Σελίδα 6 από 12 ΠρώτοΠρώτο 1234567891011 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 178

Θέμα: Περί ηλεκτροκινουμένων (Hybrid-plug-in) οχημάτων το ανάγνωσμα

  1. #76
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Εννοείται ότι όσο πατάς τόσο τρώει.
    Απλά το ηλεκτρικό αυτοκίνητο θέλει μια οργάνωση πρίν ξεκινησεις για ταξιδακι.

    Θεωρώ απαράδεκτες τέτοιες αυτονομίες, έχουμε πολύ δρόμο ακόμα μπροστά μας για να είναι ικανοποιητική η ηλεκτροκίνηση.

  2. #77
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.375
    Για να πάρεις μια ιδέα της διαδρομής με μπαταρία φορτισμένη μέχρι 80% και ελάχιστη εναπομένουσα μπαταρία στο 20% και ταχύτητα υπολογισμένη κατα 10% περισσότερο από την προβλεπόμενη.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_20231209-150850.jpg 
Προβολές:	104 
Μέγεθος:	63,7 KB 
ID:	448885
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  3. #78
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Για να πάρεις μια ιδέα της διαδρομής με μπαταρία φορτισμένη μέχρι 80% και ελάχιστη εναπομένουσα μπαταρία στο 20% και ταχύτητα υπολογισμένη κατα 10% περισσότερο από την προβλεπόμενη.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_20231209-150850.jpg 
Προβολές:	104 
Μέγεθος:	63,7 KB 
ID:	448885
    Ώπα... στην Κόρινθο δείχνει 37 λεπτά φόρτιση...

  4. #79
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.497
    Συμφωνώ ότι για μεγάλες διαδρομές σε αυτοκινητόδρομο τα ηλεκτρικά δεν έχουν φθάσει την ευχρηστία των θερμικών. Θέλουμε μερικά χρόνια ακόμη. Ήδη έχουν ανακοινωθεί τεχνολογίες, όπου η μπαταρία φορτίζει σε 3 έως 4 λεπτά με φορτίο που μπορεί να δώσει 100 km αυτονομίας, οπότε αρχίζει να θυμίζει λίγο σύντομη στάση σε βενζινάδικο.

    Αλλά για χρήση σε πόλη και μικρές επαρχιακές διαδρομές είναι καλύτερα. Βέβαια παραμένουν πολύ ακριβά, με μεγάλο κόστος αντικατάστασης μπαταριών σε βάθος χρόνου, οπότε δεν νομίζω ότι βγαίνει σε όλες τις περιπτώσεις κερδισμένος οικονομικά ο ιδιοκτήτης. Στην περίπτωση των Tesla Model Y ταξί που ανέφερα πιο πάνω, αν ο ταξιτζής έχει ειδικό τιμολόγιο ηλεκτρικής ενέργειας στο σπίτι του, με τα 17.000 που θα του κοστίσει το Tesla, νομίζω ότι θα καταφέρει να έχει κέρδος.


    Θεωρώ όμως σημαντικό πλεονέκτημα τον τρόπο λειτουργίας του κινητήρα για χρήση στην πόλη. Άφθονη ακαριαία ροπή, δεν ζεσταίνεται στο ρελαντί όταν είσαι κολλημένος στην κίνηση, γραμμική επιτάχυνση χωρίς αλλαγές ταχυτήτων. Προς το παρόν είναι σημαντικό να υπάρχει χώρος φόρτισης στο σπίτι ή στη δουλειά.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 09/12/2023 στις 14:50.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #80
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.375
    Με τις συνθήκες που έχω περιγράψει,ναι θες στάση για φόρτιση.
    Να φτάσω με 20%ελαχιστη μπαταρία, ενώ έχω ξεκινήσει με 80% φορτισμένος. Αν φορτίσω τέρμα δεν θα χρειαστεί στάση.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  6. #81
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Συμφωνώ ότι για μεγάλες διαδρομές σε αυτοκινητόδρομο τα ηλεκτρικά δεν έχουν φθάσει την ευχρηστία των θερμικών. Θέλουμε μερικά χρόνια ακόμη.
    Ξέρεις το αξιοπερίεργο υπάρχει σε αυτό; Και εγώ και συ θεωρούμε δεδομένη την εξέλιξη της μπαταρίας χωρίς αυτό να είναι σίγουρο. Πιστεύω στο μέλλον θα βρεθούν εναλλακτικοί τρόποι κίνησης, πιο συμφέρον από τις υπάρχουσες..

  7. #82
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.497
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Ξέρεις το αξιοπερίεργο υπάρχει σε αυτό; Και εγώ και συ θεωρούμε δεδομένη την εξέλιξη της μπαταρίας χωρίς αυτό να είναι σίγουρο. Πιστεύω στο μέλλον θα βρεθούν εναλλακτικοί τρόποι κίνησης, πιο συμφέρον από τις υπάρχουσες..
    Όπως ανέφερε ο toyar πιο πριν, η Toyota πιστεύει στους υβριδικούς κινητήρες υδρογόνου και ηλεκτρικού ρεύματος. Θα δούμε προς τα πού θα πάει η τεχνολογία.

    Το θέμα είναι να απαλλαγούμε από τον ειδικό χειρισμό που θέλουν οι σημερινοί κινητήρες εσωτερικής καύσης και τις ατέλειές τους. Κιβώτια ταχυτήτων, θερμικές απώλειες, αυξημένη ανάγκη για ψύξη.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #83
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Όπως ανέφερε ο toyar πιο πριν, η Toyota πιστεύει στους υβριδικούς κινητήρες υδρογόνου και ηλεκτρικού ρεύματος. Θα δούμε προς τα πού θα πάει η τεχνολογία.

    Το θέμα είναι να απαλλαγούμε από τον ειδικό χειρισμό που θέλουν οι σημερινοί κινητήρες εσωτερικής καύσης και τις ατέλειές τους. Κιβώτια ταχυτήτων, θερμικές απώλειες, αυξημένη ανάγκη για ψύξη.
    Αν έβαζες μικρότερο ηλεκτροκινητήρα με κιβώτιο 5άρι δεν θα ήταν πιο οικονομικός στην κίνησή του;

    Σκέψου το καλά.

  9. #84
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.530
    ο ηλεκτροκινητηρας δεν χρειαζεται κιβωτιο ταχυτητων γιατι η ροπη του ειναι σταθερη απο το 0 μεχρι το οριο των στροφων του
    επισης δεν μπορει να δουλευει συνεχως με πληρες φορτιο γιατι υπερθερμαινεται λογω πολλων αμπερ και καταστρεφεται η περιελιξη του οποτε δε εχει νοημα να χρησιμοποιησεις μακριες σχεσεις για να ριξεις τις στροφες του
    το προβλημα στην ηλεκτροκινηση δεν ειναι τα μοτερ αλλα οι μπαταριες

  10. #85
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    ο ηλεκτροκινητηρας δεν χρειαζεται κιβωτιο ταχυτητων γιατι η ροπη του ειναι σταθερη απο το 0 μεχρι το οριο των στροφων του
    επισης δεν μπορει να δουλευει συνεχως με πληρες φορτιο γιατι υπερθερμαινεται λογω πολλων αμπερ και καταστρεφεται η περιελιξη του οποτε δε εχει νοημα να χρησιμοποιησεις μακριες σχεσεις για να ριξεις τις στροφες του
    το προβλημα στην ηλεκτροκινηση δεν ειναι τα μοτερ αλλα οι μπαταριες
    Ναι αλλά άλλο 20klw και άλλο 5klw, άλλο Πέπη και άλλο πρέπει...

  11. #86
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.588
    Το πλήρως ηλεκτρικά αυτοκίνητα έχουν περιορισμούς ειδικά σε ταξίδια.
    Να πω την εμπειρία μου, έχω plug in υβριδικό 2.5 χρόνια με αυτονομία 40-55 χιλιόμετρα. Περίπου όσα κάνω καθημερινά,οπότε κάθε βράδυ μπαίνει στην πρίζα και δεν με απασχολεί. Και να χρειαστώ να κάνω περισσότερα δεν με απασχολεί και πάλι γιατί έχω τον θερμικό κινητήρα.
    Όσο καιρό το έχω, έχω βάλει 6-7 φορές βενζίνη και αυτό μόνο για ταξίδια.
    Στα καθημερινά μου επειδή είναι κυρίως πόλη θα ήθελα περίπου 250ε το μήνα ενώ τώρα θέλω 100ε σε ρεύμα.
    Αρα έχω ένα κέρδος περίπου 4500ε.
    +μηδενικα τέλη
    +μηδενική φθορά στον κινητήρα βενζίνης.
    +αθόρυβη μετακίνηση
    Ακόμα, έχω ένα αυτοκίνητο 240 ίππων και 45 κιλών ροπής με θερμικό κινητήρα 1300 κυβικών με ελάχιστο τεκμήριο και άλλες φορολογικές επιβαρύνσεις.
    Το αυτοκίνητο είναι το gla250e.
    Για τη δική μου χρήση το υβριδικό είναι γαματο. Αυτά.
    Τελευταία τροποποίηση από peterTHErider; 09/12/2023 στις 17:46.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  12. #87
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.133
    Όλα αυτά προϋποθέτουν πάρκινγκ, άντε να ζεις στην Κυψέλη πχ και να μην παίζει πάρκινγκ. Τι κάνεις;

  13. #88
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.851
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Όπως ανέφερε ο toyar πιο πριν, η Toyota πιστεύει στους υβριδικούς κινητήρες υδρογόνου και ηλεκτρικού ρεύματος. Θα δούμε προς τα πού θα πάει η τεχνολογία.
    Και αμμωνίας

  14. #89
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.588
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Όλα αυτά προϋποθέτουν πάρκινγκ, άντε να ζεις στην Κυψέλη πχ και να μην παίζει πάρκινγκ. Τι κάνεις;
    Ναι εννοείται αυτό.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  15. #90
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.497
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    Το πλήρως ηλεκτρικά αυτοκίνητα έχουν περιορισμούς ειδικά σε ταξίδια.
    Να πω την εμπειρία μου, έχω plug in υβριδικό 2.5 χρόνια με αυτονομία 40-55 χιλιόμετρα. Περίπου όσα κάνω καθημερινά,οπότε κάθε βράδυ μπαίνει στην πρίζα και δεν με απασχολεί. Και να χρειαστώ να κάνω περισσότερα δεν με απασχολεί γιατί έχω τον θερμικό κινητήρα.
    Όσο καιρό το έχω, έχω βάλει 6-7 φορές βενζίνη και αυτό μόνο για ταξίδια.
    Στα καθημερινά μου επειδή είναι κυρίως πόλη θα ήθελα περίπου 250ε το μήνα ενώ τώρα θέλω 100ε σε ρεύμα.
    Αρα έχω ένα κέρδος περίπου 4500ε.
    +μηδενικα τέλη
    +μηδενική φθορά στον κινητήρα βενζίνης.
    +αθόρυβη μετακίνηση
    Ακόμα, έχω ένα αυτοκίνητο 240 ίππων και 45 κιλών ροπής με θερμικό κινητήρα 1300 κυβικών με ελάχιστο τεκμήριο και άλλες φορολογικές επιβαρύνσεις.
    Το αυτοκίνητο είναι το gla250e.
    Για τη δική μου χρήση το υβριδικό είναι γαματο. Αυτά.
    Ενδιαφέρουσα ανάλυση.

    Σε βάθος χρόνου θεωρείς ότι θα βγεις κερδισμένος οικονομικά; Όταν χρειαστεί να αλλάξεις μπαταρίες ή αν υπολογίσεις τα χρήματα που θα πουληθεί ως μεταχειρισμένο, θα δικαιολογήσουν το αρχικό ποσό αγοράς;
    Το γεγονός ότι δουλεύει σπάνια ο βενζινοκινητήρας, είναι καλό για τη μακροζωία του;


    Το πρώτης γενιάς GLA, ειδικά το 250 4matic μού αρέσει πολύ, αλλά εκείνο έβγαινε μόνο με κινητήρες εσωτερικής καύσης.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Σελίδα 6 από 12 ΠρώτοΠρώτο 1234567891011 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Περί enduro το ανάγνωσμα
    από Dbnn στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2014, 08:14
  2. Πινακίδας... το ανάγνωσμα.
    από slacker στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2006, 11:20
  3. Περι φιλιας το αναγνωσμα . . .
    από tifoefs στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2005, 15:09
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2005, 09:49
  5. diablo το ανάγνωσμα..
    από sporky στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 15/10/2004, 20:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF