδρομή, πάω πάσο..


    Η ανάρτηση θα "κλειδώνει" λόγω μειωμένης απόστασης των σπειρών πριν τερματίσει "φυσιολογικά" (λόγω διαδρομής του εμβόλου)

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    θα έδινα λίγη παραπάνω συμπίεση μπροστά
    Γράφε τα σωστά γιατί το "δίνω συμπίεση" σημαίνει ότι μειώνω την απόσβεσή της...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  4. #64
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Εμεις παλι (που την προφορτιση δεν την εχουμε ευκολη) την σφιγγουμε οταν προφορτιζουμε και δεν την σφιγγουμε οταν δεν προφορτιζουμε. Διαφορετικη σχολη υποθετω!
    Δηλ. εσείς προσθέτετε άλλο ένα ζόρι στην επαναφορά της ανάρτησης (εκτός από το αυξημένο βάρος)..??

    (μάλλον είστε της σχολής: "Γουστάρω να μπαίνω σε λακούβα και να κάθομαι εκεί καμιά βδομάδα..")
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  5. #65
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    (...)
    Σε όλα τα μηχανάκια μου που τα έχω χρησιμοποιήσει για ταξίδια δικάβαλο (από τουριστικό FZR 1000 μέχρι και το RR μου), χρειάστηκε να ρυθμίσω προφόρτιση. Μπορεί να μη τα έφερα ακριβώς εκεί που "έπρεπε" αλλά οπωσδήποτε είχαν πολύ καλύτερη συμπεριφορά από τις καθημερινών συνθηκών ρυθμίσεις.

    Με τη φράση "δίνω συμπίεση", εννοώ αυξάνω την απόσβεση συμπίεσης. Η συμπίεση δηλαδή γίνεται πιο αργά. Δεν καταλαβαίνω πως το "δίνω" μπορεί να εκληφθεί ως "μειώνω"...
    Think faster than you ride

  6. #66
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Σε όλα τα μηχανάκια μου που τα έχω χρησιμοποιήσει για ταξίδια δικάβαλο (από τουριστικό FZR 1000 μέχρι και το RR μου), χρειάστηκε να ρυθμίσω προφόρτιση. Μπορεί να μη τα έφερα ακριβώς εκεί που "έπρεπε" αλλά οπωσδήποτε είχαν πολύ καλύτερη συμπεριφορά από τις καθημερινών συνθηκών ρυθμίσεις.
    Εννοείται ότι συμφωνούμε..
    (αλλού ήταν η ένστασή μου..)

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Με τη φράση "δίνω συμπίεση", εννοώ αυξάνω την απόσβεση συμπίεσης. Η συμπίεση δηλαδή γίνεται πιο αργά. Δεν καταλαβαίνω πως το "δίνω" μπορεί να εκληφθεί ως "μειώνω"...
    Μα δεν εκλαμβάνεται έτσι...

    Η συμπίεση είναι ένα πράγμα και η απόσβεση αυτής άλλο πράγμα...
    (και υπάρχουν βάσιμες υποψίες ότι αυτά τα πράγματα είναι μαλωμένα μεταξύ τους..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  7. #67
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.207
    εμένα κάτι μου λεει οτι σας μπερδεύει η missleading έννοια της "απόσβεσης"

    συμπίεση το ένα, επαναφορά το άλλο και λογικά είσαστε οκ και συμφουνάτε

  8. #68
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Η συμπίεση είναι ένα πράγμα και η απόσβεση αυτής άλλο πράγμα...
    Ορθώς. Συνεχίζω να πιστεύω όμως ότι όταν λέμε ή γράφουμε "δίνω συμπίεση" εννοούμε "αυξάνουμε την απόσβεση αυτής". Όπως όταν λέμε "δίνω επαναφορά" εννοούμε "αυξάνω την απόσβεση επαναφοράς".

    Βέβαια, τελευταία έχω κάνει κούκου και ίσως να μη καταλαβαίνω και πολλά.
    Think faster than you ride

  9. #69
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Μακάρι να κάναμε κι εμείς "κούκου" αλλά που...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #70
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyro Προβολή μηνύματος
    συμπίεση το ένα, επαναφορά το άλλο και λογικά είσαστε οκ και συμφουνάτε
    Το ότι κρατικοποιήθηκε η ΤΡΑΙΝΟΣΕ δεν σου εξασφαλίζει ότι δεν θα βρεθεί ράγα για να καβαλήσεις πισσοπουπουλωμένος..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #71
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.207
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    ... δεν σου εξασφαλίζει ότι δεν θα βρεθεί ράγα για να καβαλήσεις πισσοπουπουλωμένος..


    τρώγεται αυτό γριφοειδή γέροντα?

  12. #72
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Δηλ. εσείς προσθέτετε άλλο ένα ζόρι στην επαναφορά της ανάρτησης (εκτός από το αυξημένο βάρος)..??

    (μάλλον είστε της σχολής: "Γουστάρω να μπαίνω σε λακούβα και να κάθομαι εκεί καμιά βδομάδα..")
    Μαλλον εσεις ειστε της σχολης "Δεν διαβαζω ποτε το μανουαλ της μηχανης μου"
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  13. #73
    να το πάρουμε αλλιώς?

    ας πούμε οτι για κάποιον λόγο θέλω να προφορτίσω την πίσω ανάρτηση με αποτέλεσμα να μειωθεί η διαδρομή της και επομένως να γίνει και πιο σκληρή (κούτσουρο - ντουβάρι όπως θέλετε πείτε το)....

    το επόμενο βήμα, προκειμένου να διατηρηθούν και κάποια επίπεδα άνεσης και να μην τερματίζει, θα είναι να παίξω με τις αποσβέσεις (συμπίεσης ή/και επαναφοράς) μειώνοντάς τες (όπερ και σημαίνει, αριστερόστροφα) έτσι ωστε να γίνουν πιο γρήγορες για να μπορεί να ανταποκριθεί η ανάρτηση ικανοποιητικά, αφενός στις ανωμαλίες του οδοστρώματος αφετέρου στην νέα μικρότερη διαδρομή της....

    τα λέω καλά ή λέω π@ρλ@πίπες???

  14. #74
    σκαουντερ πορνοσταρ Το avatar του/της endopandou
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    2.621
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    να το πάρουμε αλλιώς?

    ας πούμε οτι για κάποιον λόγο θέλω να προφορτίσω την πίσω ανάρτηση με αποτέλεσμα να μειωθεί η διαδρομή της και επομένως να γίνει και πιο σκληρή (κούτσουρο - ντουβάρι όπως θέλετε πείτε το)....

    το επόμενο βήμα, προκειμένου να διατηρηθούν και κάποια επίπεδα άνεσης και να μην τερματίζει, θα είναι να παίξω με τις αποσβέσεις (συμπίεσης ή/και επαναφοράς) μειώνοντάς τες (όπερ και σημαίνει, αριστερόστροφα) έτσι ωστε να γίνουν πιο γρήγορες για να μπορεί να ανταποκριθεί η ανάρτηση ικανοποιητικά, αφενός στις ανωμαλίες του οδοστρώματος αφετέρου στην νέα μικρότερη διαδρομή της....

    τα λέω καλά ή λέω π@ρλ@πίπες???
    Αμα προφορτίζεις δεν γίνεται η ανάρτηση κούτσουρο Σπυέτο. Η συμπεριφορά (αποσβέσεις) δεν αλλάζει καθόλου ή αλλάζει ελάχιστα σε συγκεκριμένα είδη αναρτήσεων στα οποία το δικό σου δεν ανήκει.
    Η συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας τώρα αλλάζει αφού μεταβάλεις αισθητά το ύψος και αφού εσύ μιλάς για το ohlins ναι διαφορά θα υπάρξει όχι όμως σε σημείο να πεις είναι άλλο μηχανάκι γιατί το δικό σου φτιάχτηκε για να είναι σχετικά αναίσθητο και όχι να μεταφέρει άπλετες πληροφορίες στα χέρια του αναβάτη. Το αντίθετο δηλαδή από ένα ss που αν μεταβάλεις το ύψος πίσω θα γίνει άλλο μηχανάκι.
    it's all a matter of perception

    ο ορισμός του ανθρωπάκου: look on and do nothing

  15. #75
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    να το πάρουμε αλλιώς?

    ας πούμε οτι για κάποιον λόγο θέλω να προφορτίσω την πίσω ανάρτηση με αποτέλεσμα να μειωθεί η διαδρομή της και επομένως να γίνει και πιο σκληρή (κούτσουρο - ντουβάρι όπως θέλετε πείτε το)....

    το επόμενο βήμα, προκειμένου να διατηρηθούν και κάποια επίπεδα άνεσης και να μην τερματίζει, θα είναι να παίξω με τις αποσβέσεις (συμπίεσης ή/και επαναφοράς) μειώνοντάς τες (όπερ και σημαίνει, αριστερόστροφα) έτσι ωστε να γίνουν πιο γρήγορες για να μπορεί να ανταποκριθεί η ανάρτηση ικανοποιητικά, αφενός στις ανωμαλίες του οδοστρώματος αφετέρου στην νέα μικρότερη διαδρομή της....

    τα λέω καλά ή λέω π@ρλ@πίπες???

    Στατιστικά, οι πιθανότητες να βρεις μια ιδανική ρύθμιση κάνοντας πουτάνα το αμορτισέρ με τον παραπάνω τρόπο, είναι λίγες
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

Σελίδα 5 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΡΥΘΜΙΣΗ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ Lc8;
    από panos26 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2006, 13:11
  2. ΡΥΘΜΙΣΗ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ Vfr800 06
    από X_NR750 στο forum Honda VFR's
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 31/07/2006, 11:35
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2006, 06:51
  4. Ρυθμιση Αναρτησεων cbr 600f
    από gv_gr στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2005, 20:47
  5. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2005, 13:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF