Σελίδα 6 από 30 ΠρώτοΠρώτο 123456789101116 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 441

Θέμα: ηλεκτροκολληση tig mig κλπ...

  1. #76
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ikarosk
    Εγγραφή
    22/08/2007
    Μηνύματα
    736
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Desperado Προβολή μηνύματος
    Πείτε ρε παιδιά καμιά ιδέα......Το καταλαβαίνω ότι δεν θα είναι σαν κανονικό tig αλλά αξίζει τον κόπο-χρήμα??
    Εξαρτάται από το πόσο θα την χρησιμοποιείς σαν tig. Αν για τις δουλειές που κάνεις συχνά, είσαι ικανοποιημένος από τα ηλεκτρόδια, καλύτερα να μην μπεις σε έξοδα.

  2. #77
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Desperado Προβολή μηνύματος
    Πείτε ρε παιδιά καμιά ιδέα......Το καταλαβαίνω ότι δεν θα είναι σαν κανονικό tig αλλά αξίζει τον κόπο-χρήμα??
    προσωπικά δεν μπορώ να σε βοηθήσω... δεν γνωρίζω.

  3. #78
    Νέο μέλος Το avatar του/της DLS 33
    Εγγραφή
    01/09/2013
    Μηνύματα
    35
    να ρωτησω και τι ακριβως κανουν-χρησιμευουν και αυτα που ηρθαν σημερα..

    http://www.ebay.com/itm/200pcs-Ceriu...item4ac83808b2

  4. #79
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DLS 33 Προβολή μηνύματος
    να ρωτησω και τι ακριβως κανουν-χρησιμευουν και αυτα που ηρθαν σημερα..

    http://www.ebay.com/itm/200pcs-Ceriu...item4ac83808b2
    απ' ότι φαντάζομαι δεν έχεις καμία επαφή με tig

    αυτες ειναι ακίδες βολφραμίου (καλά πόσες πήρες ;; ) που βάζεις στην κάνη του πιστολιού της μηχανής

    κάθε μια θέλει ακόνισμα σαν να ξύνεις τη μύτη μολυβιού - θέλουν ειδική μεταχείριση και προσοχή (κάποια από αυτά τα υλικά είναι καρκινογόνα )

  5. #80
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.851
    Αυτό λέει .... αλλά 4 δέκατα με μισό μέτρο μήκος δεν το βλέπω για ακίδα,
    μάλλον βέργα για χρήση με ακίδα Cerium Tungsten.

  6. #81
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Αυτό λέει .... αλλά 4 δέκατα με μισό μέτρο μήκος δεν το βλέπω για ακίδα,
    μάλλον βέργα για χρήση με ακίδα Cerium Tungsten.
    έχεις δίκιο τώρα είδα τη διάσταση Στέφανε ... αλλά πιο κάτω λέει ηλεκτρόδιο βολφραμίου ... τι διάλα ;;

  7. #82
    Νέο μέλος Το avatar του/της DLS 33
    Εγγραφή
    01/09/2013
    Μηνύματα
    35
    Πραγματι ακομα δεν ειμαι ειδικος σε TIG και ετσι προσπαθω να μαθω οσα γινεται,
    ακιδες πηρα ξεχωριστα.
    Αυτες εδω λες...
    http://www.ebay.com/itm/Lot-of-10-TI...item1e79af9289

    http://www.ebay.com/itm/1-5-Lanthana...e&talgo=origal

    τετοιες πηρα διαφορες..(σε χρωματα και διαστασεις)

    ομως αυτες http://www.ebay.com/itm/200pcs-Ceriu...item4ac83808b2
    λεει ειναι για χρηση μαζι ? τι εννοει ?
    Τελευταία τροποποίηση από DLS 33; 28/11/2014 στις 18:39.

  8. #83
    Νέο μέλος Το avatar του/της DLS 33
    Εγγραφή
    01/09/2013
    Μηνύματα
    35
    Ειδα και αυτην εδω http://www.expondo.de/products/en/We...26f64d9d741bda
    και την πηρα. !
    Τελευταία τροποποίηση από DLS 33; 02/12/2014 στις 11:25.

  9. #84
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giannis23
    Εγγραφή
    21/06/2014
    Μηνύματα
    214
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    Επειτα, το μηχάνημα, με ταλαιπώρησε αρκετά. Όχι στην αγορά του, αλλά στην επιλογή του.

    Συνημμένο 327488
    Γνωρίζω και είδα με τα μάτια μου ότι η TIG κόλληση είναι πολύ ανώτερη εμφανισιακά διότι δεν βρωμίζει την επιφάνεια τριγύρω όπως η GMAW χειροκίνητη κόλληση (βλ. MIG, MAG). Όμως ο χρόνος μου όντας πολύ περιορισμένος δεν μου επιτρέπει τις ατέλειωτες ώρες πειραματισμού και εκμάθησης ενός εξειδικευμένου εργαλείου όπως η TIG. Γι' αυτό έπρεπε να διαλέξω κάτι που με 2-3 κουμπιά να ρυθμίζεται και να αποδίδει κατά βάση ένα ανθεκτικό αποτέλεσμα, και δευτερευόντως ένα όμορφο οπτικά. Η ΜIG λοιπόν αποδείχθηκε μονόδρομος για την περίπτωσή μου. Ίσως στο μέλλον αν το επιτρέπει ο καιρός και τα οικονομικά να προστεθεί στη συλλογή και ένα μηχάνημα TIG + plasma cutter...
    Συνημμένο 327489Συνημμένο 327490
    Τώρα όσον αφορά τις εταιρίες υπάρχουν η Αμερικάνικη σχολή που είναι σαφώς πλούσια σε ποικιλία συσκευών, όγκο αγοράς, και εμπειρίας, αλλά και η ευρωπαϊκή που είναι επίσης πολύ ποιοτική. Τέλος τα τελευταία χρόνια αρχίζει να αναπτύσεται εξ ανατολής μία ισχυρή Κινο-Αυστραλέζικη παρουσία. Χρησιμοποιούν ποιοτικά ηλεκτρονικά εξαρτήματα για τις συσκευές τους και έχουν ήδη πολύ δυνατή παρουσία στην αγορά, συνδυάζοντας τιμές εκπληκτικά χαμηλές...

    Ενδεικτικά κάποιες Αμερικάνικες εταιρίες: Miller, Lincoln Electric, Hobart, SIMADRE
    αντίστοιχα Ευρωπαϊκές: Kempi, ESAB, TELWIN, Sealey
    και η Κινο-Αυστραλεζικη WELDSMART

    Αγόρασα μέσω EBAY και επέλεξα την ESAB διότι είναι ευρωπαϊκή, είναι πιο κοντά αν χρειαστώ κάτι, και ενώ εύρισκα σχετικά καλές τιμούλες σε Αμερική υπήρχε το μεγάλο πρόβλημα της μεταφοράς, και της ασφάλειας του να μην χτυπηθεί καταστραφεί η συσκευή στο δρόμο, όπως επίσης σε περίπτωση που έχει κάποιο πρόβλημα, το κόστος επιστροφής θα ήταν ασύμφορο...
    Όσον αφορά την WELDSMART μπήκα πραγματικά σε πειρασμό, είδα πολλά βίντεο στο youtube από χρήστες της, και ήμουν στο τσακ, όμως ίσως για λόγους ψυχολογικούς αγόρασα σε σχεδόν διπλάσια τιμή την ESAB. Ίσως τώρα να μην το ξανάκανα....

    Δυο λόγια για τη συσκευή.
    Είναι inverter, με ψηφιακές ενδείξεις και ρυθμίσεις, έχει υψηλό duty cycle, πολύ όμορφο φινίρισμα στη συναρμογή της, Πανάλαφρη (11-12 κιλά χωρίς την κουλούρα με το σύρμα, και μαζί με την kempi θεωρείται από της κορυφαίες ευρωπαϊκές.
    Σαν επιλογές ρύθμισης επιλέγεις ταχύτητα σύρματος/πάχος επιφάνειας, και είδος υλικού, και η μηχανή αυτόματα ελέγχει την ένταση (Amp) που θα δώσει.

    http://www.youtube.com/watch?v=TDnDf1_PaVY
    η sealey ειναι ιδια με την telwin... η telwin αναλαμβανει να φτιαξει μηχανες για διαφορους κατασκευαστες και αλλαζει μονο χρωμα και ονομα... απο ευρωπαικες ακομα καλες ειναι awelco,gys,deca,solter,cemont κλπ
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Desperado Προβολή μηνύματος
    Καλορίζικο και καλά γαζιά στον φίλο πιο πάνω.
    Να ρωτήσω κι εγώ κάτι? Έχω μια ηλεκτροκόλληση inverter η οποία επάνω γράφει ότι κάνει και για tig. Το λεγόμενο scratch tig. Αξίζει τον κόπο να ασχοληθώ ? Εννοώ να αγοράσω τσιμπήδα tig μπουκάλα, ρυθμιστή κλπ ? Ευχαριστώ
    ολες οι ηλεκτροκολλησεις inverter μπορουν να κολλησουν με scratch tig... εχουμε 3 τυπους tig.. το 1-scratch tig,2-lift arc tig και 3-hf arc tig (high frequency) ...
    Για το 1 η εναρξη του τοξου γινεται με τριψιμο του ηλεκτροδιου της τσιμπιδας πανω στην επιφανεια (φαντασου οπως αναβεις ενα σπιρτο)... για το 2 ακουμπας την τσιμπιδα στο μεταλλο και αποτομα την σηκωνεις ελαχιστα οποτε εχεις αποτομη αυξηση της τασης και δημιουργια του τοξου.. για το 3 που χρησιμοποιηται και σε κορυφαιες εφαρμογες και ειδικα σε αλουμινιο,παραγεται τοξο υψηλης συχνοτητας (υπαρχουν πανακριβα μηχανηματα που επιλεγεις και την συχνοτητα που θες!! και εχουν επιλογη dc η ac..

    Η διαφορα μιας απλης inverter με μια tig ειναι οτι στη δευτερη μπορεις να ελεγχεις την ροη του αεριου απο τη μηχανη ενω στην απλη απο εξωτερικο ρυθμιστη-βαλβιδα...

    Οποτε χρειαζεσαι ακομη..μπουκαλα cargon +τσιμπιδα tig με ρυθμιση (scratch tig) + ρυθμιστη-βαλβιδα μπουκαλας
    hornet 600

  10. #85
    Αποσυντονισμένο Μέλος Το avatar του/της Desperado
    Εγγραφή
    07/09/2005
    Μηνύματα
    438
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannis23 Προβολή μηνύματος
    ολες οι ηλεκτροκολλησεις inverter μπορουν να κολλησουν με scratch tig... εχουμε 3 τυπους tig.. το 1-scratch tig,2-lift arc tig και 3-hf arc tig (high frequency) ...
    Για το 1 η εναρξη του τοξου γινεται με τριψιμο του ηλεκτροδιου της τσιμπιδας πανω στην επιφανεια (φαντασου οπως αναβεις ενα σπιρτο)... για το 2 ακουμπας την τσιμπιδα στο μεταλλο και αποτομα την σηκωνεις ελαχιστα οποτε εχεις αποτομη αυξηση της τασης και δημιουργια του τοξου.. για το 3 που χρησιμοποιηται και σε κορυφαιες εφαρμογες και ειδικα σε αλουμινιο,παραγεται τοξο υψηλης συχνοτητας (υπαρχουν πανακριβα μηχανηματα που επιλεγεις και την συχνοτητα που θες!! και εχουν επιλογη dc η ac..

    Η διαφορα μιας απλης inverter με μια tig ειναι οτι στη δευτερη μπορεις να ελεγχεις την ροη του αεριου απο τη μηχανη ενω στην απλη απο εξωτερικο ρυθμιστη-βαλβιδα...

    Οποτε χρειαζεσαι ακομη..μπουκαλα cargon +τσιμπιδα tig με ρυθμιση (scratch tig) + ρυθμιστη-βαλβιδα μπουκαλας
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Έχεις κολλήσει ποτέ με scratch tig ? Θα ήθελα εντυπώσεις από κάποιον που έχει κολλήσει, να μας κάνει μια σύγκριση . Από ότι καταλαβαίνω η inverter που έχω είναι μόνο dc , άρα δεν θα κάνει για κόλληση αλουμινίου το scratch tig διότι εκεί θέλουμε ac, σωστά? Βέβαια δεν με πολυαπασχολεί το να κολλάω αλουμίνιο, αλλά το να έχω επιλογή μιας tig με λίγα παραπάνω χρήματα δεν μου ακούγεται άσχημη ιδέα!!!

  11. #86
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giannis23
    Εγγραφή
    21/06/2014
    Μηνύματα
    214
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Desperado Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Έχεις κολλήσει ποτέ με scratch tig ? Θα ήθελα εντυπώσεις από κάποιον που έχει κολλήσει, να μας κάνει μια σύγκριση . Από ότι καταλαβαίνω η inverter που έχω είναι μόνο dc , άρα δεν θα κάνει για κόλληση αλουμινίου το scratch tig διότι εκεί θέλουμε ac, σωστά? Βέβαια δεν με πολυαπασχολεί το να κολλάω αλουμίνιο, αλλά το να έχω επιλογή μιας tig με λίγα παραπάνω χρήματα δεν μου ακούγεται άσχημη ιδέα!!!
    Εχω κολλησει με scratch tig με την απλη inverter που εχω... θες λιγο εξασκηση στην αρχη να του παρεις τον αερα.. μια χαρα ειναι.. η μονη διαφορα ειναι ο τροπος εναρξης του τοξου....μην ξεχνας οτι πριν βγουν τα υψισυχνα ετσι κολλουσαν με tig.. και φυσικα οποιος δεν ειναι επαγγελματιας οπως εσυ και εγω.. στο scratch tig θες 100% argon..

    τωρα επειδη δεν ξερω ποση εμπειρια εχεις θα σου πω οτι μην κοιτας απλα ποσα αμπερ σου προτεινουν ... ψαξε μονος σου τι σε βολευει..οπως και στην τεχνικη... καποτε ακουγα "σαν ραφη δεξια αριστερα..ζιγκ ζαγκ κλπ" αλλα δεν μπορουσα εβγαινε χαλια οποτε δοκιμασα διαφορα και κατεληξα να το κανω οπως το τηλεφωνικο καλωδιο που ειναι σαν μπουκλα να καταλαβεις χρησιμοποιωντας μεγαλυτερο ηλεκτροδιο απο το προτεινομενο και μου βγαινει τελειο..

    εχω κολλησει με ηλεκτροδιο και tig χαλυβα-inox 301,304,316-μαντεμι(χυτοσιδηρο) και μιγματα του...αλουμινιο

    Για το αλουμινιο η σωστη μεθοδος ειναι με ac αλλα κυριως την εχουν επαγγελματικα συστηματα αυτη την επιλογη.. μπορεις να κολλησεις tig με dc (+) ομως το αλουμινιο βαζωντας μεγαλυτερου παχους μυτη μπροστα... επισης αν δεν μιλαμε για δουλεια που σε ενδιαφερει εμφανιση και στεγανοτητα (πλασια,σωληνες κλπ) υπαρχουν και ηλεκτροδια αλουμινιου με τον παραδοσιακο τροπο

    αμα σε ενδιαφερει και το μαντεμι ξερω να σου πω αρκετα


    Παντα θα κρινεις τι ειναι αυτο που θες να κανεις..πχ εχω κολλησει σωληνες ποτισματος <1 χιλιοστου ανετα με ηλεκτροδιο..αν θες να κολλησεις ομως ανοξειδωτο μονοδρομος ειναι το tig.. γενικα θες στεγανοτητα και εμφανιση και αυξημενη αντοχη? tig θες να κανεις κατι οπως στις φωτο? που θελουν πολλες κολλησεις και δεν σε νοιαζουν πιεσεις και στεγανοτητα? ηλεκτροδιο κλασσικο

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	WP_002047.jpg 
Προβολές:	197 
Μέγεθος:	102,1 KB 
ID:	327964 Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	WP_002169.jpg 
Προβολές:	197 
Μέγεθος:	104,4 KB 
ID:	327965 Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	WP_002172.jpg 
Προβολές:	197 
Μέγεθος:	56,0 KB 
ID:	327966
    hornet 600

  12. #87
    Νέο μέλος Το avatar του/της DLS 33
    Εγγραφή
    01/09/2013
    Μηνύματα
    35
    για πες για κολλημα Μαντεμι με την TIG.
    εγω 2 μηχανες TIG , αλλα ακομα δεν εκανα κολησεις με αυτες !
    περιμενω να διαβασω πως να αρχισω....

  13. #88
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giannis23
    Εγγραφή
    21/06/2014
    Μηνύματα
    214
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DLS 33 Προβολή μηνύματος
    για πες για κολλημα Μαντεμι με την TIG.
    εγω 2 μηχανες TIG , αλλα ακομα δεν εκανα κολησεις με αυτες !
    περιμενω να διαβασω πως να αρχισω....
    . ο χυτοσιδηρος θελει προσοχη στις ταχυτατες μεταβολες θερμοκρασιας.. εχει ενα σημειο στα 760 c περιπου... οποτε δεν πρεπει να αυξησεις αποτομα την θερμοκρασια γιατι θα δεις σαν ραγιζει σαν τσοφλι αυγου... υπαρχουν διαφορα μειγματα χυτοσιδηρου αναλογα με το ποσοστο c(ανθρακα) που εχει..παντως πρεπει να εχει πανω απο 2.1 %..οσο αυξανεται το ποσοστο του ανθρακα τοσο πιο χαμηλο ειναι το σημειο που λιωνει :P

    1)καθαριζεις καλα την περιοχη (παντα αυτο μην υπαρχουν ξενες υλες)
    2)κανεις προθερμανση με φλογιστρο σε μια περιοχη απο 300-600 c (αν παιξεις λιγο με τον χρονο θα το καταλαβαινεις που ειναι καλα)
    3)κολλας ειτε με tig ειτε με ηλεκτροδιο,με χαμηλα A και πολυ αργα μην το στρεσαρεις αποτομα και κανει ραγισματα..
    4)μετα την κολληση το σκεπαζεις με αμμο για να πεσει η θερμοκρασια αργα

    αν δεν το προθερμανεις θα πηγαινεις πολυ αργα και οχι περισσοτερο απο 1 εκατοστο... κανεις ενα εκατοστο το σηκωνεις λιγα δευτερολεπτα και αντε παλι! απλα με προθερμανση ειναι ο πιο σωστος τροπος κολλησης που χρησιμοποιουν οι επαγγελματιες

    η διαφορα στην κολληση χυτοσιδηρου μεταξυ tig και ηλεκτροδιου ειναι οτι ισως πρεπει να εισαι πιο προσεκτικος με tig γιατι μεταφερει την θερμοτητα με πιο σημειακο τροπο...

    για tig δοκιμασε 309L και 316L.. αλλα το καλυτερο ειναι 99 N (nickel) αν βρεις
    hornet 600

  14. #89
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Spyrious
    Εγγραφή
    14/05/2009
    Μηνύματα
    165
    Σκέφτομαι και εγώ να πάρω tig μηχανή για αλουμίνιο και ανοξείδωτο κυρίως.Θέλω tig για πιο όμορφο αποτέλεσμα. Συμφέρει από εξωτερικό ή να πάρω από Ελλάδα;Επειδή είμαι ερασιτέχνης δεν θέλω τριφασικό μηχάνημα.Έχετε να προτείνετε κάτι και σε τι χαρακτηριστικά;Ευχαριστώ.

  15. #90
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giannis23
    Εγγραφή
    21/06/2014
    Μηνύματα
    214
    παρε μια μεταχειρισμενη η μια καινουρια απο εδω... θα εχεις ακι εγγυηση..και απο αλλες ευρωπαικες χωρες θα εχεις αλλα δεν αξιζει..με τα μεταφορικα στα ιδια θα σου βγει η και παραπανω.. πριν αγορασεις tig φροντισε να μαθεις τα εξοδα που εχει
    hornet 600

Σελίδα 6 από 30 ΠρώτοΠρώτο 123456789101116 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μάσκα GIVI για hornet, fazer γυμνό κλπ μαύρη
    από lousou76 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2005, 09:29
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2005, 13:24
  3. Επισκευή πλαστικών κλπ
    από Julius στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2004, 08:22
  4. Καλέ αντμίνια κλπ συγχαρίκια βρεε
    από petridist στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2004, 11:27
  5. Ο ηλιος καιει.....κλπ!!!
    από idi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2004, 02:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF