Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 117

Θέμα: """Kawasaki Zephyr 750"""

  1. #61
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.173
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sirjohnbest
    Κατ΄ αρχήν σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου!

    Τα είχα δει τα καρμπιρατέρ που μου είπες άλλα δεν ήμουν σίγουρος... Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο με βοήθησες μου έλυσες τα χέρια!

    Μια και είσαι γνώστης των πραγμάτων , ξέρεις εάν θα χρειαστώ και τίποτε άλλο ας πούμε κανέναν αντάπτορα ή καμία ντίζα γκαζιού?
    Ντίζες θα εχει το κιτ της Sudco, αλλά για το δρόμο θα πρέπει να βάλεις φίλτρα, οπότε θα χρειαστείς αντάπτορες σαν αυτούς που φαίνονται εδω
    http://www.moto.gr/forums/showthread...&pagenumber=16

    Εγω τα ειχα πάρει από εδω
    http://www.brspecialtuning.co.uk/Keihin.htm

    Εχει ότι χρειαστείς.

    Πρωτα τα φρένα και το μπροστινό όμως, ελπίζω να κατάλαβες οτι είναι το πιο σημαντικό.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sirjohnbest
    Εγγραφή
    26/01/2008
    Μηνύματα
    133
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Ντίζες θα εχει το κιτ της Sudco, αλλά για το δρόμο θα πρέπει να βάλεις φίλτρα, οπότε θα χρειαστείς αντάπτορες σαν αυτούς που φαίνονται εδω
    http://www.moto.gr/forums/showthread...&pagenumber=16

    Εγω τα ειχα πάρει από εδω
    http://www.brspecialtuning.co.uk/Keihin.htm

    Εχει ότι χρειαστείς.

    Πρωτα τα φρένα και το μπροστινό όμως, ελπίζω να κατάλαβες οτι είναι το πιο σημαντικό.
    Το κατάλαβα μην ανησυχείς, έχω φροντίσει ήδη...

    Για να μπει το φίλτρο αέρος (φιλτροτοκούτι) που έχει η μοτοσυκλέτα ούτε συζήτηση έτσι???

    Πιστεύω τουλάχιστον ότι οι ελαστικοί σωλήνες εισαγωγής θα κάνουν, γιατί δεν είναι μια εβδομάδα που τους άλλαξα.

  3. #63
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.173
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sirjohnbest
    Το κατάλαβα μην ανησυχείς, έχω φροντίσει ήδη...

    Για να μπει το φίλτρο αέρος (φιλτροτοκούτι) που έχει η μοτοσυκλέτα ούτε συζήτηση έτσι???

    Πιστεύω τουλάχιστον ότι οι ελαστικοί σωλήνες εισαγωγής θα κάνουν, γιατί δεν είναι μια εβδομάδα που τους άλλαξα.
    - ΟΚ

    - Δεν θα δουλεψει με το φίλτροκούτι.

    - Θα κάνουν.

    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hidefnick
    Εγγραφή
    07/08/2005
    Μηνύματα
    1.586
    Τα κιτ για το zephyr είναι 35αρια και προχτές πέτυχα και ένα 37αρι (αλλά δεν βρίσκω το λινκ), για μαμά setup. 33αρι δεν έχω δει κάπου. Το φιλτροκούτι δεν πρέπει καν να μπαίνει. Ασχετα με το ότι θα τα "πνίξει"
    "Growing old is inevitable. Growing up is optional"...

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sirjohnbest
    Εγγραφή
    26/01/2008
    Μηνύματα
    133
    Παιδιά τα πράγματα είναι δύσκολα, σε KEIHIN το μοντέλο CR 33 έχει καταργηθεί και βγαίνει μόνο το CR 35 αλλά και αυτό διαθέσιμο μετά από 30 με 40 ημέρες!

    Τώρα ψάχνω σε Mikuni το μοντέλο RS 34-D21-K . Για να δούμε...

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hidefnick
    Εγγραφή
    07/08/2005
    Μηνύματα
    1.586
    "Growing old is inevitable. Growing up is optional"...

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sirjohnbest
    Εγγραφή
    26/01/2008
    Μηνύματα
    133
    Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
    Αμα είναι να το κάνεις, κάντο καλά τουλάχιστον.... (εγώ έτσι θα το κάνω πάντως )
    ΤO Keihin FCR 35mm τα βρισκω 870ευρω η χαμηλοτερη τιμη, και το Μikuni RS 34mm 700ευρω προσφορα!

    Εχουν αρκετη διαφορα στα λεφτα , η διαφορα στην αποδοση την δικαιολογει????

    Στο προφιλ της μοτοσυκλετας, (και στην τσεπη μου), ταιριαζουν περισσοτερο τα Μikuni, νομιζω...

    Σίγουρα τα FC 35 είναι καλύτερα το θέμα είναι πόσο όμως?..

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sirjohnbest
    Εγγραφή
    26/01/2008
    Μηνύματα
    133
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Το Zephyr είναι κι αυτό ΚΖ και το μοτερ κατα βάση είναι ίδιο με το GPz750.
    Αν είσαι ήσυχος τύπος πάρε τα CR33 016-3086 GPZ750, αν εισαι άγριος πάρε τα
    CR35 016-3103 KZ900/Z1/KZ1000/KZ1100/GPZ1100
    GPZ750 ‘82-83

    Απο το επίσημο site της Sudco
    http://www.sudco.com/vol33/115-116.pdf

    Πάντως θα δώσεις αρκετά χρήματα, και θα μπορούσες να κάνεις πολλές άλλες βελτιωσεις με τόσα.
    πχ καρμπ απο GPz, εκκεντροφόρους απο το ίδιο, ρεύματα, εξάτμιση, σωληνάκια, τακάκια, ελατήρια εμπρός. Και αν θέλεις και το κιτ 810cc της Wiseco.

    Τα CR τα αξίζουν τα λεφτά τους, απλά δεν ξέρω πόσα χρήματα διαθέτεις.

    Πριν βάλεις τα CR πρέπει οπωσδήποτε να βάλεις σωληνάκια, τακάκια και ελατήρια στο μπροστινό, είναι 100% απαραίτητα.


    Τα Mikuni RS 34-D21-K , τα δίνει για το Kawasaki ZX 750. Πρέπει να ταιριάζουν και στο zephyr έτσι δεν είναι????

  9. #69
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/01/2003
    Μηνύματα
    319
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sirjohnbest
    ΤO Keihin FCR 35mm τα βρισκω 870ευρω η χαμηλοτερη τιμη, και το Μikuni RS 34mm 600ευρω προσφορα!

    Εχουν αρκετη διαφορα στα λεφτα , η διαφορα στην αποδοση την δικαιολογει????

    Στο προφιλ της μοτοσυκλετας, (και στην τσεπη μου), ταιριαζουν περισσοτερο τα Μikuni, νομιζω...

    Σίγουρα τα FC 35 είναι καλύτερα το θέμα είναι πόσο όμως?..
    Άποψή μου:

    Αν είναι να κάνεις κάτι, κάν'το καλά. Βέβαια, πρέπει να ξεκαθαρίσεις τί ακριβώς θέλεις να κάνεις. Το "καλά" δεν είναι για όλους το ίδιο...
    Αν θέλεις απόκριση στο γκάζι, αίσθηση, ήχο και 3-4 αλογάκια ψηλά, τα FCR είναι κορυφαία και πρακτικά μονόδρομος. Τα υπόλοιπα είναι συμβιβασμοί.
    ΑΛΛΑ, δεν είναι όλοι των ίππων, των επιταχύνσεων και της ξυραφένιας απόδοσης. Αν δεν σε ενδιαφέρει το στίψιμο, υπάρχουν και άλλες λύσεις, ή μάλλον δεν υπάρχουν λύσεις, αν δεν υπάρχει πρόβλημα...
    Εν κατακλείδει, καταλήγω στο εξής:
    1) Πληρώνεις όσα χρειάζεται και παίρνεις ό,τι καλύτερο υπάρχει (FCR). Τα 270 ευρώ που θα γλυτώσεις θα τα ξεχάσεις όταν το οδηγήσεις. Εν ανάγκει πάρ'τα μεταχειρισμένα.
    2) Τη βγάζεις φθηνά και μεσοβέζικα μέ ό,τι μπορείς να βρεις μεταχειρισμένο και κάπως καλύτερο από αυτά που έχεις τώρα. Ιδέες: GPz που σου είπαν κι οι πιο γνώστες. Εγώ θα σου έλεγα να ψάξεις να βρεις και τα sligshot που φοράγανε κάποτε τα GSXR.
    3) Δεν κάνεις τίποτε και ασχολείσαι με τα υπόλοιπα (αναρτήσεις, φρένα, εκπαίδευση δική σου, λάστιχα, λάδια, διόδια... με πιάνεις

    Έχε υπ'όψην σου ότι αν αρχίσεις να ασχολείσαι με το μηχανάκι, να το φτιάχνεις, να το βελτιώνεις κλπ, το παιχνίδι είναι και (πολύ) ακριβό και δεν τελειώνει ποτέ. Εγώ το έμαθα πληρώνωντας ΠΑΡΑ πολλά και ακόμα πληρώνω...

    Από την άλλη, αν το κόστος των FCR δεν είναι απαγορευτικό για την τσέπη σου, προχώρα το. Θα σου αλλάξει το μοτέρ και θα νομίζεις ότι οδηγάς κάτι πολύ πολύ ισχυρότερο. Και θα μπεις και στο λούκι να ψαχτείς και με εκκεντροφόρους, να φτιάξεις την κεφαλή, να του βάλειες εξατμίσεις. Και μια που φτάσαμε μέχρις εδώ, άνοιξέ το και κάν'το 810 (ή όπου μπορεί να φτάσει...)
    Μια παράκληση: Μην του αλλάξεις το σχεδιαστικό του χαρακτήρα. Το φτιάξανε να μοιάζει με το θρυλικό Ζ900, το οποίο έχει από τα πλέον χαρακτηριστικά σχέδια και είναι από τα μηχανάκια που δεν πείραζα αισθητικά.

    Καλή επιτυχία
    Μ.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3041624193_d4c7a2c63e_o.jpg 
Προβολές:	533 
Μέγεθος:	75,4 KB 
ID:	205893

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sirjohnbest
    Εγγραφή
    26/01/2008
    Μηνύματα
    133
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Man7
    Άποψή μου:

    Αν είναι να κάνεις κάτι, κάν'το καλά. Βέβαια, πρέπει να ξεκαθαρίσεις τί ακριβώς θέλεις να κάνεις. Το "καλά" δεν είναι για όλους το ίδιο...
    Αν θέλεις απόκριση στο γκάζι, αίσθηση, ήχο και 3-4 αλογάκια ψηλά, τα FCR είναι κορυφαία και πρακτικά μονόδρομος. Τα υπόλοιπα είναι συμβιβασμοί.
    ΑΛΛΑ, δεν είναι όλοι των ίππων, των επιταχύνσεων και της ξυραφένιας απόδοσης. Αν δεν σε ενδιαφέρει το στίψιμο, υπάρχουν και άλλες λύσεις, ή μάλλον δεν υπάρχουν λύσεις, αν δεν υπάρχει πρόβλημα...
    Εν κατακλείδει, καταλήγω στο εξής:
    1) Πληρώνεις όσα χρειάζεται και παίρνεις ό,τι καλύτερο υπάρχει (FCR). Τα 270 ευρώ που θα γλυτώσεις θα τα ξεχάσεις όταν το οδηγήσεις. Εν ανάγκει πάρ'τα μεταχειρισμένα.
    2) Τη βγάζεις φθηνά και μεσοβέζικα μέ ό,τι μπορείς να βρεις μεταχειρισμένο και κάπως καλύτερο από αυτά που έχεις τώρα. Ιδέες: GPz που σου είπαν κι οι πιο γνώστες. Εγώ θα σου έλεγα να ψάξεις να βρεις και τα sligshot που φοράγανε κάποτε τα GSXR.
    3) Δεν κάνεις τίποτε και ασχολείσαι με τα υπόλοιπα (αναρτήσεις, φρένα, εκπαίδευση δική σου, λάστιχα, λάδια, διόδια... με πιάνεις

    Έχε υπ'όψην σου ότι αν αρχίσεις να ασχολείσαι με το μηχανάκι, να το φτιάχνεις, να το βελτιώνεις κλπ, το παιχνίδι είναι και (πολύ) ακριβό και δεν τελειώνει ποτέ. Εγώ το έμαθα πληρώνωντας ΠΑΡΑ πολλά και ακόμα πληρώνω...

    Από την άλλη, αν το κόστος των FCR δεν είναι απαγορευτικό για την τσέπη σου, προχώρα το. Θα σου αλλάξει το μοτέρ και θα νομίζεις ότι οδηγάς κάτι πολύ πολύ ισχυρότερο. Και θα μπεις και στο λούκι να ψαχτείς και με εκκεντροφόρους, να φτιάξεις την κεφαλή, να του βάλειες εξατμίσεις. Και μια που φτάσαμε μέχρις εδώ, άνοιξέ το και κάν'το 810 (ή όπου μπορεί να φτάσει...)
    Μια παράκληση: Μην του αλλάξεις το σχεδιαστικό του χαρακτήρα. Το φτιάξανε να μοιάζει με το θρυλικό Ζ900, το οποίο έχει από τα πλέον χαρακτηριστικά σχέδια και είναι από τα μηχανάκια που δεν πείραζα αισθητικά.

    Καλή επιτυχία
    Μ.
    Κατ΄ αρχήν να σου πω ότι δεν πρόκειται να αλλοιώσω με ΤΙΠΟΤΕ τον χαρακτήρα της μοτοσυκλέτας η τε αυτός έχει να κάνει με το μηχανικό η τε (κυρίως) με το κομμάτι της εμφάνισης!

    Τα καρμπιρατέρ σκέφτομαι να τα αλλάξω, όχι για λόγους μόνο απόδοσης , αλλά και αξιοπιστίας. Τέσσερα καινούργια καρμπιρατέρ είναι “εγγύηση” στην λειτουργία της μοτοσυκλέτας.

    Τώρα, τα Mikuni RS34 σίγουρα δεν είναι καλύτερα από τα Keihin FCR35 αλλά είναι καλύτερα (έτσι τουλάχιστον λένε) από τα CR33, CR35, με πιο ομαλή λειτουργία και με πολύ λιγότερη κατανάλωσή.

    Για διάφορα μεταχειρισμένα τύπου GPZ και τέτοια δεν το βλέπω, γιατί κοστίζουν τουλάχιστον 200 ευρώ και είναι όλα πολύ ΠΑΛΙΑ...

  11. #71
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/01/2003
    Μηνύματα
    319
    Με μια ανακατασκευή (rebuild) στα δικά του δεν ξεμπερδεύεις εύκολα, γρήγορα και οικονομικά;
    Είμαι της άποψης ότι για να βάλεις μηχανικά - και ειδικά FCR - πρέπει να θέλεις να βάλεις μηχανικά - και ειδικά FCR. Νόμιζα ότι το "καλό δώρο" που ήθελες να κάνεις στη μοτοσυκλέτα σου, ήταν αυτού του ύφους. Με μπερδεύεις λίγο...
    Τί δε σου αρέσει στο μηχανάκι όπως είναι τώρα; Τί θέλεις να βελτιώσεις; Τί χάλασε και θέλεις να φτιάξεις;

    Μ.

    ΥΓ. ... να υποθέσω ότι τον υπερκυβισμό δεν τον συζητάμε, ε; Μια τουρμπινίτσα μήπως;


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	zep400turbo6m.jpg 
Προβολές:	517 
Μέγεθος:	41,1 KB 
ID:	205905

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hidefnick
    Εγγραφή
    07/08/2005
    Μηνύματα
    1.586
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Man7
    Με μια ανακατασκευή (rebuild) στα δικά του δεν ξεμπερδεύεις εύκολα, γρήγορα και οικονομικά; .......

    Με 60€ τη μία μεμβράνη κλπ κλπ φτάνεις πολυ κοντά στα FCR και εξακολουθείς και έχεις μεμβράνες (Το οποίο σε 6-7 χρόννια θα είναι πάλι πρόβλημα)

    ΥΓ. ... να υποθέσω ότι τον υπερκυβισμό δεν τον συζητάμε, ε; Μια τουρμπινίτσα μήπως;
    AAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

    "Growing old is inevitable. Growing up is optional"...

  13. #73
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/01/2003
    Μηνύματα
    319
    Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
    AAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

    Και είναι και το 400... και φοράει και το σωληνωτό ψαλίδι του ZRX...

    Μ.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	zep400turbo10m.jpg 
Προβολές:	507 
Μέγεθος:	36,6 KB 
ID:	205909

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sirjohnbest
    Εγγραφή
    26/01/2008
    Μηνύματα
    133
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Man7
    Με μια ανακατασκευή (rebuild) στα δικά του δεν ξεμπερδεύεις εύκολα, γρήγορα και οικονομικά;
    Είμαι της άποψης ότι για να βάλεις μηχανικά - και ειδικά FCR - πρέπει να θέλεις να βάλεις μηχανικά - και ειδικά FCR. Νόμιζα ότι το "καλό δώρο" που ήθελες να κάνεις στη μοτοσυκλέτα σου, ήταν αυτού του ύφους. Με μπερδεύεις λίγο...
    Τί δε σου αρέσει στο μηχανάκι όπως είναι τώρα; Τί θέλεις να βελτιώσεις; Τί χάλασε και θέλεις να φτιάξεις;

    Μ.

    ΥΓ. ... να υποθέσω ότι τον υπερκυβισμό δεν τον συζητάμε, ε; Μια τουρμπινίτσα μήπως;

    Η μοτοσυκλέτα είναι σε άριστη κατάσταση 20000κμ μόνο, άλλα λόγο των 7 χρόνων ακινησία , έχω αλλάξει ορισμένα πράγματα που έχουν να κάνουν με τη ΒΕΝΖΙΝΗ ,όπως Φλοτέρ βενζίνης, Ρουμπινέτο βενζίνης, Ελαστικούς σωλήνες εισαγωγής (πρόσφατα) , και καθάρισμα των καρμπυρατέρ .

    Τα καρμπιρατέρ δουλεύουν μια χαρά τώρα, αλλά κανονικά θέλουν ένα γενικό σετ επισκευής, γιατί μεμβράνες υποπίεσης, o ring, βελονάκια, έχουν υποστεί φθορά λόγο της ακινησίας. Άσε που ακόμα και μια βίδα του μίγματος είναι κολλημένη και "καβαλιμενη".
    Από ότι έψαξα για να κάνω γενική επισκευή στο καρμπυρατέρ , θέλω περίπου κάνα 200 ευρώ , ίσως και παραπάνω.

    Είπα λοιπόν αντί να μπω σε αυτήν τη διαδικασία, ότι είναι προτιμότερο να δώσω κάτι ακόμα και να βάλω μια Καινούργια τετράδα και να ξεμπερδεύω για μια ζωή, μιας και αυτή την μοτοσικλέτα δεν θα την πουλήσω ποτέ...

  15. #75
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/01/2003
    Μηνύματα
    319
    Αντιληπτόν. Οπότε ό,τι και να βάλεις καλό είναι. Βάλε τα φθηνότερα καινούργια που μπορείς να βρεις, αρκεί να είναι γνωστής μάρκας και να υποστηρίζονται από ανταλλακτικά κλπ. Υποθέτω ότι δεν χρειάζεται καν να μιλάμε για μηχανικά, τότε.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από sirjohnbest
    ...να ξεμπερδεύω για μια ζωή ...
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sirjohnbest
    ... δεν θα την πουλήσω ποτέ...
    Τά'χω ξανακούσει αυτά (και τά'χω πει επανειλλημένως). Εκκρεμεί να τα δώ να συμβαίνουν...

    Μ.

Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Kawasaki Zephyr 750
    από hidefnick στο forum Μετατροπές (Customizing)
    Απαντήσεις: 650
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2014, 11:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF