Σελίδα 56 από 78 ΠρώτοΠρώτο ... 646515253545556575859606166 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 826 έως 840 από 1156

Θέμα: action camera

  1. #826
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannis1070 Προβολή μηνύματος
    Απ'ότι έχω καταλάβει έχει να κάνει με το bitrate το οποίο ανεβάζεις. Εάν είναι πολύ υψηλό (πχ 30κάτι mb/s που αποθηκεύει η Elephone), τότε το youtube θα συμπιέσει πάρα πολύ. Εάν καταφέρεις εσύ και συμπιέσεις πριν το ανεβάσεις στο youtube, τότε ίσως είναι καλύτερο το αποτέλεσμα, δεδομένου ότι ξέρεις τι κάνεις. Οι πιο έμπειροι ας με διορθώσουν.

    Εγώ έχω ανεβάσει δύο βίντεο με την elephone και τα δύο σε 1080/60, το πρώτο είναι όπως το τράβηξα με την elephone και αμέσως το ανέβασα, και το δεύτερο είναι μετά από δική μου επεξεργασία. Φαίνεται η διαφορά υπέρ του δεύτερου βίντεο, ειδικά εάν το δεις σε τηλεόραση full HD
    αν δεις μεσα στο καναλι μου εχω ενα βιντεο μεσα στη θαλασσα. εκει το εβαλε στα 60 καρε. τα υπολοιπα οχι. επισης τι εννοεις κανεις επεξεργασια?

  2. #827
    Μέλος Το avatar του/της giannis1070
    Εγγραφή
    14/12/2013
    Μηνύματα
    74
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anavatis19 Προβολή μηνύματος
    αν δεις μεσα στο καναλι μου εχω ενα βιντεο μεσα στη θαλασσα. εκει το εβαλε στα 60 καρε. τα υπολοιπα οχι. επισης τι εννοεις κανεις επεξεργασια?
    Θα το κοιτάξω αργότερα γιατί είμαι εκτός.

    Με το επεξεργασία, εννοώ να πάρεις το αρχείο που φτιάχνει η κάμερα (το οποίο είναι mp4 σε πολύ υψηλό bitrate) και με κάποιο τρόπο (ανάλογα τις γνώσεις και τα codecs) να ρίξεις το bitrate κατά τα πρότυπα του youtube, χωρίς να αλοιωθεί πολύ η ποιότητα.

    Αυτό που κάνω εγώ, με τα λίγα που ξέρω και μετά από πειράματα, είναι να παίρνω τα αρχεία που αποθηκεύονται στην sd, να τα συνδέω με το YAMB, και στη συνέχεια να παίρνω το αρχείο ολόκληρο και να το ρίχνω στο handbrake. To handbrake, αναλαμβάνει να συμπιέσει το αρχικό βίντεο στα περίπου 15 mb/sec (περίπου όσο ζητάει το youtube), χωρίς να αλοιώσει την ποιότητα τόσο πολύ. Να προσθέσω εδώ ότι για ένα βίντεο 25 λεπτών, χρειάστηκε 36 ώρες για επεξεργασία + βέβαια τον χρόνο για να το ανεβάσω στο youtube....κλάφτα Χαράλαμπε!

    Το handbrake έχει πολλές ρυθμίσεις και ίσως εάν πειραματιστείς να καταφέρεις να έχεις καλό αποτέλεσμα πολύ πιο γλήγορα απ'όσο χρειάστηκα εγώ.

  3. #828
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannis1070 Προβολή μηνύματος
    Θα το κοιτάξω αργότερα γιατί είμαι εκτός.

    Με το επεξεργασία, εννοώ να πάρεις το αρχείο που φτιάχνει η κάμερα (το οποίο είναι mp4 σε πολύ υψηλό bitrate) και με κάποιο τρόπο (ανάλογα τις γνώσεις και τα codecs) να ρίξεις το bitrate κατά τα πρότυπα του youtube, χωρίς να αλοιωθεί πολύ η ποιότητα.

    Αυτό που κάνω εγώ, με τα λίγα που ξέρω και μετά από πειράματα, είναι να παίρνω τα αρχεία που αποθηκεύονται στην sd, να τα συνδέω με το YAMB, και στη συνέχεια να παίρνω το αρχείο ολόκληρο και να το ρίχνω στο handbrake. To handbrake, αναλαμβάνει να συμπιέσει το αρχικό βίντεο στα περίπου 15 mb/sec (περίπου όσο ζητάει το youtube), χωρίς να αλοιώσει την ποιότητα τόσο πολύ. Να προσθέσω εδώ ότι για ένα βίντεο 25 λεπτών, χρειάστηκε 36 ώρες για επεξεργασία + βέβαια τον χρόνο για να το ανεβάσω στο youtube....κλάφτα Χαράλαμπε!

    Το handbrake έχει πολλές ρυθμίσεις και ίσως εάν πειραματιστείς να καταφέρεις να έχεις καλό αποτέλεσμα πολύ πιο γλήγορα απ'όσο χρειάστηκα εγώ.
    κουραστηκα και μονο με την διαδικασια που ακουσα! χααχαχαχ μαλλον θα παρω μια go pro καποια στιγμη και θα τελειωσουν τα βασανα. και η συμπιεση της δεν υπαρχει. ενα βιντεο πχ των 2 λεπτων με τη δικια μας μπορει να ειναι 2 γιγα και με την gopro 700mb! και η ποιοτητα της να παραμενει στο θεο! καλως η κακως την παραδεχομαι τελικα ειναι ο βασιλιας στο ειδος

  4. #829
    Μέλος Το avatar του/της giannis1070
    Εγγραφή
    14/12/2013
    Μηνύματα
    74
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anavatis19 Προβολή μηνύματος
    κουραστηκα και μονο με την διαδικασια που ακουσα! χααχαχαχ μαλλον θα παρω μια go pro καποια στιγμη και θα τελειωσουν τα βασανα. και η συμπιεση της δεν υπαρχει. ενα βιντεο πχ των 2 λεπτων με τη δικια μας μπορει να ειναι 2 γιγα και με την gopro 700mb! και η ποιοτητα της να παραμενει στο θεο! καλως η κακως την παραδεχομαι τελικα ειναι ο βασιλιας στο ειδος
    Τι να σου πω φίλε, δεν γνωρίζω πολλά από κάμερες. Πειραματικά πήρα την elephone μιας και είναι φτηνή, και πάνω της πειραματίζομαι. Να σου πω την αλήθεια και τα 400+ που έχει μια gopro, τσούζουν αρκετά, εκτός βέβαια εάν σου περισσεύουν.

  5. #830
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannis1070 Προβολή μηνύματος
    Τι να σου πω φίλε, δεν γνωρίζω πολλά από κάμερες. Πειραματικά πήρα την elephone μιας και είναι φτηνή, και πάνω της πειραματίζομαι. Να σου πω την αλήθεια και τα 400+ που έχει μια gopro, τσούζουν αρκετά, εκτός βέβαια εάν σου περισσεύουν.
    ειναι πολλα δεν διαφωνω. ευτυχως εχω μια ακρουλα και θα την παρω χωρις το φπα. απο 440 βγαινει 350..παλι πολλα βεβαια αλλα δεν ασχολεισαι ξανα για 5-6 χρονια με καμερα ειδικα αν παρεις και UHD

  6. #831
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.282
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anavatis19 Προβολή μηνύματος
    ειναι πολλα δεν διαφωνω. ευτυχως εχω μια ακρουλα και θα την παρω χωρις το φπα. απο 440 βγαινει 350..παλι πολλα βεβαια αλλα δεν ασχολεισαι ξανα για 5-6 χρονια με καμερα ειδικα αν παρεις και UHD
    Με το ρυθμό ανάπτυξης των media κάμερες δηλαδή κινητά τηλεοράσεις φωτογραφικες μάθε 2 χρόνια maximum θα θες άλλή πιο σύγχρονη αν έχεις απαιτήσεις βεβαίως βεβαίως
    Throttle that mysterious friend of ours

  7. #832
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/09/2013
    Μηνύματα
    89
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rock n rolla Προβολή μηνύματος
    Sony HDR-AS30. Εχουν περασει πολλες απο τα χερια μου και η συγκεκριμενη ειναι οτι καλυτερο. Ριχνει στα αυτια σε gopro κτλ κι εχει και gps που σου βγαζει πανω στην οθονη διαδρομη, ταχυτητα κτλ κτλ. Ψαξτο..
    Συμφωνώ και επαυξάνω, εξαιρετικη ποιοτητα sony ο φακος και οι λειτουργιες, συνεργασια με android για χειρισμο και 60fps, και εξτρα αν θες, χειριστηριο με wifi

  8. #833
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tsopanoskylo Προβολή μηνύματος
    Συμφωνώ και επαυξάνω, εξαιρετικη ποιοτητα sony ο φακος και οι λειτουργιες, συνεργασια με android για χειρισμο και 60fps, και εξτρα αν θες, χειριστηριο με wifi
    Την έχεις βάλει πάνω στη μηχανή; Το διπλό μικρόφωνο δεν σου φαίνεται πολύ ευαίσθητο κόντρα στον αέρα;

  9. #834
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    Την έχεις βάλει πάνω στη μηχανή; Το διπλό μικρόφωνο δεν σου φαίνεται πολύ ευαίσθητο κόντρα στον αέρα;
    Από δικιά μου εμπειρία με sony (as200) πίσω από την ζελατίνα στο ντεπόζιτο κάτι ακούς. Εκτεθειμένη στον αέρα (πχ στο κράνος)
    το μόνο που ακούγεται είναι ένα εκνευριστικό βουητό. Μόνη λύση εξωτερικό μικρόφωνο σε όσες παίρνουν ή μίξη ήχου που τον ηχογραφείς
    με κάποιο άλλο μέσο.
    Νομίζω όμως ότι ικανοποιητό ήχο δεν ακούς από καμιά κάμερα.

  10. #835
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nik69 Προβολή μηνύματος
    Από δικιά μου εμπειρία με sony (as200) πίσω από την ζελατίνα στο ντεπόζιτο κάτι ακούς. Εκτεθειμένη στον αέρα (πχ στο κράνος)
    το μόνο που ακούγεται είναι ένα εκνευριστικό βουητό.
    την ίδια έχω κι εγώ και συμφωνώ απλά είπα να δω μην είμαι ο μόνος λολ

    γενικά κορυφή σε ήχο (και εικόνα) σε όλες τις άλλες περιπτώσεις αλλά πάνω στη μηχανή φαίνεται πως το διπλό μικρόφωνο παραείναι ευαίσθητο στον αέρα.

  11. #836
    Μέλος Το avatar του/της Limas_34
    Εγγραφή
    14/03/2017
    Μηνύματα
    47
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anavatis19 Προβολή μηνύματος
    κουραστηκα και μονο με την διαδικασια που ακουσα! χααχαχαχ μαλλον θα παρω μια go pro καποια στιγμη και θα τελειωσουν τα βασανα. και η συμπιεση της δεν υπαρχει. ενα βιντεο πχ των 2 λεπτων με τη δικια μας μπορει να ειναι 2 γιγα και με την gopro 700mb! και η ποιοτητα της να παραμενει στο θεο! καλως η κακως την παραδεχομαι τελικα ειναι ο βασιλιας στο ειδος
    Επιτέλους βλέπω ότι έβαλες μυαλό, σταμάτησες τα χαζά που έλεγες περί GoPro Killer για τον ελεφαντα και βαδίζεις για την σωστη επιλογή !
    Σ' ωραίοςςςςςςςςς
    GAY Parade

  12. #837
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Limas_34 Προβολή μηνύματος
    Επιτέλους βλέπω ότι έβαλες μυαλό, σταμάτησες τα χαζά που έλεγες περί GoPro Killer για τον ελεφαντα και βαδίζεις για την σωστη επιλογή !
    Σ' ωραίοςςςςςςςςς
    ε ναι ρε φιλε!

  13. #838
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tsopanoskylo Προβολή μηνύματος
    Συμφωνώ και επαυξάνω, εξαιρετικη ποιοτητα sony ο φακος και οι λειτουργιες, συνεργασια με android για χειρισμο και 60fps, και εξτρα αν θες, χειριστηριο με wifi
    είναι ίδια τιμή με την S50, η οποία είναι "μιά κατηγορία επάνω" ας πούμε; 179 ευρώ και σε 12 άτοκες δεν είναι κακή. τα αξεσουάρ (θήκες κλπ) δεν έχω δει ακόμα.

  14. #839
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Γιαννη τα αξεσουαρ ειναι αλμυρα σε σχεση με τα κινέζικα αλλα δεν έχουν καμία σχέση μεταξυ τους.

    Χαοτικη διαφορα σε ποιοτητα κατασκευης

  15. #840
    Ναι απλά ψάχνοντας είδα πως το gps στην Sony έχει το γράμμα V στο όνομα της κάμερας και η 30V που πωλείται σε δύο μαγαζιά στην επικράτεια βγήκε το 2013, "αιώνες" πίσω στα γκάτζετς... Η 50 δεν έχει gps.

    Και "περίπου" στην τιμή παίζει η SJCAM 6 legend edition με τα παραφερνάλια της...

    Και το θέμα "action κάμερα" απλά δεν έχει τέλος

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF