Σελίδα 6 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 113

Θέμα: Χειμωνιάτικο μπουφάν και αδιάβροχα

  1. #76
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    461
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimmanoukas Προβολή μηνύματος
    Να ρωτήσω κάτι...έχει επιχειρήσει κανένας να μετατρέψει ένα κανονικό μπουφάν σε μηχανής?
    Τι εννοώ?
    Να βάλει τα προστατευτικά σε ώμους, αγκώνες, πλάτης με κάποια ένθετα?

    Είναι κρίμα γιατί έχω ένα δερμάτινο που θα γινόταν λουκούμι.

    Περιμένω τις απαντήσεις σας.
    Αν μιλάμε για δερμάτινο μπουφάν που αντέχει την τριβή, θεωρώ από μέσα μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα σαν το παρακάτω χωρίς μετατροπές και ράβε ξύλωνε

    https://www.motoraid.eu/protection-b...netcube-jacket

  2. #77
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    304
    Ευχαριστώ για την απάντηση απλά δεν είναι λειτουργικό για εμένα.

    Κάτω από το μπουφάν θα πρέπει να είναι κλασσικό ντύσιμο για τη δουλειά πχ πουκάμισο, παντελόνι κλπ

    Το ραβε κλπ θα ήταν μόνο κάποιο καλούπι στη φόδρα του μπουφάν όπως δηλαδή έχουν και τα απλά μπουφάν μηχανής

  3. #78
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.077
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimmanoukas Προβολή μηνύματος
    Να ρωτήσω κάτι...έχει επιχειρήσει κανένας να μετατρέψει ένα κανονικό μπουφάν σε μηχανής?
    Τι εννοώ?
    Να βάλει τα προστατευτικά σε ώμους, αγκώνες, πλάτης με κάποια ένθετα?

    Είναι κρίμα γιατί έχω ένα δερμάτινο που θα γινόταν λουκούμι.

    Περιμένω τις απαντήσεις σας.
    Παρε προστασιες με σκρατς. Πχ απο dainese που σιγουρα εχει. Παρε και βελκρο να ράψεις απο μεσα και καντο. Ο χωρος ομως υπαρχει;
    Αλλιως παρε lvl2 λεπτες προστασιες και ραψε φοδρα-θηκη σε μοδιστρα. Πιο ευκολο, πιο ανετο αλλα πιο ακριβο.

  4. #79
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    304
    Merci για την απάντηση.

    Τις προστασίες τις έχω από το καλοκαιρινό Revit
    Χειμερινό έχω ένα της Dainese
    Εάν χωράνε κομπλέ θα το παλέψω πιστεύω
    Το μόνο που μένει είναι να κάνω τα γλυκιά ματιά στη μοδίστρα για να την αγγαρέψω στο φορτωμένο της πρόγραμμα...θα ενημερώσω για την κατάληξη του εγχειρήματος
    Ευχαριστώ

  5. #80
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    982
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Η αλήθεια είναι ότι και το προηγούμενο Metropolis (όχι το evo) που είχα ήταν πολύ τίμιο μπουφάν, πολύ ζεστό. Είχα κλασσικά θέμα με την εφαρμογή (σχετικά κοντό στα μανίκια) αλλά ΟΚ, όχι κάτι τρομερό. Ο κολλητός το είχε πάρει 99 ευρώ προσφορά, τι να λέμε τώρα (εγώ 120).
    Πέρσι που κοιτάζα για ανανέωση, έτυχε να είχε βγάλει προσφορά στο Motodirect το Alpinestars Barcelona στα 150 ευρώ οπότε χωρίς 2η σκέψη το χτύπησα. Η διαφορά σε εφαρμογή και ποιότητα είναι εμφανής αλλά επειδή είμαι γενικά φτηνιάρης (προτιμώ να αγοράζω φθηνά και να τα αλλάζω συχνά), αν δεν ήταν προσφορά θα πήγαινα ασυζητητί για το Metropolis evo.
    Το κακό τελικά είναι οτι το Metropolis Evo, δεν φαίνεται να έχει προστασία έναντι της τριβής , παραξενεύτηκα αλλά είναι αλήθεια.

    Κ αρχές Νοέμβρη θέλω να καταλήξω κάπου , ίσως Spidi να δω εναλλακτικά.

  6. #81
    Μέλος
    Εγγραφή
    12/10/2016
    Μηνύματα
    106
    Εγώ μπορώ να ρωτήσω παρακαλώ αν υπάρχει κάποιος συνοδηγός με εμπειρία σε γυναικείο μπουφάν να με βοηθήσει για να αγοράσω ένα για την κόρη μου??
    Χειμερινό ή 4 εποχών
    Είναι το πρώτο της και δυσκολεύομαι μέρες τώρα..

  7. #82
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.077
    ηλικια?

  8. #83
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    1.020
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    ηλικια?
    50 γράφει στο προφίλ του...

  9. #84
    Μέλος
    Εγγραφή
    12/10/2016
    Μηνύματα
    106
    Έχει σημασία η ηλικία για να βάλει κάποιος μπουφάν μηχανής??
    Όλα τα μπουφάν μηχανής συγκεκριμένα είναι και ιδικά τα χειμερινά
    Σωστός ο από πάνω

  10. #85
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.077
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από johnstef33 Προβολή μηνύματος
    Έχει σημασία η ηλικία για να βάλει κάποιος μπουφάν μηχανής??
    Όλα τα μπουφάν μηχανής συγκεκριμένα είναι και ιδικά τα χειμερινά
    Σωστός ο από πάνω
    για να το λες ετσι θα ειναι

  11. #86
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    304
    Ο μόνος λόγος θα ήταν εάν αφορά σε κόρη του που μπορεί να είναι έφηβη, ή παιδί, οπότε σε αυτήν την περίπτωση παίζει ρόλο η ηλικία

  12. #87
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    982
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	revit-manhattan-h2o-jacket-black-motoraid_eu_06-750x750.jpg 
Προβολές:	90 
Μέγεθος:	42,3 KB 
ID:	448007

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	COMPASS-HTX_1-800x800.jpg 
Προβολές:	89 
Μέγεθος:	55,4 KB 
ID:	448008
    πήρα χθες το Revit Manhattan στα 170 Ε και τα γαντάκια της Πολωνικής Seca , Compass στα 50Ε.

    Για το πρώτο ,
    ήθελα ένα χειμερινό casual μπουφάν και θεωρώ την τιμή του καλή για το αδιάβροχο-casual-ανθεκτικότητα στη τριβή , αν και η προστασία πλάτης δεν είναι φθηνή και δεν προσφέρεται.
    Θα δοκιμαστεί και πάνω στη μηχανή εννοείται τις επόμενες μέρες, χθες που το φόρεσα το βράδυ πεζός μαζί με την επένδυση , ψιλοέσκασα.

    Για τα γαντάκια : είναι αδιάβροχα και με πολλές προστασίες D3O και ανακλαστικά, δεν φαίνεται να έχουν χοντρή μόνωση για το κρύο οπότε αν χρειαστεί,
    θα βάζω και λεπτό ισοθερμικό απο μέσα.

    Μου έκανε εντύπωση οτι πλέον στα 50-60 ευρώ πρέπει να διαλέξεις και είτε προστασία απο το κρύο θα έχεις ή προστασία απο πιθανή πτώση. Κ τα 2 μαζί πολύ δύσκολα
    και με καλή ποιότητα / εμφάνιση κλπα, με τις καταξιωμένες εταιρίες του χώρου να προσφέρουν απο 100-120 ευρώ και πάνω τον ποθητό συνδυασμό, λεφτά που πλησιάζουν πλέον θερμαινόμενες λύσεις.

    ΥΓ ενημερώνω οτι ενόψει Black Friday, έχουν ξεκινήσει ήδη κάποιες προσφορές σε Revit/Dainese. Μη φανταστείτε κάτι απίστευτο αλλά είναι μια μείωση τιμής
    π.χ είδα Dainese 3/4 μπουφάν, casual , όμορφο στα 184.
    Βέβαια προστασία πλάτης, η φθηνότερη , 60-65 ευρώ.....

    ΥΓ2 : είδα κάτι προστασίες SAS ορθογώνιες , δείχνουν να ταιριάζουν στο Revit. Ή μήπως καλύτερα να πάρω την προτεινόμενη της Revit ?

  13. #88
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    304
    Προτείνω να πάρεις αυτήν της Revit και μάλιστα στο σωστό μέγεθος
    Είναι κρίσιμης σημασίας να εφαρμόζει άψογα στις υποδοχές για να είναι ακίνητη έτσι ώστε να αποδώσει τα μέγιστα στην πρόσκρουση.

    Ωστόσο κάνε μια χάρη στον εαυτό σου και πάρε αυτήν με τις τρύπες (αεριζόμενη) καθώς η απλή ειδικά σε λίγο ζεστή μέρα σε ιδρώνει.

    Μεγεια σου και αχρείαστα να είναι ως προς την προστασία τους

  14. #89
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    982
    ποια επακριβώς είναι η αεριζόμενη ? Ταιριάζει σίγουρα στο μπουφάν ?

    ΥΓ το αστείο είναι οτι είχα 3 διαθέσιμες προστασίες πλάτης στο σπίτι , απο τα άλλα μπουφάν, δεν ταίριαζε καμία

  15. #90
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THRESH Προβολή μηνύματος
    Για τα γαντάκια : είναι αδιάβροχα και με πολλές προστασίες D3O και ανακλαστικά, δεν φαίνεται να έχουν χοντρή μόνωση για το κρύο οπότε αν χρειαστεί,
    θα βάζω και λεπτό ισοθερμικό απο μέσα.
    Με γεια! Σε μοτοσυκλέτα που δεν έχει προστασία από τον άνεμο για τα χέρια (χούφτες), είναι πιο σημαντικό να προστατεύουν τα γάντια από τον άνεμο, παρά να έχουν χοντρή επένδυση. Κάποιες εταιρείες λένε το υλικό windstopper και πραγματικά κάνει τη διαφορά. Ακόμα και χοντρή επένδυση να έχει κάποιο ρούχο, δεν προστατεύει σε μοτοσυκλέτα όταν επιτρέπει μεγάλη ροή αέρα στο εσωτερικό του.

    Εσωτερικά ισοθερμικά γάντια χρησιμοποιούσα παλιότερα που έκανα μεγαλύτερες διαδρομές. Βοηθάνε στους 5°C, αλλά χάνεται η αίσθηση των χειριστηρίων. Το προτιμάς βέβαια για να μην παγώσεις, αλλά είναι συμβιβασμός.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Σελίδα 6 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2007, 23:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF