Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 90

Θέμα: Πρόβλημα με Kawasaki ΚLE 500...Τα φώτα σας παιδιά...!!!!

  1. #76
    Κληρονομικό χάρισμα Το avatar του/της dukeandthecity
    Εγγραφή
    27/09/2004
    Μηνύματα
    1.085
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
    Δεν εχω διαβασει ολο το ποστ ...αλλα μπορει να βοηθαει αυτο μπορει και οχι ...οταν ειχα ενα κλε καπου στο 96 αν θυμαμε μου παρουσιαζε προβλημα η ηλεκτρονικη οταν πιεζοταν...εξηγω ..αν θυμαμε ηταν κατω απο τη σελα ..αν καθοταν μεγαλο βαρος και πιεζοταν εκανε περιεργα ...
    Πεστου τα και εσυ γιατι εμενα δεν με ακούει. Αντυ σταματα τα "τσιπουρα" δεν σε αντέχει η ΚΛΕοπάτρα άλλο :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  2. #77
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ASTRAKITCAR
    Εγγραφή
    18/08/2004
    Μηνύματα
    287
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
    Εδώ είμαστε.........

    1.Ελέγχεις ανωρθωτή και τάση εξοδου στο ρελαντί (12,8-13.5 V) και στις 4000rpm κάτω από 14.8 V)
    2.Ελέγχεις πηνία (πρωτεύων 3,2Ω-δευτερεύων 14,5KΩ περίπου)
    3.Ελέγχεις pick-up 113Ω-139Ω
    4.Αν τα παραπάνω είναι ΟΚ, πας σε ηλεκτρολόγο και συμφωνείς να σου δώσει μία ηλεκτρονική (DENSO) , του αφήνεις max 150 euro και κυκλοφορείς κάνα δυο μέρες να δεις αν το πρόβλημα συνεχίζεται.....

    Αν δεν λυθεί το πρόβλημα ξαναπόσταρε , για να πάμε παρακάτω......

    τελικα η βιδα που ρυθμιζει την βενζινη στα χαμηλα ηθελε λιγο ανοιγμα παραπανω...πρεπει να ειναι κοντα 2,5 στροφες ανοιχτη απο τερμα δεξια...
    το προβλημα λυθηκε αλλα σαν να παιζει λιγο παραπανω το ρελαντι τωρα...

    δηλ ειναι στις 1100 αλλα παιζει πανω κατω...λιγο πιο ζωηρα απο οτι πριν..
    τι τσεκαρουμε γενικα για ομαλη λειτουργεια στο ρελαντι?
    πωλουνται ΦΡΕΝΑ 288mm κομπλέ από AUDI A3 2.0 tsi για Group VAG (δεν είμαι έμπορος).

  3. #78
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ASTRAKITCAR
    τελικα η βιδα που ρυθμιζει την βενζινη στα χαμηλα
    Αν εννοείς αριστερά, κάτω και προς το εσωτερικό του κινητήρα (μαύρη πεταλούδα) , είναι
    ακριβώς η βίδα που ρυθμίζει το ρελαντί.
    Οι 1100 rpm είναι καλές.

    Έχεις άλλες στροφές στο ξεκίνημα και άλλες όταν δουλέψει και ζεσταθεί ο κινητήρας...????

    Αν ΝΑΙ , τότε το πρωί πάρε λίγο (μισή στροφή) προς τα κάτω , και δες αν αλλάζουν οι στροφές
    όταν ζεσταθεί.....
    Γενικά προσπάθησε με μικρορυθμίσεις να τις σταθεροποιήσεις.........

    Δεν είναι κάτι το ανησυχητικό , στο δικό μου το KLE , κάνω όλα τα παραπάνω κάθε φθινόπορο
    και άνοιξη , όταν αλλάζει ο καιρός...

    Ρύθμισες καρμπυρατέρ πρόσφατα...????

  4. #79
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ASTRAKITCAR
    Εγγραφή
    18/08/2004
    Μηνύματα
    287
    οχι ρε δεν εννοω την βιδα του ρελαντι..

    κατω απο το καθε καρμπυρατερ εχει μια βιδα μεσα σε μια εσοχη που ρυθμιζεις το κασυιμο μεχρι τις 3000σαλ..

    οχι μολις ειναι ζεστο απλα παιζει πανω κατω πχ 1010 εως 1100...
    ναι ρυθμισα προσφατα καρμπυρατερ...
    υπ οψιν εχω κεντρικο ζιγκλερ 120,βελονα της dynojet στην τρια θεση απο πεντε και στις 2,5 στροφες την βιδα του καυσιμου...

    απο καταναλωση εντος πολης εχω περιπου 5,5 λιτρα ανα 100Km..
    δηλ.φουλαρω μεχρι επανω και και καθε 200km ξαναφουλαρω με περιπου 11lt καυσιμο..

    εσεις που παιζετε απο καταναλωση?
    πωλουνται ΦΡΕΝΑ 288mm κομπλέ από AUDI A3 2.0 tsi για Group VAG (δεν είμαι έμπορος).

  5. #80
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    +200 Χλμ εκτός , μέχρι να γυρίσω ρεζέρβα.
    Είσαι σχετικά ψηλά σε κατανάλωση...

    Συμβουλή...σταμάτα να πασπατεύεις τις βίδες απ΄ τα KEIHIN (εκτός αν κατέχεις να ρυθμίζεις καρμπς) γιατί θα μπλέξεις.....

  6. #81
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ASTRAKITCAR
    Εγγραφή
    18/08/2004
    Μηνύματα
    287
    κατσε...εχω μεγαλυτερο ζιγκλερ απο μαμα,τελικο ελευθερο,φιλτρο αερα ΚΝ,εχει απελευθερωθει το φιλτροκουτι απο το σωληνα τον μαυρο που μπαινει μεσα ο αερας,και βγαζω εκτος πολης 200km..εντος παλι βγαζω απο 190km μεχρ 200 και μετα γυριζω ρεζερβα και εγω..

    εσυ τι φορας επανω στο μοτερ?
    πωλουνται ΦΡΕΝΑ 288mm κομπλέ από AUDI A3 2.0 tsi για Group VAG (δεν είμαι έμπορος).

  7. #82
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ASTRAKITCAR
    εσυ τι φορας επανω στο μοτερ?
    Όλα είναι της μαμάς .....

    Το δικό σου με ΚΝ και άλλο τελικό (αλά Ολλανδός...) θέλει ωραίες πλάτες για τα φανάρια, αλλαγές στα καρμπς, αλλά και βενζινά κολλητό....

  8. #83
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ASTRAKITCAR
    εσυ τι φορας επανω στο μοτερ?
    Όλα είναι της μαμάς .....

    Το δικό σου με ΚΝ και άλλο τελικό (αλά Ολλανδός...) θέλει ωραίες πλάτες για τα φανάρια, αλλαγές στα καρμπς, αλλά και βενζινά κολλητό....

  9. #84
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ASTRAKITCAR
    Εγγραφή
    18/08/2004
    Μηνύματα
    287
    αυτο λεω...εχω αναλογικα με αυτα που φοραω ιδια καταναλωση με ενα νορμαλ σαν το δικο σου..επιπλεον εχω και λαστιχα 110/70/17 και 160/60/17 και ειμαι και 88kg...

    11Λιτρα για 200km μεσα στην αθηνα δεν νομιζω να ειναι ασχημη κατακαλωση....

    τωρα για να μην παιζει το ρελαντι τι τσεκαρουμαι και τι ενεργειες κανουμε?γενικα για ολα τα καρμπυρατερατα μηχανακια?
    πωλουνται ΦΡΕΝΑ 288mm κομπλέ από AUDI A3 2.0 tsi για Group VAG (δεν είμαι έμπορος).

  10. #85
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ASTRAKITCAR


    τωρα για να μην παιζει το ρελαντι τι τσεκαρουμαι και τι ενεργειες κανουμε?γενικα για ολα τα καρμπυρατερατα μηχανακια?
    Για να μην κουράζουμε το κόσμο δες την πολύ ωραία δουλειά του παπούλη μας.......

    http://www.moto.gr/forums/showthread...5&pagenumber=1

  11. #86

    σβησιμο

    παιδια καλησπέρα

    1ον ) συνχαρητήρια για το άψογο ποστ

    2ον) και συμαντικότερο έχω πάρει πριν κανα μηνα ένα KLE 400 του 98 και εχω να ρωτήσω καποια πράγματακια για προβληματα που συνανταω
    α) Το Ρελαντι μου ειναι συνηθως γυρο στις 1500 στροφες......οταν παταω μια γκαζια ισως να κατεύει στις 1000 αλλα στο επομενο φαναρι πάλι τα ιδια
    β) Εχω παει συνεργείο για σερβις λογο του οτι μου έκαιγε πανω απο 10 λιτρα στα 100 μου ειπε οτι ρυθμησε καρμπιρατερ και μου ειπε οτι θα επρεπε να το βγαλω και κανα ταξιδακι γιατι καπνιζε λιγο. (τωρα καιει 8,5 περιπου και μου ειπε οτι θα πεσει κιαλο)
    γ) 2 μερες μετα κανω διαδρομη στον Κιφισσό απο παραλια στη Φιλαδελφια με 2ο ΑΤΟΜΟ(τονιζω αυτό διοτι εχω ξανακανει τη διαδρομη μονος) εσβησε και δεν επερνε μετα απο πολυ ωρα και πανω απο 30 προσπαθειες πηρε....
    Πηγα το απογευμα φιλαδέλφεια πηρα πάλι το 2ο άτομο πριν φτασω σπιτι σε φαναρι εσβησε και παλι τα ιδια .... μετα απο περισσότερες προσπαθιες πηρε αλλα οταν δουλευε ακουγοταν σαν να δουλεύει 1 κυλινδρος, εκανε υπερχηληση βενζηνης. Γεμησα ντεποζιτο ελπιζοντας να ειναι σκουπιδια και ξαναπηγα συνεργειο
    Χτες ανέβηκα αθήνα απο πειραια μεσω πειραιως και επεστρεψα μεσω Λεωφ. Καβαλας και Κηφισσό για οσους ξέρουν κατω απο τη γεφυρα στο ειρηνης και φιλιας στον ΣΚΑΙ και λογο κινησης ανεβηκα πεζοδρομιο και ποιο κατο κατεβαίνοντας εσβησε παλι.
    μετα απο προσπαθειες με λιγο τσοκ και κανα λιτρο βενζινη υπεχήληση περιπου βγαζει ντουμανι και πέρνει δουλευοντας παλι χαλια χωρις να κραταει ρελαντι... εφυγα μετα απο 15 λεπτα .....αραξα σπιτι ημουν κοντα ευτυχώς
    (σημειωση είχα γεμησει προχτες παρατηρόντας οτι έκαψα 10λιτρα στα 100 παλι και ειχα κανει μεχρι να μπουκώσει 70 χιλιόμετρα)

    Ακουω γνώμες

  12. #87
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jimmis5
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    2.116
    Μην βαζεις δευτερο ατομο


    Ας σοβαρευτω λοιπον
    Ξεκινα με καθαρισμα καρμπυάτερ και ρυθμισμα τις πεταλουδες,
    αλλαξε μπουζακια γιατι μαλλον τα εχεις βραχυκυκλωση και αυτα απο τις υπερχειλισεις
    τελος τσεκαρε το ρουμπινετο ρουφα μια απο την εκει που συνδεεται το σωληνακι υποπιεσης να δεις να φερνει σωστα βενζινα.

    Μην ανχωνεσαι η ΚΛΕΟΥΣΑ δεν μασαει και δεν σε αφηνει αν δεν την αφησεις
    Οι μοτοσυκλέτες δεν εχουν πια ψυχή γιατί οι άνθρωποι δεν εχουν πια ψυχή
    Είτε έχεις είτε δεν έχεις αν δεν σε τρέχουνε μην τρέχεις...
    Αν δεν ξερεις που πας γυρνα πισω!!!

  13. #88
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Ρε τι ανασκαφή ήταν αυτή?

    Πρόεδρε τελικά τι έφταιγε με το Kle ρε συ?
    Sent from me using a computer.

  14. #89

    ΚLe 400

    Λοιπον επανέρχομαι...

    οκ το κορίτσι μου απο τα μπουκώματα... αλλάχτηκαν οι βελόνες και ρυθμήστικαν τα καρμπυρατέρ αλλάχτηκε και το φίλτρο αέρα για την κατανάλωση ..
    πήγα σε άλλο συνεργείο ( φαίνετε πιό σωστός μάστορας ) μου είπε οτι εχουν πηράξει τα καρμπυρατερ και τα ρυθμησε σωστα αλλά .....

    Μου ζήτησε ο μάστορας να τον επισκεφτώ μετά από 10 ημέρες να δει τα μπουζι
    έχω όμως ακόμα τεράστια κατανάλωση... 10,4λ/100χμ

    γνωμες...

  15. #90

    Re: ΚLe 400

    Αρχικά δημιουργήθηκε από kakakis
    Λοιπον επανέρχομαι...

    οκ το κορίτσι μου απο τα μπουκώματα... αλλάχτηκαν οι βελόνες και ρυθμήστικαν τα καρμπυρατέρ αλλάχτηκε και το φίλτρο αέρα για την κατανάλωση ..
    πήγα σε άλλο συνεργείο ( φαίνετε πιό σωστός μάστορας ) μου είπε οτι εχουν πηράξει τα καρμπυρατερ και τα ρυθμησε σωστα αλλά .....

    Μου ζήτησε ο μάστορας να τον επισκεφτώ μετά από 10 ημέρες να δει τα μπουζι
    έχω όμως ακόμα τεράστια κατανάλωση... 10,4λ/100χμ

    γνωμες...
    ειχα και γω ακριβως το ιδιο μηχανακι με το ιδιο προβλημα. το μηχανακι ειχε ερθει απο εξω φυσικα και ειχε τα φωτα αναμενα συνεχως. ο τυπος που το εφερε εβαλε διακοπτη για να τα σβηνει. και το μηχανακι εκανε ολα αυτα που ανεφερες οταν εσβηνα τα φωτα. με τα φωτα αναμενα κανενα προβλημα. κουφη περιπτωση, αστεια για πολλους αλλα σε μενα ετσι ειχαν τα πραματα. ειχα αλλαξει και ανωρθωτη και παλι τπτ. φωτα στο ΟΝ και ολα καλα. κανε μια δοκιμη.δοκιμασε το μηχανακι χωρις να φορτωνει η μπαταρια. δεν ξερω πως γινεται αυτο αλλα ετσι ο ηλεκτρολογος μου ειχε καταλαβει το προβλημα.
    τι θα γινω οταν μεγαλωσω?

    συνταξιουχος................

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 135
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2008, 13:50
  2. Τα φωτα σας παιδια
    από geos3 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2008, 08:05
  3. Τα φώτα σας παιδιά
    από epp1640 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2007, 23:55
  4. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2004, 15:12
  5. Τα φώτα σας.. (χωμάτινα λάστιχα)
    από wizard στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 13:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF