Σελίδα 6 από 20 ΠρώτοΠρώτο 123456789101116 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 300

Θέμα: Τρυπάνια για ηλεκτρικά εργαλεία (μέταλλο, ξύλο, τοιχοποιία)

  1. #76
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.948
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Δεν νομίζω να κάνουν για μπετό αυτά.... τούβλα δείχνει, όχι μπετό το σετ. έχω παρόμοιο σετάκι της bosch έχω τρυπήσει κάμποσα σπίτια με δαύτα και δεν είχαν ούτε έχουν (ακόμα) θέμα
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tycho Moon Προβολή μηνύματος
    Δε νομίζω ρε μάστορα. Και για μπετό κάνουν.

    https://shop.bosch-professional.com/...-sets--2593518
    Και οι δύο δίκιο έχετε.
    Στο σαιτ της bosch αναφέρει τρυπημα σε μπετόν με κρουση ή χωρίς, στη συσκευασία όμως των τρυπανιων δεν δείχνει μπετόν πάρα μόνο τούβλα, ξυλα και αλουμινιο!
    Προσωπικά δεν τα έχω δουλέψει ποτέ.

  2. #77
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Νομίζω πως έχουν ήδη αναφερθεί και άλλοι για τα τρυπάνια αυτά στο θέμα.

    Τα CYL-9 είναι απλώς κρουστικά τρυπάνια όπως και όλα τα άλλα της αγοράς. Έχουν καλής ποιότητας κατασκευή και μέταλλο όπως όλα τα επαγγελματικά αξεσουάρ της Bosch και αυτό που τα κάνει και ξεχωρίζουν λιγάκι σε σχέση με τα υπόλοιπα απλά κρουστικά τρυπάνια είναι πως το κομμάτι του καρβιδίου που έχουν στην άκρη είναι καλύτερα τροχισμένο οπότε είναι λίγο πιο αποδοτικά και τρυπάνε και κανένα ψιλό σίδερο που και που μιας και έχουν και κόψη.

    Είναι καλά τρυπάνια λοιπόν, αλλά μέχρι εκεί.
    Αν θέλεις να τρυπάς σε μπετό συχνά και βαθιά (7 cm για 6άρι τρυπάνι είναι βαθιά), τότε χρειάζεσαι δράπανο και τρυπάνια SDS. Μήν πετάς άδικα τα λεφτά σου σε κρουστικά τρυπάνια.
    Ακόμα και το πιο φτηνό SDS (πχ ένα από αυτά) με φτηνοτρυπανάκια της σειράς δεν συγκρίνεται με κανένα κρουστικό δράπανο+κρουστικά τρυπανάκια όσον αφορά το τρύπημα σε μπετό.
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  3. #78
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tycho Moon
    Εγγραφή
    13/11/2014
    Μηνύματα
    398
    @fkol k4: Δηλ με το BOSCH - GSB 21-2 RCT που έχω και ένα σετ τρυπάνια σαν και αυτά

    https://www.vardakas-tools.gr/set-tr...ofi-beton-ptsb

    λες να μην κάνω δουλειά?

    edit: Το να μην κόβει το τρυπάνι, το καταλαβαίνω, αλλά επιτρέπεται να κοπεί?? Προχώραγε μεν, αλλά αργά, μέχρι που κόπηκε..
    Ἀπὸ τὸ πάρκο στὴ Μυροβόλο τὸ μηχανάκι ἀστράφτει στὸν ἥλιο,
    ἀντανακλᾶ τὸ χαμόγελό σου καὶ μὲ διαλύει στὸ φῶς.

  4. #79
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.948
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fkol k4 Προβολή μηνύματος
    Νομίζω πως έχουν ήδη αναφερθεί και άλλοι για τα τρυπάνια αυτά στο θέμα.

    Τα CYL-9 είναι απλώς κρουστικά τρυπάνια όπως και όλα τα άλλα της αγοράς. Έχουν καλής ποιότητας κατασκευή και μέταλλο όπως όλα τα επαγγελματικά αξεσουάρ της Bosch και αυτό που τα κάνει και ξεχωρίζουν λιγάκι σε σχέση με τα υπόλοιπα απλά κρουστικά τρυπάνια είναι πως το κομμάτι του καρβιδίου που έχουν στην άκρη είναι καλύτερα τροχισμένο οπότε είναι λίγο πιο αποδοτικά και τρυπάνε και κανένα ψιλό σίδερο που και που μιας και έχουν και κόψη.

    Είναι καλά τρυπάνια λοιπόν, αλλά μέχρι εκεί.
    Αν θέλεις να τρυπάς σε μπετό συχνά και βαθιά (7 cm για 6άρι τρυπάνι είναι βαθιά), τότε χρειάζεσαι δράπανο και τρυπάνια SDS. Μήν πετάς άδικα τα λεφτά σου σε κρουστικά τρυπάνια.
    Ακόμα και το πιο φτηνό SDS (πχ ένα από αυτά) με φτηνοτρυπανάκια της σειράς δεν συγκρίνεται με κανένα κρουστικό δράπανο+κρουστικά τρυπανάκια όσον αφορά το τρύπημα σε μπετό.
    Εχω κάνει δεκάδες ξετρυπηματα σε 25 εκ οπλισμενο μπετόν με 10χιλ μακρύ τρυπανι και κρουστικο δράπανο δύο ταχυτήτων. Είναι απαραίτητο όμως ποτε-ποτε να βγάζεις το τρυπανι και μαζί την σκόνη για να ξεμπουκωνει το τρύπημα. Φυσικά να είσαι και τυχερός να μην πέσεις σε σίδερο. Επίσης θέλει προσοχή να μην γερνουμε δεξιά -αριστερά και ζοριζουμε το τρυπανι. Κάτι τέτοιο πιστεύω έγινε με τον φίλο παραπάνω και γιαυτό έσπασε.
    Δεν νομίζω λοιπόν ότι 7εκ τρυπημα με 6χιλ τρυπανι είναι κάτι σοβαρό, ώστε να χρειάζεται SDS,άλλωστε έχω κάνει πολλά τρυπηματα στα 5εκ για ουπα με 6χιλ τρυπανι.
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 12/04/2018 στις 19:05.

  5. #80
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tycho Moon Προβολή μηνύματος
    @fkol k4: Δηλ με το BOSCH - GSB 21-2 RCT που έχω και ένα σετ τρυπάνια σαν και αυτά

    https://www.vardakas-tools.gr/set-tr...ofi-beton-ptsb

    λες να μην κάνω δουλειά?

    edit: Το να μην κόβει το τρυπάνι, το καταλαβαίνω, αλλά επιτρέπεται να κοπεί?? Προχώραγε μεν, αλλά αργά, μέχρι που κόπηκε..
    Δεν ξέρω αν θα κάνεις δουλειά, εδώ που τα λέμε το τι εννοεί ο καθένας "δουλειά" είναι σχετικό.
    Εγώ που έχω 25+ χρόνια στις οικοδομές, συνεχίζω να θεωρώ πως με κανένα κρουστικό τρυπάνι δεν "κάνεις δουλειά" στο μπετό, και οριακά κάνεις τη δουλειά σου και σε τοίχο. Τα CYL-9 τα έχω μόνο για πλακάκια που δεν θέλω να κάνω ζημιές ή για όταν έχω κανένα ψιλολοΐδι και βαριέμαι να βγάλω το SDS και τρυπάω με το δραπανοκατσάβιδο. Και πάλι δεν έχω απαίτηση να τρυπήσει γρήγορα

    Ο φίλος JNP πιο πάνω, δηλώνει ευχαριστημένος. Δεν έχω λόγο να πιστεύω πως δεν είναι.
    Υποθέτω πως έχει να κάνει και με το ποιες είναι οι προσδοκίες σου.

    Το να κοπεί το τρυπάνι δεν είναι και πολύ συχνό, αλλά καμιά φορά συμβαίνει. Το δράπανό σου έχει πολύ περισσότερες στροφές, κρούσεις και γενικότερα δύναμη σε σχέση με ένα δραπανοκατσάβιδο, οπότε υποθέτω πως καταπονεί το τρυπανάκι αρκετά περισσότερο.
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  6. #81
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    τα CYL-5 ειναι για μπετο τα εχω και εχω τρυπιση παμπολες φορες και ειναι ακομα καινουργια.

    και κατι αλλο μιας και αναφερομαστε στα συγκεκριμενα τρυπανια.αν θελει καποιος να τρυπιση ενα σκληρο μεταλο το οποιο δεν τρυπιετε ουτε με κοβαλτιου.με το συγκεκριμενο CYL-5 τρυπανι του κανεις ενα ελαφρη τροχισμα στα διαμαντια για να παρει το γυρισμα τις λεπιδας που εχουν τα τρυπανια τα κανονικα,και τρυπαει ακομα και ρουλεμαν.

  7. #82
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.344
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tycho Moon Προβολή μηνύματος
    Δε νομίζω ρε μάστορα. Και για μπετό κάνουν.

    https://shop.bosch-professional.com/...-sets--2593518
    4-flute dura design with a reinforced core section delivers better wear resistance and stability when drilling in concrete

    Παραμύθια δλδ ? Σκέψου να τρύπαγες και με το πιο μικρό...

  8. #83
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    πρεπει να υπαρχει βαθμος σκληροτητας, γ'ιαυτο ο μηχανουργος μου ειχε πει να παρω το CYL-5 .αλλα αυτο που ειδα στο τρυπανι, μου λεει οτι το νουμερο αυτο που ειχε παρει ο φιλος ειναι το ποιο μαλακο σε σκληροτητα,και οπως δειχνει, να ειναι μονο για τουβλα.

  9. #84
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.775
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    4-flute dura design with a reinforced core section delivers better wear resistance and stability when drilling in concrete

    Παραμύθια δλδ ? Σκέψου να τρύπαγες και με το πιο μικρό...
    Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις!

  10. #85
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    589
    Συγνωμη κι'ολας αλλα πριν τα sds πως δουλευανε τα κολλημενα με ηλεκτροκολληση τρυπανια απο μπετοβεργα τα εχετε ξεχασει καποιοι.
    Εγω πιτσιρικας στις οικοδεμες αυτα θυμαμαι δεν ειναι πανακεια τα sds απλα για μεγαλη τρυπα 16 20 22 θελει να βαλεις πρωτα ενα 10 12 και μετα 16 και μετα 22 και φυσικα οπως ειπε ο φιλος παραπανω να βγαζεις πισω το τρυπανι να φευγει η σκονη οχι μια φορα αλλα πολλες.
    Καλα ειναι τα εργαλεια αλλα πρεπει να ξερεις να τα χρησιμοποιεις οποιο sds και να παρεις αν το δουλεψεις λαθος ιδιο αποτελεσμα θα εχεις.
    Ωραιοι οι συμπλεκτες για να μην σου σπασει τα χερια στο κολλημα και οι αποσβεστηρες για να μην νιωθεις κρουση αλλα σωστη δουλεια μπορεις να κανεις και με απλο εργαλειο.
    Ολα θεμα χρονου και ευκολιας ειναι αν εισαι επαγγελματιας ναι να παρεις κατι καινουργιο που θα σε παει γρηγορα και ευκολα.
    Αλλα ενας ερασιτεχνης δεν χρειαζεται πολλα.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  11. #86
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.948
    Ακριβώς όπως τα λέει ο leftos παραπάνω τρυπαγα κιεγω 25εκ μπετόν για να περάσω σωλήνες νερού. Πρώτα 10χιλ τρυπανι μετά 16 και τέλος 20χιλ. Το κρουστικο ήταν ένα metabo 600w δύο ταχυτήτων και δεν κολωνε πουθενά εκτός αν έπεφτα σε σίδερο. Από τότε εκτιμησα τα metabo *.
    Έκανα και δυο τρυπες 15εκ διάμετρο σε ίδιο μπετόν 25αρι για να περάσω σωληνα εξαεριστηρα, κάνοντας ένα σωρό τρυπες των 10χιλ και δούλευα μετά καλεμι.Το 10αρι αυτό μακρύ τρυπανι είναι ακόμα ετοιμοπολεμο.

    *Το metabo αυτό έκανε ακόμα καμμια διακοσαρια τρυπες διαμετρου 10χιλ και βάθος 6-7εκ σε μπετόν και περίπου 4.000 τρυπες 3χιλ σε κόντρα πλακε και πολλές άλλες δουλειές που δεν θυμάμαι. 28 χρόνια μετά την αγορά του το άνοιξα πρόπερσι για καθαρισμα και προληπτικο σέρβις και τα καρβουνακια του είναι ακόμα στη μέση!
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 13/04/2018 στις 10:39.

  12. #87
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.775
    Όπως είπε ο fkol "το τι εννοεί ο καθένας "δουλειά" είναι σχετικό".
    Sent from me using a computer.

  13. #88
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.948
    Θυμήθηκα ότι είχα πάρει ένα cyl 9 σε διαμ 10χιλ σε προσφορά και το βρήκα:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	_20180415_022543.jpg 
Προβολές:	170 
Μέγεθος:	101,5 KB 
ID:	394836
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	_20180415_022433.jpg 
Προβολές:	169 
Μέγεθος:	93,9 KB 
ID:	394838
    Οπως βλεπουμε στις οδηγίες χρήσης :
    1) Σε πλακάκι δεν βάζουμε κρουση και οι στροφές είναι το πολύ 300 rpm.
    2) Σε όλα τα άλλα υλικά η κρουση απαγορεύεται εκτός από το μπετόν που επιτρέπεται, οι δε στροφές να είναι μέχρι 2000 rpm.
    Συνήθως πετάμε τη συσκευασία και όταν έρθει η ώρα παίρνουμε την εργαλειαρα μας που δεν κολλάει πουθενά, πατάμε τέρμα γκάζια και φυσικά με κρουση γιατί είναι πιο αντρικιο. Αποτέλεσμα γνωστό.Ραγισμενα πλακάκια, καμμένα ξυλα η πλαστικα, σπασμένο τρυπανι αν πέσει και σε σίδερο.

  14. #89
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.443
    Αριστερόστροφες αρίδες μετάλλου υπάρχουν;
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  15. #90
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.775
    Ναι αλλά είναι ακριβούλες!

    Κάτσε να το δει κανένας virus ή miskin να σε ξεφραγκιάσουν!
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 6 από 20 ΠρώτοΠρώτο 123456789101116 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ηλεκτρικά εργαλεία (γενική συζήτηση)
    από MikeG στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 776
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2022, 23:20
  2. Βοηθεια για ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ Kawasaki Joy-R 125 (ΠΛΕΞΟΥΔΑ)
    από patrick32 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2017, 13:39
  3. απορια για ηλεκτρικα
    από intruder στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2013, 02:09
  4. Βοήθεια για Ηλεκτρικά "Από που να πάρω ρεύμα";
    από nickmavros στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2008, 11:42
  5. Stock για ηλεκτρικά είδη.
    από EarthDog στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 10/03/2006, 07:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF