Σελίδα 5 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 135

Θέμα: Άσχετος ψάχνει οικονομική μηχανή...

  1. #61
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
    +640... το ΑΧ το ειχα κι εγω και δε μου ειχε βγαλει το παραμικρο και μια χαρα οικονομικο κι ευελικτο για μεσα στην κινηση ειναι...

    kai γιατι το αλλαξες;

    Υ.Γ. το μηχανακι σου εχει 625c.c. όχι 640!

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sober
    Εγγραφή
    05/03/2007
    Μηνύματα
    950
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    kai γιατι το αλλαξες;

    Υ.Γ. το μηχανακι σου εχει 625c.c. όχι 640!
    το ξερω! :o

    το αλλαξα γιατι ηταν πιο αργο και απο το 8ανατο και ξενερωτο και χαμηλο ...(κατ εμε...)

    αλλα για καποιον που το 8ελει μονο για μετακινησεις και ψιλοαναγκαστικα καβαλαει εε... δε 8α τον απασχολουν αυτα..
    Let's ride, ride how we ride ...

    I never did mind about the little things...








  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.476
    Καλα δεν ντρεπεστε ?
    Προτεινετε σε εναν ανθρωπο 2 μετρα 100 κιλα , δυομισαρια για να πηγαινοερχεται 60 χλμ την ημερα απο εθνικη οδο ?
    Μιας και στην σκιαγραφιση προφιλ ειμαι "μανα" και η ασφαλεια της ΕΛ.ΑΣ κλαει που δεν με εχει στο ενεργητικο της θα σου προτεινα να μην αχοληθεις με μηχανες.
    Πες πως δεν το σκεφτηκες ποτε.
    Εισαι ανθρωπος που εχει συνηθισει μια ζωη στην βολη και στο γκαζι (τουρμπο δεν ειπες ?) ενος αυτοκινητου.
    Το κρυο , η βροχη ,τα κρανη (τσαλακωμενα μαλια) , αδιαβροχα παντελονια (βαλε βγαλε) , μποτες , γαντια κ.λ.π. δεν νομιζω να ταιριαζουν σε σενα.
    Το πιο πιθανο ειναι να αδιαφορησεις για την ασφαλεια σου γιατι αποτι καταλαβαινω ο μονος λογος να στραφεις στις μηχανες ειναι η "σχετικη" οικονομια που προσφερουν εναντι του αυτοκινητου.
    Για μενα ο πιο λαθος λογος να παρεις μηχανη.
    Μπορει να στραβωσεις που στα λεω ετσι , αλλα αν με ακουσεις , θα γλυτωσεις απο περιττα εξοδα.

    Φιλικα

  4. #64
    Ζοχαδιασμέλος Το avatar του/της VGER
    Εγγραφή
    05/03/2008
    Μηνύματα
    305
    Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
    Καλα δεν ντρεπεστε ?
    Προτεινετε σε εναν ανθρωπο 2 μετρα 100 κιλα , δυομισαρια για να πηγαινοερχεται 60 χλμ την ημερα απο εθνικη οδο ?
    Μιας και στην σκιαγραφιση προφιλ ειμαι "μανα" και η ασφαλεια της ΕΛ.ΑΣ κλαει που δεν με εχει στο ενεργητικο της θα σου προτεινα να μην αχοληθεις με μηχανες.
    Πες πως δεν το σκεφτηκες ποτε.
    Εισαι ανθρωπος που εχει συνηθισει μια ζωη στην βολη και στο γκαζι (τουρμπο δεν ειπες ?) ενος αυτοκινητου.
    Το κρυο , η βροχη ,τα κρανη (τσαλακωμενα μαλια) , αδιαβροχα παντελονια (βαλε βγαλε) , μποτες , γαντια κ.λ.π. δεν νομιζω να ταιριαζουν σε σενα.
    Το πιο πιθανο ειναι να αδιαφορησεις για την ασφαλεια σου γιατι αποτι καταλαβαινω ο μονος λογος να στραφεις στις μηχανες ειναι η "σχετικη" οικονομια που προσφερουν εναντι του αυτοκινητου.
    Για μενα ο πιο λαθος λογος να παρεις μηχανη.
    Μπορει να στραβωσεις που στα λεω ετσι , αλλα αν με ακουσεις , θα γλυτωσεις απο περιττα εξοδα.

    Φιλικα
    Εγώ πάντως δε συμφωνώ με τα λεγόμενά σου...
    Πριν από αρκετά χρόνια, πριν μου μπει το μικρόβιο της μηχανής, ήμουν κι εγώ ένας από τους τύπους που είχαν ένα αμάξι και αγόρασα και ένα σκούτερ 150 κυβικών για να μπορώ να κυκλοφορώ στους δρόμους τους Αθήνας και περιφερειακά, μιας και η δουλειά μου ήταν τέτοια που έπρεπε να είμαι αρκετές ώρες στο δρόμο (λογιστής γαρ).
    Ως εκ τούτου, έπρεπε καθημερινά να κάνω διαδρομές από το Πόρτο-Ράφτη στη Ραφήνα, από τη Ραφήνα στο Διόνυσο, από το Διόνυσο στην Κηφισιά, από την Κηφισιά κατέβαινα το ποτάμι και πήγαινα στο Χαϊδάρι, από το Χαϊδάρι στη Γλυφάδα και μετά στο κέντρο που ήταν το γραφείο. Όπως αντιλαμβάνεσαι κυκλοφορούσα σε δρόμους "υψηλής επικινδυνότητας" όπως η Λαυρίου, η Μαρκοπούλου, ο Κηφισός, η Ποσειδώνος κ.ο.κ.
    Χαρακτηριστικά θα αναφέρω, μόνο στον πρώτο χρόνο κυκλοφορίας του, το σκούτερ είχε γράψει ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΝΟΜΟ ΑΤΤΙΚΗΣ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ 15000χλμ!!!

    Οι μοναδικές φορές που το φοβόμουνα ήταν όταν κυκλοφορούσα στον Κηφισό και στη Μαρκοπούλου όπου οι ταχύτητες εκεί είναι υπερβολικές για ένα τέτοιο μηχανάκι.
    Υπολόγισε ότι το συγκεκριμένο, κυκλοφορούσε σε τέτοιους δρόμους ΧΑΛΑΡΑ, με ταχύτητες που ξεπερνούσαν τα 100χλμ/ώρα.

    Σα συμπέρασμα λοιπόν, αυτό που διαπίστωσα ήταν ότι με μία μοτοσυκλέτα ή με ένα σκούτερ 250 κυβικών θα μπορούσα να κάνω πολύ πιο άνετα και ασφαλώς τη δουλειά μου, λαμβάνοντας υπόψιν ότι εκεί τα όρια των "άνετων" ταχυτήτων κυμαίνονται στα 130χλμ/ώρα...

    Εξ ου και ο λόγος που ανέφερα ότι για τη συγκεκριμένη χρήση που το θέλει ο φίλος, οτιδήποτε παραπάνω είναι υπερβολή...

  5. #65
    Ζοχαδιασμέλος Το avatar του/της VGER
    Εγγραφή
    05/03/2008
    Μηνύματα
    305
    Και για την ιστορία, μετά από σχεδόν 20 χρόνια οδήγησης μηχανών, έχω μία μοτοσυκλέτα 650cc την οποία όμως κάθε φορά που μπαίνω στη διαδικασία να την κυκλοφορήσω "στα πέριξ", δεν κρύβω ότι τη θεωρώ μεγάλη πολυτέλεια...

    Άλλο αν η δική μου λόξα λέει ότι εγώ τη γουστάρω για να βαράω τα ΣΚ και βολτίτσες all around...

  6. #66
    κάποτε σαν πιτσιρικάς είχα κόλλησει να πάρω μηχανάκι, αλλά μπλέχτικα με δουλείες απο νωρίς κ με παρότρινση γονέων μπλέχτικα με τα αυτοκίνητα....
    για τον φίλο που είπε δεν είμαι κ ό ατσαλάκοτος...
    κοίταξα κ την πρόταση του φίλου, τα KLE τα θυμάμαι, μάλλον μου κάνουν για αγορά στο οικονομικό... απο αξιοπιστία? κατανάλωση?

    πήγα ρώτησα σήμερα απο περιέργεια για καινούριο, το cbf 250 σταμάτησε να βγαίνει, τώρα μόνο το 125, ενώ το ybr 250 έχει 4.500? κ το 125 2.500?.

  7. #67
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.366
    Αρχικά δημιουργήθηκε από corey
    ενώ το ybr 250 έχει 4.500? κ το 125 2.500?.
    ναι αλλα το 125 ειναι μηχανακι και το 250 μηχανη!! αν με πιανεις....
    ειναι εντελως ασχετα μεταξυ τους! ουτε στην εμφανιση δεν μοιαζουν εστω και λιγο!

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Αρχικά δημιουργήθηκε από corey
    κάποτε σαν πιτσιρικάς είχα κόλλησει να πάρω μηχανάκι, αλλά μπλέχτικα με δουλείες απο νωρίς κ με παρότρινση γονέων μπλέχτικα με τα αυτοκίνητα....
    για τον φίλο που είπε δεν είμαι κ ό ατσαλάκοτος...
    κοίταξα κ την πρόταση του φίλου, τα KLE τα θυμάμαι, μάλλον μου κάνουν για αγορά στο οικονομικό... απο αξιοπιστία? κατανάλωση?

    πήγα ρώτησα σήμερα απο περιέργεια για καινούριο, το cbf 250 σταμάτησε να βγαίνει, τώρα μόνο το 125, ενώ το ybr 250 έχει 4.500? κ το 125 2.500?.
    Για κατω απο 250 ξεχνα το...
    Μινιμουμ 250 και πανω...

  9. #69
    Αρχικά δημιουργήθηκε από corey
    να διευκρινήσω ότι δεν μηλάμε σίγουρα για παπακια κλπ....
    750? δεν θα το ρισκάρω για τόσο μεγάλο, θέλω να ζήσω
    το virago όμως δεν είναι λίγο αρχαίο? σαν παππούς δεν θα είμαι?
    Φιλε μου,
    να σου πω φιλικα οτι,
    εφοσον δεν εχεις οδηγησει ξανα μηχανη...
    Ειτε 750, ειτε 250...
    Το ιδιο σου κανει, στο θεμα της ασφαλειας...

    --Καλο MOTO-διαβασμα: www.ebike.gr--

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sakisvolos
    Εγγραφή
    08/07/2007
    Μηνύματα
    879
    Αρχικά δημιουργήθηκε από corey
    .....μπορεί να είμαι 2 μετρά, αλλα είμαι 97κιλά,
    Πάρε κάτι μεγαλύτερο να έχει δύναμη το 250αρι μάλλον δε θα σε καλύψει!

  11. #71
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sakisvolos
    Εγγραφή
    08/07/2007
    Μηνύματα
    879
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    παρε ΧΤ600...τα κανει ολα, καταναλωση κατω απο 5λ/100χλμ,
    Μόνο 5 λίτρα στα 100 χιλιόμετρα? Σβυστό θα το πηγαίνει?

  12. #72
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
    Μόνο 5 λίτρα στα 100 χιλιόμετρα? Σβυστό θα το πηγαίνει?

    ρε σακη τοσο καιει, πως να το κανουμε δηλαδη?

  13. #73
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sakisvolos
    Εγγραφή
    08/07/2007
    Μηνύματα
    879
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    ρε σακη τοσο καιει, πως να το κανουμε δηλαδη?
    600 κυβικά για να καίει μόνο τόσο πρέπει να το πηγαίνεις σαν κότα πολύ αργά αυτά!

  14. #74
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
    600 κυβικά για να καίει μόνο τόσο πρέπει να το πηγαίνεις σαν κότα πολύ αργά αυτά!

    με κανονικοτατη οδηγηση καιει τοσο..σαν κοτα αμα πας καιει αρκετα κατω απο 5...

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sakisvolos
    Εγγραφή
    08/07/2007
    Μηνύματα
    879
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    με κανονικοτατη οδηγηση καιει τοσο..σαν κοτα αμα πας καιει αρκετα κατω απο 5...
    Επειδή έχω ιδίαν εμπειρία από ΧΤ 600 φίλου που βγαίνουμε μαζί βόλτες δεν παίζει να καίει κάτω από
    6 λίτρα στα 100 χιλιόμετρα και το ΧΤ που λέω είναι μαμά!!

Σελίδα 5 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Άπειρος οδηγός ψάχνει μηχανή (και βοήθεια)!
    από Yannakis13 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2010, 05:56
  2. Φτηνη και οικονομικη μηχανη
    από toure7 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2008, 08:49
  3. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2007, 14:51
  4. Γυναικα Και ΜηΧανη
    από motopower στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 23:46
  5. ΣΚ χωρίς μηχανή
    από SeNNinhA στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2003, 19:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF