Σελίδα 5 από 15 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 222

Θέμα: Kατανάλωση 990/950 (Την γνώμη σας σε πρωτάρη)

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της freco
    Εγγραφή
    26/04/2012
    Μηνύματα
    502
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Ξαναλεω (και ειμαι σιγουρος θα το πω ξανα και ξανα, αλλα δεν πειραζει, κωλοβαραω ετσι κι αλλιως), ειναι θεμα ρυθμισης.
    990R με διακοπτη ον-οφφ στο γκαζι ΜΕΣΑ στην ΑΘΗΝΑ με βλακωδη σπινιαρισματα ντριφτ και καγκουριες αναβει λαμπακι στα 170-180.
    Το ιδιο μηχανακι με αναβατη 2.10 Υ χ 1.20 Π φορτωμενο με πλαινες μπαγκαζιερες τιγκα και 180-200 σταθερα σε ταξιδι εθνικη εκαψε 10λτ/100. Ολα αυτα χωρις φιλτροκουτι, με ανοιχτες εξατμισεις και 80,000κμ στο κοντερ. Πιο ταλαιπωρημενο και πιο τουμπανο δηλαδη χωρις ανοιγμα κινητηρα δεν γινεται.

    Τα συμπερασματα δικα σας
    Ε φτιάξε μια τρύπα να σενιάρεις κι εμάς τους ταλαίπωρους που μας τα τρώει ο βενζινάς.
    Όχι "αμήχανος" πλέον...

  2. #62
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Που να ειχατε και sd...

    Με δεκατριαρι τεποζιτο και μια καλη μερα στα μεγαρα ή πολεμικη βολτα σε επαρχιακο, λαμπακι στα 80 χλμ...

    Η χαρα του βενζινα...


    Εγω πιστευω οτι και γαργαλημα να κανει καποιος για να μειωσει την καταναλωση στον lc8 δε θα πετυχει πολλα.

    Καιει πολυ...

  3. #63
    σκαουντερ πορνοσταρ Το avatar του/της endopandou
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    2.621
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Allst@rf Προβολή μηνύματος
    Που να ειχατε και sd...

    Με δεκατριαρι τεποζιτο και μια καλη μερα στα μεγαρα ή πολεμικη βολτα σε επαρχιακο, λαμπακι στα 80 χλμ...

    Η χαρα του βενζινα...


    Εγω πιστευω οτι και γαργαλημα να κανει καποιος για να μειωσει την καταναλωση στον lc8 δε θα πετυχει πολλα.

    Καιει πολυ...
    it's all a matter of perception

    ο ορισμός του ανθρωπάκου: look on and do nothing

  4. #64
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gaslion Προβολή μηνύματος
    ok. Θα ήταν καλό πάντως να μας πει ο ιδιος πως είχε στήσει το μηχανάκι του ή ήταν απλά στο τρόπο οδήγησής του.

    Μήπως το S και R, που υπάρχει η διαφορά στην κατανάλωση, έχει να κάνει με την προηγούμενη ερώτησή μου οτι τα πρώτα ψεκαστά καίνε περισσότερο;
    Aυτό ήταν S του 08, ακράπες ξετάπωτες και τον αντίστοιχο χάρτη και DNA φίλτρο κατα τ'αλλα δεν είχε ιδιαίτερα γαργαλήματα
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  5. #65
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από freco Προβολή μηνύματος
    Ε φτιάξε μια τρύπα να σενιάρεις κι εμάς τους ταλαίπωρους που μας τα τρώει ο βενζινάς.
    τι, θα πρεπει να δουλευω?
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  6. #66
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Allst@rf Προβολή μηνύματος
    Που να ειχατε και sd...

    Με δεκατριαρι τεποζιτο και μια καλη μερα στα μεγαρα ή πολεμικη βολτα σε επαρχιακο, λαμπακι στα 80 χλμ...

    Η χαρα του βενζινα...


    Εγω πιστευω οτι και γαργαλημα να κανει καποιος για να μειωσει την καταναλωση στον lc8 δε θα πετυχει πολλα.

    Καιει πολυ...
    υπερβολικε
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  7. #67
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    υπερβολικε
    α, ναι ξεχασα να προσθεσω... το μηχανακι εχει χαρακτηρα...



  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.988
    γιατι πατε να χρυσωσετε το χαπι δεν εχω καταλαβει...

    οτι παει, καιει...τελος!



    απλα αυτα τα ρδελα καινε πιο πολυ απο ολα τ'αλλα που πανε κιολας...


    στην τελικη, οπως ειπωθηκε, δεν θα κατσουμε να σκασουμε κιολας για 300-500€ το χρονο παραπανω σε βενζινες απο ενα αλλο on-off...το πολυ πολυ στα 5 χρονια να σου εχει βγει το κοστος για ενα μεταχειρο παπι και τις βενζινες του...

  9. #69
    Δεν νομίζω ότι είναι τόση η διαφορά ρε μαν. Καεί 1-1,5lt/100 παραπάνω από ένα άλλο αντίστοιχων ίππων, αλλά όχι ιδίων δυνατοτήτων...δηλαδή χονδρικά ένα 2ευρο/100.

    Ε, ας την κοπανήσει από ένα σταθμό διοδίων να του έρθει μια η άλλη.


    ΥΓ. Δεν έχω ΚΤΜ, απλά σε επιστροφή παρέα με 990 από Βόλο, με ταχύτητα σταθερά 160-170 το KTM έκαψε 8.5lt/100 (μονοκαβαλο, αλλά με πλαινες βαλίτσες, σάκο μεγάλο στην πίσω σέλα και tankbag), σε σύγκριση με το Tuono που έκαψε 7.5 (δικαβαλλο + tankbag μόνο).
    It's not big deal αν κάποιος γουστάρει το μηχανάκι...
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  10. #70
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Να συμπληρωσω στα του βυρωνα οτι ενα μπουσα θα καψει 6 με 6.5 στις ιδιες συνθηκες και οτι οι διαφορες απο 6.5 σε 7.5 και 8.5 σε αυτες τις ταχυτητες ειναι καθαρα θεμα αεροδυναμικης.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  11. #71
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΝIKOLTSOS
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    550
    Εγώ κατέληξα σε καταναλώσεις από 6L μέχρι 8L στα 100 και από 8L και πάνω άμα παίζω... :a39:
    "...ΌΛΑ ΕΊΝΑΙ ΔΡΌΜΟΣ..."

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.988
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Δεν νομίζω ότι είναι τόση η διαφορά ρε μαν. Καεί 1-1,5lt/100 παραπάνω από ένα άλλο αντίστοιχων ίππων, αλλά όχι ιδίων δυνατοτήτων...δηλαδή χονδρικά ένα 2ευρο/100.

    Ε, ας την κοπανήσει από ένα σταθμό διοδίων να του έρθει μια η άλλη.


    ΥΓ. Δεν έχω ΚΤΜ, απλά σε επιστροφή παρέα με 990 από Βόλο, με ταχύτητα σταθερά 160-170 το KTM έκαψε 8.5lt/100 (μονοκαβαλο, αλλά με πλαινες βαλίτσες, σάκο μεγάλο στην πίσω σέλα και tankbag), σε σύγκριση με το Tuono που έκαψε 7.5 (δικαβαλλο + tankbag μόνο).
    It's not big deal αν κάποιος γουστάρει το μηχανάκι...

    ενταξει απλα εχω την εντυπωση οτι το tuono ειναι πιο δυνατο απο το 990...ενα το κρατουμενο...
    2ον, ειναι πολυ πιο "κοστοβορο" να πηγαινεις δικαβαλο απ'οτι να εχεις πλαϊνες βαλιτσες και πισω σακο...

    αλλα και ετσι να ειναι δλδ 2€/100χλμ, στα 10000χλμ τον χρονο παμε στα 200€...αν κανεις 15κ παμε στα 300€...


    anyway, και απο αλλους που εχω ακουσει, εχω την αντυπωση οτι καιει 2-2,5lt/100km απο ενα αντιστοιχων ιππων moto...
    αρα μιλαμε για 3,5€ στα 100 στην καλυτερη...δλδ 350€ τον χρονο αν κανει 10κ ή 525€ αν κανει 15κ τον χρονο...
    δλδ ημουν σωστος σ'αυτα που υπολογιζα...

    τωρα το ποσο καιει, εχει να κανει σαφως και με την ρυθμιση αλλα και με το χερι του καθενος...
    την κ@υλα δεν την βαζω γιατι ειναι δεδομενο οτι για να αγοραζεται απο καποιον τετοιο μηχανακι, την εχει σε περισσευμα...


    ο κανονας που πρεπει να εχει καποιος στο κεφαλι του οσον αφορα τα "ειδικου τυπου" μηχανακια ειναι ενας:
    "αφου θες να βγαζεις γουστα και να κανεις την κ@υλα σου ΜΗΝ κοιτας καταναλωσεις...αν θες παρε ενα 2ο μηχανακι και κοιτα να ειναι το οικονομικοτερο του κοσμου πηγαινοντας "κυρια"

  13. #73
    Και το caponord, σε αυτες τις ταχυτητες το ιδιο καιει.
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της iliasfyntanidis
    Εγγραφή
    10/04/2012
    Μηνύματα
    188
    Έχει κάνει data logging κανείς με κάποιον lamda να δει τι στο καλό AFR έχει το μηχανάκι?
    Από αυτά που διαβάζω και αυτά που έχω δει στην πράξη σε βόλτα είναι ότι το μηχανάκι είναι πολύ πλούσιο.
    Ride till the end....isle of man style!
    William Joseph "Joey" Dunlop, OBE (February 25, 1952 - July 2, 2000)

  15. #75
    Είναι η πιο πρόσφατη... Το avatar του/της stavrouliasp
    Εγγραφή
    20/01/2006
    Μηνύματα
    1.976

Σελίδα 5 από 15 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2005, 13:47
  2. Θελω Την Γνωμη Σας!
    από aggelos_xr στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2005, 13:30
  3. ενσταση για την πιστα... προς 888 και ολους διαβαστε...την γνωμη σας.
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2004, 13:28
  4. Την γνώμη σας παρακαλώ
    από Julius στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 122
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2004, 12:48
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2004, 14:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF