Σελίδα 6 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 114

Θέμα: Motul ή Ipon , ιδού η απορία .....

  1. #76
    Super φλόγα... Το avatar του/της gtheof
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    92
    Ρε παιδιά, τελικά τα TORCO τα βρίσκουμε πού στην Αθήνα? Λαμπριανίδη?

  2. #77
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.890
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gtheof
    Ρε παιδιά, τελικά τα TORCO τα βρίσκουμε πού στην Αθήνα? Λαμπριανίδη?
    Ναι Λαμπριανιδη, 9,5 ευρα το λιτρο.Τα εβαλα εγω δεν τρελαθηκα κιολας.

  3. #78
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.664
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
    Τα εβαλα εγω δεν τρελαθηκα κιολας.
    Ευτυχώς ...!!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  4. #79
    Super φλόγα... Το avatar του/της gtheof
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    92
    Λοιπόν, πήρα τα Torco T4SR από το Λαμπριανίδη (κατάστημα Καλλιρόης) 13,5 ευρώ το λίτρο (προσφορά από 18,5 ευρώ). Πήρα τα 20-50. και τα 10-40 ίδια τιμή είχαν (13,5 εύρώ). Ελπίζω να έκανα καλά, ο τύπος που ήταν εκεί μου τα εκθείασε σε σχέση με τα MOTUL.. Ίδωμεν...

  5. #80
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gtheof
    Λοιπόν, πήρα τα Torco T4SR από το Λαμπριανίδη (κατάστημα Καλλιρόης) 13,5 ευρώ το λίτρο (προσφορά από 18,5 ευρώ). Πήρα τα 20-50. και τα 10-40 ίδια τιμή είχαν (13,5 εύρώ). Ελπίζω να έκανα καλά, ο τύπος που ήταν εκεί μου τα εκθείασε σε σχέση με τα MOTUL.. Ίδωμεν...
    Εχω βαλει τετοια λαδια και ο συμπλεκτης πατιναρει.....

    Αν εχεις Ducati εισαι ΟΚ!

    Και 18.5 ευρω που ζηταγε ειναι κλ?ψια....? ? ?

  6. #81
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Εγω παιδες απο την αντιπροσωπεια μου βαζουν τα suzuki semi synthetic 15-50w τα οποια πανω τους γραφουν powered by motul.Ο μηχανικος εκει μου ειπε οτι ειναι τα 5100 του εμποριου Αν ειναι οντως αυτα τα θεωρα απαραδεκτα λαδια για εναν τετοιο κινητηρα,στην αρχη οταν τα βαχω ειναι μια χαρα,ακουγεται καλυτερα,δουλευει πιο στρωτα ο κινητηρας και το κιβωτιο ειναι πολυ καλο(οχι τελειο ).

    Οσο ανεβαινουν τα χιλιομετρα,περιπου στα 1.500-2.000χιλ αρχιζουν τα προβληματα στο κιβωτιο ξανα απο την αρχη.Σαν να γινονται τα λαδια νερο ενα πραγμα.Δεν μπορω να καταλαβω γιατι τα εκθειαζουν καποιοι σε αυτο το topic.

    Εκανα σερβις στις 20-6-07 με 9.500χιλ και τωρα εχω μετα απο βολτες σε δρομο μονο (δεν εχω μπει πιστα ακομα καρντια μου! ) 13.000χιλ και τα λαδια ειναι επειικως απαραδεκτα.Συνηθως τα αφηνω επειδη δεν συμπληρωνω τα χιλιομετρα της αλλαγης μεχρι να κλεισει χρονο οπως λεει ο κατασκευαστης (η 6000χιλ η χρονος,οτι ερθει πρωτο).Η μηχανη βγαινει τον χειμωνα μονο για να φορτιστει η μπαταρια και να κινηται το λαδι σε κεφαλη για να λιπαινονται τα τσιμουχακια των βαλβιδων και γενικα να κυκλοφορει παντου τα λαδι.

    Εχθες εκανα μια διαπιστωση!Σε απολυτη ευθεια το ματακι ηταν ακριβως στο low και συμπληρωσα 200γρ για να ερθει στο φυσιολογικο της επιπεδο αναμεσα απο full και low και λιγο προς το full.Eιναι φυσιολογικο να εχει καψει το καλοκαιρι που μας περασε σε 3.500χιλ 200γρ η να φρικαρω?
    Keep spamming!!!:a13:

  7. #82
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
    Εχθες εκανα μια διαπιστωση!Σε απολυτη ευθεια το ματακι ηταν ακριβως στο low και συμπληρωσα 200γρ για να ερθει στο φυσιολογικο της επιπεδο αναμεσα απο full και low και λιγο προς το full.Eιναι φυσιολογικο να εχει καψει το καλοκαιρι που μας περασε σε 3.500χιλ 200γρ η να φρικαρω?
    Μια χαρά κατανάλωση είναι (ειδικά για καλοκαίρι) για το είδος του κινητήρα και στο υψηλό εύρος στροφών που δουλεύει.

    Μη φοβάσαι.

    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  8. #83
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
    Μια χαρά κατανάλωση είναι (ειδικά για καλοκαίρι) για το είδος του κινητήρα και στο υψηλό εύρος στροφών που δουλεύει.

    Μη φοβάσαι.

    Το ελπιζω βρε Νικολα.Ο γέρος που χαθηκε?Απο αυτον περιμενα απαντηση.
    Keep spamming!!!:a13:

  9. #84
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
    Το ελπιζω βρε Νικολα.Ο γέρος που χαθηκε?Απο αυτον περιμενα απαντηση.
    Καλά απο τον γερομπαμπαλή περιμένεις τώρα εσύ;


    Αυτός πρέπει να σου "βγάλει το λάδι" για να σου πεί για το ΛΑΔΙ!
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  10. #85
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Ναι αλλα εχει τον τροπο του ο ατιμος ε??
    Σου βγαζει το λαδι μεν αλλα σου τα εξηγει μετα απο καποια ωρα κιολας αμα γουσταρει.Αμα δεν..τοτε γειωση κανονικοτατη.:rotflmao: :rotflmao:
    Keep spamming!!!:a13:

  11. #86
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
    Ναι αλλα εχει τον τροπο του ο ατιμος ε??
    Σου βγαζει το λαδι μεν αλλα σου τα εξηγει μετα απο καποια ωρα κιολας αμα γουσταρει.Αμα δεν..τοτε γειωση κανονικοτατη.:rotflmao: :rotflmao:
    Ακριβέστατη περιγραφή αγαπητέ!

    Υ.Γ: Torco δοκίμασες; Οσοι τα βάζουν παθαίνουν πλάκα με τη λειτουργία του σασμάν και του κινητήρα που ζωηρεύει. Εγω έβαζα το Motul 300V (το full synthetic). Μετά απο προτροπή φίλου που είχε βάλει Torco στο Clio του έβαλα το T4MX-R (semi-synthetic 15/40W) και δεν το ξαναλλάζω.

    Στο προτείνω ανεπιφύλαχτα και νομίζω οτι και ο Blackbusa που έχει κι' αυτός ανοίξει κάμποσους κινητήρες το ίδιο θα σου πει.

    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  12. #87
    Παλαιουρας :) Το avatar του/της Lazio
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    548
    Αντε να δοκιμασουμε κ τα torco αλλα σε 20W-50 που βγαινει ειναι καλο στο ξεκινημα
    του μοτερ

  13. #88
    καλύτερος ! Το avatar του/της Nikoskazer2000
    Εγγραφή
    24/08/2005
    Μηνύματα
    1.329
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
    Αντε να δοκιμασουμε κ τα torco αλλα σε 20W-50 που βγαινει ειναι καλο στο ξεκινημα
    του μοτερ
    Νίκο παίρνεις και διαλέγεις οποιο μπουκάλι Torco είναι πλησιέστερο στο ιξώδες που σου προτείνει ο κατασκευαστής.

    Π.χ. εμένα μου 'χει πει ο αντιπρόσωπος (manual δε μου δώσανε ) οτι το ιξώδες μου είναι 20/40W. Ε εγω του βάζω το 15/40W που είναι οτι πλησιέστερο και ολα καλά.

    Ορκισμένος σιδερόκωλος!

  14. #89
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
    Αντε να δοκιμασουμε κ τα torco αλλα σε 20W-50 που βγαινει ειναι καλο στο ξεκινημα
    του μοτερ
    βαλτου τωρα το χειμωνα 10-40 και το καλοκαιρι το γυρνας σε 20-50 και εισαι μια χαρα

  15. #90
    Super φλόγα... Το avatar του/της gtheof
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    92
    Εμένα ο τύπος στο Λαμπριανίδη (ο οποίος ήταν ένας ηλικιωμένος κύριος) και ο οποίος από τα λίγα που συζήτησα μαζί του, φαινόταν να ξέρει (προφανώς θα μου πέιτε..), μου είπε τα εξής:

    α) Καμία σχέση τα MOTUL με τα TORCO, τα δεύτερα πολύ ανώτερα. Αυτός πουλάει και τις δύο μάρκες.

    β) Το "κουφό" της υπόθεσης: Αρχικά ζήτησα torco 10-40. Με ρώτησε αν το μηχανάκι μου έχει κάνει πάνω από 20-30.000 χιλιόμετρα (όχι με τα ίδια λάδια, γενικά..). Το δικό μου είναι στα 29.000. Μου λέει, μην πάρεις 10-40, πάρε 20-50. Και οι δύο τύποι λαδιού, ακριβώς ίδια τιμή. Τον άκουσα και πήρα 20-50, ελπίζω να έκανα καλά..

    Έσπασα λίγο το κεφάλι μου με το (β), το συζήτησα και με ένα φίλο, και η μόνη λογική εξήγηση που καταλήξαμε (κρατηθείτε..) είναι ότι επειδή ο κινητήρας έχει ανοίξει και φθαρεί παραπάνω από έναν π.χ. με 10.000 χλμ, ένα πιο "χοντρό" λάδι, θα προσφέρει καλύτερη λίπανση. Μέχρι εκεί έφτασε η σκέψη μου..

    Δεν έχω ducati, έχω kawasaki Z750s, ελπίζω να μην πατινάρει ο δίσκος, γιατί θα δολοφονήσω κάποιον...

Σελίδα 6 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Triumph speed triple 1050 VS Bmw K1200R..Ιδου η απορια..
    από MOITSOS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2010, 15:03
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2009, 21:55
  3. Πιρτσίνωμα ή άλλαγμα,ιδού η απορία!
    από Multijohn στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2008, 15:43
  4. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2006, 21:09
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2003, 14:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF