Σελίδα 6 από 28 ΠρώτοΠρώτο 123456789101116 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 410

Θέμα: Καστάνιες..

  1. #76
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος

    Και τώρα κράξτε ελεύθερα
    Δεν έχουμε όλοι τις ίδιες απαιτήσεις γιατί προφανώς δεν ασχολούμαστε στον ίδιο βαθμό, ουτε με τις ίδιες εργασίες.

    Οπότε κανείς δεν κράζει κανένα..

    H dehco ήταν γερμανική εταιρία, γι' αυτό το w.germany. Που κανονικά δεν έπρεπε να υπάρχει!

    Αυτή που λες οτι είναι no name έχει βγει στην αγορά και σαν dehco. Όχι οτι έχει σημασία!

    Καθαρές τις βλέπω όμως!!!

    Sent from me using a computer.

  2. #77
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.245
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Δεν έχουμε όλοι τις ίδιες απαιτήσεις γιατί προφανώς δεν ασχολούμαστε στον ίδιο βαθμό, ουτε με τις ίδιες εργασίες.

    Οπότε κανείς δεν κράζει κανένα..

    H dehco ήταν γερμανική εταιρία, γι' αυτό το w.germany. Που κανονικά δεν έπρεπε να υπάρχει!

    Αυτή που λες οτι είναι no name έχει βγει στην αγορά και σαν dehco. Όχι οτι έχει σημασία!

    Καθαρές τις βλέπω όμως!!!

    Όντως, τα εργαλεία μου, εν αντιθέσει με το μηχανάκι, τα διατηρώ ΠΑΝΤΑ καθαρά και ετοιμοπόλεμα. δες πιο πάνω την φωτό με τον χωρο και αν έχεις υπόψη άτι πες
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #78
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Road Pirat Προβολή μηνύματος
    Να βάλω και εγώ τις δύο facom που έχω, τα + και τα - του μηχανισμού αυτού του τύπου αναβλήθηκαν παραπάνω, εμένα δύο πράγματα δεν μου αρέσουν στην μικρή, για να έχει μικρότερο ύψος η κεφαλή έχουν αφαιρέσει την ροδέλα που σου επιτρέπει να πατάς το κεφάλι και κάποιες φορές δεν βολεύει καθόλου και το δεύτερο ότι τα γράμματα είναι με λέιζερ και όχι χαραγμέναΣυνημμένο 425731
    Συνημμένο 425732
    Ναι αλλά ειναι η επετειακή !

    Πειρατή, αυτές με το προστατευτικό από πάνω, δεν υπάρχουν πια στο σαιτ της. Τώρα τι έκανε και τι θα κάνει δαυτές, ξέρουν μόνο ο θεός και η stanley!
    Sent from me using a computer.

  4. #79
    Μέλος Το avatar του/της Road Pirat
    Εγγραφή
    01/11/2015
    Μηνύματα
    360
    Ήταν το παλιό μοντέλο, τώρα έχει τουλάχιστον δύο διαφορετικές στα σετ της και μόνο αυτή με την σφραγισμένη κεφαλή μου αρέσει. Η κασετίνα 1/4 με αυτό το μέγεθος είναι τέλεια, απίστευτα βολική.

  5. #80
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.948
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Αναμενόμενο με τις μπακατέλες
    Άνοιξε καινούργιο θέμα, βάλε πάλι φώτο, δώσε διαστάσεις πάγκου (πλάτος, μήκος), πες τι δουλειές θα κάνεις, κλπ. για να ρίξουμε καμμια ιδέα.

  6. #81
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.948
    Όσον αφορά τις Gearwrench να το τελευταίο μοντελάκι με 84 ή 90 δόντια, 3/8 στα 30 ευρώ. Προφανώς made in far east. Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	917mNPtz0iL._AC_SL1500_.jpg 
Προβολές:	121 
Μέγεθος:	104,4 KB 
ID:	425736
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 22/02/2021 στις 14:22.

  7. #82
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.948
    Να και οι μηχανισμοί της KOKEN. Αριστερά ή σειρά Ζ, δίπλα η κλασσική KOKEN και δεξιά του ανταγωνισμού.Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_20210222_151747.jpg 
Προβολές:	124 
Μέγεθος:	65,7 KB 
ID:	425737

  8. #83
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Road Pirat Προβολή μηνύματος
    Να βάλω και εγώ τις δύο facom που έχω, τα + και τα - του μηχανισμού αυτού του τύπου αναλύθηκαν παραπάνω, εμένα δύο πράγματα δεν μου αρέσουν στην μικρή, για να έχει μικρότερο ύψος η κεφαλή έχουν αφαιρέσει την ροδέλα που σου επιτρέπει να πατάς το κεφάλι και κάποιες φορές δεν βολεύει καθόλου και το δεύτερο ότι τα γράμματα είναι με λέιζερ και όχι χαραγμέναΣυνημμένο 425731
    Συνημμένο 425732
    Είμαι σίγουρος ότι κάποιος κοντά μας θα χαρεί να σου τυπώσει ενα ημικύκλιο απο λάστιχο με αντίστοιχη κατάληξη άλεν στην ίσια πλευρά, να έχεις σαν αξεσουάρ
    και αν όντως απολαμβάνεις το λογότυπο σαν απο καλούπι περισσότερο, υπάρχει τρόπος να το δημιουργήσεις μόνος σου

  9. #84
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Να και οι μηχανισμοί της KOKEN. Αριστερά ή σειρά Ζ, δίπλα η κλασσική KOKEN και δεξιά του ανταγωνισμού.Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_20210222_151747.jpg 
Προβολές:	124 
Μέγεθος:	65,7 KB 
ID:	425737
    H μηχανισμός της zeal με τα 36 δόντια, είχε λίγο πιο σφιχτή απαναφορά back drag απ' τον κλασικό με τα διπλά πέλματα. Ας λέει η κοκέν ότι και οι δύο χρειάζονται 1.9cNm.
    Ουσιαστικά έχει την ίδια φιλοσοφία με τον κλασικό, πανάρχαιο μηχανισμό μονού πέλματος που τον βλέπουμε ακόμα και σήμερα σε διάφορες παραλλαγές, με διαφορετικά δοντια κτλ. (αυτός που στην εικόνα φαίνεται με γκρι). Με προσεκτικό σχεδιασμό και σωστό ελατήριο έχει ιδιαίτερα μαλακή επαναφορά και δεν έχει καμια ουσιαστικη διαφορά απ' της κοκεν. Αν έχει κι όλας!

    Στη δική μου καστάνια, όταν την κάνεις προς τα πίσω, μόνο το ένα δόντι του πέλματος ακουμπάει στο ρότορα. Δε ξέρω αν το ίδιο συμβαίνει και με την κοκέν (βάση λογικής έτσι πρέπει να είναι).

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot from 2021-02-22 19-25-04.png 
Προβολές:	107 
Μέγεθος:	54,1 KB 
ID:	425738

    Αυτό που μου αρέσει όμως στην κοκέν (και δεν έιναι δική της πατέντα) είναι το εξής.. Ο διακόπτης δεν περνάει μέσα απ' το πέλμα ώστε να του αλλάξει κατεύθυνση, αλλά το μετακινεί μέσω ενός πίρου με ελατήριο που βρίσκεται πίσω απ' αυτό. Μπορεί να κάνει την κεφαλή λίγο πιο μακριά αλλά έχει το πλεονέκτημα, ο διακοπτης να μην επηρεάζει τη λειτουργία της καστάνιας. Βασικά όλοι οι διακόπτες επηρεάζουν την λειτουργία του μηχανισμού αλλά την δική μου όταν την κάνω προς τα πίσω ο διακόπτης κουνιέται. Αν έχω το χέρι μου επάνω σε αυτόν, μπορεί να τον εμποδίσω να πάει στην θέση που κλειδώνουν τα δόντια του πέλματος με τον ρότορα. Στην κοκέν ο διακόπτης είναι σταθερός γιατί δεν συνδέεται άμεσα με το πέλμα.

    Πίσω απ' το πέλμα φαίνεται ο τρόπος που ο διακόπτης αλλάζει την φορά του..
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot from 2021-02-22 17-43-02.jpg 
Προβολές:	107 
Μέγεθος:	65,5 KB 
ID:	425739

    Όλα αυτά είναι παλιά και δοκιμασμένα. Και με τα διπλά πέλματα και με το μονό, μπορείς να έχεις εξαιρετικά μικρό back drag και πολύ μεγάλη αντοχή, αρκεί οι ανοχές και κατασκευή να είναι σωστή. Με τα διπλά πέλματα, όσο αυτά έχουν λίγα δόντια και φυσικά έχει λίγα δόντια και ο ροτορας, το back drag είναι μικρότερο απ' οτιδήποτε άλλο. Παρ' όλα αυτά ηαντοχή του είναι μικρότερη (παρ' όλα αυτά υπερ αρκετή).

    Όλες οι καστάνιες με πολλά δόντια έχουν μεγαλύτερη αντοχή (μπορώ να πω μεγαλύτερη απ' όση χρειάζεται γιατί το καρέ έχει συγκεκριμένη αντοχή) και πάντα έχουν πολύ μεγαλύτερο back drag. Όσο περισσότερα δόντια έχει, τόσο πιο σφιχτά ελατήρια χρειάζεται για να κάτσουν σωστά και να φρενάρουν το ρότορα. Όλες οι ταιβανέζες με τα 80 και τα 90 δόντια έχουν μεν μικρό back drag αλλά δεν έχει καμία σχέση με τον μηχανισμό της κοκέν διπλού πέλματος. Οι περισσότερες έχουν μεγαλυτερο back drag και απ' τον δικό μου μηχανισμό που είναι αρχαιολογία. Η snap on έχει άθλιο back drag. Η stahlwille με τα 80 δόντια δεν είναι απ' τις πιο μαλακές καστάνιες και η καινούρια hazet με τα 90 είναι απ' τις πιο σφιχτές. Η gedore με τον παραπάνω μηχανισμό έχει την πιο μαλακή επαναφορά απ' όλες αυτές και έχει 60 δόντια. Δε μπορεί όμως να πάει παραπάνω χωρίς να αυξηθεί το back drag.

    Όπότε οι Ιάπωνες χώθηκαν στα σχεδιαστήρια και έκαναν θαυματα. Τόσο απλό και τόσο ιδιοφυές..

    Ενα πέλμα χωρισμένο στη μέση ώστε το ένα μέρος να ολισθαίνει επάνω στο άλλο.
    Ο διακόπτης βρίσκεται πίσω απ' το μεγαλο πέλμα όπως και στις παλιές zeal.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	koken-72-01.jpg 
Προβολές:	107 
Μέγεθος:	22,1 KB 
ID:	425740

    Κάθε φορά που κάνουμε την καστάνια προς τα πίσω, το μικρό πέλμα ολισθαίνει επάνω στο μεγάλο και κουνιέται ανεξάρτητα, και τα δόντια του ροτορα ακουμπούν μόνο στο πρώτο δόντι ή στη μέση που η επιφάνεια είναι λεία.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot from 2021-02-22 18-52-38.jpg 
Προβολές:	107 
Μέγεθος:	28,5 KB 
ID:	425741

    Χωρίς να χρειάζεται ισχυρό ελατήριο, χωρίς το ελατήριο να επηρρεάζει πλήρως το μικρό πέλμα και χωρίς ολόκληρο το πέλμα να ακουμπάει επάνω στο ρότορα, αυτή η καστάνια έχει 72 δόντια (υπερ αρκετά) και πρέπει να έχει την πιο ομαλή λειτουργία από οποιαδήποτε fine tooth. Ακόμα και απ' την παλιά zeal ή την δική μου με τα 60 δόντια. Δε θα εκπλαγώ αν έχει το ίδιο back drag με τις παλιές της καστάνιες διπλού πελματος.

    Σύγκριση με τον μηχανισμό της stahl που είναι ίδιος/παρόμοιος με τους ταιβανέζικους...
    Όσο περισσότερα δόντια, τόσο μικρότερα θα έιναι αυτά. Συνεπώς τόσο περισσότερα δόντια πρέπει να έχει και το πέλμα για να είναι μεγάλη η συνολική επιφάνεια που μπλοκάρει το καρέ. Στην ανάποδη περιστροφή ο ρότορας έχει τις τριβές απ' όλα αυτά τα δόντια και το σχετικά υσχιρό ελατήριο που χρειάζεται.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot from 2021-02-22 18-39-34.jpg 
Προβολές:	109 
Μέγεθος:	38,9 KB 
ID:	425742

    Πάρα πολύ ισχυρός μηχανισμός αλλά με σχετικά μεγάλο back drag.

    Γνωστοί ταιβανέζικοι μηχανισμοί που λίγο πολύ τα σπάνε! Εξαιρετικά δυνατοί με μικρό back drag για τα δόντια που έχουν αλλά σχετικά μεγάλο..
    Παρόμοιος είναι και ο μηχανισμός της gearwrench με τα 84 δόντια.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	maxresdefault.jpg 
Προβολές:	109 
Μέγεθος:	103,9 KB 
ID:	425743

    Και οι δύο από πάνω, είναι εξαιρετικά δυνατοί! Σχεδόν όλα τα δόντια του πελματος μπλοκάρουν το ρότορα. Το θεωρώ απίθανο να πηδήξει δόντι ο μηχανισμός αυτός. Ή το καρέ θα σπάσει ή η καστάνια θα λυγίσει.

    O μηχανισμός της nepros (δίπλα απ' την παλιά κοκεν zeal).

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	MSX_5568.jpg 
Προβολές:	106 
Μέγεθος:	20,5 KB 
ID:	425744
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 22/02/2021 στις 19:51.
    Sent from me using a computer.

  10. #85
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    ΒΤW για την stahl με τα 80 δοντια δε κοβω φλέβα και την hazet με τα 90 αν μου την χάριζαν θα την πουλούσα (έχει διαφορετικό μηχανισμό απ' τις παραπάνω). Δε με νοιάζει αν λέει οτι αντέχει 1000νμ η 1/2! Όλες τόσο αντέχουν λίγο πολύ και είναι το τελευταίο που με νοιάζει σε ένα εργαλείο 27 εκατοστών.
    Η gearwrench και η tekton στην αμερική πωλούνται για καμιά 20αρια δολάρια. Εδώ με τα ίδια λεφτά παίρνουμε μόνο κάτι άθλιες στάνλευ και ελεεινές κρεσμαν και τακτις που κάνουν σα τρακτέρ, οι κεφαλές τους θυμίζουν σφυρί και όταν τις κάνεις προς τα πίσω αντί να λειτουργήσει η καστάνια ξεβιδώνουν τη βίδα που θέλουμε να βιδώσουμε.

    Όλοι οι μηχανισμοί πέρα απ' τους κλασικούς αρχαίους μονού και διπλού πελματος είναι Ταιβανέζικοι. Το έγραψα και σε ένα άλλο θρεντ νομίζω, αν δεν έκαναν κάτι οι ταιβανέζοι ακόμα θα είχαμε 24 και 36 δόντια.
    Ευτυχώς που ανάγκασαν και τους Ιάπωνες να μπουν στα σχεδιαστήρια δλδ.


    Κάποιος που θέλει την καινούρια zeal?
    Sent from me using a computer.

  11. #86
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    ... BTW.... Κάποιος που θέλει την καινούρια zeal?
    Εγώ!
    MM#93

  12. #87
    Μέλος Το avatar του/της Road Pirat
    Εγγραφή
    01/11/2015
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    ενα ημικύκλιο απο λάστιχο με αντίστοιχη κατάληξη άλεν στην ίσια πλευρά, να έχεις σαν αξεσουάρ
    Αυτό δεν το έπιασα, όσο για το λογότυπο δεν θέλω να το πειράξ, άλλωστε έβγαλε και η κοκεν καστανιά με 72 δόντια οπότε και δεν θα ήταν άσχημα άλλη μια

  13. #88
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.245
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος

    Κάποιος που θέλει την καινούρια zeal?
    Άμα είναι τζάμπα καρντιά μου, σαν τις άλλες που έχω....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #89
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ποπαϋ Προβολή μηνύματος
    Εγώ!
    Διάλεξε!
    Για την ώρα αυτές ειναι οι επιλογές σου..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot from 2021-02-22 22-46-08.jpg 
Προβολές:	97 
Μέγεθος:	83,1 KB 
ID:	425747


    Και σε μερικές συλλογές, αν θέλεις.

    https://kokenusa.com/new-products/72...ooth-ratchets/
    Sent from me using a computer.

  15. #90
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Άμα είναι τζάμπα καρντιά μου, σαν τις άλλες που έχω....
    Αν πάρω και δε μ' αρέσει θα στη χαρίσω!
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 6 από 28 ΠρώτοΠρώτο 123456789101116 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Καρυδάκια (σετ).
    από daz στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 1476
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2024, 23:32
  2. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Σετ Καστάνιες & Καρυδάκια HAZET 854-2
    από dimitrisinside στο forum Αγγελίες ποικίλης ύλης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2020, 09:12
  3. Καστάνιες 1"
    από Hunter στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2019, 21:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF