Σελίδα 6 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 124

Θέμα: Μοτοπορεία Διαμαρτυρίας απόψεις.

  1. #76
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.659
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_20240413-142412.jpg 
Προβολές:	107 
Μέγεθος:	38,9 KB 
ID:	452294
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  2. #77
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.412
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Αρχικά Lol.

    Πως καταφέρνεις να μανουριάζεις σε κάθε ποστ ρε μάστορα?
    Εγώ είμαι Μοτοπατέρας? 29 χρονών με 4 χρόνια στις μοτό θεωρείς ότι έχω κάποια φιλοδοξία ή με ενδιαφέρει το να αναμειχθώ στα ''συνδικαλιστικά''?
    Σοβαρέψου και κυρίως μαζέψου με τους χαρακτηρισμούς.
    Είμαι μανούρας....
    Απάντηση όμως πέρα από την ειρωνεία για την παγκόσμια ειρήνη δεν πήρα
    Και μετά πρέπει να μαζευτώ με τους χαρακτηρισμούς ε?
    Μια και ρωτάς όμως
    -Ναι πιστεύω ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να θες να κάνεις πολιτική καριέρα όπως κάνουν ή προσπαθούν να κάνουν χιλιάδες συμπολίτες σου
    από την 1η μέρα που παρουσιάζονται στο στρατό και μέχρι να πεθάνουν
    Πιστεύω ακόμα ότι κανείς δεν είναι τόσο αφελής να μιλά για διόδια όταν σε μια απλή βόλτα του μοτό μαζεύατε θύματα λες και πήγατε πόλεμο
    Τα νοσοκομεία λοιπόν δεν σας αφορούν, οι κακοί δρόμοι δεν σας αφορούν, οι μπαριέρες που κόβουν ανθρώπους κομμάτια ούτε και σας αφορά το ΦΠΑ στο κράνος και τα διόδια και θες να σε πάρω και στα σοβαρά?
    Αν ήθελα να πάω σε διαδήλωση θα πήγαινα με τα ντελιβαράκια που τα ζω κάθε μέρα με σένα δε νομίζω ότι έχω κάτι άλλο να πω
    εκτός από και εις ανώτερα
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Lemot-200623-1-open-1024x576.jpg 
Προβολές:	104 
Μέγεθος:	91,3 KB 
ID:	452295

  3. #78
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.876
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    Είμαι μανούρας....
    Απάντηση όμως πέρα από την ειρωνεία για την παγκόσμια ειρήνη δεν πήρα
    Και μετά πρέπει να μαζευτώ με τους χαρακτηρισμούς ε?
    Μια και ρωτάς όμως
    -Ναι πιστεύω ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να θες να κάνεις πολιτική καριέρα όπως κάνουν ή προσπαθούν να κάνουν χιλιάδες συμπολίτες σου
    από την 1η μέρα που παρουσιάζονται στο στρατό και μέχρι να πεθάνουν
    Πιστεύω ακόμα ότι κανείς δεν είναι τόσο αφελής να μιλά για διόδια όταν σε μια απλή βόλτα του μοτό μαζεύατε θύματα λες και πήγατε πόλεμο
    Τα νοσοκομεία λοιπόν δεν σας αφορούν, οι κακοί δρόμοι δεν σας αφορούν, οι μπαριέρες που κόβουν ανθρώπους κομμάτια ούτε και σας αφορά το ΦΠΑ στο κράνος και τα διόδια και θες να σε πάρω και στα σοβαρά?
    Αν ήθελα να πάω σε διαδήλωση θα πήγαινα με τα ντελιβαράκια που τα ζω κάθε μέρα με σένα δε νομίζω ότι έχω κάτι άλλο να πω
    εκτός από και εις ανώτερα
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Lemot-200623-1-open-1024x576.jpg 
Προβολές:	104 
Μέγεθος:	91,3 KB 
ID:	452295
    Ποιος από τους 3 θεωρείς ότι είμαι στην Φωτό?

    Hint ειμαι η κοπέλα πίσω αριστερά.

    Ρε μάστορα, έγραψα πουθενά εγώ ότι μάρεσε η διαμαρτυρία ή αυτά που περιείχε το ψήφισμα?
    Ολόκληρο κείμενο που αποδομεί έκανα , τι με μπλέκεις με την ΕΛΜΟΤΟ?

    Διάβασε το Thread πριν πετάξεις την αποψάρα σου για κάποιον γιατί κουράζει να απαντάω σε πράγματα που ούτε είπα ούτε έχω σχέση .
    Θες να στο κάνω ταληράκια ? Δες στο Post 63 του παρόντος thread.
    Τελευταία τροποποίηση από CorpseAlive; 13/04/2024 στις 13:54.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  4. #79
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.659
    Άσε ρε πονηρέ, αφού είσαι αλεπουδιαρης...

    Πάρκινγκ για Ευρωβουλευτής μάγκες, διαδώστε !11
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #80
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.876
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Άσε ρε πονηρέ, αφού είσαι αλεπουδιαρης...

    Πάρκινγκ για Ευρωβουλευτής μάγκες, διαδώστε !11
    Με τσάκωσε και τώρα δεν μπορώ να κάνω πολιτική καριέρα ....
    Αλλά μπορείς να με φωνάζεις μπαμπά στις βόλτες!
    where was Gondor when the Westfold fell?

  6. #81
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.851
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    Κατ αρχήν δεν έχω GSXR και οι πιθανότητες να περάσει πύραυλος από πάνω είναι μηδενικές
    Οι πιθανότητες όμως να του συμβεί αυτό που λέμε είναι απόλυτα πραγματικές

    Αλλά οκ ας πούμε ότι έχεις λεφτά και στα @@ σου και πας ΙΧ
    Αυτό εξ αμελείας σε θανατηφόρα τροχαία δεν σου κάνει καμία εντύπωση?
    Να στο σπάσω τάλιρα?
    Ένα χρόνο πριν κάνει κάποιος αναστροφή και στέλνει το Νίκο στον άλλο κόσμο
    Την ίδια στιγμή παθαίνει την καρδιά του ο θείος μου που ήταν φίλοι και τον τρέχω νοσοκομείο και παραλίγο να τον χάσω
    χωρίς να υπολογίσουμε τη καταθληψάρα που κονόμησε

    Ο τύπος αυτός που σκότωσε από... Αμέλεια το Νίκο είναι έξω
    Μια θέση στη λίστα όμως αυτό δεν βρήκε


    Τα διόδια μας καίνε που μας χαλάν τη βόλτα.

    Οι φόροι στη βενζίνη όμως όχι

    Εγώ λοιπόν σου το λέω ξεκάθαρα... Για μοτοπατέρες σας κόβω κι εσάς
    ακριβώς όπως τους προηγούμενους που φιλοδοξείτε ν αντικαταστήσετε

    πιςςς εν λοβ λοιπόν και καλούς καφέδες
    Αμέλεια σημαίνει ότι δεν με ξέρεις δεν έχεις προηγούμενα μαζί μου και δεν μου την έστησες για να με σκοτώσεις.
    Τι ποινή προτείνεις δηλαδή?
    Θάνατο? Φυλάκιση? Προκειμένου να μάθει τον ΚΟΚ? Η φυλακή ας πούμε που θα διόρθωνε την κατάσταση?
    Πώς θα σταματούσε τους βλαμμένους να κάνουν μαλακίες στους δρόμους?
    Κυκλοφορούμε στο δρόμο και ξέρουμε ότι πιθανόν να σκοτωθούμε ή χειρότερα.
    Θα με βοηθήσει καλύτερα εκεί στα θυμαράκια να ξέρω ότι αυτός που με σκότωσε είναι φυλακή?

    Οι φόροι στη βενζίνη καίνε εμένα που κυκλοφορώ με μοτοσυκλέτα?
    Να τριπλασιαστούνε και να πάει 5€ το λίτρο.
    Εγώ καίω 4λ στα 100 και το cayene ένα λίτρο στα 4 χιλιόμετρα.
    Ας τα πληρώνουν οι πλούσιοι μπας και γίνει κανα νοσοκομείο ή μειωθεί ο ΦΠΑ στα τρόφιμα ή οτιδήποτε τέλος πάντων ελαφρύνει τα βάρη από τον
    φτωχό κόσμο.
    Από εκεί και πέρα επειδή νιώθω περισσότερο πολίτης παρά μηχανόβιος μου είναι σχετικά αδιάφορες αυτού του τύπου οι "κλαδικές" διαμαρτυρίες
    που ουσιαστικά αποπροσανατολίζουν τον κόσμο από τα πραγματικά προβλήματα.

  7. #82
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2023
    Μηνύματα
    203
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Αμέλεια σημαίνει ότι δεν με ξέρεις δεν έχεις προηγούμενα μαζί μου και δεν μου την έστησες για να με σκοτώσεις.
    Τι ποινή προτείνεις δηλαδή?
    Θάνατο? Φυλάκιση? Προκειμένου να μάθει τον ΚΟΚ? Η φυλακή ας πούμε που θα διόρθωνε την κατάσταση?
    Πώς θα σταματούσε τους βλαμμένους να κάνουν μαλακίες στους δρόμους?
    Υπάρχει κ ο φόνος με ενδεχόμενο δόλο.
    Δόλος είναι πώς ξέρεις ότι θα σκοτώσεις κάποιον.
    Γιατί όταν οδηγείς αμάξι, παραβιάζεις τα όρια ταχύτητας, τα σήματα κυκλοφορίας κ τα φανάρια, οδηγείς χωρίς λάστιχα κ φρένα, οδηγείς μια κινητή βόμβα που θα σκοτώσει εσένα κ τους γύρω σου.
    Η ποινή που προτείνω είναι φυλάκιση, ώστε να απομονωθεί ο επικίνδυνος οδηγός, να μην σκοτώσει άλλους, αλλά και να λειτουργήσει αποτρεπτικά για τους υπόλοιπους.
    Πριν από αυτό όμως προτείνω εξαντλητικό σαφάρι ελέγχων της τροχαίας, αλκοτεστ, ραντάρ παντού, έλεγχος ελαστικών κ τα πρόστιμα να πέφτουν βροχή.
    Το ακραίο σενάριο στους παρανομουντες, κατάσχεση αυτοκινήτου κ πώληση σε τιμή ευκαιρίας αμέσως.
    Αυτό δεν προτείνω εγώ, αλλά συμβαίνει ήδη, εδώ κ αρκετά χρόνια στην Γερμανία.
    Έχω συγγενείς εκεί κ μου τα λένε.

    ΥΓ, η πώληση του αυτοκινήτου είναι δική μου σκέψη κ μόνο

  8. #83
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.876
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos760 Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει κ ο φόνος με ενδεχόμενο δόλο.
    Δόλος είναι πώς ξέρεις ότι θα σκοτώσεις κάποιον.
    Γιατί όταν οδηγείς αμάξι, παραβιάζεις τα όρια ταχύτητας, τα σήματα κυκλοφορίας κ τα φανάρια, οδηγείς χωρίς λάστιχα κ φρένα, οδηγείς μια κινητή βόμβα που θα σκοτώσει εσένα κ τους γύρω σου.
    Η ποινή που προτείνω είναι φυλάκιση, ώστε να απομονωθεί ο επικίνδυνος οδηγός, να μην σκοτώσει άλλους, αλλά και να λειτουργήσει αποτρεπτικά για τους υπόλοιπους.
    Πριν από αυτό όμως προτείνω εξαντλητικό σαφάρι ελέγχων της τροχαίας, αλκοτεστ, ραντάρ παντού, έλεγχος ελαστικών κ τα πρόστιμα να πέφτουν βροχή.
    Το ακραίο σενάριο στους παρανομουντες, κατάσχεση αυτοκινήτου κ πώληση σε τιμή ευκαιρίας αμέσως.
    Αυτό δεν προτείνω εγώ, αλλά συμβαίνει ήδη, εδώ κ αρκετά χρόνια στην Γερμανία.
    Έχω συγγενείς εκεί κ μου τα λένε.

    ΥΓ, η πώληση του αυτοκινήτου είναι δική μου σκέψη κ μόνο
    Ο ενδεχόμενος δόλος απαιτεί να έχεις αποδεχθεί τον θάνατο κάποιου , πχ θέλω να σκοτώσω με βόμβα τον Α και στο αμάξι παραδίπλα βρίσκεται και η Β . Ο σκοπός είναι να φάω τον Α και αποδεχόμαι τον πιθανότατο θάνατο της Β
    Κανείς δεν περνάει με κόκκινο αποδεχόμενος τον θάνατο άλλου , περνάει με κόκκινο θεωρώντας ότι θα το αποφύγει .
    Είναι υπερβολές όλα τα παραπάνω
    where was Gondor when the Westfold fell?

  9. #84
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.777
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Αμέλεια σημαίνει ότι δεν με ξέρεις δεν έχεις προηγούμενα μαζί μου και δεν μου την έστησες για να με σκοτώσεις.
    Τι ποινή προτείνεις δηλαδή?
    Θάνατο? Φυλάκιση? Προκειμένου να μάθει τον ΚΟΚ? Η φυλακή ας πούμε που θα διόρθωνε την κατάσταση?
    Πώς θα σταματούσε τους βλαμμένους να κάνουν μαλακίες στους δρόμους?
    Κυκλοφορούμε στο δρόμο και ξέρουμε ότι πιθανόν να σκοτωθούμε ή χειρότερα.
    Θα με βοηθήσει καλύτερα εκεί στα θυμαράκια να ξέρω ότι αυτός που με σκότωσε είναι φυλακή?

    Ως προς αυτό και μόνο, μια ποινή φυλάκισης (αυστηρής) ή άλλης σοβαρής ποινής που μετράει πολύ άσχημα στην ζωή του ανθρώπου, δεν έχει την έννοια τόσο το να βοηθήσει το θύμα, όσο το να γίνει σαφής γνώση και εντύπωση στον υπόλοιπο πληθυσμό, να μην κάνει το ίδιο.

    Για παράδειγμα, αν αρχίσει και εφαρμόζεται ότι όλοι όσοι σκότωσαν έστω και εξ αμελείας κάποιον πάνε όντως φυλακή μερικά χρόνια ή καταδικαστούν να πληρώνουν εσαεί ένα μισθό στην οικογένεια του θύματος ή ότι άλλο ''βαρύ'', τότε όλοι οι υπόλοιποι θα το πάρουν γραμμή, και θα προσέχουν μετά, πολύ περισσότερο, να μην σκοτώσουν κι αυτοί κάποιον.

    Οσο όμως, όλοι ξέρουν, ότι και να σκοτώσεις κάποιον, θα πάρεις μια αναστολή και θα είσαι έξω όμορφα κι ωραία να συνεχίσεις την ζωή σου, και σοβαρή συνέπεια πρακτικά δεν θα έχεις, ε , δεν προσέχεις μετά όσο πρέπει...

    Επίσης ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ, η ποινή φυλάκισης, δεν είναι μόνο για τιμωρία στον θύτη ή αποζημείωση στο θύμα, είναι και για να ΜΗΝ κυκλοφορεί στην κοινωνία ένας άνθρωπος που δεν πρέπει να κυκλοφορεί σε αυτήν. Για την προστασία της κοινωνίας δλδ. Βλέπε και πρόσφατο παράδειγμα με την κοπέλα που έσφαξε ο τύπος στο αστυνομικό τμήμα. Είχε δώσει πολλά και συστηματικά σημάδια ότι αυτός ο άνθρωπος ή άλλοι ανάλογοι σε ανάλογες περιπτώσεις (μην κολλήσουμε σε αυτό το παράδειγμα μόνο) ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ να κυκλοφορεί ελεύθερος στην κοινωνία, γιατί ήταν θέμα χρόνου να κάνει κάτι σοβαρά κακό. Ε τον άφηναν, ιδού, έκανε. Η απομόνωση ενός τέτοιου ανθρώπου από την κοινωνία, σώζει την κοινωνία.

    Κατά τα άλλα, ότι λες.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  10. #85
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2023
    Μηνύματα
    203
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Ο ενδεχόμενος δόλος απαιτεί να έχεις αποδεχθεί τον θάνατο κάποιου , πχ θέλω να σκοτώσω με βόμβα τον Α και στο αμάξι παραδίπλα βρίσκεται και η Β . Ο σκοπός είναι να φάω τον Α και αποδεχόμαι τον πιθανότατο θάνατο της Β
    Κανείς δεν περνάει με κόκκινο αποδεχόμενος τον θάνατο άλλου , περνάει με κόκκινο θεωρώντας ότι θα το αποφύγει .
    Είναι υπερβολές όλα τα παραπάνω
    Το ότι χρειάζονται ένα update οι νόμοι, είναι σίγουρο.
    Αλλιώς, ο καθένας θα παίρνει ένα αμάξι ή ένα φορτηγό κ θα σκοτώνει όποιον θέλει, ενώ η ποινή του θα είναι φυλάκιση με τριετή αναστολή κλπ.
    Νομικός δεν είμαι, αλλά ας βρεθούμε για λίγο στη θέση ανθρώπων που έχασαν δικούς τους ανθρώπους, το πώς αισθάνονται, όταν βλέπουν ατιμώρητους τους υπαίτιους για τον θάνατο τους.

  11. #86
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.876
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos760 Προβολή μηνύματος
    Το ότι χρειάζονται ένα update οι νόμοι, είναι σίγουρο.
    Αλλιώς, ο καθένας θα παίρνει ένα αμάξι ή ένα φορτηγό κ θα σκοτώνει όποιον θέλει, ενώ η ποινή του θα είναι φυλάκιση με τριετή αναστολή κλπ.
    Νομικός δεν είμαι, αλλά ας βρεθούμε για λίγο στη θέση ανθρώπων που έχασαν δικούς τους ανθρώπους, το πώς αισθάνονται, όταν βλέπουν ατιμώρητους τους υπαίτιους για τον θάνατο τους.
    Έχει ήδη γίνει Update , στην ανθρωποκτονία εξ αμελείας κατά την οδήγηση οχήματος και κατά παράβαση του ΚΟΚ. και αναμένεται η εφαρμογή του αν δεν κάνω λάθος.

    Απλά ο Ενδεχόμενος δόλος είναι άκυρος με το θέμα και εκεί έκανα διόρθωση.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  12. #87
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2023
    Μηνύματα
    203
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Έχει ήδη γίνει Update , στην ανθρωποκτονία εξ αμελείας κατά την οδήγηση οχήματος και κατά παράβαση του ΚΟΚ. και αναμένεται η εφαρμογή του αν δεν κάνω λάθος.

    Απλά ο Ενδεχόμενος δόλος είναι άκυρος με το θέμα και εκεί έκανα διόρθωση.
    Τώρα που το κοίταξα, έχει γίνει update από πέρυσι.
    Αν φταίει ο οδηγός κ προκαλέσει τον θάνατο κάποιου άλλου τιμωρείται ΕΩΣ 10 έτη.
    Αυτό βέβαια δεν ξέρω πώς θα εφαρμοστεί στην πράξη.
    Θέλω να πω, πότε θα φάει 10 χρόνια κάθειρξη κάποιος που σκότωσε κάποιον κ πότε έναν χρόνο;
    Επίσης, τι εννοεί πώς κάποιος τρώει ισόβια αν σκοτώσει πολλούς ανθρώπους;
    Κ πόσους ανθρώπους;
    Από 2 ως 2.000;
    Συγνώμη που επιμένω, προφανώς δεν έφτιαξες εσύ τους νόμους κ δεν απευθύνομαι προσωπικά σε σένα, μακάρι να βγω ψεύτης, αλλά κ αυτοί οι νόμοι δεν πρόκειται να εφαρμοστούν

  13. #88
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.851
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Ως προς αυτό και μόνο, μια ποινή φυλάκισης (αυστηρής) ή άλλης σοβαρής ποινής που μετράει πολύ άσχημα στην ζωή του ανθρώπου, δεν έχει την έννοια τόσο το να βοηθήσει το θύμα, όσο το να γίνει σαφής γνώση και εντύπωση στον υπόλοιπο πληθυσμό, να μην κάνει το ίδιο.

    Για παράδειγμα, αν αρχίσει και εφαρμόζεται ότι όλοι όσοι σκότωσαν έστω και εξ αμελείας κάποιον πάνε όντως φυλακή μερικά χρόνια ή καταδικαστούν να πληρώνουν εσαεί ένα μισθό στην οικογένεια του θύματος ή ότι άλλο ''βαρύ'', τότε όλοι οι υπόλοιποι θα το πάρουν γραμμή, και θα προσέχουν μετά, πολύ περισσότερο, να μην σκοτώσουν κι αυτοί κάποιον.

    Οσο όμως, όλοι ξέρουν, ότι και να σκοτώσεις κάποιον, θα πάρεις μια αναστολή και θα είσαι έξω όμορφα κι ωραία να συνεχίσεις την ζωή σου, και σοβαρή συνέπεια πρακτικά δεν θα έχεις, ε , δεν προσέχεις μετά όσο πρέπει...

    Επίσης ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ, η ποινή φυλάκισης, δεν είναι μόνο για τιμωρία στον θύτη ή αποζημείωση στο θύμα, είναι και για να ΜΗΝ κυκλοφορεί στην κοινωνία ένας άνθρωπος που δεν πρέπει να κυκλοφορεί σε αυτήν. Για την προστασία της κοινωνίας δλδ. Βλέπε και πρόσφατο παράδειγμα με την κοπέλα που έσφαξε ο τύπος στο αστυνομικό τμήμα. Είχε δώσει πολλά και συστηματικά σημάδια ότι αυτός ο άνθρωπος ή άλλοι ανάλογοι σε ανάλογες περιπτώσεις (μην κολλήσουμε σε αυτό το παράδειγμα μόνο) ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ να κυκλοφορεί ελεύθερος στην κοινωνία, γιατί ήταν θέμα χρόνου να κάνει κάτι σοβαρά κακό. Ε τον άφηναν, ιδού, έκανε. Η απομόνωση ενός τέτοιου ανθρώπου από την κοινωνία, σώζει την κοινωνία.

    Κατά τα άλλα, ότι λες.
    Νομίζω ότι οποιοσδήποτε (μη διαταραγμένος) άνθρωπος σκοτώσει κάποιον ,κουβαλάει σοβαρότερο φορτίο μια ζωή από μια ποινή φυλάκισης ,ακόμα και αν δεν φταίει, ακόμα και να έγινε κατά λάθος.
    Δυο φορές που γλύτωσα από το θάνατο σε σύγκρουση με αυτοκίνητο έτυχε να οδηγούν κοπέλες με πλήρη άγνοια του αντικειμένου.
    Η μία με πήγε και στον πατέρα της μετά το νοσοκομείο να του εξηγήσω ,γιατί δεν ήταν σίγουρη αν έφταιγε, που βγήκε από στοπ σε λεωφόρο αέρα.
    Να φυλακιστούν, επειδή γεννήθηκαν και μεγάλωσαν στην Ελλάδα?
    Στην οποία ο ΚΟΚ αποτελεί λογοτεχνικό δοκίμιο?
    Point System νομίζω υπάρχει.
    Αν υπήρχε και αστυνομία οι οδηγοί θα ήταν παναγίες και οι ελλαττωματικοί θα μένανε χωρίς δίπλωμα.
    Και πέρα από αυτά θα μπορούσε να δικαιολογηθεί και η φυλάκιση των κατά σύστημα παραβατών και ΠΡΙΝ σκοτώσουν.
    Στο περιβάλλον όμως που οδηγούμε είναι θέμα τύχης που δεν έχουμε σκοτώσει και εμείς κάποιον.

  14. #89
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.088
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    Όταν θα στουκάρεις και θα σε πάνε με καρότσα αγροτικού και θα σε βάλουν σε ράντζο γιατί είσαι γέρος και χοντρός
    και δεν αξίζει να χαραμίσουν τη θέση στην εντατική να δεις γέλιο που θα κάνεις
    1)Δεν θα στουκαρω (ελαχιστες πιθανοτητες),γιατι εχω λογω γηρατος και γνωσεως οτι ειμαι υπερβαρος, το μυαλο στο κεφαλι μου,και αυτο μεσα σε κρανος,και φροντιζω συνηθως να πηγαινω ''παναγία'' συμφωνα με τους κανονες.
    2)ακομη και να στουκαρω,θα ειναι ελαφρα.και δεν θα χρειαστω εντατικη.
    3)ακομα και να χρειαστω ,εντατικες υπαρχουν.Δεν εχουμε πχιά κορωνοιο
    4)ακομα και να μην φτανουν εχω προνοησει και εχω ιδιωτικη ασφαλιση που καλυπτει τετοιες περιπτωσεις.
    5)προτεινω λοιπον αφου τοχεις καημο,σε καθε συνδικαλιστικη διαδηλωση,οιαςδηποτε επαγγελματικης συντεχνιας,απο αρτοποιο,εως ταξιτζη,ιεροδουλες,μπαριστα κλπ,να μπαινουν παντος ειδους αιτηματα,που απτονται,παιδειας,υγειας,δικαιοσυνης,εξωτερικης πολιτικης,αγροτικης πολιτικης,και οτι γενικα προβλεπει,η ανθρωπινη ατζεντα.Ετσι μ ενα σμπαρο,πολλα τρυγονια.
    Θα ημουν υπερβολικος,εαν ζηταγα και απο την συμπαθη κατηγορια των μοτοσυκλετιστων και ενα αιρετικο αιτημα που θα αφορουσε τους ιδιους,δηλαδη να εφαρμοζεται αυστηροτατα ο νομος περι κρανους, θορυβου,παραποιημενων πινακιδων κλπ,με αφαιρεση αδειας ή και κατασχεση οχηματος ???Αυτα ομως ειναι ''αλλα λογια ν΄αγαπιομαστε.''
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  15. #90
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    630
    Δεν καταλαβαίνω πως η αυστηρή τιμωρία μίας παράβασης θα βοηθήσει να μην την κάνει κάποιος.
    Πιστεύει κανείς ότι αυτός που έκανε αναστροφή και έφαγε τον συντροχο ήξερε ότι θα προκαλέσει ατύχημα και παρόλα αυτά το έκανε;
    Αποκλείεται.

    Γιατί αν το ήξερε τουλάχιστον θα τον ένοιαζε η ζημιά στο αμάξι και οι μέρες στο συνεργείο ενώ το κόστος θα το πλήρωνε αυτός.

    Το ζήτημα δεν είναι το μετά αλλά το πρίν.
    Πώς δεν θα ξανακάνει κανείς παράνομη αναστροφή.
    Πώς δεν θα παραβιάσει κανείς φανάρι, στοπ, προτεραιότητα, διπλή διαχωριστική, κλπ.
    Πώς θα γίνουμε όλοι καλύτεροι στον δρόμο σεβόμενοι τους άλλους χρήστες του.

    Μετά είναι αργά. Το κακό έγινε.

Σελίδα 6 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μοτοπορεία Διαμαρτυρίας
    από Nik0s_Dk στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2024, 11:45
  2. Αποψεις για το Modenas KRISS II
    από Spoky στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2004, 01:12
  3. Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2004, 13:35
  4. Αποψεις για μαθηματα οδηγησης
    από gmakris στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 15/08/2004, 23:30
  5. Powercommander αποψεις απο γνωστες.
    από ioannou_b στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2003, 00:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF