Σελίδα 6 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 112

Θέμα: Ενδυνάμωση του ΥΑΜΑΗΑ ΧΤ600e χωρίς να επηρεαστεί η αξιοπιστία του

  1. #76
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.264
    Νομίζω ότι είναι ώρα είτε να κλειδωθεί (άδικο για το παιδί που το άνοιξε) είτε να "σφουγγαριστεί" το θρεντ....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  2. #77
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Μα εξηγηθηκε παραπανω ρε φιλε μου.
    Ο αερας που κυκλοφορει γυρω μας ειναι γεματος με σωματιδια, πες τα σκονη, πες τα βρωμιες, γυρη χωμα κλπ. Ακομα και αυτος που βρισκεται μεσα στο σπιτι μας, πολλω δε μαλλον εξω στην πολη ή το χωριο.
    Μπορω να σου εξηγησω τι ειναι τα περισσοτερα και απο που προερχονται αλλα δεν εχει νοημα. Μπες αμα θες κιολας μια μερα στην ΕΜΥ στο σαιτ τους και δες την αναλυση της ατμοσφαιρας μια καθημερινη μερα στην Αθηνα. Δες ποσα mg ανα λιτρο αερα κυκλοφορουν.
    Το μοτερ σου καιει ενα μειγμα αερα και καυσιμου και ο αερας ειναι το μεγαλυτερο ποσοστο στο μειγμα αυτο. Δουλευοντας το μοτερ, η υποπιεση που δημιουργειται μεσα στο θαλαμο καυσης ρουφαει αερα απο εξω ο οποιος περναει μεσα απο τα καρμπυρατερ, αναμυγνειεται με το καυσιμο και μπαινει μεσα στον κυλινδρο για να γινει η καυση του μειγματος και φτου και απο την αρχη για να τα πουμε χονδρικα.
    Αν λοιπον ο αερας αυτος δεν φιλτραρεται με καποιο τροπο ωστε να απομακρυνονται τα σωματιδια αυτα που υπαρχουν σε αυτον, μοιραια αυτα περναν μεσα στα καρμπυρατερ τα οποια και μαζευουν τσεπρα και εν συνεχεια μεσα στο μοτερ.
    Αν πχ κανεις ενα χιλιομετρο ετσι δεν τρεχει και τιποτα γιατι η ποσοτητα σωματιδιων θα ειναι πολυ μικρη. Οταν ομως κυκλοφορεις συνεχεια χωρις φιλτρο μαζευονται και δρουν συσσωρευτικα λογω του οτι δεν υπαρχει καποιος τροπος να απομακρυνθουν μονα τους απο το μοτερ.
    Αυτα λοιπον τα σωματιδια δημιουργουν μαζι με το λαδι που κυκλοφορει μεσα στον κινητηρα, οπως αναφερθηκε και πιο πανω μια λασπη σαν σμυριδαλοιφη η οποια επικαθεται σε διαφορα μερη του μοτερ και τα φθειρει λογω τριβης. Ακομα και αν αλλαξεις λαδια, η λασπη αυτη δεν αφαιρειται.
    Δεν ειναι τυχαιο που ολοι ανεξαιρετως οι κινητηρες εσωτερικης καυσης εχουν φιλτρο για τον αερα, το καυσιμο και το λαδι.
    Αν δεν ηταν τοσο απαραιτητο θα βγαιναν απο τη μανα τους μηχανακια χωρις φιλτροκουτια ή με χωανες κλπ, αυτοι δεν θελουν να εχουν αυξημενη ιπποδυναμη τα προιοντα τους;;;

    Οπως προανεφερα, αν εχεις pc με tower ανοιξε το και δες το ανεμιστιρακι που τραβαει το αερα που το ψυχει. Το pc σου βρισκεται μεσα στο σπιτι που ο αερας εχει σαφως λιγοτερα σωματιδια απ'οτι αυτος εξω. Και ομως θα ειναι γεματο με μια μουργα επανω. Και σκεψου οτι τραβαει ελαχιστο αερα και απο σταθερο σημειο σε σχεση με ενα ΧΤ πχ.
    Παρε αυτη τη μουργα, ανακατεψε την με λαδι μηχανης και θα δεις τα αποτελεσματα.

    Δε λεω τιποτε αλλο πλεον. Μονο τρολιες!
    MADE IN JAPAN 日本製

  3. #78
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    ολα τα παραπνω και επιπλεον.....

    ΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΑΦΑΙΡΕΙ ΑΛΟΓΑ?
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  4. #79
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Νομίζω ότι είναι ώρα είτε να κλειδωθεί (άδικο για το παιδί που το άνοιξε) είτε να "σφουγγαριστεί" το θρεντ....
    Εγώ λέω να μην σφουγγαριστεί για να υπάρχουν ντοκουμέντα με τι μυαλά "βελτιώνουν" ή κυκλοφορούν κάποιοι τα μηχανάκι τους.

    Κάτι τέτοια πρέπει να μένουν για να ξέρουμε τι συζητάμε μερικές φορές.

    Διαχωρίστε το αν θέλετε αλλά μη το στείλετε στον καιάδα. Και αφού είμαστε στις βελτιώσεις έχω και τον τίτλο έτοιμο. "Πως να βελτιώσετε την μη αξιοπιστία της μηχανής σας"

    Να τα βλέπει και ο μπομπομάστορας που θέλει να αγοράσει πειραγμένο για να έχει γκάζια.
    Sent from me using a computer.

  5. #80
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    ολα τα παραπνω και επιπλεον.....

    ΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΑΦΑΙΡΕΙ ΑΛΟΓΑ?
    Για την ακρίβεια ειπώθηκε ότι το μη φίλτρο προσθέτει.
    Sent from me using a computer.

  6. #81
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Μα εξηγηθηκε παραπανω ρε φιλε μου.
    Ο αερας που κυκλοφορει γυρω μας ειναι γεματος με σωματιδια, πες τα σκονη, πες τα βρωμιες, γυρη χωμα κλπ. Ακομα και αυτος που βρισκεται μεσα στο σπιτι μας, πολλω δε μαλλον εξω στην πολη ή το χωριο.
    Μπορω να σου εξηγησω τι ειναι τα περισσοτερα και απο που προερχονται αλλα δεν εχει νοημα. Μπες αμα θες κιολας μια μερα στην ΕΜΥ στο σαιτ τους και δες την αναλυση της ατμοσφαιρας μια καθημερινη μερα στην Αθηνα. Δες ποσα mg ανα λιτρο αερα κυκλοφορουν.
    Το μοτερ σου καιει ενα μειγμα αερα και καυσιμου και ο αερας ειναι το μεγαλυτερο ποσοστο στο μειγμα αυτο. Δουλευοντας το μοτερ, η υποπιεση που δημιουργειται μεσα στο θαλαμο καυσης ρουφαει αερα απο εξω ο οποιος περναει μεσα απο τα καρμπυρατερ, αναμυγνειεται με το καυσιμο και μπαινει μεσα στον κυλινδρο για να γινει η καυση του μειγματος και φτου και απο την αρχη για να τα πουμε χονδρικα.
    Αν λοιπον ο αερας αυτος δεν φιλτραρεται με καποιο τροπο ωστε να απομακρυνονται τα σωματιδια αυτα που υπαρχουν σε αυτον, μοιραια αυτα περναν μεσα στα καρμπυρατερ τα οποια και μαζευουν τσεπρα και εν συνεχεια μεσα στο μοτερ.
    Αν πχ κανεις ενα χιλιομετρο ετσι δεν τρεχει και τιποτα γιατι η ποσοτητα σωματιδιων θα ειναι πολυ μικρη. Οταν ομως κυκλοφορεις συνεχεια χωρις φιλτρο μαζευονται και δρουν συσσωρευτικα λογω του οτι δεν υπαρχει καποιος τροπος να απομακρυνθουν μονα τους απο το μοτερ.
    Αυτα λοιπον τα σωματιδια δημιουργουν μαζι με το λαδι που κυκλοφορει μεσα στον κινητηρα, οπως αναφερθηκε και πιο πανω μια λασπη σαν σμυριδαλοιφη η οποια επικαθεται σε διαφορα μερη του μοτερ και τα φθειρει λογω τριβης. Ακομα και αν αλλαξεις λαδια, η λασπη αυτη δεν αφαιρειται.
    Δεν ειναι τυχαιο που ολοι ανεξαιρετως οι κινητηρες εσωτερικης καυσης εχουν φιλτρο για τον αερα, το καυσιμο και το λαδι.
    Αν δεν ηταν τοσο απαραιτητο θα βγαιναν απο τη μανα τους μηχανακια χωρις φιλτροκουτια ή με χωανες κλπ, αυτοι δεν θελουν να εχουν αυξημενη ιπποδυναμη τα προιοντα τους;;;

    Οπως προανεφερα, αν εχεις pc με tower ανοιξε το και δες το ανεμιστιρακι που τραβαει το αερα που το ψυχει. Το pc σου βρισκεται μεσα στο σπιτι που ο αερας εχει σαφως λιγοτερα σωματιδια απ'οτι αυτος εξω. Και ομως θα ειναι γεματο με μια μουργα επανω. Και σκεψου οτι τραβαει ελαχιστο αερα και απο σταθερο σημειο σε σχεση με ενα ΧΤ πχ.
    Παρε αυτη τη μουργα, ανακατεψε την με λαδι μηχανης και θα δεις τα αποτελεσματα.

    Δε λεω τιποτε αλλο πλεον. Μονο τρολιες!
    Ενώ αν βγάλεις και τα λαδια δε θα έχεις πρόβλημα! Τα βλέπεις?

    Επίσης τι είναι αυτές οι υπερβολές? Δε φτάνει που έχετε φίλτρο μερικοί (όχι όλοι, όπως φαίνεται), το αλλάζετε κιόλας! Μαυρίζει λέει απ' την μπίχλα του δρόμου και θέλει αλλαγή. Ρε ρίχτε τη μπίλα στο θάλαμο καύσης! Σε συνδυασμό με την μπίχλα της βενζίνης αυξάνεται η συμπίεση του ΧΤ και πάει καλύτερα!





    Βλέπεις δόκτορα που όλα έχουν μια λογική συνέχεια? Βλέπεις πως αυξάνονται τα άτια χωρίς φίλτρο? Σκίσε τα πτυχία σου τώρα.
    Sent from me using a computer.

  7. #82
    Μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2013
    Μηνύματα
    44
    Βασικά κανεις δεν είπε οτι το φίλτρο προσθέτει άλογα ουτε οτι αφαιρεί, τελικά κάτι ξέρω όταν λέω οτι τύπος αυτός δεν τα παει καλά με την κατανόηση.....
    Επίσης συγνώμη για την ύβρη αλλά αυτή δεν γίνεται μονο μέσο συγκεκριμένων λέξεων αλλά και μέσο εκφράσεων καθώς και του τρόπου που διατυπώνεται κάθε τι. Όχι πως με πειράζει απλα το επισημαινω.
    Τέλος bob αυτό για την εξήγηση δεν πήγαινε για σένα, εσύ το διευκρινισες απο την πρωτη στιγμή.

  8. #83
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Ενώ αν βγάλεις και τα λαδια δε θα έχεις πρόβλημα! Τα βλέπεις?

    Επίσης τι είναι αυτές οι υπερβολές? Δε φτάνει που έχετε φίλτρο μερικοί (όχι όλοι, όπως φαίνεται), το αλλάζετε κιόλας! Μαυρίζει λέει απ' την μπίχλα του δρόμου και θέλει αλλαγή. Ρε ρίχτε τη μπίλα στο θάλαμο καύσης! Σε συνδυασμό με την μπίχλα της βενζίνης αυξάνεται η συμπίεση του ΧΤ και πάει καλύτερα!





    Βλέπεις δόκτορα που όλα έχουν μια λογική συνέχεια? Βλέπεις πως αυξάνονται τα άτια χωρίς φίλτρο? Σκίσε τα πτυχία σου τώρα.
    Ειδες, τελικα φταινε τα λαδια. Καλα ειπα χθες οτι οποιος βαζει λαδια και φιλτρο στο μηχανακι ειναι φλωρετα.

    Daz πειραγμενο ειπα για το fmx μονο για τους γνωστους λογους και οχι κατι τρελο. Ας πουμε επαιζε και ακομα παιζει ενα που εχει βελτιωθει απο πολεμιους της θεωριας του φιλτροκουτιου σε καλα λεφτα αλλα δεν ενδιαφερθηκα εννοειτε ενω ειχα μιλησει με το παιδι και μου ειχε κατεβασει και την τιμη.
    Του το ανεφερα κι'ολας γιατι εχει το fcr χωρις φιλτρο και μου ειπε: ααα μην ανησυχεις δεν παιζει θεμα, εχω ρωτησει δυο τρεις μηχανικους και μου ειπαν οτι ολα οκ και εκει που ειναι η εισαγωγη δεν περνανε και νερα.
    Οποτε κουκουρουκου..

    Φιλτροκουτι rules ρε!! Παρτε το χαμπαρι!!!
    MADE IN JAPAN 日本製

  9. #84
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikos.M Προβολή μηνύματος
    Βασικά κανεις δεν είπε οτι το φίλτρο προσθέτει άλογα ουτε οτι αφαιρεί, τελικά κάτι ξέρω όταν λέω οτι τύπος αυτός δεν τα παει καλά με την κατανόηση.....
    Επίσης συγνώμη για την ύβρη αλλά αυτή δεν γίνεται μονο μέσο συγκεκριμένων λέξεων αλλά και μέσο εκφράσεων καθώς και του τρόπου που διατυπώνεται κάθε τι. Όχι πως με πειράζει απλα το επισημαινω.
    Τέλος bob αυτό για την εξήγηση δεν πήγαινε για σένα, εσύ το διευκρινισες απο την πρωτη στιγμή.
    Κοίτα, ένα μικρό προβληματάκι το έχω για να σου πω την αλήθεια! Είναι κάποια πράγματα που δεν τα καταλαβαίνω με την πρώτη. Να σε κάνω να καταλάβεις προχθές κάτι είπα και μου την έπεσε ένα ολόκληρο φόρουμ και εγώ δεν πήρα χαμπάρι.


    Τελικά τα φίλτρα τα βγάζουμε για να δουλέψουν σωστά τα fcr. My mistake.
    Sent from me using a computer.

  10. #85
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Ειδες, τελικα φταινε τα λαδια. Καλα ειπα χθες οτι οποιος βαζει λαδια και φιλτρο στο μηχανακι ειναι φλωρετα.

    Daz πειραγμενο ειπα για το fmx μονο για τους γνωστους λογους και οχι κατι τρελο. Ας πουμε επαιζε και ακομα παιζει ενα που εχει βελτιωθει απο πολεμιους της θεωριας του φιλτροκουτιου σε καλα λεφτα αλλα δεν ενδιαφερθηκα εννοειτε ενω ειχα μιλησει με το παιδι και μου ειχε κατεβασει και την τιμη.
    Του το ανεφερα κι'ολας γιατι εχει το fcr χωρις φιλτρο και μου ειπε: ααα μην ανησυχεις δεν παιζει θεμα, εχω ρωτησει δυο τρεις μηχανικους και μου ειπαν οτι ολα οκ και εκει που ειναι η εισαγωγη δεν περνανε και νερα.
    Οποτε κουκουρουκου..

    Φιλτροκουτι rules ρε!! Παρτε το χαμπαρι!!!

    Όταν λέω ότι μπορούμε να κάνουμε τα κατάνα κοφτερότερα με ελαφρόπετρα δε με ακούτε!



    fcr rules ρε!! Ξεκόλλα!!!
    Sent from me using a computer.

  11. #86
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Συγνωμη που θα σας τα χαλασω πανω που φτασατε σε συνεννοηση αλλα τα μηχανακια που εχουν απο τη μανα τους fcr πως και εχουν φιλτροκουτι με φιλτρο;;

    edit: It's a kind of magic που λενε και οι Queen
    MADE IN JAPAN 日本製

  12. #87
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Συγνωμη που θα σας τα χαλασω πανω που φτασατε σε συνεννοηση ....
    Πλάκα κάνεις τώρα έτσι?


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    αλλα τα μηχανακια που εχουν απο τη μανα τους fcr πως και εχουν φιλτροκουτι με φιλτρο;;
    Υπολειτουργούν απο τη μάνα τους αυτά, μου το έχει πει μηχανικός εμένανε!



    Ρε bob δεν είναι magic, απλά δεν μπορούν πολλοί να ρυθμίσουν fcr.
    Οπότε τι κάνουμε? Αντί να ρυθμίσουμε το fcr ρυθμίζουμε το υπόλοιπο μηχανάκι επάνω στο fcr. Απλό?
    Sent from me using a computer.

  13. #88
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Πωληται ΧΤ600 για fcr 39αρι. Μπαινει και σε αλλα καρμπυρατερ. :rotflmao::rotflmao:

    Ειπα! Μονο τρολιες απο 'δω και μπρος!!
    MADE IN JAPAN 日本製

  14. #89
    Μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2013
    Μηνύματα
    44
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Κοίτα, ένα μικρό προβληματάκι το έχω για να σου πω την αλήθεια! Είναι κάποια πράγματα που δεν τα καταλαβαίνω με την πρώτη. Να σε κάνω να καταλάβεις προχθές κάτι είπα και μου την έπεσε ένα ολόκληρο φόρουμ και εγώ δεν πήρα χαμπάρι.


    Τελικά τα φίλτρα τα βγάζουμε για να δουλέψουν σωστά τα fcr. My mistake.
    Ουτε αυτό είπα αλλά δεν απορω που δεν το καταλαβες....... Ουτε οτι τα fcr δεν πρεπει να έχουν φίλτρο....
    Τώρα όσο για τον αν μου την έπεσε ενα ολόκληρο φόρουμ, εγώ συζήτηση προσπαθώ να κάνω αρα δεν με νοιάζει και δεν θεωρώ ολόκληρο το φόρουμ 5 άτομα. Ο καθένας έχει διαφορετική πείρα, γνώμη, γνώση και άποψη πανω στο κάθε θέμα εγώ το σέβομαι και δεν με νοιάζει να ακούω κάτι διαφορετικό, όσο έχει να κανει με το θέμα.

  15. #90
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Άκουσες κάτι διαφορετικό!!! Το διαφορετικό ποιο ήταν? Ότι όλος ο κόσμος χρησιμοποιεί φίλτρο?

    Το άκουσες και εσύ?

    Γιατί κάτι πήρε και εμένα το αυτί μου αλλά λόγο του γνωστού προβλήματος κατανόησης που έχω, υπέθεσα πως κατάλαβα λάθος.

    Εντάξει Νικ τελος. Ο καθένας κάνει ότι νομίζει αλλά μη θεωρείς περίεργες αντιδράσεις σαν τη δική μου όταν μπαίνεις και λες ότι η χρήση φίλτρου είναι προαιρετική και δεν τρέχει κάστανο. Ή μήπως πάλι δεν κατάλαβα καλά?

    Sent from me using a computer.

Σελίδα 6 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2016, 20:37
  2. Τι να ντυθώ στις απόκριες του χρόνου;
    από bonepeeler στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2005, 18:18
  3. πώς μπορώ να βρω το manual του monster 620 i.e. του 2003??
    από nimbus στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2005, 19:09
  4. Πως να κλείσουμε το πορτάκι του cd
    από sonic22 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2005, 01:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF