Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 104

Θέμα: Αγορα Aprilia rs 125.

  1. #76
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    Ειχα το Sintesi 125,πριν από πολλά χρόνια βέβαια, το μηχανάκι στον χρόνο διαλύθηκε, το χειρότερο όμως ότι η αντιπροσωπεία δεν έδινε ούτε βίδα, γιατί χρώσταγε στην μαμα Ιταλία, και οι Ιταλοί τους εκαναν ασφαλιστικά μέτρα, το σκότωσα όπως -όπως και πήρα ενα DT 200 R, τότε κατάλαβα την διαφορά Ευρώπης -Ιαπωνίας....το DT αποδείχτηκε σκυλί μαύρο....το εβγαλα το λάδι 5 χρόνια και το μηχανάκι δεν εκανε κιχ..δεν πήγα σε συνεργείο ΠΟΤΕ ουτε για σέρβις, αφού τα έκανα ολα μόνος μου (διχρονίλα, λαδια κάρτερ μπουζί και φίλτρα ηταν παιχνίδι η αλλαγή τους) μου το έκλεψαν το 1997 , το ξαναβρήκα διαλυμένο και το πούλησα σε φίλο μηχανικό, το μηχανάκι κυκλοφορεί ΑΚΟΜΑ σε χωριό της Μακεδονίας.
    Πες τα ρε πατρίδα γιατί θα μας τρελλάνουνε με τα παρτάλια τα ιταλικά.

  2. #77
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.873
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    Ειχα το Sintesi 125,πριν από πολλά χρόνια βέβαια, το μηχανάκι στον χρόνο διαλύθηκε, το χειρότερο όμως ότι η αντιπροσωπεία δεν έδινε ούτε βίδα, γιατί χρώσταγε στην μαμα Ιταλία, και οι Ιταλοί τους εκαναν ασφαλιστικά μέτρα, το σκότωσα όπως -όπως και πήρα ενα DT 200 R, τότε κατάλαβα την διαφορά Ευρώπης -Ιαπωνίας....το DT αποδείχτηκε σκυλί μαύρο....το εβγαλα το λάδι 5 χρόνια και το μηχανάκι δεν εκανε κιχ..δεν πήγα σε συνεργείο ΠΟΤΕ ουτε για σέρβις, αφού τα έκανα ολα μόνος μου (διχρονίλα, λαδια κάρτερ μπουζί και φίλτρα ηταν παιχνίδι η αλλαγή τους) μου το έκλεψαν το 1997 , το ξαναβρήκα διαλυμένο και το πούλησα σε φίλο μηχανικό, το μηχανάκι κυκλοφορεί ΑΚΟΜΑ σε χωριό της Μακεδονίας.
    Για ποια χρονολογία μιλάμε;

    Προφανώς μιλάμε για 90-92, αν είναι όντως έτσι, η εμπειρία σου απέχει πολύ από την σημερινή κατάσταση.
    Εκτός αυτού, το θέμα αφορά στο RS και όχι στο Sintesi.

    Δημιουργείς λανθασμένες εντυπώσεις φίλε μου.

  3. #78
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Για ποια χρονολογία μιλάμε;

    Προφανώς μιλάμε για 90-92, αν είναι όντως έτσι, η εμπειρία σου απέχει πολύ από την σημερινή κατάσταση.
    Εκτός αυτού, το θέμα αφορά στο RS και όχι στο Sintesi.

    Δημιουργείς λανθασμένες εντυπώσεις φίλε μου.
    Οπως πολύ σωστά μιλας η χρονολογιά ειναι αυτή, το sintesi και το RS νομίζω είναι σχεδόν ίδια, αν δεν κάνω λάθος και σε παρακαλώ διόρθωσε με έχουν τους ίδιους κινητήρες, εν πάσει περιπτώση το δικό μου φόραγε τον ROTAX 125 c.c με 35 ίππους, ευχομαι πάντως να έχεις δίκιο στο σχόλειο σου και να μην με θυμηθείς!
    Υ.Γ οσο για την σημερινή κατάσταση.....απο τα 15 μου έβλεπα DUCATI να στάζουν λάδια και να καπνίζουν..τωρα είμαι 46, και μάντεψε...τα βλέπω ακόμη..
    Τελευταία τροποποίηση από Μανολης67; 22/01/2015 στις 21:56.

  4. #79
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    Υ.Γ οσο για την σημερινή κατάσταση.....απο τα 15 μου έβλεπα DUCATI να στάζουν λάδια και να καπνίζουν..τωρα είμαι 46, και μάντεψε...τα βλέπω ακόμη..

    Θα κανουν παρεα με κανα cbr RRRRRRRRR
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  5. #80
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.873
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    Οπως πολύ σωστά μιλας η χρονολογιά ειναι αυτή, το sintesi και το RS νομίζω είναι σχεδόν ίδια, αν δεν κάνω λάθος και σε παρακαλώ διόρθωσε με έχουν τους ίδιους κινητήρες, εν πάσει περιπτώση το δικό μου φόραγε τον ROTAX 125 c.c με 35 ίππους, ευχομαι πάντως να έχεις δίκιο στο σχόλειο σου και να μην με θυμηθείς!
    Υ.Γ οσο για την σημερινή κατάσταση.....απο τα 15 μου έβλεπα DUCATI να στάζουν λάδια και να καπνίζουν..τωρα είμαι 46, και μάντεψε...τα βλέπω ακόμη..
    αυτά που σου γράφω δεν αφορούν μόνο στη διαφορά στο μοντέλο, αλλα και στα όσα αναφέρεις για την αντιπροσωπία.

  6. #81
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    αυτά που σου γράφω δεν αφορούν μόνο στη διαφορά στο μοντέλο, αλλα και στα όσα αναφέρεις για την αντιπροσωπία.


    Δεν αντιλεγω μακαρι να εχουν καλυτερέψει τα πράγματα, αν επιμένεις να πάρεις το RS, σκέψου για τι το θες, είναι καλό ασφαλές για κυριακάτικες γρηγορες αποδράσεις, αν το θες για καθημερινή μετακίνηση, η γνώμη μου είναι ότι να βρεις κάτι άλλο,

  7. #82
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Το ότι τα ευρωπαικά μηχανάκια θέλουν προσοχή και ιδιαίτερη μεταχείρηση δεν τα κάνει λιγότερο αξιόπιστα από τα ιαπωνικά. Νομίζω πως ένα rs 125 είναι μία μοτοσυκλέτα πίστας και μπορεί να αποδόσει πολύ καλά εκεί.

  8. #83
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Και αναφορικα στο ποστ με το DT συγκριτικα με το Sintesi....Πως να μην ειναι,συγκριτικα,πιο αξιοπιστο ενα μοτερ που απο 200 κυβικα βγαζει λιγοτερη δυναμη απο το αλλο που ενω ειναι 125 βγαζει τα ιδια και μπορει και παραπανω....Λογικο το τσιτωμενο 125 να ειναι πιο ευαισθητο και λογικο επισης,μη σου πω και απαιτητο,ενα μοτερ σαν του DT να μη σπαει,καθως το μονο που παρεχει τελικα ειναι η αξιοπιστια,αφου απο δυναμη ειναι για γελια.

  9. #84
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yiannis172 Προβολή μηνύματος
    Και αναφορικα στο ποστ με το DT συγκριτικα με το Sintesi....Πως να μην ειναι,συγκριτικα,πιο αξιοπιστο ενα μοτερ που απο 200 κυβικα βγαζει λιγοτερη δυναμη απο το αλλο που ενω ειναι 125 βγαζει τα ιδια και μπορει και παραπανω....Λογικο το τσιτωμενο 125 να ειναι πιο ευαισθητο και λογικο επισης,μη σου πω και απαιτητο,ενα μοτερ σαν του DT να μη σπαει,καθως το μονο που παρεχει τελικα ειναι η αξιοπιστια,αφου απο δυναμη ειναι για γελια.
    Αν μη τι άλλο το post σου βρίθει από μηχανολογική κατάρτιση και πληθώρα εμπειριών, ειδικά το απερίγραπτο: ''ενα μοτερ σαν του DT να μη σπαει,καθως το μονο που παρεχει τελικα ειναι η αξιοπιστια,αφου απο δυναμη ειναι για γελια''
    Αλήθεια πόσο χρόνων είσαι; 12-13;

  10. #85
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Σου θιξαμε το μηχανακι; δε καταλαβαινω το υφος σου...

    Και για ενημερωσε μας με τις,πανεπιστημιακες να υποθεσω,γνωσεις σου,το ποσο μπροστα ειναι τελικα αυτο το μοτερ και εγω ο αδης δε το καταλαβαινω....
    Τελευταία τροποποίηση από yiannis172; 24/01/2015 στις 16:23.

  11. #86
    Προφανως θιχτηκε για το οτι ειναι για γελια.
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  12. #87
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yiannis172 Προβολή μηνύματος
    Σου θιξαμε το μηχανακι; δε καταλαβαινω το υφος σου...

    Και για ενημερωσε μας με τις,πανεπιστημιακες να υποθεσω,γνωσεις σου,το ποσο μπροστα ειναι τελικα αυτο το μοτερ και εγω ο αδης δε το καταλαβαινω....
    Το ''μπάρμπας'' του πρώτου post, που το διόρθωσες μετά, σε χάλαγε; Εμένα καθόλου.
    Κατά δεύτερον, δεν μου αρέσει καθόλου ο τρόπος που απαιτείς σχεδόν εκβιαστικά από τον συνομιλητή σου να καταθέσει ενώπιόν σου τα πανεπιστημιακά του πτυχία.
    Σε αφήνω, όπως καταλαβαίνεις, με την αμφιβολία (όσον αφορά την ποιότητα, την αξιοπιστία και τις επιδόσεις του DT 200).
    Όταν συζητήσεις με κάποιον που το είχε θα καταλάβεις πόσο λάθος κάνεις.
    ΧΤ 600 καβαλάω, γιατί ως γνωστόν οι μπαρμπάδες δεν αντέχουν τις έντονες συγκινήσεις.
    Να μάθεις να βάζεις τόνους στις λέξεις.
    Καλή μελέτη για το σχολείο της Τρίτης.

  13. #88
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.619
    και υπαρχει και το honda rs125 με καμια 40αρια αλογα τροχο και - 30 κιλα που σας τσαγιαζει ολους.
    και εχει και gp μοτερ με μεχρι 55 αλογα τροχο απο 125cc.
    aprilia rs και sintesi 125 ασε τι λενε στα χαρτια. στην πραγματικοτητα τροχο δύσκολα να βγάλουν πανω απο 30 αλογα


    οσο ανεβαινουν τα αλογα ανεβαινουν και τα λευτα που θελει και η συντήρηση

    οσο για japan-europe

    θελετε να βαλουμε ενα aprilia rs125 και ενα bross 400 ή ενα xt600 σε ενα φαναρι για κοντρα να δειτε τι θα γίνει?

  14. #89
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yiannis172 Προβολή μηνύματος
    Και αναφορικα στο ποστ με το DT συγκριτικα με το Sintesi....Πως να μην ειναι,συγκριτικα,πιο αξιοπιστο ενα μοτερ που απο 200 κυβικα βγαζει λιγοτερη δυναμη απο το αλλο που ενω ειναι 125 βγαζει τα ιδια και μπορει και παραπανω....Λογικο το τσιτωμενο 125 να ειναι πιο ευαισθητο και λογικο επισης,μη σου πω και απαιτητο,ενα μοτερ σαν του DT να μη σπαει,καθως το μονο που παρεχει τελικα ειναι η αξιοπιστια,αφου απο δυναμη ειναι για γελια.
    Εγω απλως κατέθεσα της εμπειριές μου, και λίγα είπα, γιατι το DT το αγάπησα, ηταν απίστευτο μηχανάκι, οσο αφορά την δύναμη, μάλλον δεν οδήγησες ποτε DT 200..ηταν μηχανάκι που κυνηγούσε τα 500αρια και 600αρια Thumper στην άσφαλτο, γεμάτο δύναμη απο της 3.000 στροφές.. λοιπόν θα σου πω γιατί αγάπησα το DT, το πρωι πήγαινα με αυτό στην δουλεία, το απόγευμα κατέβαινα για καφέ στην πόλη, (Θεσσαλονίκη) το βραδακι γουσταρα με σούζες, σφήνες και τέτοια νεανικά! (ήμουν 26 χρονών ) Σαββατοκύριακο φορτωμένος εκδρομή Χαλκιδική και πολλές πάρα πολλές φορές Κυριακή ξεχαρμάνιασμα στο Βουνό! το ίδιο απόγευμα της Κυριακή έπλενα το μηχανάκια από της λάσπες, εβαζα την γραβάτα μου και πήγαινα για ποτό με το ΙΔΙΟ μηχανάκι που το πρωι εκανα εντουράδα!
    Το μηχανάκι έκανε ετσι 85.000 χλμ χωρίς όπως είπα να μπεί σε συνεργείο η να ξεβιδώσει βίδα!
    Συντήρηση, κάθε 900 χλμ γεμιζα το δοχείο λαδιού (PJ1 h MOTUL) κάθε 4.500 με 5.000 άλλαζα λάδι κιβωτίου μπουζί και αλλαγή η καθάρισμα φίλτρου! αυτά! μακάρι να είχα της ίδιες παραστάσεις και για το APRILIA, για το aprilia θυμάμαι την άνεση που ταξίδευε στην εθνική, αρκεί να ήταν μονοκάβαλο! και βέβαια την ασφάλεια του στα ασφάλτινα στροφιλικια, μέσα στην πόλη αδύναμο (ροπη 6.500 στροφές) και άβολο, επίσης και μια πίκρα για πεταμένα λεφτα..αυτά!

  15. #90
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Δε διαφωνουμε στο οτι το DT,ειναι μηχανακι που μπορεις να κανεις λιγο απ'ολα,αξιοπιστα.Αλλα δε παυει να ειναι ενα μοτερ χαμηλης ισχυος,σε αντιθεση με τα ρε'ι'σονια 125 του '80 τα οποια ειχαν ειδικη ισχυ μεγαλυτερη απο συγχρονο 1000 τετρακυλινδρο.Η ενσταση μου λοιπον ηταν μονο στη συγκριση περι αξιοπιστιας,μεταξυ αυτων των δυο εντελως διαφορετικης φιλοσοφιας μοτερ.

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. aprilia rs 125 2006!!!!
    από matrap στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2008, 00:48
  2. Στρώσιμο Aprilia RS 125
    από thewhiteowl στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2007, 09:31
  3. Aprilia RS 125 VS Cagiva Raptor 125
    από angel_pele στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 10/01/2006, 15:31
  4. Aprilia RS 125
    από thewhiteowl στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 25/03/2004, 06:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF